Strona główna Kultura Jutro uczcimy pamięć Jana Kilińskiego

Jutro uczcimy pamięć Jana Kilińskiego

5964
1

Już jutro odbędą się zapowiadane wcześniej obchody 200. rocznicy śmierci Jana Kilińskiego. Przypomnijmy, że o godzinie 17:00 w Domu Kultury będzie można wysłuchać wykładu dr. Andrzeja Leśniewskiego „Trzemeszno Gród Kilińskiego”, a o 18:00 rozpoczną się uroczystości przy pomniku szewca – pułkownika.

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców, jednocześnie prosząc o przyniesienie białych i czerwonych zniczy, z których zostanie ułożona polska flaga.

Pisaliśmy niedawno jak w Trzemesznie obchodzono 100. rocznicę śmierci J. Kilińskiego.

Okazuje się, że ówczesne obchody miały nie tylko lokalny, ale też narodowy wymiar.
Wspominała o tym w 1936 roku – przy okazji odsłonięcia warszawskiego pomnika – Gazeta Przemysłowo – Rzemieślnicza.

„Pierwszą większą manifestacją patriotyczną po odzyskaniu niepodległości był uroczysty obchód 100-letniej rocznicy śmierci Kilińskiego, który zorganizowano w dniu 1 lutego 1919 roku. […]

Na protektorów tej uroczystości zaproszono Naczelnika Państwa ś. p. Józefa Piłsudskiego i w tym celu udała się 25 stycznia specjalna delegacja do Belwederu, którą ś. p. Marszałek Piłsudski bardzo życzliwie przyjął oraz aprobował myśl godnego uczczenia wodza mieszczaństwa warszawskiego. […] Obchód 100-letniej rocznicy odbył się bardzo uroczyście. Wypełniły go pochody, akademie i odczyty, a teatry Polski i Na Pradze wystawiły sztukę Bałuckiego „Kiliński”. […]

Po zakończeniu uroczystości, nadwyżka jaka pozostała, została przekazana do Komitetu Budowy Pomnika im. Kilińskiego, utworzonego przy Cechu Szewców Warszawskich. W okresie jednak kilku pierwszych lat Komitet nie mógł posunąć spraw naprzód, a zebrane fundusze markowe stopniały wskutek inflacji. Dopiero w 1929 roku jego działalność ożywiła się i Komitet zaczął energicznie zabiegać o zrealizowanie myśli wzniesienia pomnika Kilińskiego”.

Podniosły charakter miały też poznańskie uroczystości upamiętniające bohatera insurekcji warszawskiej. Donosiła o tym gazeta „Postęp”:

„Nabożeństwo z powodu setnej rocznicy zgonu Kilińskiego odbyło się wczoraj w katedrze. Krótko przed godziną 10. Najprzew. ks. Prymasa liczne szeregi duchowieństwa wprowadziły pomiędzy szpalerem towarzystw i cechów z chorągwiami do katedry. Zgromadzeni byli przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych, prasy, towarzystw cechów i różnych instytucji. Ksiądz Prymas odprawił w licznej asyście uroczystą mszę pontyfikalną. Po ewangelii wystąpił na ambonę ks. prałat Kłos”.

Na koniec ciekawostka, jaką odnalazł w rodzinnym archiwum radny Daniel Bisikiewicz. W uroczystości odsłonięcia warszawskiego pomnika Jana Kilińskiego – 19.04.1936 roku – uczestniczyła delegacja trzemeszeńskiego cechu szewskiego ze sztandarem.

Na uroczystości do stolicy pojechali mistrzowie szewscy – Jan Bisikiewicz (prezes trzemeszeńskiego „Sokoła”) i Ludwik Nowicki. Na czele delegacji stał burmistrz – Kazimierz Szymański.

1 KOMENTARZ

  1. Ostatnim szewcem z rodu Kilinskich w Trzemesznie byl Antoni Kilinski ktory mial warsztat szewski na dawniejszej ul.Swierczewskiego-dzisiaj ul.sw.Wojciecha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here