Strona główna Różne Konsultacje w sprawie podziału sołectwa

Konsultacje w sprawie podziału sołectwa

2793
4

Mieszkańcy Płaczkowa chcą odłączenia od Szydłowa i utworzenia własnego sołectwa. W tej sprawie mają się odbyć konsultacje społeczne.

Pierwsza próba podziału miała miejsce w 2011 roku. Wówczas to Rada Miejska nie przychyliła się do wniosku, mimo iż większość biorących udział w konsultacjach była za podziałem. Kolejne pismo w tej sprawie wpłynęło w lipcu br. Podpisało się pod nim 39 mieszkańców Płaczkowa.

Jak uzasadniają, ich wieś potrzebuje integracji i rozwoju. Zwracają też uwagę na różnice pomiędzy obiema miejscowościami. Jak piszą, Szydłowo to wieś rolna, a Płaczkowo popegeerowska. Stąd wynikają różnice potrzeb, zainteresowań i celów.

Skarżą się też, że sołtysi byli zawsze wybierani z Szydłowa i nie mieli przez to pojęcia o problemach ich wsi. Jak zapewniają, sami angażują się w upiększanie swojej miejscowości, chcą organizować imprezy integracyjne. Wskazują też na problemy z udostępnianiem świetlicy.

Zgodnie z prawem samorządowym, tego typu zmiany wymagają konsultacji społecznych, chociaż ich wynik nie jest wiążący dla władz gminy. Ostateczną decyzję podejmuje Rada Miejska. Z tego powodu burmistrz Krzysztof Dereziński wydał zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji. Odbędą się one 25 października w świetlicy wiejskiej w Szydłowie.

Ankiety będzie można składać od godziny 16 do 19. Formularze można pobrać w Urzędzie Miejskim, za pośrednictwem strony trzemeszno.pl lub bezpośrednio w świetlicy w czasie konsultacji.

Wyniki sprawdzi i poda do publicznej wiadomości komisja powołana przez burmistrza.

4 KOMENTARZE

  1. Kto pokryje koszty ? Jak sami to zrobią z większych podatków to dobrze. Potrzeba ograniczenia urzędników, szukania oszczędności, a nie zwiększenia.

  2. Ludzie ,czy wam w głowach się pokręciło, mało że epidemia i wojna oraz kryzys to chcecie sobie fundować podziały, radni niech się zajmą finansami w tej gminie bo nie starczy może na podstawowe potrzeby przy tak fatalnym zarządzaniu, a wy mieszkańcy wymyślacie znów podziały i dodatkowe wydatki

  3. No nie aż mnie zatrzęsło w środku – że takie czasy, że wojna na Ukrainie / bardzo współczuję i pomagam Ukraińcom jak mogę/ to nie znaczy że ludzie na wsi nie mogą sobie umilać życia chociaż w minimalnej formie. Chcą coś robić , spotykać się , może pośpiewać, potańczyć. Co? Czy to coś normalnego czy nie ? No właśnie. Myślę że to normalne. Tylko jest jeden problem. Jest świetlica ale w Szydłowie. I było by wszystko dobrze gdyby nie to że jest konflikt między panującym sołtysem a mieszkańcami Płaczkowa / i nie tylko bo z tego co wiem to i z częścią mieszkańców Szydłowa też/. I Gmina o tym wie . I może by tak rozwiązać ten problem w inny sposób . Może na polecenie Pana Burmistrza zebrać mieszkańców sołectwa/ sami się zbiorą jak trzeba/i Panią sołtys i ustalić wewnętrzne zasady działania sołectwa i świetlicy ; bo tak jak Pan Burmistrz i Gmina cała jest dla ludzi tak i Sołtys powinien być dla ludzi a nie ludzie dla Niego. Być Sołtysem to znaczy być na służbie a nie być u władzy. Można? Myślę, że można, bo tylko wystarczy dobra wola i „do roboty”. A przynajmniej trzeba spróbować a nie od razu dzielić. Jak to się nie uda to popieram Płaczkowo i niech walczą o swoje. Ale szkoda bo to fajni ludzie i razem moglibyśmy działać/ jestem mieszkańcem Szydłowa/. Wkrótce ogłoszone konsultacje społeczne. Zobaczymy.Pozdrawiam wszystkich mieszkańców całego Sołectwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj