Strona główna Polityka Jutro decyzja w sprawie budynku po domu dziecka

Jutro decyzja w sprawie budynku po domu dziecka

2377
19

Już jutro Rada Powiatu Gnieźnieńskiego ma zdecydować o wyrażeniu zgody na sprzedaż gminie Trzemeszno w trybie bezprzetargowym budynku po domu dziecka.

Burmistrz Krzysztof Dereziński występując do Rady Powiatu wyraził ubolewanie, że w naszym systemie prawnym brak bezpośrednich przepisów, które w przypadku zamiaru zbycia nieruchomości niepotrzebnej jednej jednostce samorządu terytorialnego (powiat), mogącej służyć zaspokajaniu potrzeb innej wspólnoty samorządowej (gmina), wprowadzałyby obowiązek nieodpłatnego przekazania takiej nieruchomości tej innej wspólnocie samorządowej.

Przypomniał też, że wszyscy mieszkańcy gminy Trzemeszno są jednak także mieszkańcami powiatu gnieźnieńskiego i tworzą samorządową wspólnotę powiatową. Dlatego też nieruchomość po przekazaniu jej podmiotowi publicznemu, jakim jest gmina Trzemeszno, będzie nadal służyła zaspakajaniu potrzeb mieszkańców istotnej części powiatu.

Ponadto w nawiązaniu do przeprowadzonych licznych rozmów oraz z uwagi na to, że argumentacja o nieodpłatnym przekazaniu przedstawiona w piśmie skierowanym przez niego do Zarządu Powiatu nie znalazła zrozumienia, poprosił, aby Rada Powiatu wyraziła zgodę na zbycie nieruchomości za kwotę 1.000.000 zł, która w kontekście dotychczas podejmowanych nieskutecznych działań sprzedażowych powinna być kwotą atrakcyjną, bo możliwą do uzyskania przez powiat w krótkim czasie. Przypomnijmy, iż przetarg ogłoszony na 25.01.2024, odwołany w dniu 15.01.2024, był już szóstym przetargiem, w tym trzecim z ceną wywoławczą wynoszącą 1.703.100 zł. Pięć wcześniejszych skończyło się niepowodzeniem.

Gdyby jednak wydawała się ona radnym powiatowym zbyt niska, poprosił w dalszej kolejności o rozważenie ceny 1.216.500 zł. Jest to połowa oszacowanej wartości nieruchomości i według prawa, mogłaby być ceną wywoławczą już w drugim przetargu. Burmistrz w swym piśmie zauważył, iż brak zainteresowania nieruchomością wynika przede wszystkim z jej przeznaczenia w planie zagospodarowania przestrzennego na cele oświaty. Jest to z pewnością jednym z argumentów zniechęcających potencjalnych kupców.

Zarząd Powiatu w trakcie rozmów w ostatnich tygodniach wskazał jako cenę minimalną kwotę 1.350.000 zł i taka też cena, wskazana z kolei przez Radę Miejską Trzemeszna jako maksymalna, znalazła się w przekazanej do powiatu uchwale RM. K. Dereziński podkreślił jednak, że wraz z radnymi Rady Miejskiej Trzemeszna ma nadzieję, iż Rada Powiatu Gnieźnieńskiego znajdzie zrozumienie dla oczekiwań mieszkańców gminy Trzemeszno, które nie są przecież wygórowane i wyrazi zgodę na obniżkę ceny, zaproponowanej przez Zarząd Powiatu jako ostatecznej, o dalsze 10% lub 20%.

Przypomnijmy, że w opublikowanym projekcie uchwały powiatu w sprawie sprzedaży nieruchomości po domu dziecka została wskazana jako cena sprzedaży w trybie bezprzetargowym kwota 1.338.150 zł. Jutro po południu przekonamy się, czy jest to już cena ostateczna, czy też radni powiatowi zdecydują się jeszcze na jej obniżenie.

19 KOMENTARZE

 1. Dlaczego mieszkańcy którzy nie mogą otrzymać nic od władz, np. chodnika aby było bezpieczniej ma płacić za wygodę burmistrza i urzędników? Niech burmistrz i urzędnicy zapłacą z własnej kieszeni. Niech wezmę kredyt, te 1,3 mln i opłacają przez 30 lat. Sporo ich to rata na osobę nie będzie duza.

  • Dlaczego mieszkańcy gdzie od lat nie ma chodnika są traktowani jako gorsi a nowi stosunkowo mają ten chodnik otrzymać? Układy?

 2. Wszystko ładnie, pięknie. Tylko czy wy panowie burmistrze i państwo radni czy zadaliście sobie pytanie czy tak wielki budynek nie jest za przesadny na siedzibę urzędy gminy takiego miasta jak Trzemeszno? Rozważcie również inne czynniki jak chociażby parking i koszty utrzymania takiego budynku. Nie podejmujcie zbyt pochopnych nie przemyślanych decyzji!!!

  • Aktualnie komórki urzędzie mieszczą się w kilku lokalizacjach. Sprowadzenie wszystkich referatów do jednego budynku jest bardzo dużym ułatwieniem dla mieszkańców.

 3. Aby tyle zapłacić, to czy ten budynek spełnia warunki zero emisyjnosci, ma windy lub jest łateosc ich montażu? Czy nadal będą w nim palić węglem?

 4. A czy my z powiatem tak się targujemy pod względem różnego rodzaju inwestycji. Proponuję zero dopłat z naszej gminy do dróg czy chodników powiatowych i tym podobnych rzeczy a zacząć wymagać od powiatu.

 5. A Burmistrz. Wydał za darmo dom dziecka Ps A morze powiat zrobi darowiznę jak trzemeszno zrobiło i to by było ok że strony gniezna. Pomyscie nad tym radni

   • Jak można zwracać komuś uwagę o słownik a samemu pisać z błędem. Przydałoby się piszemy razem. Poza tym nie każdy musi być poliglotą, ludzie przestańmy czepiać się takich bzdur.

  • Bo Trzemeszno dla Gniezna jest niczym Polska dla Niemców gdzie w tym przypadku Polacy i Polska to taki rynek zbytu i tania sila robocza A Trzemeszno dla Gniezna ? Przecież to taki biedniejszy brat któremu według mnie powinno się pomóc Nie mieści mi się w głowie to co robią z domem dziecka Powinien być poprostu przekazany miastu i gminie Trzemeszno za free bo w końcu ten budynek u nas jest i już No ale cóż Szara rzeczywistość Ci tam z Gniezna mają nas głęboko w dupie

 6. Gmina nie ma pieniędzy na zrobienie nowej zlewni do ścieków poza centrum Trzemeszna, co skutkowałoby wyprowadzeniem ruchu szambiarek a kupuje od powiatu budynek, który powiat otrzymał za darmo. Czegoś nie rozumiecie? Mamy przedsiębiorczych włodarzy, radnych i doradców. Kupcie sobie w pakiecie kolejny tytuł, tak jak kiedyś „Inwestor na medal”. Może … „Przedsiębiorczy samorząd na medal”.
  Nie sprzedajecie działek przy dk15 bo nabywcy są nieperspektywiczni? To przetarg na zbycie tych działek przy dk15 ma być ograniczony do wiadomych już podmiotów czy bezprzetargowo chcecie to zbyć? Już wiadomo, kto kupi te działki, że skarbnik wypowiada się w tak skandaliczny by nie powiedzieć dosadniej sposób?

 7. ja mam propozycje do naszych burmistrzów czy nie daloby sie tak zrobic zeby kupic ten budynek tak samo jak PIS sprzedał LOTOS w taki saposob ze NABYWCA NIE musial zaplacic ani grosza ????

  a jak to zrobic to mozna zobaczyc tutaj instrukcja

  youtube film pt: „Paniczny strach Kaczyńskiego. Boi się odpowiedzialności karnej i rozliczenia przestępstw PiS.”

  szybka lekcja ekonomii

 8. ale jaja koles parkowal mazde pod chmurką i musial zdrapywac snieg poinformowal sluzby ze garaz zajety a sie okazalo ze prokurator PIS trzymal w garazu akta pisowcow zeby nie sadzic swoich

  „Prokurator miał blokować sprawy PiS i ukrywać akta. Wydało się przez kierowcę”

  PRL w czystej postaci i co teraz ludzie powiecie ?? coscie z ta Polska zrobili kraina miodel i mlekiem płynaca w TVP byla a szczuli tylko na opozycje nikt was tak nie wyd..ał w zyciu chyba ?

 9. czemu wyborcy PIS pozwolili by sprzedano lotos kolegom Putina za 8 miliardów taniej niz to warte ???

  film na Youtube pt: „Ile łapówki było za Lotos? Roman Giertych komentarz, 25.01.2024”

  czemu ludzie nie wyszliscie na ulice jak sprzedawali lotos ???

  w tvp 8 lat krzyczeli ze opozycja nas wyprzeda a tymczasem kto inny juz zdazyl wyprzedac 🙂 najgłośniej jak to mowi przyslowie krzyczy zlodziej lapac zlodzieja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj