Strona główna Polityka Można się znać, ale nie rozumieć

Można się znać, ale nie rozumieć

5264
23
Benedykt Nitka i Maciej Dalewski

Do ostrej wymiany zdań między radnymi doszło w poniedziałek na obradach połączonych komisji. Odbywały się one tuż przed sesją zwołaną w trybie nadzwyczajnym i dotyczyły spraw, które radni mieli za chwile przegłosować.

Porządek sesji przewidywał jeden zasadniczy punkt – zmiany w budżecie. Powodem zwołania sesji w trybie nadzwyczajnym była konieczność pilnego – z uwagi na narzucone odgórnie terminy – uchwalenia środków w budżecie na sfinansowanie wkładu własnego w projekcie „Gmina Trzemeszno stawia na zawodowców”.

O projekcie informowaliśmy we wtorek. Burmistrz wprowadził również zmiany dotyczące środków na budowę nowego płotu przy Szkole Podstawowej nr 2 oraz na sfinansowanie programu „Szatnia na medal”, do którego zamierza przystąpić Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Nie spodobało się to przewodniczącemu Rady Miejskiej Benedyktowi Nitce. Jak oświadczył, wyrażał zgodę na sesję nadzwyczajną tylko w temacie środków dla ZSOiZ, a nie na pozostałe dwa. Poza tym – według przewodniczącego – w tym momencie nie należy uchwalać pieniędzy dla OSiR-u, a dopiero wówczas, gdy zostanie przyznane dofinansowanie na budowę szatni.

Dodał, że nie rozumie takiego postępowania. Nie pomogły tłumaczenia skarbnika i burmistrza, iż chodzi tylko o zapisanie środków w planie finansowym.

Oznacza to, że mogą one być wydatkowane dopiero w momencie uzyskania dofinansowania i nie ma zagrożenia, że będą wydane na inny cel. Jak tłumaczył burmistrz, pozostałe dwa tematy wprowadził po to, aby na najbliższej, zwyczajnej sesji, nie dokonywać ponownie zmian budżetowych.

Widząc zniecierpliwienie niektórych radnych swoim wystąpieniem B. Nitka zwrócił im uwagę, mówiąc: „Jak ktoś się na finansach nie zna, to proszę nie kiwać głowami, bo mnie to denerwuje”.

Słowa te zirytowały Macieja Dalewskiego. „Ja się być może nie znam, ale rozumiem, a pan się zna, ale nie rozumie” – odciął się radny. „Do rzeczy, bo ja już słucham pana czterdzieści minut i nadal nie wiem o co panu chodzi. Powtarza pan to samo, jest pan przeciw, ale za” – komentował wypowiedź przewodniczącego M. Dalewski.

„Umie pan czytać budżet? Najpierw niech się pan nauczy czytać, bo tak to nie mamy o czym dyskutować” – uciął polemikę B. Nitka.

W głosowaniu nad zaproponowanymi zmianami budżetowymi od głosu wstrzymała się Renata Buzała. Pozostali radni – w tym B. Nitka – zagłosowali „za”.

Jak poinformował dyrektor Mariusz Kowalczyk, OSiR – w ramach programu „Szatnia na medal” – stara się o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na budowę szatni kontenerowej przy nowym boisku do piłki nożnej. Koszt inwestycji to około 100.000 złotych, z czego połowa może być pokryta z dotacji.

Biorąc pod uwagę obecne standardy, a także fakt powstania nowych boisk wokół hali, cztery szatnie znajdujące się wewnątrz obiektu nie zaspokajają potrzeb tak dużego kompleksu sportowego – tłumaczył dyrektor.

23 KOMENTARZE

 1. Co wy macie z tym OSIR juz tyle kasy bylo utopione tam wezcie sie za park Baba bo nie bedziemy mieli gdzie odpoczywac inwestycja muli sie jak nie wiem co Burmistrzu czy ty tez nie umiesz liczyc panie Nitka nie daj sobie srac rob jak najlepiej dla gminy bo wylecimy na dno .

 2. Pan Nitka się tak wymądrza, a ledwo panował nad czterema pracownikami w latach swej bankierskiej kariery. Kto był klientem ten wie.

 3. Pan Dalewski zaorał Nitkę jak chłopca mając rację. Przykre ale prawdziwe. „Mowa jest srebrem a milczenie złotem” panie Przewodniczący. Trzeba wiedzieć o czym się mówi a nie być „za a nawet przeciw ” jak słynny Bolesław z Gdańska.

 4. Żenada wystarczy obejrzeć sesję Rady Miejskiej, zróbcie coś kompromitacja tzw. Inicjatywy Naprawczej trwa w najlepsze. Do Rady Miejskiej idzie się pracować a nie uczyć. Macie pecha że możemy na żywo oglądać Wasze wyczyny. Chaos i bałagan , mówienie o wszystkim i o niczym tak drodzy państwo wyglądacie. Obejrzyjcie siebie i sami odpowiedzcie sobie przed lustrem.Burmistrz się śmieje po korytarzach. Pan Nitka zdecydowanie do wymiany nawet listonosz go ośmieszył i co najgorsze była to trafna diagnoza chorego samorządu i jego prowadzenia. Pytanie retoryczne.Tylko kto tam ma pracować?

  • To prawda. Inicjatywa Naprawcza to same asy. Ale może mają taki podział ról, że Pan Nitka mówi za wszystkich, a reszta się nie odzywa tylko głosuje tak jak każą.

 5. Pani Buzała proszę o konkretne zajmowanie stanowiska w głosowaniach. Nie po to na Panią głosowałam, żeby teraz Pani chowała głowę w piasek. Życzę Pani odwagi i rozwagi. A Pan Dalewski rozwalìł system .BRAWO dla Pana listonosza.

 6. Panie Nitka pańska wypowiedź jest żenująca i bezczelna cyt.”niech się pan nauczy czytać , bo tak to nie mamy o czym dyskutować ” . Może należałoby ją skierować do pańskiej „Inicjatywy” ? Myślę że to są odpowiedniejsi adresaci.

 7. Panu Kowalczykowi należy już podziekowac w środę nasze dzieci miały odwołany trening bo Husaria przyjechała. Bardzo lubię Rossi ego, ale dołączę skrzatom terminu się nie zabiera tylko mks-owi rok temu dzieci do Kruchowa trzeba było wozić, w tym roku do Trzemzal. Dyziu głosowałem na Ciebie zrób jakiś porządek. Kowalczyk panoszy się czy to jest jego hala czy obywateli.

  • Osirowi w ogóle warto poświęcić więcej uwagi Szanowna Nowa Rado!
   Sprawdzić dokładnie na co potrzebny jest taki budżet?! Czy rozsądnie wydatkuje się pieniądze?!
   Dlaczego cieknie dach w sali treningowej a w dużej hali buduje się ( o zgrozo) drewniane „balkony „….na jakich zasadach dyrektor jest dyrektorem a pani od sportu jest od sportu i po co sekretarka? , której wcześniej nie było i nie musiało być?! ….i dlaczego w piątej szatni zrobiono gabinet kosmetyczny?!….

 8. Trzeba posłuchać obrad naszej rady to wtedy można sobie zdanie wyrobić. Panu przewodniczącemu wydaje sie , że jest jedynym, który ma coś w tej radzie do powiedzenia. Traktuje resztę radnych jak uczniaków. W końcu ktoś sobie na to nie pozwolił. Szkoda, że tylko jeden Dalewski.

 9. Dziury lepiej łatajcie bo koła sobie można rozwalić a nie ładnie inne rzeczy robić czy chcecie filmiki na youtuba z dziurami w Trzemesznie i z oświetleniem latem wyłączanym w celu oszczędności BHP podstawa .

 10. Jaka buta i prostactwo. Widziałem już godne pożałowania popisy przewodniczącego Nitki, ale tutaj jeszcze bardziej się pogrąża.

  • I inteligencji gratuluję Dalewskiemu ponad poziom przewodniczącego .Proszę też radnych o głosowania a nie jakieś durne ,tchórzliwe wstrzymywania się od odpowiedzialności.

 11. Ale listowy przygadal Dziadkowi ehh
  A dziadek jak to dziadek wiele zrobic nie mógł
  Listowy chcialby moze przeskoczyc Szewca bo jak kto w tej kadencji nie zabłysnie to go pozniej w wyborach tez nie widac….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here