Strona główna Wyróżnione Kim był Władysław Wiro – Kiro?

Kim był Władysław Wiro – Kiro?

3870
6

Kim był człowiek o tajemniczo brzmiącym nazwisku Wiro – Kiro? Możemy się o tym dowiedzieć z filmu, którego autorami są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 – Łukasz Bartz, Miłosz Kaniewski i Jakub Lisiecki.

Film został zrealizowany jako praca w ogólnopolskim konkursie „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”, ogłoszonym przez Instytut Pamięci Narodowej.

Bohaterem filmu jest pochodzący z Wilna Władysław Wiro – Kiro, jeden z czołowych polskich bramkarzy hokejowych. Był m.in. wicemistrzem Europy w hokeju na lodzie, II trenerem reprezentacji Polski w hokeju podczas mistrzostw świata w Krynicy i Sztokholmie oraz olimpiady w Cortina d’Ampezzo. Uczestniczył, w wojnie obronnej 1939 r., otrzymał Krzyż Walecznych i order Virtuti Militari.

Skąd w takim razie pomysł trzemeszeńskich uczniów, aby zająć się akurat tą postacią? Otóż W. Wiro – Kiro był związany także z naszym miastem. Na początku lat 30. był nauczycielem wychowania fizycznego w trzemeszeńskim gimnazjum.

Film zdobył pozytywne opinie, najpierw na szczeblu wojewódzkim, a następnie w finale ogólnopolskim. Tam jury konkursowe przyznało  trzemeszeńskiemu zespołowi II miejsce w kategorii praca multimedialna. Nagrodą dla uczniów miał być wyjazd naukowy na Kresy, co miało nastąpić jesienią br. Niestety ze względu na panującą pandemię nie doszedł on do skutku.

Opiekunem autorów opracowania był nauczyciel SP nr 1 Maciej Adamski. Znaczącą część materiałów, w tym fotografie bohatera filmu, udostępnił jego syn, Andrzej Wiro – Kiro.

W obecnym roku szkolnym rozpoczyna się kolejna edycja konkursu, a Łukasz, Jakub i Miłosz zachęcają rówieśników z SP1 i innych szkół do udziału (więcej informacji |TUTAJ|).

Zachęcamy do obejrzenia filmu.

Od lewej - Miłosz Kaniewski, Łukasz Bartz i Jakub Lisiecki
Od lewej – Miłosz Kaniewski, Łukasz Bartz i Jakub Lisiecki

_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

6 KOMENTARZE

  1. Dzień dobry,
    bardzo ciekawy film o zupełnie nieznanej- przynajmniej dla mnie-postaci.
    Brawa dla Autorów i Pana Profesora Adamskiego!
    Pozdrawiam
    TDi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj