Strona główna Kultura Misterium Męki Pańskiej

Misterium Męki Pańskiej

2237
48

Niezwykła atmosfera, skupienie i modlitwa towarzyszyły wczorajszemu Misterium Męki Pańskiej, przygotowanemu przez trzemeszeńską młodzież i dzieci pod kierunkiem księdza Radosława Tuszyńskiego. Spotkało się ono z dużym zainteresowaniem wiernych, którzy licznie przybyli na plac przed kościołem, gdzie miało miejsce rozpoczęcie i zakończenie inscenizacji.

Poszczególne sceny odbywały w kilku miejscach, między innymi na placu przed Czeremchą oraz w bazylice, gdzie młodzi artyści zaprezentowali scenę Ostatniej Wieczerzy. Wykorzystano również balkon naszej świątyni, na którym wystąpił Piłat przemawiający do tłumów.

Widowisku towarzyszyła świetna oprawa muzyczna i efekty specjalne. Przede wszystkim jednak zachwycała  wspaniała gra ponad 60 młodych aktorów.

Na zakończenie ksiądz prałat Piotr Kotowski udzielił błogosławieństwa wszystkim zebranym.

Misterium było zorganizowane w naszej parafii po raz trzeci, i jak widać staje się już naszą wielkopostną tradycją.

48 KOMENTARZE

 1. Ogień to światło. Światło wiekuiste, światłość wiekuista to w religii żywot wieczny po śmierci.
  Dobrze, że jak Sławek nie wie, to pyta, a ja mogę jemu i innym wyjaśnić.

 2. Niech szkoły, szkółki, urzędy , instytucje , dom kultury, hala sportowa, różne zespoły i kółka oraz wszyscy kreatorzy kultury uczą się od parafii urządzania imprez.
  Było profesjonalnie jak na amatorów.
  Podpatrywać i uczyć się ! Naśladownictwo wskazane.

 3. Nie byłem, bo nie mogłem. Atmosfera, widać po zdjęciach, że podniosła. Żałuję, że mogę to pasyjne misterium oglądać tylko tutaj.

 4. Zauważyliście jak po ukrzyżowaniu zaczął wiać wiatr?Nie wiem czy to przypadek,ale ja sobie skojarzyłam,jak usłyszałam słowa Ojca Św.że tak jak na jego pogrzebie doszukiwano sie obecności Ducha Świetego,moze tu też był?
  Misterium wspaniały czas,wielkie brawa dla naszej młodzieży i ks.Radka

 5. Brawo! Naprawdę było pięknie. Na końcu złośliwość rzeczy martwych…było żal, że wszystko nie było tak jak sobie zaplanowali, bo włożyli w to kawał cięzkiej pracy

 6. WIELKIE dzięki!Oskar za pomysł pokazania Ostatniej Wieczerzy w kościele-zdjęcie w pełni oddaje nastrój.A wykorzystanie balkonu bazyliki-rewelacja!Pozdrawiam wszystkich wykonawców tego przejmującego widowiska.

 7. No hej legioniści!Jak tam wasze gołe girki?Ale co tam,legioniści nie pękają.Wasze stroje były widowiskowe, wzbudzały zainteresowanie-zwłaszcza-dzieci.Moje myśli krążyły wokół tego,że znowu wszystko było perfekcyjnie przygotowane,poruszające,okraszone przejmującą muzyką…

 8. W sercu zachowam moje wczorajsze przeżycie religijne. Trudno wyrazić słowami takie uczucia.
  Zdjęcia nr 6 i 10 są poruszające , a zdjęcie nr 6 dodatkowo niezwykłe jest w tajemniczości, nastroju i ujęciu tematu.

 9. Powiem tak – nasza parafia to wzór dla innych,jest tyle osób zaangażowanych w naszą wspólnotę,bo Proboszcz to człowiek pracy a nie leń jak władza świecka i jej blazeństwa które widzimy gołym okiem

  • Słuszne stwierdzenie ,,andrzej,,. Po zmianie przewodniczącego RM nic nie ulega zmianie . Wciąż podejmuje się martwe decyzje przepisy nie są respektowane , sprawy obywateli są bagatelizowane , słowem jeden wielki chaos . Jeżeli osoby u ,,władzy,, nie dostrzegają ważnych spraw społecznych a ich rzeczywistość skupia się jedynie obrębie własnych fobii to zapytuję : po ki czort karmicie ludzi wyimaginowanymi frazesami , po co pchacie się do rządzenia będąc nieudolnymi ,,ślepcami,, ? !!!!

 10. Nie jestem historykiem ale wiem, że w czasach Chrystusa nie było państwa Izrael i z pewnością nie używano flagi z gwiazdą Dawida.Po co więc zawisła w tle misterium? Tego nie wie nikt poza samym pomysłodawcą. Wiadomo, że do ludzi przemawiają obrazki. To takie delikatne, chociaż nie wprost, przypomnienie widzom a szczególnie młodzieży, kto był sprawcą męki i śmierci Jezusa. Jest to sprzeczne ze współczesną nauką Kościoa. Tak do tej kwestii odniósł sie Sobór Watykański II. „A choć władze żydowskie wraz ze swymi zwolennikami domagały się śmierci Chrystusa, jednakże to, co popełniono podczas Jego męki, nie może być przypisane ani wszystkim bez różnicy Żydom wówczas żyjącym, ani Żydom dzisiejszym”. Ale to dopiero XX wiek. Wcześniej zbiorowa odpowiedzialność przypisywana całemu narodowi żydowskiemu była powodem jego prześladowań, tortur i śmierci. Szkoda, że nadal próbuje sie wskrzeszać te złe duchy. Bo przecież w myśl ewangelii Chrystus poniósł śmierć za cały świat, nie tylko za chrześcijan, również za żydów i muzułmanów. Niestety, żywe sa ciągle ciągotki do takiego pojmowania religii, że to źli żydzi a my wspaniali katolicy. I najlepiej jak by lud wierny uwierzył, że Chrystus i Matka Boska byli Polakami.

  • Pięknie wyjaśniona sprawa ,zgadzam się ze zdaniem Gwiazdy Dawida
   aczkolwiek to nie może kłaść się cieniem na misterium. Było na odpowiednim poziomie, ciekawe i wzruszające. Dziękujemy wszystkim występującym, wszystkim księżom za solidną pracę, na czele z ks. Radosławem.

  • Śmieszy mnie ta dyskusja … na dodatek jestem przekonany że to dyskusja osób, którzy nie widzieli misterium. Jednak szanuje wolnosc slowa i wypowiedzi. Dla sprostowania to nie flaga Izraela tylko z jednej strony była gwiazda Dawida a z drugiej Menora, które symbolizowaly, że ta scena dzieje się w świątyni Jerozolimskiej. W przyszłym roku zapraszam dyskutantów do współtworzenia misterium, będą mogli się wykazać swoją kreatywnością w tworzeniu scenografii. Ja ze swojej strony dziękuję tym wszystkim którzy wzięli udział i czynnie włączyli się w organizację tego pasyjnego widowiska.

    • Masz rację! Twoich komentarzy jest tu na tym portalu pewnie kilkaset więc nasuwa mi się myśl 'krowa która dużo muczy mało mleka daje ’..udowadniasz już udowodnione..

   • Niepotrzebnie Radek odwołuje się do wolności słowa.
    Tyle tu pochlebnych opinii na temat inscenizacji, tyle podziękowań. I to wszystko zasłużenie.
    Głos Gwiazdy Dawida świadczy tylko o tym, że widzowie oglądali to z zainteresowaniem, że nie gapili się bezkrytycznie i swoimi spostrzeżeniami się podzielili , choć nie musieli.
    Taką dyskusję należy docenić i nie brać tego za złe. Proszę księdza, za widowisko pasyjne wielki szacunek i tyle na ten temat.

    • bo pierwsze skojarzenie z gwiazdą Dawida to Izrael i jego potęga, a nie jakieś historyczne insenizacje. I słuszenie.

 11. Proboszcz,rady parafialne i wspólnoty działające w parafii to konkretni ludzie,wspaniali i pracujący na jej rzecz.Tego z pewnością nie możemy powiedzieć o naszym burmistrzu i jego ekipie,jest tego zaprzeczeniem !!!!

 12. Było absolutnie doskonale!!!Ale też nie ma doskonałości absolutnej!!!Pozdrawiam, podziwiam Radka i innych autorów tego dzieła wielkopostnego.
  PS.
  I może nie warto się śmiać z dyskusji, a pochylić się nad zdaniem nieco innym od naszego?
  Dyskusja o Misterium mnie nie śmieszy, tylko naprawdę z całego serca cieszy.

 13. Księże Radku. Nie ma co się spinać. Robi ksiądz dobrą robotę. Efektownym jej skutkiem jest z pewnością misterium ale efektywnym, co ważniejsze, jest liczny udział młodzieży w życiu Kościoła.Nie tylko w czasie misterium. I za to brawo i podziękowania.
  Jest też druga strona medalu. Takie to już nastały czasy, że ksiądz nie zawsze ma rację a jeśli nawet ma, to można wyrazić inne zdanie, choćby przez internet. Kiedyś nikt nie dyskutował z tym, co ksiądz powiedział z ambony. Dziś można. Więc może mniej emocji a za to przypomnieć sobie przypowieść o zbłąkanej owieczce, na którą to dobry pasterz nie obraża się, że sobie poszła tylko zostawia całe stado aby jej szukać?

 14. Księdzu Radkowi tak wspaniale odpowiedział Pasikonik. Jeśli wśród nas w Trzemesznie są tak mądrzy ludzie jak np. Pasikonik, Ks. Radek, alibaba, to powinno być u nas zupełnie inaczej.

 15. Drogi RADKU, księże,

  Byłem kiedyś chyba na pierwszym misterium organizowanym w Trzemesznie w takiej formie w czasie którego były „cytaty” dziennikarki Moniki Olewnik (chyba tak to było). Wiem, że miało to też pewien symbol ale przez to jakoś na kolejne mnie specjalnie nie ciągnęło, bo było to jednak dosyć wymowne też w inną stronę.

  Jak księdza śmieszy dyskusja, tak mnie pewne rzeczy w organizacji kościoła katolickiego zastanawiają np. upolitycznienie, zbieranie podpisów wśród gimnazjalistów, nietransparentne sprawozdania, przekazywanie wybranych informacji na tematy bardzo wrażliwe, nauczanie katechizmu przez kilkanaście lat takim nakładem czasu, itd.
  Mam jednak nadzieję, że skoro młodzi księża potrafią organizować młodzież i takie przedstawienia, grać na różnych instrumentach muzycznych czy też grają świetnie w szachy to będą potrafili zmieniać rzeczy, które mnie (o ile wiem nie tylko) nie do końca się podobają w kościele, tym bardziej, że mamy wspaniałego Franciszka.

  Oczywiście są też takie rzeczy, które są na plus dla naszej parafii.

  Chciałem o tych sprawach porozmawiać osobiście z księdzem w czasie kolędy, lecz niestety nie było na to czasu, niestety nie z mojej strony.

 16. Temat Misterium pokazuje jak można i trzeba dyskutować. Widać, że Trzemesznianie to potrafią. Takie głosy coś wnoszą i z zainteresowaniem się je czyta.
  A ateista do mądrych ludzi powinien wyżej dołączyć niemca z krwi i kości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj