Strona główna Wyróżnione Kilka zdjęć z RSP w Lubiniu

Kilka zdjęć z RSP w Lubiniu

3900
11

Dziś kolejne fotografie. Tym razem pokazujemy kilka ujęć związanych z historią nieistniejącej już Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Lubiniu.

Zdjęcia pochodzą z różnych okresów, w większości nieznani są ich autorzy. Tylko na pierwszym z nich widnieje na odwrocie pieczątka o treści: „Fot. Czesław Woźny Bydgoszcz ul. Zamojskiego 7/29”.

Zdjęcia pastwisk wykonane zostały prawdopodobnie z okazji uruchomienia pierwszej deszczowni. Jedno z nich zawiera adnotację o treści „nowo uruchomiona deszczownia”. Ostatnia fotografia – według zapisku na odwrocie – przedstawia walne zebranie RSP.

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Przemysława Majcherkiewicza z Mogilna. Dziękujemy za ich udostępnienie.

11 KOMENTARZE

 1. I komu to przeszkadzało? Tylko się nie chciało robić w tym…. A można było skorzystać z dofinansowań i dalej by się kręciło 😉Choc na tamte czasy wysoki poziom byl już 😉

 2. Chodziły tu Niemce,
  Chodziły odmieńce:
  »Sprzedaj, chłopie, rolę,
  Będziesz miał czerwieńce!
   Zapłacimy chatę,
   Zapłacimy pole…
   Będziesz miał talarów
   Na caluśkim stole!«
  — A mój Niemcze miły,
  Idźże, kędy raczysz!
  Ale mojej roli[1]
  Równo nie obaczysz!

   Schowaj se czerwieńce
   I białe talary…
   Kto przedaje ziemię,
   Nie naszej ten wiary!

 3. 2 fotografie zrobione zostały w Ostrowitym. Przedstawiają karmienie ryb na stawach i krowy stojące w wodzie.Miejsce przerwało do dziś łącznie z budynkami.

 4. Prezes Cichocki się w grobie przewraca. Rozpirzyć Taką hodowlę ,to trzeba mieć talent na miarę Kaczyńskiego i jego kliki. Wstyd i tyle!

  • Co ma „Kaczyński i jego klika” do działań jakie zostały podjęte za czasów jego politycznych oponentów, którzy nie wiedzieli niczego dziwnego, w tym że przez lata polska ziemia była kupowana przez podobno polskie spółki, a później bez problemu ta sama ziemia stawała się własnością sąsiadów zza Odry.
   Powiem więcej, gdyby wówczas „Kaczyński i jego klika” byliby u władzy to ta transakcja zakupu nie doszłaby do skutku. O tym, że dla „Kaczyńskiego i jego kliki” liczy się tylko interes Polski mówiła nie tak dawno PRAWDZIWA PREZYDENT (dla przypomnienia Małgorzata Kidawa – Błońska
   Link do materiału z TVN potwierdzający wcześniejsze słowa – żeby ktoś nie zarzucił, że jestem jakimś PiS-owcem bazującym tylko na TVP
   https://www.youtube.com/watch?v=4VMsxaCkrn4

   • To prawda. Jeszcze dodam takie pytanie – gdzie się podziali sprzedawcy? Jeden mieszka w Trzemesznie, a gdzie reszta się pobudowała?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here