Strona główna Różne Jak z Trzemeszna zrobiono Tremessen

Jak z Trzemeszna zrobiono Tremessen

192
26

O tym, że w okresie zaboru pruskiego Trzemeszno nosiło urzędową nazwę Tremessen wie z pewnością większość czytelników. Jak można się domyślić, zmiana ta nie przypadła do gustu patriotycznie nastawionym trzemesznianom, którzy robili co w ich mocy, aby Trzemeszno Trzemesznem pozostało. Donosiła o tym między innymi Gazeta Toruńska w 1874 roku.

„Sprawa zmiany nazwy polskiej Trzemeszna przyszła w tych dniach pod ostateczną decyzję reprezentacyi trzemeszeńskiej. Niemcy byli pewni, że radni do wniosku się przychylą i na konto chrztu przygotowali nawet jakąś tryumfalną manifestacyą. Tymczasem stało się inaczej, gdyż 5 głosów padło za Tremessen, a 6 na Trzemesznem.

Szalę zwycięstwa na stronę polską przechylił Żyd. Jako curiosum podaje korespondent Ds.Posn., że Niemcy w zapale swym dowodzili, że Trzemeszno pochodzi od „tres missae”, albo od „drei messen” i, że na tym twierdzeniu opierali twierdzenie, że przy zakładaniu miasta, jeśli nie sami Niemcy, to z pewnościa byli większością skoro nazwa ma niemiecki czy też łaciński początek. Rzecz ta świadczy zaprawdę tylko o zbytecznym przesileniu się trzeźwej rozwagi i zasługuje z tego choćby względu na ubolewanie”.

Jak się okazuje, zaborcy nie zrezygnowali jednak ze swoich germanizacyjnych planów i nazwa została w końcu urzędowo zmieniona. Jak do tego doszło można przeczytać w tej samej gazecie z 1878 roku. Przytacza ona interpelację posła Wierzbińskiego złożoną w sejmie pruskim. Poseł krytycznie odniósł się do zmian nazw miejscowości w Wielkim Księstwie Poznańskim, regencji bydgoskiej. Oto fragment interpelacji dotyczący naszego miasta.

„Trzemeszno, znanem jest pewno panom z lat dawniejszych; jest to to samo miasto, w którem istniało katolickie gimnazyum a w którem rząd upatrywał ognisko polonizmu i później rozwiązał gimnazyum, bo to było bardzo na rękę rządowi. Magistratowi trzemeszeńskiemu, przysłała regencya bydgoska propozycyą czy by nie było stosownem i na czasie zmienić Trzemeszno na Tremessen.

Magistrat zakomunikował tę propozycyą reprezentacyi miejskiej, która odrzuciła ją, po czem magistrat zawiadomił regencyą bydgoską o odrzuceniu propozycyi z uwagą, że i magistrat musi sie oświadczyć przeciw zmianie Trzemeszna na Tremessen. Cóż wtedy się stało? Oto kilka tygodni później, nadszedł reskrypt regencyi bydgoskiej, w której donoszono, że odtąd w miejsce Trzemeszna należy używać nazwy Tremessen.

(Słuchajcie!)

Odtąd wszystkie listy adresowane do Trzemeszna a nie do Tremessen zwracano. Na dowód podać mogę między innemi, że rodak mój i przyjaciel p. Sypniewski, mieszkający w Berlinie, zaadresował list do Trzemeszna, takowy oddał w ekspedecyi pocztowej przy Orenienstrasse, że list ten był 3 tygodnie w drodze, zrobił nawet podróż do Królestwa Polskiego i w końcu zwrócony został adresatowi z uwagą, że Trzemeszno nie istnieje tylko Tremessen.”

26 KOMENTARZE

 1. Mam odczucie że patriotyzmu czas okazywania nadszedł zwracania uwagi tym co czynią, szkodzą społecznej działalnośći w rozwoju regionalnego a popierają obcy kapitał który co czyni to widzimy popieram przypominanie chistori to powinni robić historycy którzy się wyuczyli w tym kraju za darmo ? brawo red Naczelny prosimy o więcej

 2. Moze nie na temat poszukujemy wlasciciela auta VOLSWAGEN GOLF ZIELONY REJ.PP ktory blokuje wlaz do kotlowni na terenie Gminy prosimy o odjechanie z gory dziekuje.

  • Nie do końca tacy sami. Kiedyś ludzie cenili swoją ojczyznę, tą małą i tą dużą (nawet, gdy na mapie nie istniała). Dziś „chamstwo się szerzy” i większość myśli jedynie o sobie (np.bezmyślnie i po chamsku zastawia komuś wjazd – przecież „tylko na chwilę”).

 3. Super artykuł,dzięki!Niestety ktoś z obecnej władzy ustawodawczej,wcześniej go odszukał,przy okazji zmian nazw ulic. Rada Miejska swoje,regencyja ups wojewoda swoje.Ciekawe co obóz patriotyczno-narodowy na to,że Żyd obronił polską nazwę miejscowości…

  • Oczywiście reprezentacya to rada, a reskrypt to inaczej zarządzenie zastępcze. 🙂 Co do obozu patriotyczno – narodowego to myślę, że mają poważniejsze sprawy. Np szukanie wrogów ojczyzny

   • Tylko w waszej schorowanej wyobraźni ktoś przywiązany do wartości narodowo – patriotycznych szuka wrogów, lub – jak sugeruje się – krzywo patrzy na Żyda.

 4. Propouję cofnąć się do niedalekiej historii marszów np.we Wrocławiu i sprawdzić czy to moja chora wyobraźnia,czy ”zdrowi polscy patrioci” palili kukłe Żyda?

 5. Biję sie w piersi. Pomyliłem się. Przecież „śmierć wrogom ojczyzny” to przecież lewackie hasło. To też efekt mojej chorej wyobraźni.

 6. Dzięki rebe,że mnie zdiagnozowałeś.Może jesteś kolejnym z tych,którym trzeba przedstawić zaświadczenie z poradni zdrowia psychicznego,aby móc z nim polemizować?Takie marsze jak we Wrocławiu,oraganizowane są w wielu miejscach Polski i Europy.To nie ja je firmuję,ale tzw. organizacje patriotyczno-narodowe.Nie ma to nic wspólnego z patriotyzmem,ale z ksenofobią i nacjonalizmem.Władze tolerują takie zachowania.Każdy kto trochę zna historie,wie jak zaczynały się pogromy-nie tylko w Polsce.Kończe,bo mam wizyte w wiadomo jakiej poradni!

  • Bardzo proszę. 😉
   Zauważ może proszę, ze ekstrema w Europie, te z lewa, czy prawa (to w gruncie rzeczy to samo) sponsorowane są hojnie i monitorowane, często prowadzone przez ruskich. To nie szukanie wroga, nie rusofobia, a twarde fakty. Ludzi wierzących w proste rozwiązania jest pełno i wystarczy nimi odpowiednio dla własnych celów zagospodarować. Nie dziwi mnie, że i nasi politycy to robić próbują, byli by głupi zostawiając to na pastwę, no właśnie, nie losu, a obcych sił. Nie bądźmy naiwni, w polityce, zwłaszcza międzynarodowej liczą się interesy. Ekstrema beda zawsze. Wszędzie. Rzecz w tym, kto nimi rozgrywa. W naszym, wspólnym interesie jest to, byśmy rozgrywali nimi my, nie obcy.

 7. Głupota jest ponad narodowa, ponad ideologoczna i ponad religijna – głupota nie da się zamknąć w szablon Panie Krzywy …

  To co napisał Pan Rebe,

  to trzeźwa ocena, na którą mało ludzi stać. Tylko jak tutaj własny interes kalkulować Panie Rebe, skoro do niedawna Minister Spraw Wewnętrznych, bezpieki naszej – kombinuje prowokcję na Marszu Niepodległości, która ma na celu podpalenie budki strażniczej na eksterytorialnej ziemii ambasady obcego państwa, a rok przed tym zdarzeniem – zamaskowani oficerowie policji rozpoczynają burdy i prowokacje podczas Marszu.

  Oby się teraz priorytety zmieniły.

  • Wybiórczo Pan czyta Panie Macieju. Czy to ja napisałem, że podpaleń dokonywali do tej pory tylko “nowocześni”, “liberalni”, “demokratyczni”, “postępowi” i “oświeceni”? Czemu nie uczynił Pan tej uwagi Rebe (Rebemu?) ? Trochę sie pogrążacie Prawdziwi Patrioci. Sami przyznajecie, że większość maszerujących dumnie to ludzie wierzący w proste rozwiązania. Ale OK. To mamy wyjaśnione. Powiedzcie mi tylko do których się zaliczacie. Czy własnie do tych wierzących w proste rozwiązania czy do tych, którzy próbują ich wykorzystać?

   • Panie Krzywo, to uniwersalna diagnoza więc odnosi się do wszystkich …

    Co do reszty Pana wpisu, trudno mi się odnieść, ponieważ po pierwsze piszę tutaj w swoim imieniu – a Pan stosuje w swoich pytaniach jakąś dziwną odpowiedzialność zbiorową używając uogólnień w liczbie mnogiej, do tego serwując już gotowe tezy … Kończąc wywód i karząc mi wybierać jakieś szablony z którymi kompletnie się nie utożsamiam, więc trudno mi Panu odpowiedzieć …

    Chyba, że mi Pan ułatwi i doprecyzuje swoje pytania, właściwie skieruje Pan podstawę do tego co faktycznie powiedziałem lub napisałem – bo za to zawsze biorę odpowiedzialność …

 8. rebe wróciłem z przychodni.Lekarz mówi tak-jeśli uważasz,że kiedykolwiek w dalszej lub bliższej historii,organizacje,partie,stowarzyszenia,które gloryfikowały nacjonalizm są winne wojnom,pogromom a w najlepszym razie dyktaturom,to jedyny ratunek dla ciebie oddział zamknięty.p.s.czy taką oranizacje jak ”Duma i nowoczesność” także należy zagospodarować?

  • Ta organizacja juz jest „zagospodarowana” zapewne i być może dowiemy się przez kogo. Nie zdziwiłbym sie, gdyby od zarania inspirowana była nie tylko ideologią z zagranicy, ale i funduszami. Czas pokaże. Ważniejsze jest, czy ta o inne tego typu powstające infiltrowane są i kontrolowane przez nasze służby. Nie jestem tak naiwny, by uważać, że nie należy pozwalać istnieć – przynajmniej do czasu, takim katalizatorom ekstremalnych ideologii („prostych rozwiązań”). Po pierwsze, właśnie dlatego, że są katalizatorami, groźnymi, ale jednak, a poza tym, są polem działania odpowiednich służb, którym łatwiej w określonym środowisku zwalczać wrogie nam interesy. Choć nue chodzi mi o sposób, jaki przypomniał Maciej – prowokacje antypolskie – na szczęście ten czas minął wraz z dobrą zmianą.

 9. nie martwi mnie zbytnio grupka psycholi przebranych w mundury,ich łatwo spacyfikować.na marginesie nic lepszego nie mogło trafić się dobrej zmianie.teraz będzie szybkie śledztwo i kary.tak więc natychmiastowa reakcja państwa.no ale banery i hasła skandowane na marszu niepodległości to już inna bajka.white power,Polska dla Polaków nie były wznoszone przez nacjonalistów,faszystów bo przecież z tymi państwo walczy!martwi mnie to,że takie grupy zawłaszczają patriotyzm.chyba,że to też prowokacja.co do prowokacji np. z budką przy ambasadzie(przyznam,że dokładnie nie śledziłem dalszych losów tej sprawy),może mnie ktoś oświeci czy ktoś został skazany.teraz gdy jest dobra zmiana chyba rozliczyła podłych prowokatorów…?w przeciwnym razie zalatuje to macierewiczowskimi mistralami za dolara

  • Czy w świetle ostatnich wydarzeń rozumiesz już skąd nagle afera z lasu w mediach na odpowiedni czas przed tym, co dzieje się teraz?!

 10. Panie Rebe,

  pozwoliłem sobie dla Pana przekleić, znalezione w internecie. Świetnie Pan połączył sekwencje zdarzeń, powiem uczciwie, że jestem zbudowany postawą polskich władz – tutaj nie powinno być kroku w tył – prawda się sama nie obroni !

  W kilku ostatnich dniach rozpętała się wojna informacyjna, która dotyczy nowelizacji ustawy, która ma zapobiec szkalowaniu Polski i Polaków w międzynarodowym obiegu informacyjnym. Dla Niemców zasadniczym plusem tej sytuacji jest fakt – że nikt w mediach nie mówi już o reparacjach wojennych w stosunku do Polski, co miało miejsce jeszcze kilka tygodni temu, a dla Izraela i części środowisk żydowskich praca w budowaniu wizerunku Polaka – żydożercy może wymknąć się z pod kontroli – co znacząco może utrudnić przekonanie opinii światowej o słuszności spłaty roszczeń majątkowych jakie próbują wymusić na Polsce kręgi syjonistyczne.

  Oczywiście jak zwykle to bywa w świecie informacyjnej wojny, a z tą ewidentnie mamy do czynienia – za nim prawda założy buty, kłamstwo obiegnie cały świat. Niżej prezentujemy dwa filmy, które oddają sedno polityki historycznej Izraela – która wśród młodzieży żydowskiej utrwala mit Polaków – wrogich Żydom od pokoleń. Poniższe filmy są bardzo wartościowe ze względu na treści i tezy w nich zawarte – oraz problematyczne dla samych Żydów – no bo jak zrobić antysemitę z kogoś kto sam jest Żydem ?
  „Zniesławienie”

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=54&v=DylTaDV-VZM

  Dokument o dr. Normanie G. Finkelsteinie, autorze m. in. książki pt. „Przedsiębiorstwo holokaust” – wyklinanym przez światowe środowiska żydowskie, które wsparły holokaust podczas II wojny światowej, a dziś odpowiedzialność zrzucają głównie na Polaków.

  https://www.youtube.com/watch?v=L-GSfSBD-qg

 11. rebe zgodnie z Twoją logiką marsz niepodległości wpisuje się w prowokacje antypolską.nie odniosłeś się do haseł rasistowskich i nacjonalistycznych,które były skandowane przez tłum ludzi.powtarzam,to mnie martwi!a co powiesz na szczyt manipulacji prawicowych mediów dotyczący rzekomej zgody władz W-wy na demonstracje narodowców przed ambasadą Izraela i ratowania sytuacji przez wojewode???nawet Bosak to wyśmiał!nowa ustawa IPN wymagałaby dłuższej dyskusji,może innym razem się odniosę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here