Strona główna Różne Maszt pozostanie jeszcze przez rok

Maszt pozostanie jeszcze przez rok

2940
12

W minioną środę, na posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej, dyskutowano o dalszych losach masztu telefonii cyfrowej usytuowanego na dachu przychodni lekarskiej. Termin dzierżawy upływa 4 sierpnia.

Burmistrz Krzysztof Dereziński – znając negatywne stanowisko radnych wyrażone na wcześniejszych obradach – zaproponował przedłużenie umowy na rok. Ma to umożliwić operatorowi przygotowanie się do przeniesienia urządzeń w inne miejsce.

Obecni na sali przedstawiciele firmy T-Mobile – Radosław Walkiewicz i Krzysztof Smoliński apelowali o wydłużenie tego terminu na co najmniej półtora roku.

Radni nie widzieli takiej możliwości. Proponowali pozostanie przy okresie rocznym, z ewentualną możliwością przedłużenia. Przewodniczący Benedykt Nitka zwracał uwagę na aspekt ekonomiczny. Według niego burmistrz przy podpisaniu umowy powinien dążyć do uzyskania wyższej opłaty za dzierżawę.

Radni z jednej strony byli zgodni, aby maszt zniknął ostatecznie z budynku przy ul. Langiewicza, z drugiej apelowali o to, aby wskazać inwestorowi lokalizację na gruncie gminnym. Miałoby to na celu utrzymanie dotychczasowych dochodów dla samorządu.
Padały też pytania o sprawy techniczne, głównie w kontekście zagrożeń dla mieszkańców.

Przedstawiciele operatora podkreślali, że obecnie nie ma mowy o instalowaniu urządzeń w technologii 5G. W takim systemie nie pracuje jeszcze żadna sieć w Polsce. Jeśli gdzieś pojawiają się takie informacje, to można je traktować jedynie jako elementy kampanii reklamowej.

Zastosowanie 5G będzie możliwe dopiero po wykupieniu odpowiednich częstotliwości przez operatorów, co nastąpi zgodnie z procedurą zamówień publicznych. Przetargi, które odbyły się w tym roku zostały wstrzymane. Nie wiadomo dokładnie, kiedy zostaną ponownie ogłoszone.

Goście mówili też o nowych tendencjach w instalowaniu masztów. Przyznali, że w ostatnim czasie wzrasta znacząco zapotrzebowanie na usługi telefonii komórkowej, szczególnie w zakresie internetu. Pokazał to szczególnie okres pandemii, kiedy to wiele instytucji przeszło na pracę zdalną. Wzrósł wtedy w gwałtownym stopniu ruch komórkowy. Aby sprostać tym wyzwaniom konieczne jest zagęszczanie sieci czyli stawianie większej liczby przekaźników. Ma to także pozytywnie skutki. Czym gęstsza sieć, tym mniejsza moc nadajników.

Ostatecznie radni zaakceptowali propozycję burmistrza, godząc się na przedłużanie umowy dzierżawy o rok.

12 KOMENTARZE

  1. Jak to się, proszę szanownych radnych dzieje, że tylko ten maszt jest tak szkodliwy dla zdrowia i trzeba go zlikwidować a pozostałe w gminie inne maszty nie?

  2. jak postawia u kogos n abudynku to sasiedzi i reszta nie beda mieli nic do powiedzenia a moze pan w sutannie skorzysta ale to wtedy „co laska ” tak jak tu pisal i nie ma ze sekretark apokaze „oo tyle daja inni minimum” co łaska to co łaska tak jak tu pisano

    • A ty ile dales jesli nic nie komentuj bo tych farmazonow nie mozna sluchac a ja daje co laska i mo…e w kubel

  3. I widzisz Beniu – jednak względy ekonomiczne („Miałoby to na celu utrzymanie dotychczasowych dochodów dla samorządu.”) przesłoniły społeczne i zdrowotne aspekty tej sprawy. Jak to mówiłeś poprzednio.

  4. Taka gmina bogata 40 tys mniej to pikuś dla budżetu. W takim razie dlaczego latarnie nie świecą? Dobrą godzinę po czasie są uruchamiane. To ma być bezpiecznie? Już lepiej aby nie świeciły o 3 w nocy niż jak się robi szaro, gorzej widać a jest spory ruch.

  5. Logika godna trzemeszeńskiej władzy. Nie chcemy masztu na przychodni bo pobliskich mieszkańców boli głowa. Operator ma znaleźć sobie inne miejsce ale najlepiej, żeby to było gminne miejsce i za wyższą opłatą. A ja wam mówię, że postawi tam gdzie mu będzie wygodnie (zasięgi itp) i najtaniej. Nie zdziwcie sie jak bedzie to 2 ulice dalej. Co się zmieni? Innych mieszkańców będzie boleć głowa i inne telewizory będa zakłócane.

  6. Idiotyzm – polikwidować wszystkie maszty, będziemy dzwonili jak dawniej po kablu,a najlepiej tylko z poczty będziemy dłużej żyć. Zakazać jeżdzić samochodami też szkodzą na rowery się przesiądziemy. L

  7. Czyli jak to w naszej gminie najpierw interes prywatny najlepiej żeby jeszcze był finansowany z środków gminnych a później gdzieś tam zdrowie mieszkańców. Jednym słowem gmina Trzemeszno to wielki syf. Wystarczy spojrzeć wkoło.

  8. Słuchajcie wieczni mlkontenci, tak Wam szkodzi ten masz to weźcie miernik, nagrajcie film z pomiarów w mieszkaniach tych co ich głowy bolą i wrzućcie do sieci jako dowód, a następnie sprawa do sądu… tylko żebyście się nie zdziwili wynikami pomiarów…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj