Strona główna Różne Mieszkańcy bloków zapłacą więcej za śmieci?

Mieszkańcy bloków zapłacą więcej za śmieci?

13776
28

Niemały problem z odbiorem odpadów ma od kilku miesięcy gmina Trzemeszno. Do ogłoszonego na początku roku przetargu, który miał wyłonić wykonawcę na okres dwóch lat zgłosiła się tylko jedna firma – miejscowa spółka Remondis Aqua.

Cena jaką zaproponowano przekraczała o 750.000 złotych kwotę, którą zamierzał przeznaczyć na ten cel samorząd.

Podobna sytuacja zaistniała po powtórzeniu przetargu. W tej sytuacji gmina podpisała umowę ze spółką z wolnej ręki, najpierw do 31 czerwca, a następnie do końca września.

Tym razem uzgodniona cena jest niższa o 26000 miesięcznie od proponowanej w przetargu. Nie oznacza to jednak, że spółka zgodziła się na mniejsze pieniądze.

W umowie z wolnej ręki nie ma bowiem zapisu o zbiórce bioodpadów w systemie pojemnikowym. Taką formę segregacji przyjęto w zmienionym niedawno regulaminie utrzymania czystości. Właśnie z powodu wysokich kosztów, nie został on do dzisiaj wprowadzony.

Wyjątkiem są budynki wielorodzinne należące do spółdzielni mieszkaniowych w Trzemesznie i Kruchowie. Przy blokach, obok pojemników na odpady zmieszane ustawiono dodatkowe, koloru brązowego z napisem bio – przeznaczone dla odpadów biodegradowalnych.

Jak się okazuję, nie wszyscy mieszkańcy zrozumieli chyba do czego są one przeznaczone. Problem taki występuje szczególnie na terenie trzemeszeńskiej spółdzielni. Do pojemników tych trafiają różne śmieci, a te, które powinny tam się znaleźć, często przynoszone są w torebkach foliowych.

Jak informuje Monika Krawczak z Urzędu Miejskiego, problem wynika z faktu bardzo dużej różnicy w cenie za odbiór odpadów. Za każdą tonę zmieszanych dostarczonych do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie gmina musi zapłacić 315 złotych, a za bioodpady tylko 29 złotych. Jeśli w pojemniku znajdą się innego rodzaju śmieci lub chociażby torby foliowe, jego zawartość zostaje uznana za odpady zmieszane.

Z tego powodu Urząd Miejski wystosował niedawno pismo do Trzemeszeńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej informując, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, wszyscy mieszkańcy osiedla będą musieli płacić stawkę jak za odpady niesegregowane czyli 25 złotych za osobę (za segregowane płacimy 13 zł).

Prezes spółdzielni Krzysztof Kilian zdaje sobie sprawę, iż od segregacji nie ma odwrotu. Zauważa jednak problem. Uważa, że przede wszystkim musi nastąpić zmiana mentalności. Osiedle bloków ma swoją specyfikę, tu ludzie są bardziej anonimowi. Czasem jedna lub kilka osób mogą zepsuć wysiłki większości – solidnie segregujących swoje śmieci – mieszkańców.

Stąd stosowne ogłoszenia pojawiły się na klatkach schodowych. K. Kilian apeluje również za naszym pośrednictwem do mieszkańców spółdzielni. Pamiętajmy, brązowe pojemniki służą tylko do odpadów biodegradowalnych. Nie wrzucamy do nich żadnych toreb i opakowań – przypomina prezes.

O kompostowanie odpadów we własnym zakresie – tam gdzie jest to możliwe – apeluje też M. Krawczak. Jeśli nie ma takiej możliwości należy je wystawiać w brązowych workach w terminach zgodnych z harmonogramem lub w pojemnikach (zabudowa wielorodzinna).

28 KOMENTARZE

 1. Śmietniki w ostatnim czasie stoją cały czas pełne. Coraz rzadziej są one opróżnianie.. Co tutaj się dziwić że mieszkańcy wrzucają już worki że śmieciami do pojemników brązowych skoro zielone są cały czas pełne!! Może należy częściej wywozic śmieci??

 2. I tak nas w bambuko zrobią że wrócimy do tego samego – czyli śmieci bez segregacji za które będziemy płacić 4 razy więcej niż przed wprowadzeniem tego całego bajzlu ze śmieciami.

 3. A maze niech remondis czesciej wywozi odpady no gdy zielone pojemniki sa przepelnione to ludzie wrzucaja smieci do pojemnika brazowego ktory jest prawie pusty

 4. Tylko kto ma pilnowac miszkancow domow jednorodzinnych ktorzy hurtowo znosza smieci do pojemnikow nalezacych do mieszkancow spoldzielni.

 5. Gdyby prezesowi tak naprawdę zależało to na mieszkańcach to zamiast tabliczek że śmietnik tylko dla mieszkańców. Można by zrobić jak w Gnieźnie zamykane na klucz wiary z koszami na śmieci.

 6. Tylko karać tych co solidnie segregują tyle lat? Zaraz wszystkim kazac płacic po 25 zlotych? Może uświadamiać sie nawzajem co gdzie wyrzucać,pomocy udzielić starszej osobie,która nie rozumie gdzie co wyrzucić.Może bardziej czytelnie opisać choćby na tablicach ogłoszeń że mięso i kości trzeba do zmieszanych śmieci. Nie każdy ma internet i czyta co gdzie się należy. Gdyby tak wszyscy ludzie na planecie ziemia przestrzegali zasad to byłby raj na ziemi. Ale nasze miasto musi być wzorcowe i dla przykładu ukarze wszystkich w/g zasady jeden za wszystkich wszyscy za jednego.Ale po co te bioodpady jeżeli tego jest tak mało?

 7. Zrobic tak jak w Gnieznie ogrodzic zamknac na kludke i po problemie nikt nie bedzie podwozic i podrzucac i bedzie porzadek .

 8. No i tutaj się baaardzo mylicie .Mieszkam w Gnieźnie i mimo zamknięcia wiaty z koszami na śmieci na kłódkę ludzie i tak podrzucają śmieci.
  A podrzucają pod wiatę przypadkowi z domów jednorodzinnych, jak i mieszkańcy spółdzielni ,bo np.zgubili klucz do kłódki.Musi zmienić się mentalność ,ale niektórzy nigdy się nie zmienią!!!

 9. Idąc na cmentarz widać kto wrzuca śmieci do koszy na alejce i na Placu Kosmowskiego przy kościele .Widocznie nie wszystkich obejmuje płacenie rachunków i za takie osoby Mieszkańcy mają płacić 25 zł.ZRÓBCIE PORZĄDEK Ż MIESZKAŃCAMI KTÓRZY PODRZUCAJĄ ŚMIECIE !!!

 10. Kiedy gmina ogłasza przetargi jak, się kończy umowa z remondisem, dlaczego nie czyni sie tego odpowiednio wcześniej apóżniej się dziwimy że remondis dyktuje warunki finansowe ? czy tak to powinno wyglądać? radni ruszcie tyłki i zainteresujcie się naszymi portfelami, bo jak słyszymy z ostatniej sesji burmistrz nic nie może odnośnie remondisu bo gmina wiekszościowy udziałowiec nic nie może.To chyba jakaś paranoja to co słyszymy.

  • Jezeli Burmistrz nic nie moze to kogo on reprezentuje przeciez mieszkancy go wybrali totalna pomylka przy wyborze.Wystarczy sprawdzic jedna ulice kto nie placi i wogole nie ma zlozonej deklaracji ul. Wojciecha od 1 do 24 wyrywkowo .Zapraszamy.

 11. Czy dzwony na terenie spółdzielni sa tylko dla mieszkańców osiedla wysokiego czy każdy kto segreguje moze do nich wrzucać? Niech Pan redaktor to spróbuje wyjaśnić i napisać .Dzieki już

 12. Ludzie wracający z ogródków również wrzucają nam śmieci.Nie raz widziałam.Kilkakrotnie zwracałam im delikatnie uwagę to mnie obrzucili błotem.Więc się nie odzywam.Bardzo dobrze,że będziemy płacić za cudzą głupotę solidarnie.Inaczej tego nie można załatwić.

 13. Co zrobił Remondis od lipca 2013 roku(ustawa o segregacji śmieci) aby usprawnić segregację śmieci na Osiedlu Piastowskim.

 14. Jak nie ma komu wywozić śmieci i każdy wrzuca gdzie pusto to nie ma co robić dramy tylko wziąć Remondis za kołnierz żeby się sprężali z robotą.W Holandii lub w Niemczech działa ta sama firma i pracują jakoś sprawniej.

  • Rożnica jest taka, że świadomość proekologiczna holendrów i niemców jest 100 lat do przodu i sami pilnują co gdzie wrzucają nie bawiąc się w podrzucanie śmieci czy kombinowanie, jak nie zapłacić 13 złotych na miesiąc…

   • Po co szukać daleko. Blisko 40 lat temu w komunistycznej jeszcze Czechosłowacji(obecnie Słowacja) można było spotkać przed blokami 4 różnokolorowe pojemniki, każdy do innych odpadów. Opróżnianie odbywało się codziennie.Po każdy rodzaj odpadów podjeżdżał inny pojazd.Wniosek taki że mamy opóźnienie nie tylko do Zachodu.

 15. do zdgyf
  dokładnie się z Tobą zgadzam świadomość niemców jest taka , że lepiej kupić taką instytucję jak w Trzemesznie zwozić śmieci drenować polską ziemię a u nich jest ok super świadomość
  aaaa jeszcze postawa polaczków którzy zgodzili sie na prywatyzację to inny temat …
  teraz sobie możecie narzekać pisać ze kolejne spotkanie bez porozumienia i itd jesteście po prostu ………………………

 16. Panie redaktorze jest takie pytanie co jaki czas są wywożone te nieszczęsne pojemniki z BIO odpadami? Moje pytanie wynika z tego że to co znajduje się w pojemnikach gnije i z pojemników wydobywa się ogromny smród i duże ilości śmierdzącej wody!!! Szczególnie widoczne jest to przy pojemniku bloku Kościuszki 30

 17. Większość śmieci niesegregowanych wrzucają właściciele domów jednorodzinnych – podjeżdżają samochodami , rozglądają się na boki czy nikt nie patrzy i pełne wory do pojemnika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj