Strona główna Kultura Muzeum na dworcu?

Muzeum na dworcu?

12648
50

Od kilku miesięcy możemy podziwiać imponujące tempo i efekty remontu dworca kolejowego. Zniknęły już rusztowania na zewnątrz budynku, a elewacja prezentuje się jak nowa.

Niedawno władze gminy podjęły rozmowy z przedstawicielami PKP S.A. w sprawie wykorzystania pomieszczeń w remontowanym dworcu kolejowym.

Jak nas poinformował zastępca burmistrza Dariusz Jankowski, trzemeszeński samorząd proponuje kolei wynajęcie pomieszczeń na potrzeby muzeum. W najbliższym czasie ma dojść do bezpośrednich rozmów w tej sprawie. Według wiceburmistrza dla potrzeb wystawienniczych mogłoby służyć pomieszczenie dawnej poczekalni. Do wykorzystania byłyby też pomieszczenia na piętrze. Warunki ewentualnego najmu mają być ustalone w rozmowach z przedstawicielami spółki.

Informację o rozpoczęciu rozmów z gminą potwierdził Bartłomiej Sarna z Wydziału Komunikacji PKP S.A. Jednocześnie zaznaczył, że wynajmowanie przestrzeni przez samorządy lokalne na przebudowywanych lub budowanych przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 nie są niczym niezwykłym, a kolej z powodzeniem współpracuje w tym zakresie z samorządami.

Na dowód swoich słów przytacza konkretne przykłady. „Na udostępnionym po przebudowie w ubiegłym roku dworcu w Malczycach mieści się biblioteka prowadzona przez samorząd. Innym przykładem jest dworzec w Szklarskiej Porębie Górnej (udostępniony podróżnym po przebudowie w marcu bieżącego roku), gdzie samorząd wynajął części powierzchni pod salę kinową oraz salę wystawienniczą. Z kolei na udostępnionym na początku tego roku zabytkowych dworcu w Kątach Wrocławskich funkcjonuje Gminny Dom Kultury oraz biura Zakładu Gospodarowania Mieszkaniami, natomiast na dworcu w Smolcu – posterunek Policji oraz Gminne Centrum Obsługi Mieszkańca.

Przykładów na udaną współpracę pomiędzy PKP S.A. a samorządami jest znacznie więcej. Dzięki niej dworce stają się nie tylko budynkami związanymi z obsługą podróżnych, ale również pełnią ważne role dla społeczności lokalnej i odzyskują swój centrotwórczy charakter” – poinformował przedstawiciel PKP.

O opinię na temat takiego rozwiązania zapytaliśmy społecznego opiekuna zbiorów dr. Andrzeja Leśniewskiego. Jak nam odpowiedział, nikt nie informował go o takich planach. Trudno mu więc wyrażać na ten temat jakąkolwiek opinię.

50 KOMENTARZE

  1. A to ci numer. PiS wyremontuje dworzec a platformiarze przypiszą sobie sukces rozwiązania sprawy lokalizacji muzeum. No chyba, że lokalizacja ostatecznie nie spełni oczekiwań i nadal będzie ten serial zwany „W poszukiwani siedziby muzeum w Trzemesznie” trwał sobie dalej.

    • Gdzie jest napisane że to PiS remontuje a PO chce zdradziecko przejąć do niecnych celów,takich jak muzeum a już broń Boże jakaś biblioteka?

      • Wystarczy czytać ze zrozumieniem. W artykule jest to wskazane pośrednio poprzez podanie okresu 2016-2023. Jeszcze jakieś wątpliwości?

        • Wbrew twoim sugestiom umiem czytać ze zrozumieniem i wiem że główne założenia programu rewitalizacji dworców na lata 2016 – 2023 zostały opracowane dużo wcześniej przed wyborami w 2015 r. Powiem więcej w latach 2008 – 2015 był podobny program w ramach którego zmodernizowano i zrewitalizowano dziesiątki dworców, budynków stacyjnych a może setki. Najbliższy przykład Gniezno, dalszy Swarzędz, jeszcze dalej Koło, Wrocław Gł,Katowice itd.

          • Opracowano założenia… W Trzemesznie też opracowano ileś lat temu założenie, że trzeba znaleźć nową siedzibę dla muzeum. I co z tego wynika?

      • A Ty się pewnie pierwszy podpiszesz pod stanowiskiem, że wyrok TSUE podobnie jak ten od kampusu w sprawie wydobycia węgla dla elektrowni w Turowie Polska powinna wykonać. Dość dyktatu szwabów, bo nie ma się co oszukiwać, kto w tym całym kołchozie ( UE) ustawia klocki, którzy za granicą z Polską mają ogromne kopalnie węgla brunatnego a Polakom nakazują zamknięcie kopalni z dnia na dzień a co za tym idzie elektrowni.
        W TVN mają problem i już mówią, że to tylko tymczasowy środek. I te przygłupy lemingi myślą, że elektrownia to pralka, którą można sobie wyłączyć.

        • Józek
          Jeśli piszesz takie bzdury to widocznie nałykałeś się propagandy TVP. Przede wszystkim to Rząd Czeski wystąpił do TSUE bo nie mógł się porozumieć z naszym premierem. Rząd PISu chce walczyć ze wszystkimi i narzucać swoje prawo. Zamiast prowadzić rozmowy na ten temat z Rządem Czech to prowadzi politykę zakazu aborcji na ternie Czech. To jest głupota tego Rządu i całego PiSu. Najlepiej krzyczeć „Niemcy mnie biją”.

          • A ty czego się nałykałeś. Papki dla lemingóww TVN?
            Róbcie tak dalej. Następny sondaż mniej niż 10%. I bardzo dobrze.

  2. Czy Trzemeszno jest metropolią wielkości co najmniej Poznania, żeby zasadne było tworzenie muzeum? W Niewolnie istnieje Izba Pamięci i proszę powiedzieć jak często jest odwiedzana przez kogokolwiek? Jeżeli już to przez wycieczki szkolne, które i tak idą tam raczej z musu. I ile takich wycieczek rocznie się odbywa? Myślicie, że z Poznania czy Warszawy czy innych miejscowości będą do Trzemeszna ciągnąć tłumy by zobaczyć miejscowe muzeum? Nawet miejscowi jeśli już odwiedzą owe muzeum to pójdą tam jeden raz z ciekawości i drugi z nudów i trzeci raz już nie pójdą bo i tym się znudzą? Takie muzeum świecić będzie pustkami, i stać będzie jako pomnik nieudolności i braku przewidywania u rządzących, tak jak puste i niewykorzystane przez 99% czasu w roku stoją budowane z wielkim hukiem boiska (nawet przed pandemią boiska stały puste przez 99% czasu w roku).

    • Muzea nie istnieją wyłącznie po to, by je odwiedzać, ale przede wszystkim po to, by ratować przeszłość (i jej artefakty) od zapomnienia!

      • Jeżeli muzea są przedewszystkim po to aby ratować artefakty a nie, żeby te muzea odwiedzać, to równie dobrze można obejść się bez muzeów a artefakty trzymać spakowane w kartonach w piwnicach, magazynach czy wynajmowanych kontenerach. I wilk syty i owca cała – artefakty uratowane a i korzyść ogromna bo wychodzi znacznie taniej.

  3. To w gminie sprzedaje się lokale, których wynajem przynosi zyski, a gmina chce wynajmować pomieszczenia na muzeum. Tu w gminie jest budynek po (niestety po) zawodówce, są dwa budynki: (znów niestety po) po kinie, po kościele św Ducha – czy przez te wszystkie lata perturbacji z lokalizacją muzeum, nasi samorządowcy i urzędnicy uczynili realne, nie pozorne kroki w celu przejęcia (kto doprowadził do aktualnego stanu prawnego i fizycznego byłej zawodówki?), lub nabycia od prywatnych właścicieli w/w budynków? Był jakiś plan działania? Konsekwencja? Czy takie działanie „bez ładu i składu”, byle się działo coś w kwestii muzeum? Pytanie: kto będzie odwiedzał muzeum w proponowanej lokalizacji? Pasażerowie będą sobie robić przerwę w podróży, by wysiąść i zajrzeć? Gmina dofinansuje specjalne pociągi dla zwiedzających z województwa, kraju? Przepraszam za kpiny, faktycznie nikt nie gwarantuje frekwencji w centrum miasta, niemniej pytanie pozostaje zasadnym.

  4. pan analityk w pierwszych komentarzach widac ze propaganda mu juz za mocno weszla proponuje mniej TV ogladac a wiecej myslec samemu.

    1) wg mnei nalezy sprawdzic ile sie osob przewija przez ten dworzec – bo jak widze to wiekszosc osob teraz ma auta i mniej mlodziezy jezdzi bo np LO juz nie ma jak kiedys

    2) sprawdzic ile osob tam chadza BEZ ZWIAZKU Z PKP

    3) kto robi muzeum na koncu miasta ??? jak ktos przyjedzie Bazylike ogladac i Alumnat i sw Łazarza no moze i ul. Jana i cmentarz (nie widze wiecej tu co do ogladania) to ma zapie..ć na koniec miasta pod niewolno zeby zerknac na muzem pana sierzanta ? (przepraszam teraz juz po dekumuniazacji dr) slabo to widzę

    naprawde trzeba placic PKP za pomieszczenia i JE UTRZYMYWAC potem i REMONTOWAC a nie mamy swoich pomieszczeń ? a moze ktorys z lokali co urzad chce sprzedac przeznaczyc na muzeum ? ??

    ale radni Bezradni a w szczegolnosci SzeFc i WFista wola moze kasac i czepiac sie dzialki i innych tematow niz cos z siebie wymyslec ??

      • spokojnie – postawi sie wagony na bocznicy i biura w kontenerach sie zrobi mobilne ! w koncu covid_19 nauczyl ich mobilnej pracy

        posmiewisko ta cala gmina OBudzcie sie mieszkancy poki czas bo za chwile oplaty was zjedza

  5. Ja teraz jestem albo glupi albo chory albo nie rozumiem Gmina remontuje i co bedzie po remoncie wynajmowac pomieszczenia od PKP pomieszczenia wytlumaczcie mi wlodarze jesli tak mysle to pieknie ale muzeum na dworcu to chyba niewypal kto na pietro np. z seniorow bedzie sie gramolil aby sobie obejrzec ach rzadzacy czegos sie podjeli i teraz nie maja konkretnych posuniec co do zagospodarowania to po co to brali

      • Jak nie Gmina remontuje to po co sie pcha na pomieszczenia do wynajecia swoich dosyc maja nie musza placic swoje sprzedac a potem wynajmowac i placic tylko swojego nie chce sie remontowac bo nie ma kto poczciwie zarzadzic to tylko w Trzemesznie wszystko zaczynaja od tylu

  6. Róża Thun jest współczesną twarz Targowicy.
    https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10449613/tsue-ws-kopalni-turow-roza-thun-komentuje.html
    https://dorzeczy.pl/opinie/185718/trzaskowski-o-wyroku-tsue-ws-kopalni-turow.html
    Historia pokazuje, że Polska jest krajem, którego ogromny potencjał zagraża żywotnym interesom sąsiadów. Niestety zawsze znajdą się tacy, dla których patriotyzm to tylko słowo w słowniku. Thun, Trzaskowski, itp. i wszyscy, którzy podzielają ich poglądy w tej sprawie i im kibicują są zwykłymi zdrajcami POLSKI!
    Można nie lubić PiS, ale, żeby stać po stronie lemingów, którzy cieszą się z wyroku, który zagraża Polsce.

  7. Przestańmy możę widzieć same minusy, skupmy się na faktach. Remont wykonywany jest bardzo solidnie, to wzór chociażby dla naszej gminy. Tak, robi go PiS ale za pieniądze „wyimaginowanej wspólnoty”, której flaga dla niektórych z Pisu jest szmatą. Więc moze politykę odłóżmy. Zresztą ktokolwiek go nie zrobi bedzie to wizytówka Trzemeszna a nie Krakowa czy Koluszek. Sam pomysł z muzeum nie jest głupi, tym bardziej majac na uwadze, ze od kilkunastu lat tylko się gada o muzeum. Jak wynika z wypowiedzi PKP to im zależy na zagospodarowaniu tych powierzchni więc nalezałoby tu wynegocjować naprawde dobre warunki, myślę, ze minimalnie przekraczające koszty utrzymania, Tu jednak mam obawy znając umiejętnośći negocjacyjne naszych włodarzy, ale bądźmy dobrej myśli. Co do udziału opiekuna muzeum. To prawda, kilka lat temu była jakas wizytacja na dworcu i na tym sie zakonczyło. Z artykułu wynika, ze rozmowy rozpooczely sie dopiero teraz, bez udziału Pana Leśniewskiego. Tego kompletnie nie rozumiem. Przecież to jemu gmina powierzyła opiekę nad zbiorami, udostepniła pomieszczenia i dofinansowuje projekty. Nie twierdzę, że Pan Leśniewski musi uczestniczyć w rozpmowach z PKP, od tego jest burmistrz. Ale niezapytanie go w ogóle o zdanie to już jest żenada.

    • Pan opiekun doskonale wiedział o takich planach! Urwał się z choinki czy co? Miał wystarczająco dużo czasu aby do spotkania i wizji lokalnej się odnieść. Nie spotkali się tam chyba aby porozmawiać sobie o pogodzie czy o planowanych zmianach w rozkładzie PKP.
      Proponuję, aby każdy zajął się tym za co odpowiada. Pan opiekun niech skoncentruje się na zabytkach a burmistrz niech zajmie się negocjacjami.

    • Nie przesadzaj z tymi pieniędzmi z UE, głównymi dostawcami funduszy do, a zatem i z budżetu państwa jesteśmy my, podatnicy. Porównaj kwotę środków z UE z wpływami z tytułu podatków. Nie przeczę natomiast, że wsparcie unijne jest nam i potrzebne i bardzo pomocne.

    • Pytanie do negocjujących pomieszczenia dworca. Po co płacić kolei za pomieszczenia dworcowe, gdy od lat wieść gminna niesie o możliwości ich otrzymania zgodnie z zapisami ustawy.

  8. Ludzie! O czym Wy tu dyskutujecie? Muzeum w Trzemesznie? Na dworcu PKP? Kto, poza dziećmi zapędzonymi tam w ramach lekcji historii ma tam przyjść? Kto będzie to finansował? I kto weźmie na siebie odpowiedzialność za upadek tego pomysłu???

  9. Pomysł jest dobry z jednego powodu, z tego, że jest. Od lat zbiory leżą w kartonach, a tutaj znajdą się w wyremontowanym, solidnym budynku. Tyle plusów. Jednak jak widać, pomysłodawcy nie mają chyba zielonego pojecia, jak zmienia sie muzealnictwo w ostatnich latach. Samo zwiedzanie to zdecydowanie za mało. Dobrym przykładem jest, również lokalne, muzeum w Chabsku, które organizuje rróżnego rodzaju wydarzenia, w tym plenerowe. Gdzie maja odbywać się tego typu imprezy? Na peronie?

    • Wystarczy zagospodarować tereny zielone po jednej i drugiej stronie dworca i sprawa rozwiązana. Dla takiego lokalnego muzeum w zupełności powierzchnia jest wystarczająca. Jest zielono. Są drzewa, które dawałyby zacienienie. Jest też przecież szeroki teren przy ulicy Dworcowej, który też może zostać zagospodarowany w trakcie jakiegoś wydarzenia.

    • rozumiem ze Muzealnik pod przykrywka (wiemy kto) cisnie na jakiekolwiek pomieszczenie by miec fotel i usasc w koncu na stołku ale zrobmy to w takim miejscu gdzie ktos pojdzie a tu mowa jeszcze ze pietro jakies ? kto winde zrobi dla niepelnosprawnych ?

      Ja rozumiem ze BurmiSZCZe moga nie miec zdania bo juz sie przyzwyczailem do tego ale radni chyba powinni ?

      • I tutaj pewnie znowu zaskoczę lemingów, którzy zlecając opracowanie dokumentacji zrobiliby tak. Najpierw zrobiliby projekt na przebudowę dworca bez ujęcia w projekcie windy mając wiedzą, że są … dwie kondygnacje i jakoś niepełnosprawni muszą się tam dostać.
        Po przeprowadzeniu prac budowlanych kiedy ludzie zaczęliby narzekać, że nie ma windy zleciliby opracowanie kolejnej dokumentacji tym razem na budowę windy.
        Zamiast jednego projektu i jednego wydatku są dwa zleconka. Dwa przetargi.
        „Ojczyznę dojną racz nam zwrócić Panie”.
        Tak śpiewają wszyscy cwaniacy i przekręty, którzy marzą i zastanawiają się kiedy wrócą te czasy, kiedy można było lody kręcić.

        Na czym ma polegać owe zaskoczenie? Ano na tym, że ten PiSowski zarząd PKP uwzględnił w dokumentacji projektowej windę.
        Winda będzie więc budynek będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózku.
        Co jeszcze wymyślicie lemingi?

        • Niczym nas nie zaskoczyłeś,tylko humor poprawiłeś. Śmiech to zdrowie, nie wiedziałeś tego? Możemy życzyć Ci tylko zdrówka, o resztę musisz sam zadbać.

          • Dzięki za przyznanie racji w kwestii podejścia do przeprowadzenia inwestycji.

        • Otóż, Szanowny Panie, uwzględnienie windy w projekcie to nie jest zasługa PISu, tylko wymogów unijnych (sic!), które determinują uwzględnienie takiej pozycji w projekcie. W przeciwnym razie, żadna dotacja na remont obiektu użytku publicznego nie zostałaby przyznana. Dla kogoś, kto ma minimum doświadczenia w udziale w przetargach, które wiążą się z dotacjami, oczywistym jest, że np. wszelkie udogodnienia dla niepełnosprawnych nie są zasługą organu składającego czy rządzącej partii politycznej, a wynikają tylko i wyłącznie z obowiazujących na terenie UE przepisów. Podobnie ma się rzecz odnośnie m.in. stron www w wersji dla niewidomych i niesłyszących itp.

          • Jak taki oczytany jesteś w przepisach unijnych to podaj przepis, do którego odnosisz się. Jak to dobrze, że ta unia ma takie mądre przepisy. Bez niej Polacy nie wiedzieliby, że w budynkach użyteczności publicznej należy planować takie udogodnienia jak winda. Dziękujmy Ci Unio. Wierni towarzysze.
            A tak na poważnie to twierdzisz, że wszystkie budynki użyteczności publicznej powstałe z dofinansowaniem unijnym mają windę?

  10. TY antylewak , nie podoba ci się w UE ? ,to jedź sobie zobacz na Ukrainę jak tam ludzie żyją.
    Bo Polska wchodząc do UE startowała z podobnego poziomu na jakim była wtedy Ukraina. Gdzie dzisiaj są oni,a gdzie my?
    Poza tym jakoś nie widzę,żeby to Polacy wyjedżali do pracy na Ukrainę…. Raczej Oni przyjeżdżają do nas. No ale ,jak się ogląda TVP pisowską na okrągło,to nic dzwnego,że masz braki intelektualne ….:D

  11. https://pomorska.pl/miasta-moga-wziac-dworce-trzemeszno-swojego-nie-chce/ar/7333200
    Taki oto pomysł na dworce miała Platforma z PSL.
    Chcieli oddać samorządom zniszczone dworce, aby to samorządy z własnej kieszeni finansowały remonty i utrzymanie. Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie wierzy w to, że Platforma dałaby złotówkę samorządom na inwestycję. A jak ktoś ma wątpliwość jak Platforma traktuje samorządy wystarczy spojrzeć na przykład z postawą powiatu zarządzanego przez Platformę. Zrealizują inwestycje, które są ich obowiązkiem jeśli gmina zapłaci 50 %.
    Wracając. Jakby się to skończyło przekazanie gminie dworca? Wystarczy zobaczyć na Browar, który miał się okazać Fortuną a może okazać się jedna wielka klapą. Dzisiejszy artykuł w Pałukach będzie zapewne asumptem na najbliższe sesje. A konserwator zabytków pewnie już pismo szykuje. Będzie ciekawie.
    Co teraz z kolektorem ściekowym, który miał wyeliminować ruch szambiarek z centrum Trzemeszna?
    Co z kosztami dotychczas poniesionymi ( wycinka drzew, wykonanie projektu, zakup działki przez Remondis pod punkt zlewny)?
    A tak w ogóle to czy ten projekt drogi do browaru zakończył się już wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę?
    Co teraz będzie priorytetem? Basen czy ratowanie zabytku?
    Warto pytać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj