Strona główna Artykuł partnera Jak zrobić dobrą kawę – czyli gdzie szukać inspiracji?

Jak zrobić dobrą kawę – czyli gdzie szukać inspiracji?

513
0

Kawa znana jest w naszym kraju od setek lat. Obecnie należy do najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych napojów. Czy jednak Polacy wiedzą jak przygotować dobrą kawę? Na co zwracać uwagę przygotowując ten napój? Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi, dzięki którym dowiecie się w jaki sposób przygotować idealną „małą czarną”.

Najlepsza kawa zaczyna się od ziaren 

Nadal wśród wielu Polaków istnieje błędne przekonanie, że wystarczy ekspres za kilka tysięcy, by mieć doskonałą kawę. A tak naprawdę wszystko powinno zacząć się od podstaw, a mianowicie kluczowe będzie nie to jaki ma się sprzęt, ale to, co znajdzie się w tym sprzęcie. Jakość ziaren ma kluczowe znaczenie dla przygotowywanej kawy, dlatego chcąc uzyskać doskonały smak, powinno się wybierać świeżo palone ziarna, najlepiej z małych palarni.

Dobranie metody parzenia

Doskonała kawa to również smak dopasowany do potrzeb tej osoby, która będzie piła kawę. Nie zawsze w guście pijącego jest espresso, czasami wybór innych, alternatywnych metod parzenia może się okazać lepszym wyborem. Mimo wielkiej mody na ekspresy automatyczne to nie one są gwarancją dobrej kawy, ale ziarno i wybrana metoda parzenia powinny odpowiadać pijącemu.

Właściwie zmielone ziarno

Mając już dobrane ziarno i metodę parzenia trzeba zadbać o to, by kawa została odpowiednio zmielona przed przygotowaniem. W zależności od tego, jaką metodę parzenia będzie się wybierało stopień zmielenia powinien być inny, od miałkiego do przygotowania espresso, bo grubszy stopień mielenia do przelewów. Jednocześnie istotne będzie to, by kawa została zmielona równomiernie, dlatego posiadanie dobrego młynka żarnowego jest kluczem do przygotowania dobrej kawy. Zaglądając na https://inspiracjeferrero.pl/nasze-inspiracje/odkryj-najlepsze-sposoby-na-kawe będzie można również znaleźć informację na temat mielenia kawy przed parzeniem.

Odpowiednia jakość i temperatura wody

Przygotowanie dobrej kawy wymaga dostępu do wody odpowiedniej jakości. Najlepiej sprawdzi się woda źródlana wysokiej jakości, ewentualnie korzystanie z filtra osmotycznego, który zapewni najwyższą czystość i doskonały smak wody. Ta zaś powinna być również w odpowiedniej temperaturze, ponieważ to także ma wpływ na smak przygotowywanej kawy. Woda powinna mieć około 90 stopni, ponieważ jeśli będzie zbyt gorąca dojdzie do spalania się olejów eterycznych i kawa będzie gorzka. Jeśli woda będzie zbyt zimna może się okazać, że kawa będzie kwaśna, rozwodniona, pozbawiona zapachu. Dlatego zadaniem ekspresu do kawy będzie zapewnienie optymalnej temperatury, dzięki czemu uzyskanie pełnego aromatu kawy okaże się możliwe.

Ćwicz i stwórz doskonałą kawę

Przygotowywanie kawy to jak sztuka, dlatego warto zachować odpowiednią staranność i ćwiczyć, ponieważ za każdą przygotowywaną filiżanką będzie można wyciągnąć kolejne aromaty, poczuć wyjątkowy smak. W przygotowywaniu kawy doskonale sprawdza się stwierdzenie, że trening czyni mistrza, dlatego warto regularnie ćwiczyć, by faktycznie stać się mistrzem.

artykuł partnera