Misterium Męki Pańskiej

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io 0 Flares ×

Wczoraj o godzinie 19:00 tłumnie zebrani trzemesznianie wzięli udział w widowisku teatralno – religijnym pt. “Misterium Męki Pańskiej”. Idea misteriów zrodziła się u nas kilka lat wcześniej, dzięki inicjatywie księdza Radosława Tuszyńskiego.

W tym roku reżyserem sztuki był ksiądz Łukasz Staniszewski. Aktorzy biorący udział w widowisku to trzemeszeńska młodzież. Tegoroczne misterium różniło się od poprzednich, choć ukazana treść była ta sama.

Oparta na Ewangelii Droga Krzyżowa Jezusa Chrystusa wyszła dalej niż co roku w przestrzeń pozasakralną. Zebrani sprzed bazyliki ruszyli ulicami miasta na Plac Świętego Wojciecha, gdzie nastąpiło ukrzyżowanie Jezusa.

Widowisko zakończyła scena Zmartwychwstania Pańskiego. Na koniec proboszcz ks. Piotr Kotowski podziękował wszystkim za przygotowanie inscenizacji i udzielił zebranym błogosławieństwa.

59 Komentarze do Misterium Męki Pańskiej

ogloszenia
 1. Cembritowiec napisał(a):

  Bardzo piękne przedstawienie jak i parę lat wstecz brawa dla wszystkich uczestnikow

 2. Tak trzymać napisał(a):

  Wspaniałe widowisko z cudownymi podkładami muzycznymi.Zrobione z rozmachem.Olbrzymi wkład pracy i czasu.Warto było to przeżyć .Wiekie brawa dla Księdza Łukasza i dla Młodzieży.Jesteście wielcy💪💪💪

 3. Anonim napisał(a):

  Pięknie. Refleksyjnie. Dzięki.

 4. Ko. napisał(a):

  Dużo pracy wielu osób, młodzież zaangażowana – fajnie, że takie rzeczy dzieją się w Trzemesznie. Ale to nie było to samo Misterium co ks. Radka 🙁

  • Anonim napisał(a):

   Ksiądz Łukasz nie jest księdzem Radkiem. Każdy z nich ma swój sukces.

  • Marcin napisał(a):

   Bo to nie miało być to samo misterium. Bardzo mi sie podobały misteria ks, Radka ale wczorajsze niczym nie odstawało jeśli nie przewyższało. Cieszę się, że złamano monopol na główne role. Brawo.

  • TH_D napisał(a):

   Oczywiście, że to nie było to samo co u Ks Radka. Było tym razem zdecydowanie lepiej. Cieszy również fakt nowych twarzy bez stałych pupili…

 5. Jagoda napisał(a):

  Świetne widowisko na miarę spektaklu teatralnego. Brawa dla aktorów, organizatorów i dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspomogli to wydarzenie 🙂

 6. widz napisał(a):

  Ks. Radek położył nacisk na pracę z młodzieżą, wszystkie kwestie były pięknie mówione przez WIELU aktorów. Nauczyć dobrego mówienia tyle aktorów to wielka sprawa. Ks.Łukasz miał o tyle łatwiej, że treść Ewangelii wygłaszała jedna dziewczyna narratorka. I to ona w głównie wystąpiła. Pozostała młodzież to piękne tło oraz światło, muzyka i ruch. ZACZĘŁO SIE PORÓWNYWANIE, więc przypomnijcie sobie ile młodzieży u Ks. Radka GRAŁO swoje duże role, a w tym roku opowiadała tylko JEDNA dziewczyna. Porównywania skończcie. Kiedyś było tak, a teraz jest tak! I tak i tak było pięknie!

 7. napisał(a):

  Brawo dla księdza Łukasza i całej młodzieży. Było pięknie.

 8. parafianka89 napisał(a):

  Misterium moze i było dobre, ale to nie to co było kiedys.. Scenografia budowana w ubiegłym roku, stroje również z poprzedniego roku. Nie było w tym Misterium zbyt dużego nakładu pracy. I młodzież, która zagrała tylko dlatego, by przystąpić do bierzmowania pod wpływem nacisków.
  Misterium ks Radka zostanie na dlugo w pamięci i póki co nie dorównywało mu to piątkowe..

  • XYZ napisał(a):

   Mnóstwo prób,załatwianie nagłośnienia, ustawienie wszystkich scen na mieście, zebranie młodzieży (o patrz nie tylko tych z bierzmowania),zebranie osób,które pomogą przebrać młodzież podczas misterium (jednego chłopca 2 razy w ciągu trwania) faktycznie nic nie było do roboty. Wszystko było gotowe i podane na tacy 😉

  • TH_D napisał(a):

   Byłeś na misterium ? Widziałeś Golgotę ? Kilkanaście ton ułożonego kamienia. A miniony rok ? Krzyż przybity do palety bez symboliki golgoty.

   Jakość nagłośnienia bez porównania.

   Judasz na drzewie – prawdziwa scena !

   Uważam ze samo wprowadzenie w misterium, kilka minut przed – niesamowity klimat muzyczny i oświetleniowy

 9. Kleofas napisał(a):

  Odnoszę wrażenie, że idea Misterium, jaką jest wprowadzenie, przygotowanie do głębokiego, duchowego, prawdziwie katolickiego przeżywania Świąt Wielkanocnych zaczyna sie wymykać na rzecz celebryctwa. Bo oto zaczynamy dyskusję, który z księży większym reżyserem był. Zaczyna sie zupełnie niepotrzebne porównywanie. Chcę zauważyć, że ksiądz Radek był pierwszym, który stworzył trzemeszeńskie Misterium. Dlatego miał ten komfort, że nikt go nie porównywał do poprzednika. Nie rozumiem zupełnie zarzutu o wykorzystaniu poprzednich dekoracji i strojów. Zarówno stroje jak i scenografia sa zrobione profesjonalnie, kosztowały z pewnością dużo pieniędzy. Nie chcę, żeby ponownie wydawano pieniądze parafialne, w tym również moje, na zakup nowych strojów. Misterium, chociaż jest formą teatralną, to jednak teatrem nie jest. Mogę sobie jechać choćby do teatru w Gnieźnie i tam oczekiwać , że aktorzy będą wychodzili co chwilę inaczej ubrani. Potrzeby parafii sa większe niż nowe stroje. Parafiance radzę nie oceniać młodzieży, która rzekomo wystąpiła pod naciskiem dopuszczenia do bierzmowania. Nie jest pani Duchem Świętym, żeby wiedzieć co siedzi w głowach tych młodych ludzi. A temat zmuszania do uczestnictwa w mszach przed bierzmowaniem i w efekcie zrywanie z Kościołem przez znaczną część młodzieży po tym sakramencie to już odrębny temat i z pewnością szerszy niż nasza parafia.

  • XYZ napisał(a):

   Ci co byli tam tylko dla ,,zaliczenie” bierzmowania zrezygnowali już po 5 próbach.

  • parafianka89 napisał(a):

   Wydaje mi się, że ktoś, kto ocenia to wszystko poprzez jego generalny pryzmat i tego, jak to wszystko wyglądało już w sam piątek, a nie wie, jak i co rzeczywiście działo się “za kulisami” nie powinien się wypowiadać.
   Pozdrawiam

  • ssss napisał(a):

   racja Kleofas

 10. Aleks napisał(a):

  Misterium było jakie bylo bardzo podobaly mi się poprzednie ,a chlopak który grał Jezusa powinien lepiej sie wyslowiać brak dykcji …..

  • Iza napisał(a):

   Nie znasz terminu “dykcja”, bo byś wiedział, że chłopak był zwyczajnie wspaniały. Popracuj też nad sztuką pisania.

 11. Fausta napisał(a):

  Ogromne gretulacje dla ludzi, którzy ogrom swojej pracy wkładali tam gdzie oczy obserwatora nie docierają. Zmagał się z ogromnym stresem do ostatniej sekundy. Praca zaowocowała genialna Muzyka, oświetleniem oraz świetnym całokształtem. Wielkie brawa dla młodzieży, która swoje wolne wieczory poświęcała na organizację Misterium. Gratuluję oraz podziwiam aktorów, którzy nauczyli się na pamięć swoich części i pięknie je odegrała. Wszystko wyszło pięknie 🙂 Chwała Panu!

 12. do Kleofasa. napisał(a):

  Jeśli stroje i dekoracje były z lat ks. Radka, to po zbiórki na koszty tegoroczne?
  Tak jak by wszystko było potrzebne od zera.
  Było super.

  • AAA napisał(a):

   Nagłośnienie było profesjonalne jak żadnego roku! Wyobrażam sobie ile to chociażby mogło kosztować! Za to nie było przerywania i charczenia. Prawdziwe dzieło religijne przygotowane na medal.

   • Mieszkaniec napisał(a):

    Za nagłośnienie to trzeba podziękować rodzicom dzieci komunijnych rocznik 2017.

    • Anonim napisał(a):

     Nagłośnienie z tego co zrozumiałam nie było z naszej parafii tylko wypożyczone.
     Misterium piękne. W poprzednich latach tez mi się podobało.

  • XYZ napisał(a):

   Stroje i dekoracje może i były z tamtego roku (nie wszytskie). Ale było nagłośnienie- głośniki,mikrofony i mikroporty 😉

 13. do Aleksa napisał(a):

  Chłopak, który grał Jezusa był genialny. Dykcja bez zarzutu, grał tak sugestywnie, ze ciarki po plecach przechodziły. Widziałam ludzi wycierających łzy.

  • XYZ napisał(a):

   Dokładnie! Jego gra aktorska wywołała mnóstwo łez.

   • obiadek napisał(a):

    Kiedy aktor grający Jezusa z wysoka błogosławił w światłościach zebrany tłum, ludziom zatarła się granica sztuki z realem i pobożnie żegnali się, jakby to było naprawdę. Co to jeszcze dodać o tej kreacji!

    • votum separatum napisał(a):

     Jeśli tak, to dobitnie świadczy o ludowej pobożności trzemesznian i ogólnie o mentalności naszej, przynajmniej w masowej swej części, społeczności. Komentarze w tym wątku też wiele mówią. Przedstawienia misteryjne, fenomen przyciągający tłumy od Średniowiecza, choć opiera się na tych samych psychologicznych chwytach, co n.p. – pierwsze lepsze – “Taniec z gwiazdami” (by przyciągnąć tłumy), nie mogą być jednak mylone z tym ostatnim. Nie trzeba sie zatrzymywać nad misterium, przedstawieniem. Mówiąc dobitniej – Ludzie, przestańcie żyć misteriami, przedstawieniami, show, serialami, telenowelami, celebrytami…. Zacznijcie żyć Ewangelią.

     • Carpe diem napisał(a):

      Skąd wiesz ,że na codzień nie żyjemy Ewangelią???Siedzisz w każdym z nas?!!Jesteś bardzo oceniający-zmień nastawienie😆

     • elka napisał(a):

      Masz rozdwojenie jaźni Carpe Diem? Ze piszesz w liczbie mnogiej? Ocenianie nie jest niczym złym. Dobrze napisane Votum Separatum!

 14. 😊😊😊😊 napisał(a):

  Brawa dla ksiedza Łukasza i dla aktorow!Wzruszajace przezycie!Bardzo realistyczne.Lepsze niz w zeszłym roku.

 15. napisał(a):

  Nie rozumiem co u księdza Radka taniec z ogniem przez pijanych gości miał wspólnego z misterium Brawo dla księdza Łukasza i młodzieży Nowe spojrzenie inny zamysł Pięknie

 16. ... napisał(a):

  BYLO PIEKNIE I TYLE SUPER PRZYGOTOWANIE I NIECH TAK POZOSTANIE .

 17. Carpe diem napisał(a):

  Zanim kogokolwiek ocenisz lub skrytykujesz-pomyśl,że nie wszyscy są tacy “idealni “jak Ty!!

 18. Obserwator napisał(a):

  Pełen profesjonalizm!

 19. x napisał(a):

  Podziekowanie dla ksiedza i mlodziezy ktora przygotowala to misterium Bog Zaplac.

 20. Anonim napisał(a):

  W każdym komentarzu jest racja każdy ma swoje spostrzeżenie na misterium.Ale chciał bym podziękować przede wszystkim księdzu za organizację,młodzieży za występ i całej reszcie która włożyła swój wkład czyli osobą której przygotowały stroje i scenografię i twym osobą co dbały o bezpieczeństwo podczas trwania tego pięknego przedstawienia

 21. historyk napisał(a):

  Zdarzają się artefakty nawet z przed 120 tysięcy lat .
  Jak można przejść do historii ?
  Proponuję władzy naszego miasta zakup 2 aut . Jednego Chevroleta Spark i jednego radiowozu policyjnego .
  Dobrze je zakonserwować i dokładnie zabezpieczyć przed działaniem wszelkich niekorzystnych sił natury .
  W jednym z aut umieścić opis historii i zdarzenia które miało miejsce 8 marca 2018 roku .
  Idąc w ślad widowisku zorganizowanym przez księży i wiernych a dotyczące ,,Misterium Męki Pańskiej,, dać możliwość wykazania się władzy świeckiej . Każdego roku pod datą 8 marca odtwarzać spektakl podobnie oddający dramaturgię zdarzenia .
  Mam nadzieję , że rodzima historia stale powtarzana przetrwa kolejne tysiąclecia .
  Na koniec chciałbym podziękować wszystkim organizatorom i uczestnikom za wspaniale zorganizowane widowisko Misterium .

 22. Do Parafianki 89 napisał(a):

  Widzę, że Parafianka89 bardzo dobrze zorientowana “od kuchni”. Mam w takim razie pytanie do szanownej parafianki. Czy prawdą jest, że we wcześniejszych latach teksty były wcześniej nagrywane a w trakcie misterium leciały z playbacku? Bo wiem, że tym razem leciały na żywo. Proszę o odpowiedz, bo to by bardzo dużo wyjaśniało.

  • XYZ napisał(a):

   Dokładnie w poprzednich latach teksty były nagrywane i puszczane z głośników. Zdażało się, że aktor miał nagrany nie swój głos.

 23. nie-prorok napisał(a):

  Internet najwyraźniej nie zapomina… Zdaje się, że poprzedni reżyser Misterium usunął swoje zastrzeżenia co do wykorzystywania owoców jego pracy po kilkudziesięciu minutach od publikacji, ale echo tego wpisu pobrzmiewa tu bardzo wyraźnie.
  Obydwaj kapłani są dla mnie przykładem bardzo wysokich umiejętności.

 24. *) napisał(a):

  Tak było z playbacku, a głos Jezusa był nagrany Księdza Radka

 25. xxxx napisał(a):

  No i dobrze w czym problem.

 26. ogłoszenia parafialne napisał(a):

  1. Drodzy księża, dziękując za pomoc w organizacji Misterium, prosimy by nie organizować zbiorki i nie wystawiać puszek na pokrycie kosztów – te pokryć należy z tacy, lub dołóżcie ze swoich kieszeni.
  2. Podobnie w kwestii zakupu kwiatów do Grobu Pańskiego, taca wystarczy, ewentualnie dorzućcie się, najmilsi księża, jako – jak by nie było – parafianie.
  3. Prosimy nie nazywać wycieczek, jak np.tej na Ukrainę, czy do Meksyku, pielgrzymkami. Mieszanie słów, znaczeń, wprowadza zamieszanie, zamęt – wydarzenia spod wieży Babel chyba pamiętacie, ku przestrodze. Wiernych zaś zachęca się do organizowania wyjazdów samodzielnie, lub korzystania z ofert biur podróży – znacznie taniej wychodzi!

 27. Obserwatorka napisał(a):

  Ludzie ogarnijcie się. Każdy ma swoje zdanie, więc nie rozumiem komentarzy, które wszystkich obrażają,
  Przedstawienie piękne, aktorzy wspaniali, muzyka, koronka – cudo. Realistyczne sceny. Bardzo mi się podobało. Brawa dla aktorów i organizatorów.

 28. Aga napisał(a):

  Misterium przepiękne, okazałe, atmosfera wśród ludzi poważna , religijna.
  Główna rola Jezusa to aktorstwo, /nie amatorstwo/
  narratorka i Judasz bez zastrzeżeń,
  natomiast Judasz powieszony to majstersztyk.
  Brawo, po wielokroć.

 29. Jaca Informatyk napisał(a):

  pięknie było

 30. x napisał(a):

  Czegokolwiek by sie nie organizowalo to tylko slysze kasa kasa i kasa czy bez tej kasy nie idzie nic zorganizowac.

 31. ... napisał(a):

  To co przywozka tych kamieni to nie bylo z afriko ze teraz nie ma kto je sprzatnac zostawiony syf.

  • parafianin napisał(a):

   Widziałeś w Trzemesznie kiedy księdza, co to fizycznie pracuje? Po kamień się zniży? A poza naszym miastem? Kojarzysz jakiegoś? Korona z głowy spaść może. Złota. Sami parafianie ufundowali i włożyli na głowy, to teraz mają. Więc kamienie leżą nadal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powered by WordPress | Designed by: SEO Consultant | Thanks to los angeles seo, seo jobs and denver colorado