Strona główna Różne Mały, wielki problem

Mały, wielki problem

5364
27
sloneczneogrody

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak niewielki dla nas problem może stanowić znaczną przeszkodę lub niedogodność dla innych. Jeden z Czytelników zwrócił nam uwagę na zwisające nisko nad chodnikami gałęzie.

Można uznać, że nie jest to największy, a wręcz znikomy problem w naszym mieście. Można przecież ominąć lub po prostu schylić nieco głowę i po problemie. Czytelnik jest jednak osobą niewidomą. Dla niego tego typu „atrakcje” stanowią niemałe utrapienie.

Gdy przyjrzeliśmy się sprawie okazało się, że takie sytuacje nie są w naszym mieście rzadkością. Dotyczy to drzew na terenach gminnych, jak i prywatnych. Zdarza się bowiem, iż gałęzie drzew rosnących w ogrodzie wychodzą poza ogrodzenie, nad ciągi piesze.

Rozmawialiśmy na ten temat z burmistrzem Krzysztofem Derezińskim. Jak przyznał, do tej pory nie zwracał uwagi na ten problem. Zadeklarował, że wyda stosowne polecenia podległym pracownikom. Mają oni pilnie dokonać przeglądu miasta pod tym kątem, a następnie zlecić usunięcie tych niewątpliwych przeszkód.

Burmistrz liczy też na mieszkańców, którzy powinni rozejrzeć się po najbliższym swoim otoczeniu. Mogą oni zgłaszać takie sytuacje do urzędu. Właściciele ogrodów, z których gałęzie wystają nad chodniki powinni we własnym zakresie dokonać ich skrócenia.

Czynność taka nie wymaga specjalnych pozwoleń.

27 KOMENTARZE

  • Niewidomych pewnie niewielu, ale analfabetów nie brakuje. Pokaż mi w którym miejscu napisano o wycince drzew. Poza tym, nawet gdyby nie było ani jednej osoby niewidomej, to takie gałęzie należałoby przycinać.

  • To bardzo duża przeszkoda dla osoby niewidomej,nie wspomnę o chodnikach w naszym mieście np.przy PKP . Człowiek,który widzi może się potknąć,a co dopiero ktoś kto nie widzi.Anonim życzę tobie abyś dostał z gałęzi prosto w pustą głowę,może to zmieni twoje myślenie.

 1. Przecież mamy tez w gminie sporo starszych osób, które maja problem z poruszaniem się i na pewno może to być przeszkoda, wiec nie rozumiem z czego się tu śmiać
  A i nie jeden młody, zdrowy człowiek może się natknąć na taką gałęź podczas spaceru i głowy w telefonie na przykład
  Miło ze strony burmistrza, ze zainteresował się tematem

    • Kolego tak się składa że większość przeglądarek udostępnia opcje audio dla osób niewidomych a dla Osób niedowidzących jest tzw opcja lupą.
     Widzieć może widzisz dobrze ale to co tylko tobie jest potrzebne a hejtujesz osobę niewidomą z powodu swojej niskiej wiedzy.
     Nawet w telefonach masz takie opcje i apki dla osób niewidomych bądź niedowidzących.
     Zanim coś głupio palniesz to się doinformuj troche

 2. Proponuję przejść się chodnikiem na ulicy Orchowskiej, za parkiem Baba w stronę Zielenia, a raczej resztą chodnika, który jeszcze wystaje zza krzaków i pokrzyw.

 3. Poprzycinac ladnie uformowac i po krzyku .czyzby piter zajac sie przegladem drzew od parku w kierunku Miat tam dopiero leca suche galezie z topol az kogos zabije konar to dopiero bedzie problem.

 4. Codziennie dojeżdżam do pracy pociągiem a dojście do pkp od krzyżówki do przejazdu że schyloną glową nie należy do przyjemnych

  • Na te problemy tylko K. może zaradzić i jak zadziała to ptaki nie będą miały gdzie odpoczywać bo wytnie drzewa równo z ziemią.

  • A to osoba niewidomą nie może czytać w obecnych czasach? Na kartkach jest Braille (czyli takie specjalnie tłoczone kropeczki zamiast normalnego tekstu). A jeśli chodzi o elektronikę to są opcje/apki audio(czytanie na głos) i lupa (czyli powiększenie dla niedowidzących).
   Mam nadzieję że powiększyłem twoja pustą wiedzę i nie będziesz się nabijał z osoby niewidomej

 5. Cale miasto i na obrzezach jak chodniki wygladaja zarastaja syf i tyle w kierunku Zielenia czy Miat czy stacji w kierunku Gniezna brud i syf czy wlodarze naszego miasta nie jezdza ta trasa kto sie tym zajmuje kto bierze pieniadze.

 6. Czy musicie pisać komentarze na portalu. Weź jeden z drugim sekator i to co przeszkadza na chodniku usuńcie nikt za was tego nie musi robić to naprawdę nie jest ciężka praca.

 7. Nie musimy brac sekatorow bo chyba w Gminie jest ktos kto zarzadza tym dzialem a nie d… za biurkiem samo sie nie zrobi .Ktos za to odpowiada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here