Strona główna Różne Jak prawidłowo zwrócić zakupiony produkt?

Jak prawidłowo zwrócić zakupiony produkt?

2060
0

Jak co roku po okresie Świąt Bożego Narodzenia pojawiają się pytania, czy jest możliwość zwrotu nietrafionych prezentów. Zarówno tych kupionych przez internet, jak i w sklepach stacjonarnych. Niniejszy artykuł naświetli Państwu ogólne zasady zwrotu zakupionych produktów.

Zakupy przez internet:

Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od umowy bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. 14 dniowy termin na odstąpienie od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa biegnie od objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta (albo wskazaną przez niego osobę) albo od dnia zawarcia umowy. To pierwsze rozwiązanie stosuje się do umów, które zobowiązują przedsiębiorcę do przeniesienia własności rzeczy i do jej wydania konsumentowi.

Drugie rozwiązanie dotyczy wszystkich pozostałych umów. Konsument może odstąpić od umowy, składając przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie można złożyć na formularzu, którego wzór stanowi załącznik do ustawy o prawach konsumenta. Bardzo często wzory oświadczeń o odstąpieniu od umowy są publikowane przez przedsiębiorców na stronach internetowych. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz przedsiębiorcy lub przekazać ją osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze rzecz. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem. Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy.

Zakupy stacjonarne:

Ustawa o prawach konsumenta oraz inne przepisy dotyczące praw konsumentów nie przyznają konsumentom uprawnienia do zwrotu towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym. Takie prawa może przyznać konsumentowi wyłącznie sprzedawca m.in. w regulaminie lub polityce zwrotów produktów. W przypadku chęci zwrotu zakupionych produktów rekomenduję zapoznanie się z regulaminami, które zazwyczaj są zamieszczane na stronach internetowych tzw. „sieciówek”.

Proszę jednak pamiętać, że brak ustawowego prawa zwrotu towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym nie oznacza, że konsument nie ma prawa zareklamować towaru. O zasadach reklamacji napiszę dla Państwa w kolejnym artykule.

Ciekawostka – nowy przywilej dla przedsiębiorców:

Od 1 stycznia 2021 r., ustawodawca objął przepisami o ochronie konsumentów także osoby fizyczne zawierające umowy bezpośrednio związane z ich działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiadają one dla nich charakteru zawodowego. Dla przykładu, gdy przedsiębiorcy prowadzącemu sklep odzieżowy ujawniły się wady w zakupionym laptopie, będzie miał takie samo prawo do reklamacji jak konsument, nawet jeśli wykorzystuje komputer w sklepie (i rozliczył jego zakup jako koszt prowadzonej działalności).

Przedsiębiorcy będą objęci ochroną przewidzianą dla konsumentów m.in. w zakresie stosowania prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub lokalem przedsiębiorstwa i rękojmi za wady. Powyżej opisaną materię szczegółowo reguluje ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych z dnia 31 lipca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1495).

Piotr Polakowski (tel. 783-604-220).

Radca Prawny Trzemeszno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj