Strona główna Różne Informacja dla mieszkańców: Awarie sieci gazowych – jakie są przyczyny i jak...

Informacja dla mieszkańców: Awarie sieci gazowych – jakie są przyczyny i jak im zaradzić?

1521
0

Czy ostatnio mieliście przerwy w dostawie gazu? Mieszkańcy gminy Trzemeszno borykają się z tym problemem od jakiegoś czasu. O ile momentu awarii nie jesteśmy w stanie przewidzieć, o tyle potrafimy wyjaśnić jej przyczyny. Z gazem nie ma żartów, dlatego podpowiadamy też, jak wspólnie zadbać o nasze bezpieczeństwo.

Przyczyną ostatnich awarii gazociągu były uszkodzenia w wyniku prowadzonych prac ziemnych. Kłopoty wynikają z błędów podmiotów prowadzących prace wokół gazociągów. Do najczęstszych należą: nieostrożne prowadzenie robót ziemnych przy użyciu sprzętu ciężkiego, przemieszczanie gruntów, błędy wynikające z technologii budowy i eksploatacji, kradzieże elementów, umyślne uszkodzenie, błąd ludzki czy tzw. działania siły wyższej.

Dlaczego prowadzone są prace wokół gazociągów w gminie Trzemeszno?

Za przyłączenie gazu w gminie Trzemeszno odpowiada firma Duon Dystrybucja, jeden z najbardziej doświadczonych dostawców gazu ziemnego sieciowego i skroplonego w kraju, będący operatorem ponad 700 km sieci gazowych w całej Polsce. Duon, jako ekspert od przyłączy, po zakończeniu swoich prac, nie prowadzi już jednak prac kontrolnych – tutaj do gry wchodzą inne podmioty.

– Nasze sieci gazowe są poddawane okresowym kontrolom, mającym na celu wykrycie ewentualnego wycieku gazu i likwidacji nieszczelności. Nie mamy jednak wpływu na działania prowadzone przez inne podmioty, dlatego prosimy lokalną społeczność o wsparcie nas w zadbaniu o wspólne bezpieczeństwo. Z naszej strony wykonujemy na początku i końcu każdego sezonu grzewczego przewonienia gazu, w celu wykrycia ewentualnych nieszczelności w gazociągach, a także w instalacjach wewnętrznych klientówmówi Łukasz Fagasiński, Menadżer ds. BHP i Ochrony Środowiska w Duon Dystrybucja.

Bezpieczeństwo – mamy na to wpływ

Niestety nie unikniemy całkowicie awarii sieci gazowych. Możemy jednak wspólnie zadbać o bezpieczeństwo naszej społeczności. Dzięki natychmiastowej reakcji lokalnych służb oraz efektywnej współpracy z Duon jeszcze nigdy nikt nie ucierpiał w wyniku żadnej awarii w historii. Nieocenioną pomocą może więc być każdy z mieszkańców gminy Trzemeszno.

– Bezpieczeństwo oraz stabilność dostaw gazu to dla nas absolutnie kluczowa kwestia, dlatego zależy nam, by je zapewnić wszelkimi możliwymi sposobami. Jeżeli wiedzą Państwo o planowanych lub prowadzonych pracach remontowych / budowlanych / drogowych w obrębie sieci gazowych i widzą lub podejrzewają realne zagrożenie ich uszkodzenia – prosimy o kontakt. Jesteśmy dla Państwa dostępni pod numerem telefonu 725 250 250 w trybie 24 h przez 7 dni w tygodniu. Przyjrzymy się każdemu zgłoszeniu. Będziemy wdzięczni za wszelkie sygnały z Państwa stronyzwraca się do mieszkańców przedstawiciel Duon.

Pamiętajmy, że gaz ziemny jest bezbarwny i bezwonny, ale ze względów bezpieczeństwa przed wprowadzeniem do sieci gazowej poddawany jest procesowi nawaniania, a nawet czasem tzw. wzmożonego nawaniania Dzięki temu posiada intensywny, nieprzyjemny zapach, który umożliwia jego szybkie wykrycie. Nie lekceważmy żadnych sygnałów. Taka czujność to pierwszy krok, aby wykryć ewentualną awarię. 

Zachęcamy do zapoznania się z |ULOTKĄ| dotyczącą awarii.