Strona główna Kultura Już we wtorek premiera trzemeszeńskiej powieści

Już we wtorek premiera trzemeszeńskiej powieści

3092
5

W najbliższy wtorek – 17 września – w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie odbędzie się premiera książki Jolanty Pietz „Cień zegara słonecznego” (Wydawnictwo Fundacja Duży Format, Warszawa 2019).

Drugi dzień premiery będzie miał miejsce 18 września, w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

Oba spotkania rozpoczną się o godzinie 18:00 i wezmą w nich udział (obok autorki) prof. Stanisław Górka – aktor, który nagrał audiobook tej powieści oraz pochodząca z naszych stron, aktorka i wokalistka, Małgorzata Szapował.

Akcja powieści toczy się w Trzemesznie w XIX i XX wieku. Główna bohaterka Izydora Piechocka – postać fikcyjna – przeżywa w tym mieście sto lat. Wybór jej imienia jest związany z nazwą wzniesienia nad Jeziorem Popielewskim o tajemniczym pochodzeniu – Górą Izydora.

Jak mówi autorka, jest to opowieść o małej społeczności, mocno naznaczonej przeszłością. O relacjach Polaków, Żydów i Niemców żyjących obok siebie. O delikatnym, kruchym stanie koegzystencji. O niezwykłych kobietach zmagających się z własną przynależnością do tego świata i jednocześnie poczuciem wyobcowania. Nad każdą z nich wisi groźba wykluczenia.

Autorka powiedziała nam też, że pomysł takiej powieści zrodził się z braku kobiet w narracji historycznej. W źródłach brakuje informacji o kobietach, a w opracowaniach historycznych spojrzenia z ich perspektywy.

Książka została wydana przy wsparciu finansowym Gminy Trzemeszno, natomiast audiobook mecenatem objął Powiat Gniezno.

Poniżej dwa fragmenty audiobooka. Czytają – Stanisław Górka i Izabella Bukowska – Chądzyńska.

5 KOMENTARZE

  1. A Gigant nie mail takiej promocji przecież też pisał o historii Trzemeszna 😉 Tutaj burmistrz się pofatygował wiec u Giganta też powinien być.
    Trzeba zorganizować promocje książki Giganta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here