Strona główna Różne „Muzeum na kółkach” i inne wydarzenia

„Muzeum na kółkach” i inne wydarzenia

2526
8

Zakończył się cykl wydarzeń związanych z historią i kulturą trzemeszeńskich Żydów. Informowaliśmy już o wieczorze poetyckim Teresy Fejfer „Niebo Chagallove” oraz o wykładzie judaisty Sławomira Pastuszki.

Głównym punktem cyklu była wystawa „Muzeum na kółkach”, zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. To mobilny projekt edukacyjny, przeznaczony dla dzieci i dorosłych. Edukatorki z muzeum oprowadzały po wystawie, a także prowadziły zajęcia dla uczniów naszych szkół.

W ramach wystawy odbyła się prezentacja przygotowana przez Marcina Woźniaka, dyrektora Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Przedstawił on informacje o srebrach z trzemeszeńskiej synagogi, m.in. historię ich drogi z Trzemeszna do Inowrocławia. Jak się okazuje, powód ocalenia tych skarbów był dość prozaiczny.

Miejscowa gmina żydowska, z uwagi na malejącą liczbę wyznawców w naszym mieście, borykała się ze sporymi problemami finansowymi. Postanowiono więc zaciągnąć pożyczkę pod zastaw tych sreber. W ten sposób trafiły one w ręce prywatne, gdzie bezpiecznie przeleżały w czasie wojny. W 1989 muzeum odkupiło je i poddało renowacji.

W piątek, w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbył się pokaz filmu Mikołaja Grynberga „Dowód tożsamości”. Po seansie był czas na dyskusję i rozmowę z reżyserem. Moderatorem była Jagoda Woźniak z ZSOiZ. Jak się okazało, chętnych do wymiany opinii nie brakowało.

Ostatnim akcentem było sobotnie oprowadzanie po cmentarzu żydowskim. W rolę przewodniczek wcieliły się Katarzyna Sudaj i Agnieszka Kostuch.

8 KOMENTARZE

  1. teren powinien byc ogrodziny czyms i napisac tabliczke cmentarz Żydowski a tak to kazdy moze tam isc wykopac sobie doly i powiedziec ze nie wiedzialem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj