Strona główna Różne Miasto i Gmina Trzemeszno laureatem konkursu „Przyjazna wieś”

Miasto i Gmina Trzemeszno laureatem konkursu „Przyjazna wieś”

1420
22

Dnia 4 grudnia, w Departamencie Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, burmistrz Krzysztof Dereziński odebrał z rąk Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Tomasza Bugajskiego nagrodę za zajęcie II miejsca w wojewódzkim etapie V edycji konkursu „Przyjazna Wieś”, skierowanego do samorządów, które zrealizowały projekty infrastrukturalne na obszarach wiejskich.

„Przyjazna wieś” to organizowany w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich konkurs na najlepszy projekt wspierający rozbudowę infrastruktury na terenach wiejskich, współfinansowany z funduszy europejskich. W tegorocznej edycji konkurs realizowany jest w podziale na dwie kategorie: infrastrukturę techniczną i infrastrukturę społeczną oraz w dwóch etapach: I – regionalnym i II – ogólnopolskim.

Do etapu wojewódzkiego konkursu zgłoszonych zostało 26 projektów w obu kategoriach. Spośród nadesłanych wniosków komisja konkursowa wybrała po trzy zwycięskie projekty w ramach poszczególnych kategorii. Komisja konkursowa przyznała II miejsce w kategorii „Infrastruktura społeczna” projektowi: „Folklor w szkole – cykl edukacyjny w szkołach na terenie miasta i gminy Trzemeszno”.

Jak już wcześniej pisaliśmy w ramach projektu, którego pomysłodawcą i realizatorem był p. Mariusz Zieliński, odbyło się sześć dwugodzinnych prezentacji dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu miasta i gminy Trzemeszno. W czasie lekcji uczestnicy mieli okazję zobaczyć różnorodność folkloru polskiego. Wspomniana lekcja to połączenie prezentacji multimedialnej, objaśnień ustnych oraz prezentacji na żywo strojów, przyśpiewek i tańców ludowych.

Obok podstawowych wiadomości dotyczących folkloru, regionów etnograficznych i tanecznych, zaprezentowane zostały 4 regiony: Kaszuby, Wielkopolska, Kurpie i Górale Żywieccy. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia mapy regionów tanecznych, slajdów prezentujących rękodzieło, obrzędów, zwyczajów, krajobrazów poszczególnych regionów. Najważniejszym elementem lekcji była prezentacja strojów, tańców i przyśpiewek z wybranych regionów przez Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”. Dzieci mogły usłyszeć przyśpiewki zaśpiewane gwarą, zobaczyć stroje w tańcu, zachowania oraz kunszt tancerzy w bogactwie kroków tanecznych. Dzieci i młodzież z uwagą i ogromnym zainteresowaniem podróżowała po mapie folkloru polskiego wraz z Zespołem Pieśni i Tańca „Strzecha”, a finał w wykonaniu zespołu w nowych, zakupionych w ramach projektu strojach górali żywieckich, rozgrzał wszystkich do czerwoności.

Program Tańców żywieckich tj. choreografię wraz z wyszkoleniem tancerzy przygotował p. Mariusz Zieliński. Aranżacją instrumentalną i nauką śpiewu zajmowała się p. Krystyna Polachowska. Koordynatorem projektu dbającym o stronę merytoryczną wniosku była Pani Edyta Kubiak z UMiG Trzemeszno. Mocno trzeba docenić zaangażowanie młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” , która wniosła dużo wysiłku i serca w nowy program, a było to wielkie i trudne przedsięwzięcie . Projekt mógł być zrealizowany dzięki wkładowi finansowemu władz Miasta i Gminy Trzemeszno, które trzeba również docenić.

100_6195 100_6196 100_6197 nagroda2 nagroda4

(E.K)

22 KOMENTARZE

  • Dlaczego nie ma wzmianki na tym info 24 o sukcesie Trzemeszeńskiego przedszkola nr2 które zajeło w głosowaniu 7 miejsce w konkursie ekologicznym.To naprawdę wysokie miejsce .Gratulacje także dla przedszkola nr1.

 1. no widzicie a jednak sukcesy jakies mamy – z burmistrzem mogliscie pozalatwiac sprawy bo pozniej moze byc niedostepny z powodu choroby ?

 2. Gratulacje dla Strzechy i pana Mariusza, widziałam jeden z takich koncertów, dzieciaki zrobiły na mnie ogromne wrażenie, a że burmistrz odebrał nagrodę na która zapracowali inni, no cóż…… jak to się teraz ma do faktu że radni na ostatniej sesji zrezygnowali z nadania temu zespołowi medalu za zasługi dla miasta i gminy Trzemeszno, wstyd

  • Co tam Strzecha!Oni,medal za co? W Trzemesznie liczy się tylko inny zespół i wszelkie honory,oklaski, i uniesienia władz tylko im się należą.
   Nie widziałem stojących karnie w kolejce przedstawicieli naszych władz i innych ważnych ludzi,by złożyć hołdy kierownikowi Strzechy p.Zielińskiemu Mariuszowi.A on zasłużył na to. Pani Polakowska tak samo.
   Podziwiam Strzechę i pozdrawiam młodzież i opiekunów. Gratulacje.

 3. To Strzecha powaliła na kolana jury i mieszkańców Trzemeszna w tak ważnym konkursie .A P. Zieliński skromnie się nie obnosi i nie robi wokół siebie medialnego szumu.

 4. Wielki szacunek za prace włożoną w realizacje projektu P. Zielińskiemu brawo ! brawo!
  Super Zespół i kierownik zespołu!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here