Strona główna Różne Jak się uchronić przed roszczeniem z tytułu rękojmi?

Jak się uchronić przed roszczeniem z tytułu rękojmi?

1629
0

Wielokrotnie spotykam się z pytaniem od moich Klientów, jak uchronić się przed odpowiedzialnością z tytułu rękojmi rzeczy sprzedanej – m.in. samochodu osobowego??

Jedną z dróg jest zrzeczenie się roszczeń z tytułu rękojmi przez kupującego. Oczywiście ta droga nie leży w interesie kupującego, nadto zaś kodeks cywilny nie zawsze pozwala na takie rozwiązanie.

W mojej ocenie najlepszą drogą na uniknięcie odpowiedzialności jest poinformowanie kupującego o istnieniu wady. Przepisy art. 557 § 1 i 2 kodeksu cywilnego zwalniają sprzedawcę z odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy.

Jeżeli kupujący, mając świadomość tego, że rzecz dotknięta jest wadą, decyduje się na jej zakup za określoną cenę, oznacza to, że istniejący stan rzecz w pełni mu odpowiada. W takim przypadku nie ma podstaw do objęcia kupującego ochroną z tytułu rękojmi. Podkreślić jednak należy, że wiedza kupującego o wadzie rzeczy wyłącza odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi tylko w odniesieniu do wady, o której kupujący wiedział.

W literaturze i w orzecznictwie wskazuje się, że odpowiedzialnością z tytułu rękojmi są również objęte rzeczy używane.

Kluczowe jest, że ciężar dowodu, że kupujący wiedział o wadzie rzeczy w chwili zawarcia umowy obciąża sprzedawcę.

Sprzedawca może skorzystać z ułatwień dowodowych w sytuacji gdy sprzedaną rzecz określił jako niepełnowartościową. Aby sprzedawca mógł skorzystać z tego ułatwienia, wada rzeczy musi być wyraźnie oznaczona w momencie dokonywania czynności.

Rekomenduję zatem, aby wady wymienić w umowie sprzedaży.

Radca prawny Piotr Polakowski (tel. 783-604-220).

www.kancelariapolakowski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj