Strona główna Kultura Książka o II wojnie światowej w Trzemesznie trafiła do rąk czytelników

Książka o II wojnie światowej w Trzemesznie trafiła do rąk czytelników

5290
7
Reklamy (ciąg dalszy artykułu poniżej):


Koniec sekcji reklamowej

Wczoraj, w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, miała miejsce promocja książki „II wojna światowa w Trzemesznie. Tom I”. Jej autorem jest dr Andrzej Leśniewski, a wydawcą Fundacja „Kierunek Kultura”.

Publikacja obejmuje okres poprzedzający bezpośrednio wybuch wojny oraz pierwszy rok okupacji. Planowane jest wydanie drugiej części.

W nastrój wczorajszego spotkania spotkania wprowadziła zebranych Anna Golińska recytacją wiersza Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoElegia…(o chłopcu polskim)”.

Wiele nieznanych faktów związanych z tym tragicznym czasem przybliżył autor opracowania. Podzielił się też swoimi doświadczeniami z pracy nad publikacją.

Uczennice ZSOiZ – Julia Liszkowska i Agata Koteras – odczytały nazwiska wszystkich ustalonych uczestników obrony Trzemeszna we wrześniu 1939 r. Zebrani wysłuchali tego na stojąco.

Każdy uczestnik wczorajszego wydarzenia otrzymał bezpłatnie jeden egzemplarz książki. Była też okazja uzyskania specjalnej dedykacji od jej autora.

W imieniu samorządu A. Leśniewskiemu podziękowali – burmistrz Krzysztof Dereziński i przewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Nitka.

Praca powstała dzięki wsparciu gminy Trzemeszno, Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego, Piastowskiego Banku Spółdzielczego, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Historycznych w Trzemesznie.

Książkę będzie można zakupić w cenie 44 złotych w siedzibie Fundacji „Kierunek Kultura” przy ulicy Dąbrowskiego 37 w każdą środę w godzinach 19 -21. W tej sprawie można też kontaktować się z Dariuszem Leśniewskim pod nr telefonu 661 387 312.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:




7 KOMENTARZE

  1. Ciekawą lekturą byłoby także wyczerpujące opracowanie historii gminy Trzemeszno w latach 1945-1989, ze szczególnym uwzględnieniem działalności osób należących do PZPR oraz pełną listą nazwisk członków tej partii.

  2. Bardzo piękna prezentacja książki i wypowiedź dra Andrzeja Leśniewskiego o II wojny światowej – warto pokazać historii w książce, gdyż już tak niewielu są świadków tamtych tragicznych dziejów. Gratulacje dla dra Andrzeja Leśniewskiego i Fundacji „Kierunek Kultura” 🙂

  3. Czy opracowanie miałoby również zawierać nazwiska osób,nie będących w PZPR,ale czerpiących korzyści z dobrych relacji z ludźmi tej partii?Jaki to procent społeczności?Dobrze,że Piotrowicz nie jest z Trzemeszna,bo byłby cały w strachu.

  4. dotąd nie wiedziałem jakich cierpień doznała w czasie tych okropnych czasów rodzina Piechowiaków,to co odczytała Pani Ania to było wzruszające,to piękne że rodzina 15 wrzesnia uczcila pamięć swoich przodków w Rękawczynie jak przeczytałem w Pałukach i usłyszałem na prezentacji książki to mam ogromny szacunek dla tych ludzi.

    • W Polsce trudno o rodzinę, której przodkowie nie ucierpieli w czasie wojny. Jedni ginęli na froncie, inni w podziemiu, albo rozstrzeliwani w przeróżnych egzekucjach np. w Katyniu czy choćby niedalekim Kociniu. Jeszcze inni trafili do obozu koncentracyjnego, albo zostali wywiezieni do niewolniczej pracy. Spora liczba Polaków poznała smak Syberii. Wyróżnianie jednej z wielu rodzin jest troszkę nie na miejscu.

  5. Drogi socjologu,nie tak to rozumujesz,nikt nie wyróżnia,tylko podczas prezentacji tej książki ta rodzina została wspomniana nie po to by wyróżniać,dotychczas ja dużo wiedziałem oNiewolnie,Kocimiu,Trzemesznie a o Rękawczynie prawie nic,dopiero odczytanie losu Elżbiety ,jej męża i dzieci były poruszające,więc nie należy tak to traktować jak ująłeś

  6. Byłam na spotkaniu, pełna sala, dostawiane krzesła, nastrojowy, tworzący atmosferę wiersz Baczyńskiego, czytanie umiejętnie wybranych fragmentów książki, film ze wspomnieniami Henryka Nowaka, odczytanie 110 nazwisk członków Obrony Narodowej Trzemeszna i wzruszająca opowieść dra Andrzeja Leśniewskiego przybliżająca wydarzenia tamtych czasów. Wielu uczestnikom podczas promocji książki łza w oku się zakręciła.
    Polecam pedagogom zaprosić autora na spotkania z młodzieżą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj