Strona główna Wyróżnione Kolejne unikatowe zdjęcia

Kolejne unikatowe zdjęcia

4791
6
Reklamy (ciąg dalszy artykułu poniżej):


Koniec sekcji reklamowej

Jutro Święto Wojska Polskiego. Dzień ten to również święto kościelne – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To także imieniny trzemeszeńskiej parafii pod tym właśnie wezwaniem. Z tej okazji odbywa się u nas odpust parafialny.

W przeddzień tego święta chcemy zaprezentować kolejne zdjęcia związane z naszym kościołem. Niedawno prezentowaliśmy fotografie przedstawiające świątynie po pożarze w 1945 r. Można je zobaczyć |TUTAJ|.

Publikowane dzisiaj były wykonane wcześniej. Podobnie jak poprzednie, pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. Niektóre z nich znalazły się w różnych publikacjach, również na naszym portalu. Są wśród nich też zupełnie unikatowe.

Część z negatywów jest opisana. Dzięki temu możemy dowiedzieć się o czasie ich wykonania, ale też o ich autorach. Pierwsze cztery wykonał Roman Ulatowski. To wybitny fotograf (1881-1959), autor zdjęć zabytków Poznania i Wielkopolski. W uznaniu zasług nazwano jego imieniem jeden ze skwerów w Poznaniu.

Autor kolejnych czterech to dość tajemnicza postać. W zbiorach WUOZ zachowało się wiele jego prac. O nim samym wiadomo tylko, że był Niemcem o nazwisku Kappel. Fotografował w okresie II wojny światowej, prawdopodobnie dla niemieckiej służby ochrony zabytków. W przypadku pozostałych zdjęć autorzy pozostają nieznani.

Większość ujęć nie sprawi trudności w rozpoznaniu co przedstawiają. Niektóre mogą jednak być zagadką. Oprócz widoków alumnatu i kościoła – również wewnątrz – możemy zobaczyć figurki, krucyfiksy, relikwiarze, naczynia liturgiczne. Ciekawostką jest z pewnością figurka Madonny z dzieciątkiem. Jak się okazuje, zachowała się ona w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, ale już bez głowy dzieciątka. Być może uszkodzenie nastąpiło w trakcie pożaru.

Najbardziej zagadkowe są płaskorzeźby podpisane na negatywach jako pochodzące z trzemeszeńskiego kościoła, fragmenty rzeźby romańskiej. Trudno je odnaleźć w jakichkolwiek publikacjach.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:




6 KOMENTARZE

  1. Redaktorze, dzięki za kolejne niesamowite zdjęcia. Cieszę się, że dzieli się Pan z czytelnikami „owocami” zamiłowania do historii Trzemeszna i okolic. Powodzenia w dalszych poszukiwaniach:).

  2. Dzień dobry,
    gratuluję Redakcji wytrwałości w tropieniu lokalnej- często już zaginionej- historii.
    Wspaniałe zdjęcia!
    Pozdrawiam
    TDi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj