Strona główna Polityka Kupno budynku po Domu Dziecka coraz bliższe

Kupno budynku po Domu Dziecka coraz bliższe

2959
27

Wczoraj odbyła się sesja Rady Miejskiej, na której podjęto uchwałę o wyrażeniu zgody na kupno budynku po Domu Dziecka. Przedtem odbyło się posiedzenie połączonych komisji, gdzie doszło do dyskusji na ten temat.

Na początku burmistrz Krzysztof Dereziński poinformował o przebiegu rozmów z Zarządem Powiatu. Uczestniczył w nich razem z Jarosławem Jatczakiem, którego ustanowił swoim pełnomocnikiem w tej sprawie. Jak powiedział, rozmowy były trudne, dochodziło do różnych sytuacji.

Ostatecznie z ceny 1.700.000, która jest ceną wywoławczą ostatniego przetargu, udało się zejść do kwoty 1.350.000 zł. W tej sytuacji burmistrz zaproponował, aby w uchwale przyjąć właśnie taką kwotę, z zaznaczeniem, iż jest to kwota maksymalna. Oznacza to możliwość kupna za niższą cenę, gdyby udało się wynegocjować lepsze warunki, bez podejmowania dodatkowej uchwały rady.

K. Derezińskim przypomniał, że czas jest ważnym argumentem w tej sprawie. Gmina ma bowiem przyznane na modernizację tego budynku 6.300.000 zł z programu Polski Ład. Obowiązują w nim jednak terminy, których trzeba przestrzegać.

Większość radnych była zdania, że należy przyjąć uchwałę w tym kształcie. Dłuższą dyskusję wywołał jednak wniosek Marcina Jakubiaka. Był on przeciwny rozwiązaniu przyjętemu w projekcie uchwały.

Zgłosił pomysł, aby zaproponować powiatowi przekazanie budynku w formie darowizny. Gmina miałaby z kolei przekazać określoną kwotę z zastrzeżeniem, że pieniądze te zostaną przeznaczone na inwestycje w drogi powiatowe, ale położone w naszej gminie. Radny pokazał nawet pismo, odpowiedź na jego wcześniejsze pytanie. Starosta Piotr Gruszczyński informował w nim, że powiat przekazywał w przeszłości nieodpłatnie nieruchomości na rzecz innych samorządów. Nie wskazał w nim jednak konkretnych przykładów.

Do propozycji odniósł się Jarosław Jatczak. Jak powiedział, nie jest to nowy pomysł. Rozwiązanie o identycznych skutkach ekonomicznych proponowali razem z burmistrzem w trakcie negocjacji – polegało ono na oczekiwaniu, aby cała kwota zapłacona przez gminę została przeznaczona wyłącznie na inwestycje powiatu na terenie gminy Trzemeszno. Spotkało się ono jednak ze stanowczym sprzeciwem drugiej strony. Przedstawienie więc ponownie tego samego pomysłu byłoby cofnięciem się do punktu wyjścia w negocjacjach, a ponadto szanse na jego przyjęcie byłyby praktycznie żadne.

Pozostali radni byli zgodni, aby przyjąć uchwałę z zaproponowaną przez burmistrza kwotą i jak najszybciej przystąpić do transakcji. Jako główny argument podnoszono przyznane 6.300.000 zł, które mogłyby przepaść w przypadku dalszej zwłoki.

W głosowaniu większość radnych poparła propozycję burmistrza. Przeciwny był tylko Marcin Jakubiak.
Kolejnym etapem będzie podjęcie uchwały przez Radę Powiatu, wyrażającą zgodę na sprzedaż budynku gminie. Czy uda się jeszcze obniżyć cenę okaże się w najbliższej przyszłości. Według Jarosława Jatczaka na pewno takie próby i rozmowy z tym związane będą jeszcze podejmowane.

27 KOMENTARZE

 1. To ile powiat zainwestuje w naszej gminie tym razem ? 200tys zł i nic więcej, ak w ubiegłym roku ? Żenada. Powiat nic nie inwestuje w gminie. Wszystko sprzedał, a drogi to katastrofa. Powiat Mogileński w Strzelnie na samą halę wyda 3,5 mln zł plus drogi, a Trzemeszno od powiatu dostanie kawałek chodnika.

 2. Szybciej szybciej. Już ktoś zaciera rączki na kontrakt na 7 baniek bo trzeba na siłę udowodnić swoją skuteczność. Niech każdy kto sobie chwali postępowanie burmistrza i jego doradcy odpowie sobie na pytanie.
  Czy potrzeba 7 milionów, aby mógł tam funkcjonować urząd?
  Przecież tam funkcjonował dzień dziecka.
  Zamiast w trudnej sytuacji Gminy jak najtańszym sposobem urządzić tam urząd np. przenosząc biurka to chcą sobie urządzić pałac.

  • To jest jakaś żenada- w wyborach na burmistrza w 2014 r Pan Szapował razem z Panem Jatczakiem huczeli grozili że trzeba pociągnąć do odpowiedzialności karnej burmistrza i inne osoby za to przekształcenie komunalki, jak można było powierzyć majątek tak ogromny wodociągi , kanalizację Remondisowi jakie były wypisywane treści a co jest dzisiaj widać jak na dłoni jak to teraz wygląda,to jest grupa mocna doradców, czy nie te osoby czasem pięły i doradzały że trzeba przejąć od powiatu obowiązki ustawowe w zakresie szkolnictwa ponadpodstawowego a dzisiaj powiat zdjał z siebie ten ciężar a gmina nie ma na nic pieniędzy – ile trzeba z budżetu gminy na te zadania dokładać pieniędzy, to jest faktyczne fachowe doradztwo ?niech teraz to wszystko zostanie rzetelnie wyjaśnione . Będziemy mieć kolejny budynek, gdzie tutaj rozsądek ekonomisty

   • Przecież teraz ta dwójka Jarek i Krzysiu (kolejność nieprzypadkowa) i stanowią jedną pięść. Będą teraz bronić demokracji aby nikt nie zepsuł im tej rozgrywki. Niczym Tusk i Kaczyński. Niby jeden drugiego zwalczał a jak przyszło co do czego to wychodzi ich prawdziwe oblicze. Oni będą teraz mówić, że potrafili się porozumieć i to stanowi o ich dojrzałości politycznej i inne tego typu fantasmagorie. A my dajemy się od lat nabierać na to, że stajemy po jednej z rzekomo dwóch stron sporu czując satysfakcję z udowodnienia, że się ma swoje (inne od tej drugiej strony) zdanie. Jedynie co pozostaje to podziękować jednym i drugim, gdyż dosyć wprowadzili podziałów. I ta nazwa „Ponad podziałami”. Można by wiele dopisać to tego. Każdy ma swój rozum niechaj oceni tę sytuację.

    • Niektórzy ludzie zachowują się tak jakby widzieli las ale nie widzieli w nim drzew Rozmawiałem swego czasu z jednym takim który ma kolegę pracującego w sejmie Tenże kolega powiedział mu że my szaraczki mamy widzieć i wiedzieć to co nam pokazują w telewizji A prawda jest powiedzmy że troszkę inna Kłótnie i takie tam a tak naprawdę gdzieś tam w sejmie w piwnicach jest jakaś kawiarenka gdzie na kawce przy jednym stoliku siadają sobie w miłej atmosferze przy kawce partyjnioki PO i PiS Podobno rozmowy toczą się między nimi tak zwyczajnie na luzie

 3. Jeszcze do niedawna na tym portalu pojawiały się artykuły o innym budynku , kilka metrów dalej. Ile wtedy było buty i pychy w zachowaniu decydenta. I co? Dziś już inny budynek trzeba kupować?

 4. czy prawda jest jak jeden z radnych mowi na miescie ze to jego zasluga odnosnie rozmow w sprawie tego budynku sie powiodla na linii burmistrz i powiat ? ojjj bucik bucik nieladnie tak ludzi robic przed wyborami

  • Niezaprzeczalną zasługą burmistrza jest to, że gmina Trzemeszno czyli my wszyscy zapłacimy za coś, co powiat dostał za darmo. Burmistrz jest naszym mene dżerem namber łan i nikt inny tego lepiej nie załatwi.
   Bucikem to pi…ij się ale w swój zakuty łeb.

    • Ten ma tupet i beszczelność w zakładzie jad na innych a sam przez te 5 lat zero konkretnych trudnych dla gminy rozwiązań aby coś drgnęło , nie ławeczka i p[ierdoły , won gościu abyś przychodził i miałczał o burmistrzowaniu

     • poprzerwacalo sie w tyłkach niektorym, z radnym nie moze sobie poradzic stanowiskiem a mierzy wyzej aaa szkoda gadac , niedlugo rozpocznie łazenie po domach jak domokrążca i nielasnie to tak pisac z okopów 'Bucikem to …” ojjj nieladnie

     • Widzę niektórym trudno się pogodzić z tym, że już niedługo gminą będzie rządził duet Bi-Bi.

 5. Teraz widzicie co się dzieje, gdzie byliście wcześniej? Jak sprzedawali szkoły, budynki nauczycielskie za psie grosze rozliczacie ich z tego. Jak komunałka była prywatyzowana narady, debaty, posiedzenia drzwi za wąskie w sali przy Dąbrowskiego. Tylko raz wyszli przed urząd pracownicy bylej komunałki z protest em. Oddali nową sieć kanalizacyjna i następcy kasę robią na nas, co niektórzy do dziś są w komunalne, a my płacimy za śmieci, wodę, ścieki krocie, zastanówcie się czy takich zysków nie mogła mieć gmina. Wybieracie radnych dla kasy, czy do dbania o nasze dobro? Jeżeli ma ktokolwiek pretensje o co kolwiek do kogo kolwiek to tylko do siebie możemy mieć. Znamy się wszyscy i wiemy że dobry wybór to sukces gminy i nasz.

  • gdzie byli jak za psie pieniadze sprzedawano ??? – ano kupowali ! a kto za psie pieniadze sobie powiekszyl mieszkanie kosztem szkoly ???? ktory dyrektor mieszka obok ???? coooo ?

   spokojnie Duda ich ułaskawi wiec mozna robic wszystko

 6. promotor Rezydenta mowi o Rezydencie film na Toutube : „Duda o prof. Zimmermanie, prof. Zimmerman o Dudzie”

  jesli promotor mowi ze go tego nei uczyłłamania prawa ze ktos inny go nauczyl to juz chyba zle

 7. telewizja Republika bojkotuje IKEA bo IKEA zrezygnowała z reklam w tej stacji i teraz uwaga owa Telewizja Republika wspierajaca KAczynskiego nadal nadaje na meblach IKEA bo innych nie kupili – ja nie wiem czy ci co za za PIS nie widza ze ktos z nich durnia robi i klamie ? potem sie dziwic ze co chwile w Czemesznie ktos kogos na pieniadze nabierze ludzie nie mysla samodzielnie !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj