Strona główna Kultura Kolejny cmentarz odzyskuje pamięć

Kolejny cmentarz odzyskuje pamięć

4403
19

Mieszkańcy Jastrzębowa postanowili uporządkować zaniedbany i zarośnięty cmentarz. To druga w tym sołectwie nekropolia, na której chowano w przeszłości zmarłych wyznania ewangelickiego. Położona jest w części sołectwa będącą w przeszłości osobną miejscowością o nazwie Dąbrowa.

Mieliśmy okazję spotkać się z niektórymi osobami, zaangażowanymi w prace porządkowe. Jak się okazuje, działka ta jest własnością gminy. Nie figurowała dotąd w żadnym rejestrze cmentarzy. Nie wiedzieliśmy też o niej 5 lat temu, pisząc o cmentarzach na terenie naszej gminy |LINK|.

W ramach prac wycięto krzewy i wstępnie uporządkowano teren. Odkryto przy tym kilka płyt z czytelnymi inskrypcjami. Mieszkańcy są zdania, że ziemia w tym miejscu może kryć ich więcej. Zapowiadają dalsze prace, być może uda się odnaleźć, oczyścić i wyeksponować kolejne tablice. Nie ukrywają też, iż liczą na włączenie się władz samorządowych. O inicjatywie społeczności mówił na ostatniej sesji radny tego terenu Tadeusz Pawlak.

W rozmowie z nami wszyscy obecni podkreślali, że nie ma dla nich znaczenia narodowość czy wyznanie tam spoczywających. To byli tacy sami mieszkańcy jak my, którzy tu żyli i pracowali – mogliśmy usłyszeć od mieszkańców.

Ostatnie prace to efekt dużej aktywności i integracji społeczności byłej Dąbrowy. Jak się dowiedzieliśmy, to nie pierwsza ich inicjatywa. Własnymi siłami uporządkowali teren wokół stawu oraz część gminnej działki, na której chcieliby z funduszu sołeckiego zbudować wiatę. Gdy jest coś do zrobienia nie ma problemu z poszukaniem chętnych do pracy – mówią sami o sobie.

Przy okazji rozmów o sprawach sołeckich rozmawialiśmy z mieszkańcami na temat nazwy miejscowości. Większość pamięta czasy, gdy przy wjeździe stała tablica z nazwą Dąbrowa i taki adres mieli wszyscy tam zamieszkali. Obecnie jadąc w tym miejscu możemy dowiedzieć się, że wjeżdżamy do Jastrzębowa. Trudno powiedzieć, kiedy nastąpiła zmiana, na pewno co najmniej kilkanaście lat temu.

Co ciekawe, w urzędowym wykazie nazw miejscowości w Polsce, jaki można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wśród 215 miejscowości o tej nazwie figuruje osada Dąbrowa w gminie Trzemeszno. W krajowym rejestrze podziału terytorialnego TERYT nadano jej nr 0098163. Wspomina też o niej w krótkiej wzmiance Wikipedia.

19 KOMENTARZE

  1. Narodowość i wyznanie nie mają znaczenia. Wszyscy jesteśmy ludźmi, każdy pragnie, by o nich pamiętać. A tu na dodatek przywrócono do publicznej świadomości kolejny cmentarz ewangelicki. Brawo dla mieszkańców Jastrzębowa/Dąbrowy!

    • Jakby przestali zwiekszać i dodawać podatki, daniny, opłaty, prowizje itd. to nie trzebaby nic zwiekszać (i tak kosztem podatników). Siła nabywcza złotówki leci na łeb na szyję, a inflacja bije kolejne rekordy wzrostu przez co wszystko drożeje… ale to nie jest temat dotyczący cmentarzy.

  2. Jest jeszcze cmentarz ewangelicki w Trzemżalu w szkole podstawowej uczniowie z nauczycielami jeździli tam sprzątać.

  3. Jest też w Słowikowie, należał do Parafii ewangielickiej w Orchowie,kto chętny do uporządkowania, zorganizujemy się, jestem chętna.

  4. malo kto wie ale Ewangelisci jak uciekali zakopywali zloto i srebro wlasnei na cmentarzach i po wojnie aby latwo odszukac skrytki po nazwisku. Duzo o tym jest na Youtube jakie majatki ludzie powyciagali – szabrownicy – moze warto jakos to zabezpieczyc ???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj