Strona główna Kultura Monografia Nadleśnictwa Gołąbki

Monografia Nadleśnictwa Gołąbki

1359
3

„Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki 1796 -2016” to  monografia wydana na 220. rocznicę powstania tego nadleśnictwa. Na pięciuset stronach książki przedstawiono przede wszystkim historię tych lasów od czasów najdawniejszych po czasy współczesne.

Dużo miejsca poświęcono historii jednostki administracji leśnej. Okazuje się, że nadleśnictwo w przeważającej części powstało na obszarach leśnych, wcześniej stanowiących własność klasztorów zlikwidowanych przez władze pruskie. Znacząca ich część należała do klasztoru Kanoników Regularnych w Trzemesznie, a ich eksploatacja związana byłą ściśle z działalnością gospodarczą trzemeszeńskich zakonników.

W opracowaniu można przeczytać również o ochronie lasu, łowiectwie i edukacji leśnej. Załączono też biogramy osób szczególnie zasłużonych dla lasów nadleśnictwa, a wszystko poparte licznymi fotografiami, grafikami i mapami. Nie zapomniano o największej imprezie sportowej organizowanej w naszej gminie na terenie lasów nadleśnictwa – Zimowym Biegu Trzech Jezior.

Autorem książki jest Marian Przybylski – mieszkaniec Strzelna, regionalista, pasjonat lokalnej historii, a wydawcą Nadleśnictwo Gołąbki. Wstęp do monografii napisał arcybiskup gnieźnieński senior Henryk Muszyński, a słowo od wydawcy Marek Malak – obecny nadleśniczy.

IMG_5902

3 KOMENTARZE

    • Książka została wydana w nakładzie 3 tys. egzemplarzy i niewątpliwie zainteresowani będą mogli ją otrzymać kontaktując się z Nadleśnictwem Gołąbki. Promowana będzie na targach w Bielicach, na stoisku nadleśnictwa 21-22 maja br. Myślę, że można byłoby zrobić promocję książki w Trzemesznie. W tej sprawie proszę kontaktować się z Nadleśnictwem Gołąbki. Sprawami promocji zajmuje się p. Józef Popiel – telefon kontaktowy można znaleźć na stronie www nadleśnictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj