Strona główna Wyróżnione Kolejne unikatowe zdjęcia Stefana Majewskiego

Kolejne unikatowe zdjęcia Stefana Majewskiego

6242
12

Dzisiaj kolejna porcja historii naszego miasta. Tym razem chcemy przybliżyć etapy budowy przychodni lekarskiej. Jest to możliwe dzięki fotografiom Stefana Majewskiego. Pisaliśmy o nim |TUTAJ|.

Jego zdjęcia mają trudne do przecenienia walory kronikarskie. Wiele z nich ma na odwrocie zapisane daty wykonania, co znacznie ułatwia umiejscowienie w czasie ważnych dla Trzemeszna wydarzeń.

Na pierwszych z prezentowanych dzisiaj prac widać uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Na jednej z fotografii można nawet odczytać fragment tekstu – „Działo się w mieście Trzemesznie dnia 19 lipca 1969 roku w okresie uroczystych obchodów 25 lecia P.R.L. kiedy I Sekretarzem Komitetu Centralnego PZPR był Władysław Gomułka, przewodniczącym Rady Państwa […] Spychalski, Prezesem Rady Ministrów Józef Cyrankiewicz…”.

Wielu starszych Czytelników rozpozna z pewnością niektórych uczestników tego wydarzenia, a w szczególności osobę wmurowującą akt erekcyjny. To Ludmiła Halka, wieloletnia lekarka pediatra pracująca w trzemeszeńskim ośrodku zdrowia. (ur. 1905 zm. 1983).

Na następnych zdjęciach widzimy kolejne etapy budowy. Na jednym z nich gotowy obiekt z nieuporządkowanym jeszcze wokół terenem. Według zapisku na odwrocie jest to widok z marca 1972 roku.

Dla porównania zamieszczamy dwa inne zdjęcia. Jedno z nich to aktualny widok budynku, drugie – nieco wcześniejsze – tuż przed rozpoczęciem adaptacji obiektu na potrzeby Domu „Senior +”.

12 KOMENTARZE

 1. Na zdjęciu nr 3 w tle jeszcze kościół ewangelicki. Dziękuję za przypomnienie tego faktu historii miasta a przede wszystkim autorowi zdjęć.Czekam na kolejne.

    • A jaki wpływ miały władze gminy na to że lekarz wynajmujący budynek przychodzi postanowił wybudować swoją własną przychodnie? Nie zganiajcie wszystkiego na burmistrza i radnych bo jacy są tacy są ale nie wszystko od nich zależy. No chyba że radni mieli podjąć uchwałę że gmina nie będzie pobierać opłat za dzierżawę budynku przychodni.

     • A co do cholery zrobił ten mały człowieczek zwany ,,burmistrzem,, aby lekarzy specjalistów zachęcić do pracy w Trzemesznie ? Co takiego zrobili ,,radni,, aby dostęp do lekarzy specjalistów nie wymagał upierdliwych wycieczek po innych gminach ? Czy padła jakaś propozycja czy wszystko co istotne nie ma znaczenia i jest załatwiane cichaczem w czterech ścianach bez społecznych konsultacji lekceważąc chorych ! A może w modzie stało się pokazywanie środkowego palca oczekującym na fachowe i ukierunkowane leczenie ? Dlaczego w soboty i niedziele nie ma lekarza dyżurnego a jedynie w nagłych przypadkach trzeba polegać na panów od zakładania gorsetów i usztywniania zwichniętych kończyn !!! ŻENADA !!!

 2. To wina rządu który sprywatyzowali wszystko wokół. Państwu się nie opłaca z niczym, A prywatnym firmom zawsze się opłacało. Nie trzeba być wybitnie uczonym że prywatne firmy okradają wszystkich wokół. Po rozbiciu komuny nagle milionerzy wyrastali jak grzyby po deszczu. Kto miał dobre stanowisko i uklady w tamtych czasach to dziś jest ustawiony. Daleko szukać nie trzeba w naszej gminie dziala się podobnie gdy tylko upadł Izopol.

 3. Niestety w 67 r działała stara porodówka w dzisiejszym Urzędzie Miasta przy ulicy Dąbrowskiego.Ja tam urodziłam pierwszego syna w 1969 r. Nowa przychodnia została oddana do użytku w 1972.Akt erekcyjny pod jej budowę został wmurowany 19 LIPCA 1969.

 4. Wspaniała inicjatywa portalu. Wielu trzemesznian stara się ocalić zdjęcia dawnego Trzemeszna od zapomnienia. Drogi obrano różne. Ta należy do jednej z lepszych, gdyż mamy ułatwiony dostęp do unikatowych ujęć. Wspaniale jest także przeczytać merytoryczny komentarz, jak powyżej zamieszczony wpis p. Zdzisławy Majewskiej. Zachęcam tym samym odwiedzających stronę do opisywania zdjęć i poszerzania nam wiedzy o Małej Ojczyźnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj