Strona główna Różne Jak zmieniały się nazwy trzemeszeńskich ulic

Jak zmieniały się nazwy trzemeszeńskich ulic

5836
23

Dokument sprzed prawie 60 lat, jaki prezentujemy dziś po artykułem, odnosi się do zmian w nazwach ulic Trzemeszna, które wprowadzono w 1965 r. Była to uchwała ówczesnej Miejskiej Rady Narodowej. Zawiera ona kilka ciekawostek.

Niewielu mieszkańców pamięta z pewnością, które miejsce w naszym mieście nazywano Pałuczanką (nie chodzi o lokal gastronomiczny) lub gdzie przebiegała ulica Stodolna.

Z dokumentu wynika również, że ulicę przy której znajduje się Szkoła Podstawowa nr 1 nazwano wtedy imieniem Jędrzeja Śniadeckiego, a nie Jana Jędrzeja Śniadeckich, jak nazywa się obecnie. Wprawdzie w uchwale posłużono się tylko pierwszą literą imienia (drugi z braci to Jan), ale domyślać się można, że chodziło właśnie o Jędrzeja, absolwenta naszego gimnazjum.

Warto przypomnieć, iż jedna z ulic na nowym wówczas osiedlu nie zachowała swojej nazwy do czasów współczesnych. W 2016 roku, na mocy ustawy dekomunizacyjnej, nazwę ulicy XX lecia PRL zmieniono na Parkową.

Odpis wspomnianej uchwały zachował się w archiwum trzemeszeńskiej poczty.

23 KOMENTARZE

 1. I dlatego ulicom, placom, skwerom, pomnikom i wszelkim innym warto nadawać nazwy neutralne jak np. Parkowa, Modrzewiowa, Piaszczysta, Żwirowa, Karpiowa, Misia Puchatka a nie nazwy pochodzące od nazwisk ludzi. Po to żeby na przyszłość uniknąć kompromitacji gdy okaże się, nadano czemuś nazwę jakiegoś pedofila lub gdy okaże się, że papież wcale nie był taki wielki!

  • teraz sie okazuje ze w Polsce jest już ponad 140 upamiętnień Lecha Kaczyńskiego w postaci pomnika Janek II ma okolo 84 – zagadka mozna wygrać 15 – 16 i 17 a nawet 18 emerytuje ale haczyk jest ze inflacja bedzie 2-3x wieksza niz teraz
   – ile pomnikow bedzie mial Jaroslaw ?

 2. Rudy gwarantuje wypłatę 800 plus. Bo j…. Wybory do samorządu i do parlamentu europejskiego miną za pół roku a wtedy zobaczycie. Wtedy wjedzie bydgoszczy i będzie jak mantra powtarzane: Pinindzy nie ma i nie będzie. Miała być kwota wolna od podatku na poziomie 60 tysięcy w ciągu 100 dni. To było na etapie wyborów. Teraz już się z tego wycofuje. Tylko the bile uwierzyli temu kłamcy.

  • a teraz najlepsze Koalicja jeszcze nie zaczela rzadzic a w TVP i Pisowskich mediach ze nie dotrzymuja obietnic wyborczych, ze to tmto – a ja sie pytam gdzie ci biedni ludzie maja logike ? ze sluchaja tych glupot ? rownie dobrze ja moglbym wyjsc na Rynek pod KYlYnskiego i krzyczec ze kandydat na burmistrza w przyszlych wyborach nie zrealizowal obietnic ktore zapowiadal

   Nie wiem czy ci ludzie nie mysla ? potem sie dziwic ze w Trzemesznie tylu oszustow ludzi na kase nabiera – zaścianek Mickiewiczowski 100%

  • panie moRADZIECKIEGO jeszcze nie przebil kupujemy statkami calymi wegiel od Putina nadal , od zbrodniarza Hitlera tez byscie kupowali ? PIS blokowal wejscie wiatrakow bo cale rodziny z importu wegla zyja ! to was boli – starczy juz tego łajdactwa

   • Statki 👨‍🍼 i hit :wiatraki zamiast węgla 🤣 to jest świadomość wyborców popaprańców. Nastepny wie tylko tyle że Siemens to pralka.

   • Miliardy to za rudego zginęły, chociażby z OFE. i teraz będzie poprawka, a słynny cytat,,pieniądze nie są własnością Polaków…, ? Już ci mózg zresetowali, czy pamięć krótka?

 3. i kiszczaka tez i jaruzelskiego Jaroslaw nie porozliczal ???? panie to na kogos pan glosowal ? takie to pana prawo ? pokasowali juz dokumenty teraz mozna zaczac rozliczac i pieniazki nasze ciezko zarobione ODZYSKAC !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj