Strona główna Różne Kiedy skorzystać z pomocy agencji doradztwa personalnego?

Kiedy skorzystać z pomocy agencji doradztwa personalnego?

600
0

Ludzie stanowią największy kapitał każdej firmy. To od ich wiedzy, umiejętności i zaangażowania zależy rozwój przedsiębiorstwa. Każdy pracodawca chce zatrudnić idealnego kandydata na dane stanowisko. Nie zawsze jednak ma czas na przeprowadzenie własnego procesu rekrutacyjnego i woli to zadanie powierzyć doświadczonemu specjaliście. Kiedy skorzystać z pomocy agencji doradztwa personalnego?

Kompetencje adekwatne do stanowiska – jak znaleźć idealnego pracownika?

Współczesny rynek pracy coraz bardziej docenia wybitnych specjalistów z danej branży. Wnoszą oni do przedsiębiorstwa ogromną wartość w postaci swojej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Jednocześnie pracodawca czerpie największe korzyści z zatrudnienia wówczas, gdy pracownik posiada kompetencje adekwatne do swojego stanowiska. Niektóre firmy same rekrutują pracowników. Nie zawsze jednak udaje im się znaleźć kandydatów o pożądanych umiejętnościach i predyspozycjach. Gdy kolejny pracownik odchodzi po umowie próbnej lub ta nie jest z nim przedłużana, agencja doradztwa personalnego może okazać się dobrym wyborem.

Nakreślenie profilu idealnego kandydata – czym zajmują się agencje doradztwa personalnego?

Znalezienie dobrego pracownika zależy od właściwego nakreślenia profilu idealnego kandydata. Trzeba możliwie jak najdokładniej zdefiniować jego umiejętności twarde i miękkie, jednocześnie uwzględniając predyspozycje osobowościowe oraz dotychczasowe doświadczenie w branży. Agencja doradztwa personalnego zatrudnia specjalistów, którzy potrafią określić profil idealnego kandydata, a następnie w odpowiedni sposób sformułować ogłoszenie o pracę. Ważne, aby to przyciągało osoby odpowiadające specyfice oferowanego stanowiska.

Proces rekrutacyjny – kiedy warto zlecić go firmie zewnętrznej?

Agencja doradztwa personalnego wyszukuje potencjalnych pracowników i poddaje ich szczegółowej ocenie. Przeprowadza proces rekrutacyjny w imieniu swojego zleceniodawcy. W tym celu wykorzystuje nowoczesne metody takie jak zadania symulacyjne, kwestionariusze indywidualnych predyspozycji zawodowych i testy psychologiczne.  W oparciu o uzyskane wyniki określa predyspozycje zawodowe poszczególnych kandydatów i wybiera spośród nich tego, którego kompetencje odpowiadają specyfice stanowiska.

Jakie gwarancje oferują agencje doradztwa personalnego?

Agencje doradztwa personalnego często w umowie z klientem zapewniają gwarancję. Pod tym terminem kryje się zobowiązanie do znalezienia odpowiedniego kandydata na własny koszt, gdy wybrany pracownik zwolni się lub zostanie zwolniony przed upływem określonego czasu.

Zalety korzystania z agencji doradztwa personalnego

Znalezienie odpowiedniego kandydata na określone stanowisko często nastręcza sporych trudności. To zadanie warto powierzyć agencji doradztwa personalnego. Współpraca z nią ma sporo zalet, wśród najważniejszych należy wymienić:

  • nakreślenie profilu idealnego kandydata oraz jego kompetencji twardych i miękkich;
  • oszczędność czasu i pieniędzy – znalezienie odpowiedniego pracownika we własnym zakresie wymaga zatrudnienia lub oddelegowania osoby z zespołu do rekrutacji a także publikowania ogłoszeń na popularnych serwisach. Obie te kwestie generują dodatkowe koszty dla firmy.
  • dostęp do najlepszych specjalistów z branży;
  • gwarancja, czyli zobowiązanie agencji do znalezienia pracownika na własny koszt, gdy rekomendowany przez nią zostanie zwolniony lub zwolni się przed upływem czasu wskazanego w umowie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://hrk.pl

artykuł partnera