Strona główna Różne Milion dla zawodowców

Milion dla zawodowców

6030
31

Wielkim sukcesem zakończyły się starania Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie o dofinansowanie kształcenia zawodowego uczniów. Szkoła otrzyma ponad milion złotych z unijnego, Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Projekt przewiduje między innymi doposażenie pracowni, prace adaptacyjne pomieszczeń warsztatów szkolnych, kursy dla uczniów i nauczycieli.

Uzyskane środki mają być przeznaczone na uatrakcyjnienie oferty szkoły. Ideą programu jest wyposażenie absolwentów w dodatkowe – nie objęte programem nauczania – umiejętności, pozwalające im na lepszy start w poszukiwaniu pracy. Tak więc mechanik – monter otrzyma dodatkowo uprawnienia spawacza, a mechanik samochodowy – prawo jazdy. Przewiduje się kursy operatorów koparek, dźwigów, wózków widłowych i wiele innych.

Za pieniądze z programu zostaną bogato wyposażone pracownie dla uczniów technikum kształcących się w zawodach – informatyk i logistyk. Szkoła otrzyma nowoczesny sprzęt i oprogramowanie. Będą to między innymi warsztatowe urządzenia diagnostyczne, a także specjalne programy do obsługi nowoczesnych systemów logistycznych. Dofinansowanie obejmie też specjalistyczne dokształcanie nauczycieli.

Wartość projektu to 1.182.141 złotych, a dofinansowanie wyniesie 1.063.927 złotych. 10% wartości ma pokryć gmina. Kwota ta będzie jeszcze pomniejszona o około 30.000. Są to środki wypracowane przez szkołę, między innymi z wynajmu sal lekcyjnych. Ostatecznie samorząd zapłaci niespełna 90.000 złotych.

Wniosek o wsparcie finansowe nazwany „Gmina Trzemeszno stawia na zawodowców” został formalnie złożony przez trzemeszeński samorząd, jednak ciężar jego przygotowania w całości wzięła na siebie kadra szkoły.

Oprócz dyrekcji – Ilony Adamskiej i Sylwii Liszkowskiej – nad przygotowaniem wniosku pracowali nauczyciele – Anna Badowska, Aneta Bartz, Aurelia Tycka – Witek, Patrycja Grochowska – Juszczyk, Rafał Rynarzewski, Jacek Maciński, Jacek Ślachciak, Rafał Mikołajczak.

Projekt przewidziany jest na dwa lata. Obejmie zarówno aktualnych jak i przyszłych uczniów szkoły.

31 KOMENTARZE

 1. Gratulacje dla wszystkich,którzy przyczynili się do uzyskania ogromnego wsparcia finansowego!!!Ciekawe czy gdyby po drugiej wojnie,przeważały głosy typu „kasa w błoto”, mielibyśmy odbudowane miasta.Populacja Polski,także wówczas,drastycznie się zmniejszyła.

  • Nie porównuj tego do tej szkoły która stopniowo upada od kilku lat tu nawet kasa nic nie da jak kadra nauczycielska od lat ta sama chwaląc się sukcesami których tak na prawdę nie ma co pokazują wyniki matur np. z matematyki (nikt mi nie powie że jak ktoś chce to się nauczy ale w tym przypadku i na tym niskim poziomie nauczania gdzie nauczyciel nie potrafi przekazać swojej wiedzy uczniowi nie da sie ogarnąć materiału bez korepetycji i dodatkowego wydawania kasy) poprostu w tą szkołę można ładować kolejne mln ale jak się nie zmieni stara kadra nauczycielska to ta kasa będzie szła w błoto. Co najważniejsze nasza szkoła chodzi tu głównie o liceum nie zapewnia absolwenowi dobrego startu na uczelniach

   • Co Ty człowieku za głupoty piszesz? Ja skończyłam tutejsze liceum i bez problemu dostałam się na wymarzone studia. A w szkołach gnieźnieńskich i mogileńskich połowa uczniów chodzi na korepetycje. Ale o tym się oczywiście nie mówi. Poziom jest taki sam jak wszędzie.

  • Jedyne co pozostało po dawnej szkole to tylko dawna tradycja bo na pewno nie poziom nauczania bo tego to już tu nie ma od lat

 2. Są w tej gminie szkoły którym wszystko się należy (szczególnie jedna) a są takie, które same muszą się starać. Dlatego taki sukces wkurza co niektorych.

  • Ale co wkurza? To, że kadra się postarała, opracowała stos papierów i własną ciężką pracą przyczyniła się pozytywnej weryfikacji projektu? Jeśli kogoś to wkurza, to może się zabrać za robote, a nie zazdrościć innym sukcesu.

  • mówimy o szkole nr 2 gdzie jest p.Derezińska i p .Kupś?tak to rzeczywiscie wszystko jest z budżetu gminy pompowane, bo jak nie inaczej.co tutaj mysleć, a jeszcze nie tak dawno miała być likwidacja lecz co czyni jak jest osoba i musi mieć stanowisko, a szkoła ponaGIMNAZJALNA , BRAWO DO P. ADAMSKIEJ pokazaliście urzędasom burmistrza że umiecie pozyskiwać i to duze pieniądze ,Dlaczego szkola nr 2 odgradza sie od liceum i technikum,jedno podwórze i ten sam organ prowadzący czyli burmistrz.Czy to nie paranoja.

 3. Gdyby ta szkoła była zorganizowana żeby uczniów wysyłać na kursy nic z tym nie zrobiąc.Nie kiwneli palcem aby załatwić dojazd a wymagają tylko świstka.

 4. Czyli rozumiem że prawo jazdy mają uczniowie którzy chodzą na warsztaty i ci którzy chodzą na praktyki do prywatnych firm?

  • Chyba jasno napisano. To są dodatkowe kursy dla określonych kierunków, aby uczynić je atrakcyjniejszymi. Dofinansowanie, jak czytam, dotyczy szkolnictwa zawodowego, a nie ogólnokształcącego. Tak to zrozumiałem. Nie wszyscy pójdą na studia i nie wszyscy musza być magistrami. Mogą być natomiast dobrymi mechanikami, logistykami czy operatorami sprzętu budowlanego. I jak rozumiem, to dla nich ten program. Brawo szkoła. Wiem, że nie macie łatwo, dlatego tym bardziej brawo.

 5. Praktyczna nauka zawodu -jest to program ogolno krajowy na powrót zawodów zanikajacy w których brakuje ludzi z odpowiednim kierunkiem , nie potrzęba nam już kolejnych magistrów zasiadajacych na kasach w biedronka ch ale ludzi ktorzy np potrafią pospać prosto ko zmienić i naprawić
  Fajnie ze trzemeszno zalapo się na taką kasę tylko dobrze zorganizować jej wydawane i spoko
  Super.

 6. Dzień dobry,
  brawo! brawo! i jeszcze raz brawo!
  Gratuluję i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego niewątpliwego sukcesu.
  Zupełnie nie rozumiem tego narzekania i deprecjonowania i szkoły, i jej nauczycieli.
  W zalewie przygotowywanych na kolanie wniosków ( permanentnie odrzucanych już w I etapie selekcji), to prawdziwy sukces.
  Cieszę się, że ktoś wreszcie dostrzegł, że dziś pracodawcy znacznie bardziej potrzebują solidnych fachowców po szkole zawodowej, niż nieumiejących niczego praktycznego, absolwentów marketingu i zarządzania, politologii, czy bezpieczeństwa narodowego – z całym szacunkiem dla osób tam studiujących.
  Gdyby jeszcze rozszerzyć kompetencje przyszłych kierowców-mechaników”zawodówki” o uprawnienia kategorii C, jej absolwenci mogliby przebierać w ofertach jak w ulęgałkach. Kraj szczycący się największą flotą taboru ciężarowego w Europie, realizujący 26 % przewozów na starym kontynencie, chronicznie cierpi na niedobór kierowców. Szacuje się, że polski sektor transportowy potrzebuje ich ( na dziś) około 100.000.
  Życzę efektywnego i racjonalnego wykorzystania przyznanych środków- w interesie uczniów, nauczycieli, szkoły i gminy.
  Jeszcze raz gratuluję autorom tego sukcesu.
  Pozdrawiam
  TDi

 7. Brawa dla nauczycieli – pani Aureli amnie matematyki w LO uczyla i jakos moze 5-tek nie mialem ale to wynikalo z mojego lenistwa i obliczen ze 3.0 mi starczy a max 3.5 to na studiach problemu nie mialem z matematyka bo macierze i matematyka kombinatoryczna juz nie byla dla mnie sztuką tajemną i na 4,5 wyjechalem Dobrze ze sa jeszcze tacy nauczyciele z powołania.

   • ta pani akurat nam w ostatniej klasie pokazala macierze krotko wyjasnila co i jak no ale widocznie ty mialas inna nauczycielke ktora tylko przeklepala program i kolejni do golenia 🙂

 8. Oczywiście wielkie gratulacje dla szkoły , ale wymieniania kolejnych nazwisk , w takim artykule , kto dokładnie pracował nad projektem uważam za przesadę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here