Strona główna Kultura Jubileuszowy Zjazd Wychowanków trzemeszeńskiej Alma Mater

Jubileuszowy Zjazd Wychowanków trzemeszeńskiej Alma Mater

3067
49

Ponad 500 osób uczestniczyło w IX Jubileuszowym Zjeździe Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Michała Kościeszy Kosmowskiego w Trzemesznie. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w trzemeszeńskiej bazylice, którą odprawił biskup gnieźnieński Krzysztof Wętkowski.

Po mszy uczestnicy udali się przed budynek szkolny, gdzie odbyła się oficjalna część zjazdu, poprowadzona przez absolwenta szkoły Jarosława Jatczaka.

Uroczystość otworzyła prezes stowarzyszenia wychowanków Danuta Konieczka – Śliwińska, a po niej dyrektor szkoły Ilona Adamska przywitała zebranych. Wśród gości byli między innym wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska, senator Robert Gaweł, poseł Krzysztof Ostrowski, starosta Beata Tarczyńska, dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka, burmistrz Krzysztof Dereziński, burmistrz Mogilna Leszek Duszyński, proboszcz Piotr Kotowski, radni gminni i powiatowi. Rektora UAM reprezentował prof. Kazimierz Ilski – dziekan wydziału historycznego. 

Historię szkoły przybliżył nauczyciel gimnazjum absolwent LO Maciej Adamski, a delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym wymarsz gimnazjalistów do powstania styczniowego. Część oficjalną uświetnił występ „Strzechy”. Czternastu osobom wręczono medale przyznane przez stowarzyszenie wychowanków.

Po południu rozpoczęły się spotkania roczników w klasach. Absolwenci mogli w tym czasie obejrzeć filmy przygotowane przez uczniów na różne konkursy, wysłuchać koncertów zespołów muzycznych aktualnych uczniów oraz absolwentów, a także zobaczyć występy „Strzechy” i  utytułowanej tancerki, absolwentki szkoły – Sary Kaźmierskiej.

Uroczystość zakończył trwający do białego rana bal absolwentów. O godzinie 3.30 prezes D. Konieczka – Śliwińska zakomunikowała, że impreza definitywnie się zakończyła, co najwytrwalsi uczestnicy przyjęli z wielkim żalem. Na otarcie łez poinformowała, że następny zjazd już za pięć lat.

49 KOMENTARZE

  • Dziwne …Byłam do końca /no prawie, bo do trzeciej rano/ i nie widziałam nikogo „narąbanego jak dzika świnia”.

 1. Pan Prezydent Duda pokazał gdzie ma ten patronat oraz tą szkołę. Nie wysłał żadnego swojego przedstawiciela. Ba, nawet listu gratulacyjnego nie przysłał ( jak inni zaproszeni ale nie obecni). Po co on przyjmował ten patronat skoro miał to w d… dudzie 😉

 2. Tak się zdarza, że jeśli jest impreza to czasem ktoś się upije. Byłem na zjeździe i mogę powiedzieć, że większość bawiła się świetnie, można było spędzić miłe chwile z ludźmi, z którymi spędziło sie kiedyś wiele czasu. Impreza nadzwyczaj udana. A, że prezydent nie raczył nawet listu przysłać…. ? Jaki prezydent taki patronat.

 3. Bylo super – dziekuje osobom ktore zorganizowaly zjazd!! Super atmosfera, wiele wzruszen… Spotkanie po latach z nauczycielami – tych wspomnien nie da sie zastapic. Dziekuje!!!

 4. To nie jest artykuł o występie Strzechy tylko o zjeździe wychowanków. Strzecha była tylko malutkim i nie najważniejszym fragmentem całości.

  • Zgadza się. Sara również miała piękny występ, który niezwykle trudno byłoby przedstawić na zdjęciach ze względu na niekorzystne dla fotografa (choć korzystne dla występującej) warunki oświetleniowe. To, że załączono tylko jeden kadr Strzechy w niczym nie umniejsza przecież ogromnego wkładu tego wspaniałego zespołu w uświetnienie zjazdu. Pięknie było!

 5. Byłam na tej wspaniałej imprezie, bardzo dobrze zorganizowanej, cudownej, wspaniałej i udanej. Wielkie brawa dla Organizatorów.
  A co do patronatu honorowego? Tak często bywa i to nie tylko ze strony prezydenta…. Jak się organizuje takie imprezy, to się wie….
  Dziękuję pięknie!!!!

 6. Narzekają ci, którzy teraz żałują, że nie byli. A zapewniam Was, że jest czego żałować. Po prezydencie niczego dobrego sie nie spodziewałem więc i to nie jest dla mnie problem.

 7. Zjazd został przygotowany z ogromną starannością, było to widać na każdym kroku. Ale myli się ten, co myśli, że było sztywno i z nadęciem – było niezwykle wzruszająco, były niekończące się uściski, wspomnienia, wzruszenia, rozmowy z przyjaciółmi z dawnych lat, z nauczycielami obecnymi i emerytowanymi, zawieranie nowych znajomości też było 🙂 Koleżanki ze szkolnych ławek wyrosły na wspaniałe, piękne, pewne siebie kobiety, na kolegach też można było z radością oko zawiesić 😉 Brawo, Organizatorzy 🙂

 8. Mnie bardzo wzruszył występ zespołu wielopokoleniowego w auli szkoły. Myślę, ze takie rzeczy mogą się zdarzyć wyłącznie w niewielkich społecznościach, wśród ludzi wzajemnie darzących się życzliwością.

 9. Dziękuję za informację i fotorelację. Nie mogłam być, ale byłam sercem z Wami. Dziś tu sobie po raz n-ty oglądam zdjęcia i mile wspominam szkołę. Zdjęcia prezentują wydarzenie wysokiej rangi.

 10. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do współstworzenia, takiej imprezy należą się wielkie podziękowania. Całe chyba serducho włożyli w przygotowanie- widać to było na każdym kroku, choć byłam tylko chwilkę.Gratulacje!! było doniośle i emocjonalnie. A młodzież świetna jest i basta!!!A czemu nie ma zdjęć s sali, gdzie odbywał się bal? Tak ją cudnie udekorowali.

 11. Bez dwóch zdań wspaniałe spotkanie, za które dziękuję. Zastanawiam się dlaczego tak mało było ludzi. Na tyle roczników (dawniej bardzo licznych) to tych gości nie było tak wiele. Mało wręcz. Kto nie był niech żałuje. Ponoć co niektórym nie podobał się patronat i dlatego nie przyjechali. A mnie patronat dodał skrzydeł i choć z dala to byłam. Dziękuję.

 12. Panie Jatczak i spółka z Szapowałem,obdarowaliście się medalami,nawet Pani Dyrektor z jedynki otrzymała nie wiadomo za co ?Reżyserka niezła,brakuje wam normalnie przyzwoitości jak się pomija dyrektorów tej szkoły

 13. Pozdrawiam przemiłą panią, obecną dyrektor tej szkoły.Zjazd przeszedł do historii i czekam na następny.Kto był,ten widział, jaka była atmosfera.Fajnie jest spotkać się po latach.

 14. Tak sobie myślałem dlaczego nasz Prezydent duda odpuścił sobie te uroczystość. Myślę , ze dowiedział się jak świadomie i można niszczyć taką historie, taka pamięć o wielkich ludziach i tradycji naszej szkoły….i co? miał prezydent te głupiznę i arogancję włodarzy popierać myślę, że dobrze ze nie zaangażował się w to . Niech to będzie sygnał.
  A Pan Losik sobie gra na perkusji i pali … jak gdyby nigdy nic tralalaa ŻENADA
  Szkoda pisać szkoda gadać tak po ludzku ręce opadają
  pozdrawiam i przepraszam jeśli kogoś uraziłem bo tak po ludzku – społecznie to co zrobiono z tą szkoła i pamięcią o niej to CYRK

  • Najbardziej tej szkole szkodzą złośliwe komentarze wiecznie niezadowolonych ludzi. Cokolwiek się w tej szkole dzieje zawsze jest źle, zawsze jest okazja, by nam- uczniom i nauczycielom dopiec. Jakoś nikt nie zauważył, że szkoła była w tym semestrze kontrolowana przez kuratorium i wypadła bardzo dobrze.

   • Szkoła jest dobra, ale aura wokół niej jakaś taka niewyraźna.
    Przestańcie analizować komentarze, mają prawo być dobre i złe. Nie jesteście pępkiem” profesorstwa” polskiego. Jakaś wewnętrzna osa szkodzi szkole.
    Pani obecna dyrektor ma co brać na swoje barki, z większością super nauczycieli poradzi sobie.
    A komentarze ,o głuptaski- świadczą o tym, że ta szkoła nie jest w Trzemesznie nikomu obojętna.
    Brak komentarzy byłby katastrofą dla szkoły.

 15. Nie wiadomo czy za 5 lat ta szkoła będzie jeszcze istniała , coraz mniej uczniów się zapisuje. Nie pomogą stypendia i powoływanie się na tradycje.

  • Na pewno nie pomogą takie komentarze i hejt, który dotyka tę szkołę. Czasami mam wrażenie, że wszystkim zależy na tym, aby ta szkoła przestała istnieć. Nie dotyczy to tylko władzy, ale również wszystkich mieszkańców. Za moment ten sam problem pojawi się w gimnazjum, bo już dzieci uciekają go Gniezna.

 16. Pan Losik to też człowiek i przy tym wielki i szanowany ,pozdrawiam bardzo serdecznie wiele panu zawdzięczam ,dziękuję uczennica😊

 17. Koleżanki i Koledzy! Miłobyło spotkać Was w to piękne sobotnie popołudnie. Jestem dumny z ukończenia tej szkoły. Dziękuję Wam i radzie pedagogicznej za pomoc w kontynuacji i realizacji moich marzeń!

 18. Do Miska
  Proszę pamietać o jedenj sprawie , że szanowny p Losik i inni między innymi włodarze tez mieli znaczący udział w niszceniui tradycji i historii szkoły!!!!wystarczy sobie przypomniec, dopytac, Ci co pracowali z p Losikiem doskonale mogą poświdczyć jego stanowisko i zachowania w tej sprawie- i jego zabiegi, to co teraz mamy w pewnym sensie to jego zasługa – My tego nie zapomnimy. Włodarze tez nie mieli pomysłu na zachowanie pamięci o szkole i to jest efekt
  Prosze p Losik nie czuć się urażony wpisem.
  Pozdrawiam

  Dziekuje wszystkim którzy byli i pamiętaja o szkole

  • Widocznie „były nauczycielu” coś w tym czasie się Tobie nie powiodło, że takie bzdury wypisujesz. Szkoła w tym czasie miała się dobrze i tradycje były w poszanowaniu.

   • Droga Anko, jesteś w błędzie. Zarządzanie szkołą to nie tylko tu i teraz. Trzeba mieć wizję, patrzeć w przyszłość, mieć pomysły , iść do przodu, czasami ryzykować. Tego zabrakło dekadę temu.
    Dyrektorem się bywa, dlatego warto zostawić po sobie porządek.
    Szkoła pozostawiona bez pomysłu na rzecz tzw.kariery politycznej….?!
    Mimo wszystko pozdrawiam Pana L.

 19. To prawda Anka jestem uczniem szkoły podstawowej i średniej ,które prowadził pan Losik i wielki szacunek dla tego pana😊i dzięki

 20. Nie zgadzam sie Pan Losik działał na szkodę szkół – szkoły kto pracował czy pracuje potwierdzi Zreszta była taka tendencja wszystkich którzy byli u władzy na osłabienie i to sie udało teraz to widzimy. To co teraz widzimy i jesteśmy świadkami jest konsekwencją ich działań i jeśli ktoś powie ze jest ok to z jego głową jest nie OK

 21. Wiem z własnych doświadczeń gimnazjalnych, że nauczyciele Gimnazjum w Trzemesznie nigdy nie byli życzliwie nastawieni do LO Trzemeszno, a to przecież od nich w dużej mierze zależy gdzie pójdą ich uczniowie. Ja poszłam do tej szkoły wbrew ich radom.

 22. Szkoła szkoły szkoda naszej młodzieży szkoda historii szkoda tak pięknej pamięci o tej szkole a to tylko za zgodą kilku zwyrodnialców co mieli jakiś interes by niszczyć osłabiać
  i zniechęcać swoimi decyzjami
  Pozdrawiam radnych burmistrza i Pana L….a i innych z Gniezna
  Decyzje ich pokazały ruinę trzemeszeńskiego szkolnictwa

 23. Tradycje nie ważne ,liczą się jak najlepsze wyniki z matury , żeby się dostać na dobrą uczelnię ,po której łatwiej będzie dostać pracę. Pilak i Burmistrz tutaj nie zawinili !!! Słabe wyniki z matury ,a zwłaszcza oblanie matematyki jest główną przyczyną wyboru innej szkoły !!!

 24. Choć samą organizację i sam zjazd popieram bo jest to wspaniała okazja spotkania niesamowitych ludzi po wielu latach, to jednak ten patronat sprawił, że nikt z mojej rodziny czy znajomych nie poszedł i nie przyjechał. Sam też nie zamierzałem w tym uczetniczyć. Było to zupełnie niepotrzebne. Szkoda. Stąd pewnie taka marna frekwencja.

  • Patronat jak patronat. Jeśli chodzi o frekwencja to była duża. Na poprzednim Zjeździe było o ponad 200 osób mniej. Jeśli ktoś chce się spotkać z kolegami i koleżankami to mu patronat nie przeszkodzi. A jak mówią przysłowia „Każdy święty ma swoje wykręty” i „Złej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy” – każdy powód jest dobry, by uzasadnić swoją niechęć do spotkania lub lenistwo.

 25. a ja z łezką w oku oglądam fotorelację… Tak baaardzo chciałam przyjechać… pooddychać atmosferą Alma Mater, cóż zdrowie ważniejsze…
  Chylę czoła przed organizatorami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj