Strona główna Różne Jednak dołożą

Jednak dołożą

2889
25

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej powrócił temat budowy zlewni i kolektora ścieków. Przypomnijmy, że w marcu radni jednogłośnie nie zgodzili się dofinansowywać tej inwestycji.

Jednym z głównych argumentów była opłata za zarządzanie, jaką Remondis Aqua Trzemeszno płaci udziałowcowi Remondis Aqua w Warszawie. Opłata ta od dłuższego czasu budzi wiele kontrowersji jako nieuzasadniona. Trzemeszeńska spółka ma swój zarząd, przez nią samą opłacany. Stąd powtarzające się pytania o jej zasadność i wysokość.

W trakcie marcowej komisji radni mówili wprost, że jeśli stać spółkę na takie opłaty, to może sfinansować też budowę zlewni. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|. Jak się okazuje, większość radnych zmieniła jednak zdanie na ten temat.

Stało się to na ubiegłotygodniowych obradach połączonych komisji. Obecny był na nich nowy członek rady nadzorczej spółki, Jarosław Jatczak. Zwracał uwagę radnym, że to na gminie ciąży obowiązek realizacji tego typu inwestycji. Podkreślał też, iż to spółka bierze na siebie większość kosztów, chociaż posiada jedynie 40% udziałów. Przy okazji poinformował, nie ujawniając szczegółów, że trwają rozmowy z władzami Remondisu na temat krytykowanych często zapisów umowy, a także wspomnianej wyżej opłaty.

Do sprawy wrócono na wczorajszej sesji Rady Miejskiej. Radni byli zgodni co do konieczności wykonania planowanej inwestycji. Nie wszyscy jednak zgadzali się na finansowanie jej z kasy gminnej.

Za przekazaniem środków był m.in. Daniel Bisikiewicz, który przypomniał, że jest to bardzo długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Ruch ciężkich pojazdów jest bardzo uciążliwy i niebezpieczny, szczególnie w rejonie szkoły, a poza tym powoduje niszczenie nawierzchni ulic.

Innego zdania był Tadeusz Pawlak, który nazwał zmianę decyzji przez niektórych radnych jako niekonsekwencję i ośmieszanie rady. Zaznaczył, że również jest za tym, aby wykonać to zadanie. W jego ocenie burmistrz powinien jednak mieć możliwość nacisku na władze spółki, aby zakończyć płacenie nieuzasadnionych pieniędzy do Warszawy.

Kacper Lipiński pytał tych radnych, którzy zmienili zdanie, co się wydarzyło przez miesiąc, że teraz uważają inaczej. Jak zaznaczył, nie chce być odbierany jako przeciwnik budowy zlewni, bo tak samo jak innym zależy mu na tym, żeby szambiarki przestały jeździć po mieście. Chodzi mu jedynie o to, iż gmina ciągle jest w roli petenta wobec spółki, a burmistrz nie może niczego na władzach spółki wymóc.

Na pytanie radnego odpowiedziała m.in. Renata Buzała. Jak oświadczyła, ma nadzieję na zmiany na lepsze po tym, gdy w radzie nadzorczej pojawił się nowy członek, J. Jatczak. Jak zauważyła, do trudnej sytuacji z Remondisem doprowadził burmistrz i jest za to w pełni odpowiedzialny. Nigdy też nie wierzyła w żadne jego propozycje ani argumenty w sprawie Remondisu i na pewno nie uwierzy. Wierzy natomiast w skuteczność działania nowego członka rady nadzorczej.

Benedykt Nitka był za tym, aby nie czekać już na rozstrzygnięcie sprawy opłaty za zarządzanie bo może to trwać jeszcze długo. Apelował, aby zamknąć ten temat i zrealizować zadanie.

W trakcie dyskusji przewodniczący udzielił też głosu obecnemu na sali Sławomirowi Peno, byłemu przewodniczącemu Rady Miejskiej, za którego kadencji działała komisja do spraw Remondisu. Przypomniał m.in. o niekorzystnych zapisach umowy na przykładzie budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Od momentu powstania spółki powstało ok 30 km tych sieci, za co w 100% zapłaciła gmina. Przy udziałach 60% do 40% należałoby oczekiwać również nakładów w tej proporcji. Wspomniał też o opłacie za zarządzanie, która według niego wyniosła już ponad milion złotych.

Przed głosowaniem K. Lipiński zapytał prezesa Krzysztofa Tomczaka, ile wyniosła opłata za zarządzanie za 2022 rok. Prezes nie podał jednak tej kwoty tłumacząc, że obowiązuję go klauzula poufności.

W głosowaniu większość radnych poparła propozycję przekazania środków w wysokości 340.000 zł na budowę zlewni i kolektora.

Przeciw zagłosowali Maciej Dalewski, Renata Wiśniewska, Kacper Lipiński, Tadeusz Pawlak. Od głosu wstrzymała się Agnieszka Bartz.

Grzegorz Koperski i Piotr Kołodziejczak byli nieobecni.

25 KOMENTARZE

 1. Ponoć tylko krowa nie zmienia poglądów ale żeby po miesiącu? Ta rada to śmiech. Sami się kompromitują. A pan Pewno teraz ma uwagi? Gdzie był jak był radnym a nawet przewodniczącym rady? Są wśród tej radny Radni z poprzedniej kadencji. Co Oni zrobili przez te wszystkie lata zasiadania w radzie w spr. Remondis? Takich mamy niestety radnych. Mam nadzieję że w następnej kadencji będą tylko nowi radni z nowym przewodniczącym.

   • Tak bardzo na to liczmy bo to co prezentuje i jak prowadzi obrady Pan Nitka to jest dramatyczne, ten człowiek co chwilę zmienia zdanie , czegoś się dopomina a za chwilę już mówi i prezentuje zgoła odmienny problem. Panie Piechowiak, wiemy że nie jesteś tutaj w tym samorządzie więc nie masz realnego wpływu ,tylko rozwijasz gminę Żnin bo to widać gołym okiem jak tam się przebywa lecz chyba musisz się wstydzić za takiego radnego i pozostałych czterech.Oczywiście to tylko jedna trzecia składu rady ale co oni konkretnego zrobili? Inicjatywa naprawcza i program który był rzeczowy i realny został tylko na papierze. Radni zawiedli w całości, mówiąc krótko totalny niewypał

 2. Daniel Bisikiewicz, który przypomniał, że jest to bardzo długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Ruch ciężkich pojazdów jest bardzo uciążliwy i niebezpieczny, szczególnie w rejonie szkoły, a poza tym powoduje niszczenie nawierzchni ulic.

  to ale nowosc pan powiedzial – sugeruje zeby radni nie mowili tego co jest OCZYWISTE a wymyslili rozwiazanie !

  • Bardzo niebezpieczny! Takich rzeczy nie powinno w ogóle być! Dzieci idą do szkoły a tam auta ciężkie! Zróbcie z tym coś bo trzeba będzie zawiadomienia pisać

   • Jakoś Pani Marta i Pan Daniel nie widzą zagrożenia spowodowanegp parkowaniem aut na zakazie postoju i zatrzymywania sie przy,, Sorelli,,. Wyjeżdżając z ulicy B. Pruda na ul. A. Mickiewicz. Lewa strona ulicy Mickiewicza jest niewidoczna. Ale co tam lepiej wydać pieniądze na zlewnie a tam gdzie koszt bylby minimalny mozna sobie odpuścić nawet kosztem bezpieczeństwa i łamaniu prawa.
    Mam nadzieje, ze jest to ostatnia kadencja Pana Daniela i nie tulko.

    • To co tam mają zrobić, w płot zainwestować czy stróża postawić? Jest zakaz zatrzymywania się i postoju to niech się ludzie stosują do tego , a jak nie to sypać mandaty . Jak widzisz łamanie przepisów to zgłoś, albo zrób zdjęcie i na policje zanieś.

     • No właśnie gdzie jest policja z mandatami? Nie raz na pasach wjedzie prawie w ciebie i nie mają kamer? Rejestrację i mandacik do domu. Taki ze od razu naucza się jeździć i przestrzegać prawa. Coraz większe osły maja prawko co widać na ulicy. Auto na aucie. Do tego ciężkie maszyny wszędzie ostatnio na Kościuszki jeden geniusz słupki powyłamywał tak nawracał. Co tu się odp ier dala

     • ANONIMIE kpisz sobie czy jesteś ignorantem. Chyba są jakieś służby odpowiedzialne za lad i porządek. Trzemeszno to jednak specyficzne zapadlisko dziwolągów oderwanych od rzeczywistości, ubogich laików, komikow na kiepskiej scenie. I wiesz dzieki komu urodziły sie te wrzody. Niestety dzieki takim jal TY.

     • Z tym komentarzem to jesteś sama jak wrzód, i tekstu jasno napisanego nie potrafisz dzbanku zrozumieć .

 3. Niech ktoś zaproponuje wkońcu wyższe opłaty , za ścieki przywożone spoza terenu gminy Trzemeszno. Inne gminy się nie dołożą do inwestycji, a problem mają rozwiązany jak tu szambo przyjedzie.

 4. Nie jest moim ulubieńcem p. Pawlak ale tym razem się z nim zgadzam Rada się ośmieszyła zresztą nie pierwszy raz.
  Drodzy radni mam nadzieję, że nie zobaczę Was za rok, czego i burmistrzowi życzę za jego „ciężką” pracę. Spójrzcie jak wyglądają chodniki i ulice w naszym mieście i wyciagnijcie wnioski, żeby potem nie było płaczu.

 5. Mieszkam w Trzemesznie od 10 lat i jak na to patrzę to jestem za dostępem do broni maszynowej dla każdego . Dramat . Od kilku lat tu się nic nie robi . Naprawdę . Zero pozyskiwania środków zewnętrznych . Ok zrobiono skwerki itp. ale to przed wyborami .
  Generała , Toruńska ludzie to standard Ukrainy,Białorusi , Azerbejdżanu. Nic nie jest planowane długofalowo . Radni ” gwiazdorzy ” . Wiele podróżuje z racji swojej pracy i podobne gminy o wiele lepiej te środki pozyskują . Tu nie ma nic . Tylko brać diety radnych . A może by tak zatrudnić w gminie kogoś z pojęciem o pisaniu projektów z dofinansowaniem za 20k / msc a nie dać 3 i cuda oczekiwać . Naprawdę rozumiem że gmina na skraju województw , ale niech mi ktoś powie jakiś projekt na lata, nie wiem rewitalizacja jeziora obok Bazyliki itp.
  Jak Wy nie umiecie za przeproszeniem gówien od ludzi odebrać .

  • Mamy w gminie paru dezerterów – broni troszkę też. Przez płoty burmistrz nauczył Ich przechodzić – strzelać mogą nauczyć Ich naucczyciele od PO. Młodzież chłonna wiedzy i pojęta. Poradzą sobie bez udziału dromów.

 6. Do: „Anonim 27 kwietnia 2023 at 23:45” i „Do Pani Marty i Pana Daniela. 27 kwietnia 2023 at 20:52”

  Jakoś sami nie popisaliście się wiedzą. Pokażcie mi proszę znak „zakaz zatrzymywania i postoju”. Jak taki znak wygląda?
  A może wielki specjalista w tej dziedzinie, który sprawnie operuje symbolami znaków, doktor Lukszted, wskaże jak taki znak wygląda.

 7. Pan Jatczak jak już któryś raz zaangażował się bez żadnego powodzenia w wybory i propagując swojego kandydata na burmistrza to pamiętamy jak w 2014 r jego kandydatem na to stanowisko był P.Szapował to jakie kolaboraty wtedy wypisywał na prywatyzację komunalki,jak strasznie krytykował remondis,że to nawet zamach na interesy gminy, a dzisiaj zobaczmy co prezentuje nawet popiera aby pompować kolejną kasę dla remondisu na budowę stacji zlewnej,zamiast najpierw doprowadzić do radykalnej zmiany umowy i postawić decydujący głos dla gminy to co teraz on prezentuje.Burmistrz myśli jak go wsadził do rady nadzorczej to będzie recepta na wszystkie zło,Oj burmistrz takie ruchy Ciebie dyskwalifikują

 8. Brak słów na tą naszą gminę,wszystkie miasta i gminy rosną mają radnych którzy dbają o jakość życia mieszkańców a w tej już dziurze zwanej Trzemeszno nic się nie dzieje oprócz zabetonowania placu przy DK zresztą każdy widzi jak np wyjedzie do sąsiednich miast,ale radni i gmina potrafią doić tylko pieniądze z mieszkańców nie chciałbym żeby ktoś źle mnie zrozumiał ale całą wataszka co tam siedzi jest do zmiany.

 9. Ja się pytam ile to jeszcze firma temondis wyprowadzi kasy z budżetu gminy. Czyli z naszych podatków. Kto to widzial żeby ktoś się dokładał do firmy prywatnej, może każdy z nas założy sobie spółkę i od gminy dostanie 340000 tysi. Niech ktoś poda koszty jakie gmina poniosła w związku prowadzeniem tej spółki ile to kilometrów drogi już zniszczyli a jakie są koszty naprawy jednego kilometra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj