Strona główna Różne Kompensator uratuje Twoją instalację przed awarią. Wykorzystaj go dobrze

Kompensator uratuje Twoją instalację przed awarią. Wykorzystaj go dobrze

494
0

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, z ilu rozmaitych usług i produktów nie moglibyśmy korzystać, gdyby nie liczne instalacje towarzyszące procesom produkcyjnym, przetwórczym i wielu innym. Każda z nich może wydajnie pracować, obniżając tym samym koszt końcowego produktu, tylko wówczas, gdy będzie w pełni niezawodna, co niesie ze sobą konieczność stawienia czoła szeregowi problemów, do których należą min. drgania i naprężenia.

Z fizyką walczyć ani nie warto, ani nie trzeba

Niezliczone procesy technologiczne wymagają transferu mediów o wysokiej temperaturze, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na przeznaczoną do tego celu infrastrukturę. Zjawisko rozszerzalności cieplnej w wypadku jego zignorowania doprowadzi do zaistnienia silnych naprężeń, a w konsekwencji do trudnych niekiedy do przewidzenia ruchów bocznych, osiowych czy poprzecznych. To zaś prosta droga do wystąpienia usterek i nieszczelności, bądź nawet destrukcji instalacji wykonanej z najlepszych nawet materiałów i starannie zmontowanej. Nie trzeba wielkiej wyobraźni by zrozumieć, jak poważne mogą być tego konsekwencje. Zwykła rura systemu centralnego ogrzewania poddana temperaturze pompowanej do kaloryferów wody biegnąc przez kilka pięter może odkształcić się o centymetr. Jeśli zlekceważymy ten problem w obiekcie o znacznej wysokości, pewnego dnia ucierpieć na tym może duża rzesza jego mieszkańców.

A to tylko jedna z sytuacji, gdy niezbędny okazuje się skuteczny kompensator.

Kolejnym niszczącym czynnikiem są drgania pochodzące np. od pracujących w danym zakładzie czy innym miejscu urządzeń. Nie muszą być intensywne – czas jest bezwzględny, a procesy zmęczenia materiału cierpliwe – zbagatelizowanie tego problemu także w bliżej nieokreślonym czasie doprowadzić może do rozległych nawet kłopotów z funkcjonowaniem danej infrastruktury. Elementy drgające warto izolować ponadto także ze względu na towarzyszący temu nierzadko hałas.

Odpowiedni dobór rozwiązań i wykonanie kluczem do sukcesu

Kompensatory występują w szeregu odmian, o czym można przekonać się np. przeglądając ofertę firmy Tobi. Gumowe (ważny jest tu dobór odpowiedniego rodzaju gumy), metalowe (do wspawywania bądź z kołnierzem skręcanym), a także teflonowe, przeznaczone do pracy w miejscach, gdzie wymaga jest szczególna odporność temperaturowa i chemiczna, np. w przemyśle spożywczym.

Zastosowanie kompensatorów, jeśli ma przynieść właściwy rezultat, wymaga fachowego projektu uwzględniającego przede wszystkim spodziewane warunki i pracy oraz rzecz jasna zdolność kompensacji, jaką charakteryzować się będą konkretne wyroby tego typu – muszą być one jednocześnie chronione przez obciążeniami skrętnymi. Kompensowane odcinki rurociągu powinny być poza tym umieszczone na podporach przesuwnych. Dzięki temu będzie mógł on swobodnie pracować w sposób nieprowadzący do powstawania naprężeń. Jednocześnie jednak, przy większej liczbie kompensatorów należy je rozdzielić punktami stałymi.

Prawidłowy projekt i montaż każdej instalacji niesie ze sobą koszty i konieczność zaangażowania kompetentnych fachowców. Jest to jednak konieczny warunek tego, by mogła ona pracować w sposób niezawodny, a więc niegenerujący zbędnych wydatków i innych strat.