Strona główna Kultura Na plebanii o kanonikach regularnych

Na plebanii o kanonikach regularnych

3389
8

Sporym zainteresowaniem cieszył się wczorajszy wykład dr. Andrzeja Leśniewskiego na temat trzemeszeńskiego dziedzictwa kanoników regularnych. Sala plebanii wypełniła się po brzegi osobami zainteresowanymi naszą lokalną historią.

Na początku można było usłyszeć trochę ogólnych informacji o zakonie zorganizowanym według reguły św. Augustyna. Główny temat dotyczył dziedzictwa zakonu, z jakiego do dzisiaj w różny sposób możemy korzystać w naszym mieście.

Prelekcję uzupełniały informacje proboszcza ks. Piotra Kotowskiego. Podzielił się on z obecnymi różnymi ciekawostkami, szczególnie dotyczącymi ostatnich prac konserwatorskich. Jedną z nich jest historia figury leżącego św. Wojciecha, która do czasu ostatnich zmian znajdowała się pod głównym (posoborowym) ołtarzem.

Według niektórych informacji, również tych pochodzących od konserwatorów, pochodzi ona z czasów sprzed II wojny, czyli ocalała z pożaru kościoła w 1945r. Nie wiadomo jednak gdzie miała wcześniej swoje miejsce. Nie widać jej na żadnej z dostępnych starych fotografii.

Stąd apel do osób, które mogę powiedzieć coś więcej na jej temat, aby podzieliły się swoją wiedzą z zainteresowanymi. W szczególności cenne mogą okazać się fotografie w zbiorach prywatnych, na których widoczna jest wspomniana figura.

Po wykładzie odbyła się dyskusja, padało wiele pytań, na które odpowiadali dr A. Leśniewski i gospodarz spotkania ks. P. Kotowski.

Za zorganizowanie wydarzenia podziękował i jednocześnie pogratulował przewodniczący oddziału wojewódzkiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Karol Irmler.

8 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj