Strona główna Różne Jubileusz ks. W. Wnuka w obiektywie S. Majewskiego

Jubileusz ks. W. Wnuka w obiektywie S. Majewskiego

6604
10

Zdjęcia, które dziś prezentujemy, będą z pewnością dla wielu Czytelników okazją do wspomnienia swoich najlepszych, młodych lat. Wykonane były w czerwcu 1979 roku z okazji 50-lecia kapłaństwa ks. Walentego Wnuka.

W tym czasie był on już emerytowanym księdzem i nie pełnił funkcji proboszcza. Jubileuszowe uroczystości odbyły się jednak w naszej parafii, której poświęcił wiele lat swojego życia. Autorem zdjęć jest Stefan Majewski.

Na fotografiach możemy znaleźć wielu znajomych, a także księży, którzy pełnili u nas posługę kapłańską. Znalazło się na nich także trzech kolejnych trzemeszeńskich proboszczów. Były proboszcz – ks. W. Wnuk, aktualny wówczas – ks. Józef Nowaczyk, a także przyszły – ks. Bronisław Michalski. Ten ostatni, jako ówczesny kapelan biskupa Jana Czerniaka, który przewodniczył uroczystościom.

Przy okazji warto przypomnieć sylwetkę Jubilata. Urodził się 31 maja 1903 r. w Dębowie, a świecenia kapłańskie otrzymał 16 czerwca 1929 roku. Do Trzemeszna przybył w 1952 roku z Gąsawy, obejmując funkcję po ks. Józefie Sarniewiczu.

Przejął parafię w niezwykle trudnym czasie. Czekała go dalsza odbudowa kościoła, doszczętnie spalonego przez Niemców w 1945 r. Temu zadaniu poświęcił całe swoje siły, w umiejętny sposób jednocząc wokół tego zadania swoich parafian.

W czasie jego posługi w Trzemesznie kościół parafialny otrzymał zaszczytny tytuł bazyliki mniejszej. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Gnieźnie, gdzie zmarł 4 grudnia 1984 r. Jest pochowany na trzemeszeńskim cmentarzu.

10 KOMENTARZE

  1. Dziękuję za kolejne zdjęcia.Chce się powiedzieć to był y czasy. Pamiętam tą uroczystość.Ks W.Wnuk bardzo dobrze zapisał się w pamięci trzemesznian to na jego jubileuszu tłum.

  2. Mimo,że jeszcze nie mieszkałam w 1979 w Trzemesznie,to rozpoznaję osoby :J an Mazurkiewicz,Renata Piechowiak dawniej Nawrocka,Stanisława Szymańska,Jadwiga Walczak,pani z ul.Wodnej,która pracowała w ośrodku zdrowia,Maria Schillak, Jadwiga
    Walczak,Jacek Grzegorek.Może poznajecie inne osoby,to podzielcie się,może się mylę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj