Strona główna Na sygnale Motorówki na Jeziorze Popielewskim

Motorówki na Jeziorze Popielewskim

5287
45

W minioną sobotę (24 czerwca) policjanci z trzemeszeńskiego komisariatu otrzymali zgłoszenia, iż po Jeziorze Popielewskim porusza się skuter, który zakłóca spokój na akwenie.

Jak informuje nas Anna Osińska z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, skuter miał ciągnąć za sobą osobę siedzącą na czymś, przypominającym materac.

Funkcjonariusze, którzy udali się na miejsce, nie potwierdzili treści zgłoszenia.

Warto przy tej okazji przypomnieć, iż zgodnie z treścią uchwały nr VIII/40/2015 Rady Powiatu Gnieźnieńskiego z dnia 26 marca 2015 r., jednostki z napędem spalinowym mogą być wykorzystywane na części jeziora (z wyłączniem zachodniego fragmentu, przy rybakówce) od 1 czerwca do 30 września, w godzinach od 10:00 do 17:00.

Uchwała określa także, że ruch odbywać się może w minimalnej odległości 50 metrów od brzegu, na średnim obciążeniu silnika z prędkością niewytwarzającą fali.

Zakazy nie obowiązują służb ratowniczych, straży rybackiej oraz podmiotów prowadzących gospodarkę rybacką (wyłącznie na użytkowanych przez nich jeziorach) oraz użytkowników jachtów żaglowych pływających na silniku pomocniczym podczas manewrów podchodzenia i odchodzenia od pomostów i brzegów.

Naruszenie zakazów oraz ograniczeń podlega karze grzywny.

Podobne przepisy w naszym powiecie, tj. dopuszczenie motorówek do poruszania się po akwenie, obowiązują na Jeziorze Kłeckim.

Przestrzeganie prawa sprawdzali w ubiegłym roku m.in. policjanci z posterunku wodnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

45 KOMENTARZE

 1. Czyli każdego szafego obywatela obowiązują przepisy. Aha. A jak niby my mamy dojść do tego jeziora ? Jak „rów” należy do Magnoli, góry Izydora juz nie ma za to są chatki postawione i prywatne pomosty w miejscu byłych plaż. Aha. Taka gmina i żeby nie było dojść do jeziora dla mieszkańców? Plaż? Ostatnio jeden na Magnoli mi pokazał drogę ze mam sobie tam od strony Popielewa poszukać plaży, na wszystko burmistrz wydał zgodę wszystko jest zgodnie z prawem w Trzemesznie robione, sprzedawane. Może dobry prawnik się wypowie?
  A policja to nich najpierw ogarnie to co się dzieje a drogach przekraczanie prędkości, nieprzepuszczanie na pasach itd. W innych gminach mandat dostaniesz raz dwa za nieprzepisową jazdę u nas meksyk

  • Wszystko przeszkadza ale po co w tym syfie pływać i wąchać smród z Lubinia Ślesin fajne jezioro bo w takim Trzemesznie to ludziom wszystko przeszkadza kupują auta za 100000 zł i później z Mamusią mieszkają w innych Miastach jest większy chaos i ludzie to tolerują a ile razy jest chałas za halą i nie idzie spać bo turnieje piłki nożnej bo duże dzieci muszą piłeczkę goni ć

 2. W d..ch się przwraca. Skutery motorówki, pomosty ,działki do samego lustra wody . Oj się duda za was weźmie ,oj się weźmie. Szczególnie za tych co krzyczą że biyda w Polsce przez obecny rząd.

  • a co moze Długopis ? panie tylko zwolnienie z WFu podpisac daj pan spokoj juz pokazal ile moze ustawe o komisji do spraw Putina klepnal mimo ze byla niezgodna z ustawa dopiero jak mu unia i amerykanie pogrozili palcem to napisal jakas poprawke ktora niewiele zmienia daj pan spokoj – ojczyzne dojna raczyl mu dac pan tak jak krzyczal

  • Ktoś te działki wytyczył w taki a nie inny sposób więc widocznie wszysko jest zgodnie z planem zagospodarowania.
   Tez często tamtędy chodzę i jak tak patrzę to trzeba było kupić tam działke jak sprzedawali za śmieszne pieniądze. Dziś zostaje nam narzekać ale mogliśmy my Trzemesznie kupić silobie tam działki a tak zostaje narzekać i mówić że ludzie z Poznania pokupowali itd.

   • Kupić i co? Postawić sobie pomost prywatny? Ile osób mieszka w gminie? Żeby nie było dostępu do kąpieliska? Plaży? Gmina powinna ten teren zagospodarować pod mieszkańców. A nie parę prywatnych osób. Kolonie dla 30 dzieciaków. Place bez drzew. Brak bezpiecznych dróg. Brak plaży. Syf ale burmistrz i radni są z siebie zadowoleni. Co trzemeszno zyskało za ich kadencji? A raczej ile planów za ich kadencji udało się zrealizować na niekorzyść mieszkańców? O ekologi mówią śmieszni nowobogacccy z panelami a nad jeziorem beton wylewany systematycznie. Plus spalinowki po 2-3 na gospodarstwo. Lans, bezmyślny lans.

    • Dodam pseudoeko lans 🙂 modny. Panele na dachu ale beton pod domem w szerokości 20 metrów 🙂 podatki powinni nowe płacić za betonoze. Za działania nieekologiczne. Wody brakuje a oni beton wszędzie. Oczywiście za kilka lat beknie za to nieszkodliwy mieszkaniec Anty betonowiec.

    • Plaża w tym miejscu? Kto by się tam chciał kąpać jak 20 m od tego wypływa fosa trzemeszeńska a było kilka wpisów co tam pływa-wiec zakładam że chętnych do kąpieli wielu by nie było.

   • Pierwsza sprawa to plan zagospodarowania przestrzennego.Każdy teren ma swój plan.
    Wynika z tego ze w miejscu gdzie są działki był plan na działki rekreacyjne – wcześniej były nieużytki rolne zarośnięte trawą i innymi chwastami na 1.5 m i nikt z tego nie korzystł.
    Tera gmina ma kasę z podatków a tak nic więc jakiś biznes w tym jest.

   • Tam nigdzie nie ma zabudowy do samej wody.
    Wszędzie jest zostawiony pas do przejścia więc nie mam problemu ze spacerami w tych miejscach.

 3. Czy te pomosty z tabliczkami zakaz wstępu to aby legalne? Domki postawili to teraz będą drzewa wycinać bo zasłaniają widok .

  • Takie mamy prawo w Polsce. Jeśli pomost jest legalny i wydana zgoda na budowę to za wypadek odpowiada właściciel.
   Dlatego są tabliczki bo jak się ktoś utopi to się robi problem.

  • Dokladnie pomosty z zakazem wejścia sobie postawili w miejscu gdzie kiedyś były plaze. Czy to legnę? Pytanie wysłałem z ciekawości do naszej gminy i do wiadomości ministerstwa środowiska w Warszawie, zobaczymy co na to. W przypadku ciszy pofatyguję sie zrobić zdjęcia i dołączę. Bo nawet Marta Kaczyńska miała sprawę za przekonanie kawałka dosłownie a tutaj takie rzeczy?

   • Jestem bardo ciekawy odpowiedzi.
    Ale z tego co się orientuję to takie pomosty nie są tanie więc zakładam że mają na nie pozwolenie z gminy i Wód Polskich.
    Ochrona Środowiska nie ma nic do pomostów więc zakładam że tam odpowiedzi nie będzie.

    • Romek poczekamy, zobaczymy. Nie wydaje mi się żeby te wszystkie działania nad jeziorem były zgodne z prawem. Przypomnij sobie aferę Kaczyńskiej Marty. A to był dosłownie ffagmencik. Tutaj może Wody Polskie nie widziały jak komicznie wyglądają te pomosty 1 przy drugim. Obfotografuje i wyślę ponownie ze zdjęciami.

  • Niech wody polskie się dowiedzą o tych tabliczkach ,to będzie po 1 rozbiórka ,jeśli nie to rozbiorą na koszt własciciela, na dzień dobry 5 tys zl

 4. Co do Jeziora to nie jest własnością gminy a Wód Polskich więc nie widzę winy gminy w braku dostępu. Jezioro Popielewo ma pewnie ok 40 km linię brzegowej. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie ile jest dostępne dla obywateli? Przecież dookoła są pola i brak dostępu. Na innych jeziorach jest ta sama sytuacja i też wszyscy narzekają ale cóż takie prawo mamy.
  Ale nikt nikomu nie broni kupić działki nad wodą

 5. Normalne jaja przyjechała policja do Lubinia stali na pomoście a gość pływał sobie przy polu namiotowym w Popielewie ,no nic nie stwierdzili bo do nich nie podpłynął.Po ich odjeździe znowu zaczął szaleć.

 6. Pytam się władz gminy. Dlaczego pozwalają na zabudowę tak blisko jezior naszych jezior. A jeśli nie pozwalają to dlaczego biernie się temu przyglądają. Widzę kolejne ogłoszenia rolasów, którzy sobie znaleźli biznes na życie. Sprzedają ziemię rolną pod zabudowę. Jeszcze mają tupet pisząc że można tam budować. powinni płacić normalnie podatki za sprzedaż ziemi nierolnej . Kaczyński miał w jednym rację. Pazerne są chłopy. Mało dostają różnych dopłat. Powinna być wprowadzona odgórnie jakąś strefa ochronna w której nie można budować żadnych domków przy jeziorze. Jeśli w gminie nie zrobią z tym porządku to społeczeństwo wywiezie na taczkach władze. Zabudują wszystko pod sam brzeg a później się dziwią że jeziora zanieczyszczone. Ciekawe gdzie odprowadzają ścieki. Temu trzeba się przyjrzeć.

  • Strefa ochronna, chyba taka jest zapisana ustawą, tylko kto by się tym przejmował w czasach gdy dla Konstytucji też brak szacunku.

  • Kolego wędkarzu zapraszam zobaczyć inne jeziora – jest to samo. Zapraszam na mazury.. Zobaczysz jak jest z dojściem do Jeziora.
   Gmina nie ma z tym nic wspólnego.
   Skoro rolasy jak piszesz sprzedają to kupuj i miej swoje miejsce a nie narzekaj.
   Też łowię i widzę co się dzieje ale takie jest prawo i nie wszędzie da się łowić.
   Popielewo ile jest dostępnych miejsc do łowienia? Wszędzie pola nie można dojechać. Kruchowo to samo, domy do samej wody i co?
   Kamieniec pola brak miejsc?
   Można by mnożyć przykłady.
   Wiec strefa ochronna o której piszesz jest 1.5m od granicy działki o ile dobrze się orientuję.
   Zapraszam do zapoznania się z przepisami
   Połamania kija życzę

 7. W Orchowie wody polskie, już się wzięli za tych co mają zakaz wstępu i brak dojścia do pomostu Słowikowio też na pomosty licznie się przyglądają ,Trzemesznie też się do dupy zabiorą.

 8. Co na to radni? Czy nie powinni zadbać o ochronę terenów nad naszymi jeziorami? Pewnie nie wiedzą jak. Wiedzą jak przyjąć diety. Do jeziora każdy powinien mieć dostęp. Wokół jeziora powinna być ustanowiona strefa ochronna. Ktoś pisze o tym, że jeśli jest prywatny pomost to trzeba zabezpieczyć się na wypadek wypadku. Może mógłbym przyjąć taką argumentację ale przy każdym z tych pomostów powinna być informacja o numerze pozwolenia i instytucji która pozwoliła na wykonanie pomostu na jeziorze, które jest rzeczą wspólną. Jeśli właściciele tych wszystkich prywatnych pomostów nie mają nic do ukrycia to nie powinni mieć problemów z pokazaniem takich informacji. Gotowi na konfrontację, kto jest na prawie?

  • Przecież wiesz że NIKT NIKT nie ma takiego pozwolenia ,i nikt takiej informacji nie przekaże społeczności ,bo będzie duuuuuża afera w gminie ,kto dał pozwolenie .A wody polskie jak napisano wyżej dobiorą się do tyłka tym z dojściem do linii brzegowej i pomostami

   • Skoro nikt nie ma stosownego pozwolenia to dlaczego burmistrz nie zrobi z tym porządku? Przecież on reprezentuje wszystkich mieszkańców a nie tylko tych, którzy są bogaci i mają w nosie jakieś tam przepisy.

    • A po co ? Nie lepiej nogę na nogę i 15 godzina ,kolegom przeszkadzać , narazić się komuś , olać to najzwyczajniej -ot reprezentowanie w cudzysłowiu 🙂

 9. Ok a mnie zastanawia czy filmik Pani P. został nagrany legalnie czy można nagrywać funkcjonariuszy policji pływających na skuterach i publikować w internecie???
  Filmik na facebookowej stronie Trzemeszna pod wpisem z tym artykułem jakby ktoś nie rozumiał

    • Jak widać można nagrywać kogo się chce i udostępniacie gdzie się chce. Fb nie reaguje mimo iż np.sa użyte twoje prywatne zdjecia których nie chcesz udostępniać. Żeby zniknęły musisz zglosic sprawę do prokuratury. Ten fb to fajna sprawa, ale też zmora. Liczne kradzież zdjec, liczne udostępnianie zdjęć z tzw.”dawnych lat” przez osoby trzecie. W internecie nic nie ginie. A my nie mamy jak nawet zadać usunięcia tego. Generalnie prawo nie działa tak jak powinno co widać chociażby przy Lini jeziora. Trzeba wysyłać zawiadomienia do Polskich wód i tyle.

  • Ale filmik to chyba nie są funkcjonariusze na tych skuterach tylko właśnie „przestępcy” których policja próbowała znaleźć ale nie znalazła bo jak ktoś wyżej pisał chodzili w lubiniu na pomoście,,, Lubin coraz ciekawiej się tam dzieje bawią się fajnie

  • to zawiadom wydzial budowlany w warszawie wowczas nasza gmina nie zamiecie tego pod sywanik i bedzie placil kare + rozbiorki termin otrzyma wraz z nakazem ;p ludzie po co piszecie do gminy przeciez tu sie kazdy zna i krzywdy nikt nikomu nie zrobi byly fotograf udaje ze nie widzi ? pisac do warszawy i u nas do gminy dostana nakaz zajecia sie tym i temat zalatwiony – pomysl zanim cos zrobisz ;p

 10. Widzę komentującym żal coś ściska.
  Wiara ma kasę i się bawi. Oczywiście przepisów trzeba się trzymać. Też bym chętnie popływał ale nie stać mnie na takie skuterowe zabawki za 20-50 tys.
  Ale nic z tym nie zrobię i skoro jezioro jest dopuszczone do takiego ruchu wodnego to nic z tym nie zrobię.
  Domk pomosty – komentarz tyle że szok ale żaden z piszących nie pofatygował się aby sprawdzić przepisy a wystarczy zobaczyć w Google i nie nakręcać się jeden przez drugiego.

  • Mie żal ściska tylko jak coś należy do wszystkich tak jak jezioro, lasy itd.to każdy mieszkaniec powinien mieć do tego dostęp a nie ze paru bogatszych sobie wykupi teren, zniszczyć go pod siebie, bo dla mnie są to zniszczenia i zagradza pomosty. Bo jeszcze ktoś tam wejdzie i sobie posiedzi. Tu nie chodzi o żal, tylko o to ze są biedniejsi i bogatsi i nie powinno dopuszczać się do takich działań ze ten co ma kasę może zagrabic komuś coś. Nie zazdrościmy takim działaniom bo dla mnie to jest tandetne i złe i w życiu bym tak nie postąpiła, ale reagujemy bo nam coś zabrali. Widok, dojście do brzegu,pochodzenie po wodzie z psem w tym miejscu. Drobnostki ale jednak. Dla kogoś kto cale życie tam chodzi widok tych brzydkich domków i pomostów nie jest powodem do zazdrości.

   • Ok zgodzę się ze pomostow jest zdecydowanie za dużo i domki też wyglądają słabo na tych górach.
    Ale póki co można jeszcze spacerować i oby tak zostało.
    Czy nam coś zabrali? Pewnie tak, swobodę w spacerowaniu, wyjściu na ryby….
    Ale tego już nie zmienimy.

 11. Cieszcie się niezapomnianym widokiem z wieży widokowej w Dusznie. Już niedługo najbliższa okolica wieży kilkadziesiąt hektarów będzie pokryte chińskim badziewiem czyli panelami fotowoltaicznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj