Strona główna Artykuł partnera Jak wyremontować mieszkanie bez zbędnego stresu?

Jak wyremontować mieszkanie bez zbędnego stresu?

688
0

Prace remontowe w mieszkaniu, choć niejednokrotnie bardzo potrzebne, bywają nieustannie odwlekane. Zniechęcać może nie tyle sama konieczność prowadzenia robót, ile cała otoczka związana z remontem. Obawiamy się, że sąsiedzi nie będą wyrozumiali na hałasy z mieszkania. Zastanawiamy się, co zrobić z odpadami i gruzem i za wszelką cenę uniknąć chcemy dodatkowych, niespodziewanych kosztów. Postaramy się więc przyjrzeć najbardziej stresującym sytuacjom, które mogą wydarzyć się podczas remontu.

Jak funkcjonować podczas remontu?

Remont mieszkania może wprowadzić chaos do życia codziennego. W zależności od tego, czy przeprowadzane są niewielkie prace, czy też chodzi o remont generalny, przedsięwzięcia te mogą wymagać pewnych poświęceń, np. przeniesienia sypialni do innego pomieszczenia, a nawet wynajęcia na kilka dni pokoju w hotelu. Hałas podczas remontu, kurz, brak prywatności i utrudniony dostęp do podstawowych udogodnień, jak woda czy elektryczność, może prowadzić do frustracji i stresu. Unikaj prowadzenia remontu „na szybko”, ponieważ to zazwyczaj prowadzi do jeszcze większego chaosu. Przygotuj harmonogram robót. Jeśli to możliwe, ustal określony czas na prowadzenie remontu na okres, kiedy będziesz mógł poświęcić na wykonywanie robot jak najwięcej energii. Dzięki temu szybciej zakończysz całe remontowe wyzwanie. Zapewnij sobie wsparcie: Jeśli mieszkasz z rodziną lub współlokatorami, omów z nimi plan remontu i poproś o pomoc w trakcie trwania prac.

Remont a sąsiedzi

Prace remontowe bywają głośne, a to może przeszkadzać sąsiadom w bloku czy kamienicy. Jeżeli remont zakłada wiercenie, stukanie, pukanie czy inne hałaśliwe aktywności, w dobrym tonie będzie uprzedzenie sąsiadów. Dzięki temu będą wiedzieli, czego się spodziewać, a odgłos wiercenia nie zaskoczy ich np. podczas pracy zdalnej. Nie musisz każdego z sąsiadów informować osobiście o możliwym hałasie. Wystarczy, że wywiesisz kartkę na drzwiach wejściowych do budynku, z krótką informacją, w jakich dniach trwać będzie remont i z przeprosinami za ewentualne niedogodności. Jest wówczas szansa, że sąsiedzi będą znacznie bardziej wyrozumiali, kiedy odgłosy prac będą dawać im się we znaki. Ważne jednak abyś przestrzegał tzw. ciszy nocnej.

Zagospodarowanie gruzu

W parze z remontem idzie zwykle znaczna ilość odpadów. Odłamki cegieł, tynku, płytki, kafle, armatura łazienkowa — wszystko to może generować się podczas prac. Nie możesz tych odpadów umieszczać w osiedlowej altance śmietnikowej. Wywóz odpadów komunalnych nie uwzględnia odpadów z remontu. Tych ostatnich nie tylko nie obejmuje opłata za wywóz śmieci, ale ich obecność w wśród śmieci komunalnych byłaby szkodliwa pod względem efektywnego recyklingu śmieci bytowych. Jeśli nie chcesz płacić kary za niewłaściwe gospodarowanie odpadami z remontu, powinieneś zawieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub wynająć specjalny kontener na gruz. Ta druga opcja jest płatna, ale szalenie wygodna, ponieważ nie trzeba martwić się o to, co dalej zrobić ze śmieciami — zabiera je firma wynajmującą pojemnik, np. gruzo.pl lub inna. Ważne jest, aby była to firma działająca legalnie i posiadająca niezbędne zezwolenia na transport odpadów.

Jak wynająć kontener?

Wystarczy skontaktować się z firmą świadczącą wywóz gruzu na danym terenie. Otrzymujesz do dyspozycji wybrany model kontenera o określonej wielkości, z którego możesz korzystać kilka dni. Po tym czasie ekipa zabiera pojemnik wraz z zawartością. W Warszawie i okolicach usługi wywozu gruzu oferuje, chociażby gruzar.pl, a kontener można od nich wypożyczyć aż na tydzień. Pojemnik możesz postawić na dziedzińcu wewnątrz kamienicy czy przed blokiem. O najlepsze miejsce dopytaj w spółdzielni mieszkaniowej (unikaj zastawiania bram wjazdowych czy dróg pożarowych).

Niespodziewane koszty

Nikt nie lubi nieprzewidzianych wydatków. A o te podczas remontu nietrudno. Jak ich uniknąć? Rozpocznij planowanie od dokładnego kosztorysu. Wybierając wykonawców, przeczytaj opinie na ich temat. Jeżeli niezadowolonych głosów jest sporo, to szanse na kosztowne „poprawianie po fachowcach” oczywiście wzrastają, dlatego uważnie dobieraj ekipę remontową. Cały czas śledź postęp prac. Wczesne wykrywanie potencjalnych problemów pozwoli na ich rozwiązanie, zanim przekształcą się w kosztowne wyzwania. Zawsze zachowuj pewien awaryjny fundusz w przypadku, gdy wystąpią nieprzewidziane problemy i dodatkowe koszty. Dzięki temu będziesz bardziej przygotowany na nieoczekiwane wydatki.

Stres i emocje to zły doradca, dlatego planowanie remontu warto zacząć odpowiednio wcześnie, aby spokojnie się do niego przygotować. Pomaga też doświadczenie — jeśli już raz przeprowadzisz remont, każdy kolejny będzie dla Ciebie znacznie mniej stresujący, ponieważ będziesz już wiedzieć, z czym się mierzysz!

artykuł partnera