Strona główna Polityka Handel alkoholem bez zmian

Handel alkoholem bez zmian

4565
53

W ubiegłą środę, w trakcie obrad połączonych komisji Rady Miejskiej, radni mieli zaopiniować projekt uchwały o ograniczeniu czasu handlu napojami alkoholowymi. Z wnioskiem takim wystąpiła policja. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Proponowane rozwiązanie od strony prawnej przestawiła przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Joanna Ciesielczyk. Jak zauważyła, ustawa przewiduje nie tylko takie ograniczenia. W przypadku negatywnych zjawisk w pobliżu placówki handlowej i braku reakcji ze strony personelu można nawet cofnąć koncesję. W tym przypadku sięgnięto po łagodniejszą formę, jaką jest ograniczenie godzin sprzedaży w nocy.

Burmistrz Krzysztof Dereziński poinformował, że zna dobrze ten sklep, nieraz dokonuje tam zakupów, również alkoholu. Zaznaczył, że nie ma zastrzeżeń do personelu. Był świadkiem jak obsługa – nie widząc, że burmistrz jest w sklepie – żądała okazania dokumentów od młodych ludzi. Na tych ławeczkach przebywają osoby, które są odurzone i agresywne nie tylko po alkoholu. Przywożą ze sobą różne środki, m.in. dopalacze, których w sklepie nie kupią – tłumaczył burmistrz. Dodał jednak, iż przygotowując projekt dla rady opowiada się za tym rozwiązaniem.

Ze strony radnych padały różne propozycje i sugestie, ale nikt nie opowiedział się za propozycją zawartą w projekcie uchwały. Kacper Lipiński zastanawiał się po co gmina wydała duże pieniądze na monitoring, skoro wszystko to dzieje się pod kamerą. Pytał jaki jest stan kamer, a także czy kiedykolwiek pomogły one w zapobieganiu lub wykryciu zachowań niezgodnych z prawem. Zastanawiał się, czy wzorem innych miast nie można byłoby uruchomić całodobowo obrazu z kamer przez internet.

Renata Buzała wyraziła obawę o skuteczność proponowanych ograniczeń. Przywołała przykład ławki przy blokach, na której spotykali się panowie spożywający alkohol. Ławkę usunięto, a panowie spożywają teraz alkohol w innym miejscu. Zastanawiała się przy tym, czy zakaz obowiązujący w jednym osiedlu nie spowoduje przeniesienia tego problemu w inną część miasta.

Przewodniczący Benedykt Nitka zaproponował wyłączenie z postoju parkingu naprzeciw sklepu i pozostawienie go tylko dla korzystających z przychodni, pogotowia i domu Senior Plus. Według radnego da to lepszą możliwość zauważenia, że coś niepożądanego dzieje się w okolicy sklepu. Zapowiedział, iż na sesji złoży wniosek o wprowadzenie zakazu postoju na tym parkingu.

Jedyną osobą zdecydowanie opowiadającą się za zakazem był komendant policji Jacek Grzybowski. Opierał się m.in. na swoim doświadczeniu z wcześniejszej pracy na stanowisku kierowania komendy w Gnieźnie. Jak mówił, gdy w centrum miasta wprowadzono podobne ograniczenie, liczba zakłóceń porządku spadła w tym rejonie diametralnie.

W głosowaniu wszyscy obecni radni byli przeciwni wprowadzeniu zakazu. W tej sytuacji Krzysztof Dereziński zapowiedział, że wycofa projekt uchwały z porządku obrad sesji Rady Miejskiej.

53 KOMENTARZE

 1. cytuje „Burmistrz Krzysztof Dereziński poinformował, że zna dobrze ten sklep, nieraz dokonuje tam zakupów, również alkoholu”

  – to mozemy byc spokojni – dziekujemy panie my na pana własnie glosowali !

 2. Rozwiązanie problemu .Polikwidować ławeczki, pozamykać parkingi,zakazać sprzedaży alkoholu. No brawo za pomysł 👏 Zamknijmy szpitale i przychodnie to ludzie nie bedą chorować.🤦🏽‍♂️ Że nikt jeszcze nie wpadł na pomysł aby alkohol można było spożywać tylko na słynnym wybiegu dla psów bo stoi wolny 🤣

  • ojj przepraszam sprobuj isc do przychodni w Czemesznie do „pałacu” i poprosic o skierowanie do specjalisty, recepte, przyjscie lekarza z wizyta domowa – ktos probowal ?

   a swoja droga za covida juz ludzie w parapety pukali wiec to juz bylo

  • Nie mieszajmy pojęciowo dwóch systemów walutowych, cytując z klasyki. To nie są żadni chorzy ludzie zapijający na ławeczkach i drący się po nocach w alkoholowym delirium, tylko rozwydrzona, zdemoralizowana banda, w którą zamieniają się porządna za dnia młodzież-do-rany-przyłóż-taki-miły-chłopak-był-dzień-dobry-mówił… Wyłapać to to, wysłać do Chin do ośrodka reedukacji, a po 5 latach wrócą najbardziej porządni, zdyscyplinowani i uspołecznieni obywatele.

   • No co Pan chcesz. Cwaniak wygadany dzień dobry mowi grupę swoją ma a że się pobawią podrą ryja no taka kultura 😀 to dobre dzieci takie qlturalne żeby nie powiedzieć kurturarne

 3. Mieszkańcy ulicy Kopernika bardzo dziękują radzie miasta zwłaszcza swojemu przedstawicielowi osiedla nr 2 … prosimy nie przychodzić przed wyborami z obietnicami … albo prosimy przyjść latem w godzinach wieczornych i wtedy porozmawiać z młodzieżą na ławeczkach i w odpalonych samochodach z włączoną głośną muzyką

  • Haha to weź kobito dzwoń na policję bo oni są od tego ! Nie rada Miasta nie sklep tylko policja powinna rozwiązać ten problem ukarać surowymi mandatami a nie tylko mądra w internecie !

  • Znam to. Choć u mnie rzadko ale palenie opon, glosna muzyka i piwko na dachu auta… pod samym domem. Nie zwrócisz uwagi w obawie ze zaraz ci okna wybiją kamieniami. My też się bawiliśmy, ale szliśmy pic, śpiewać, na obrzeża, zdała od domów, ogniska robić, jak to było że wtedy nie chcieliśmy przeszkadzać ludziom w nocy? Wychowywani byliśmy? Dzis mam wrażenie że niektóre dzieciaki są chowane. Taki skutek wolnego chowu 😀

 4. Komendant swoje, pełnomocnik potwierdza, a radni swoje. I cała para w gwizdek, ale diety przyznane. Dopóki nie będzie ustawy nakładającej odpowiedzialność finansową na urzędników i radnych, a co za tym odzie systemu ubezpieczeń takiej odpowiedzialności, dopóty mieć będziemy tego typy impossybilizm, czyli marazm, miałkość i brak rozwiązywania problemów (a nawet ich mnożenie!) bez kompletnie żadnej odpowiedzialności za to za wynagrodzeniem. W dodatku, patrząc dookoła, skąd mieliby się wziąć inni, inaczej myślący i biorący odpowiedzialność radni i urzędnicy, jeśli nie zawiśnie nad nimi bat, a nawet topór skutecznie odrąbujacy ich od urzędów, stanowisk, mandatów? Bardzo ponura, przykra konstatacja, wiem. Lepiej (bez bata) nie będzie.

 5. A co powiedzą rodzice chlających i wyjących tam jak suki do ksieżyca 14, 15 latnich dziewczynek. Ale nie na temat tych burd i chuligaństwa tylko na temat jak sami wychowali swoje pociechy?

  Gdzie jest teraz Xxx, który w poprzednim artykule na ten temat pytał; ” gdzie ta młodzież ma być skoro w Tym Trzemesznie nic nie ma.”?
  Odpowiem tobie: niech ta młodzież wpierdzieli się tobie na chatę iniech tam sobie melinę urządzi!

  • A ty nigdy mlody nie byłeś? nie popełniałeś błędów świety byłeś? Nadal twierdzę że w Trzemesznie brakuję takich miejsc gdzie młodzież mogłaby się spotkać. Widzę że Pan nie potrafi się pogodzić z decyzją rady A jak tak bardzo Panu to przeszkadza że sobie stoją to zadzwoń na policje bo od tego są albo poprostu do nich wyjdz A nie cwaniak w internecie wymądrzać się potrafi A reagować nie potrafi niech się Pan nie ośmiesza 😀

   • Brakuje to relacji z rodzicami, wychowania. My nie mieliśmy tez miejsc rozrywki, hulajnog elektrycznych, rolek i potrafiliśmy sobie czas zorganizować. Dziś mlodziez ma wszystko. Smartfony, tablety, hulajnogi itd. A i tak jak zaczynają się nudzić tym co mają, to żądacie innego, nowego rodzaju rozrywki, bo ten juz sie znudził. Rodzice są od wychowywania swoich dzieci, nie miasto. Więc przestańcie ciągle wołać, narzekać ze nie ma miejsc gdzie mlodziez może pójść. Dasz im miejsce to i tak chwika i bedzis zdewastowane. Jak plac rowerowy. Skaczą na znaki. Ławki przenoszą. Zacznijcie dzieci wychowywać, uczyć szacunku. A potem można coś zrobić.

 6. Mój kuzyn jak miał problem z pijącymi na ławkach pod jego oknem i nie raz szedł niewyspany do roboty bo libację muszą być a odezwij się to w mordę dostaniesz wpadł na taki pomysł żeby ławki gównem wysmarować i powiedział że zadziałało jeden się ubrudzi drugi powtórzył jeszcze raz i poskutkowało bo ciemno to gówna na ławce nie widać

  • no a mowil kuzyn ze auto mu porysowali pod blokiem tydzien pozniej ? bo sasiadka go sprzedala za piwko kto malowal gownem ? najwazniejszego nie powiedzial ze lakiernik go 600 zl kosztowal

   • Ano z sąsiadami to jak z rodziną 😀 najlepiej „zdrowaś maryjo ” i uciekać 😀 taka nasza cecha co niektórych „porzadnych” zwłaszcza 😀

 7. Ja wiem o tym od dawna lecz z przykrością muszę powiedzieć to publicznie, że Policja dużą inteligencją to nie grzeszy.
  Zagadnienie jest bardziej złożone i wieloaspektowe i nie sprowadza się wyłącznie do „czasu handlu napojami wyskokowymi” jak to by chciał Jacek Grzybowski, który w ten sposób rozgrzesza opieszałość, bierność i brak aktywności policji i przerzuca odpowiedzialność z policji na kogoś innego.

  1 godziny otwarcia sklepu – 24h
  2 koncesja sklepu na sprzedaż alkoholu
  3 parking
  4 ławeczka
  5 nieskuteczność policji
  6 wychowanie młodzieży
  to istotniejsze aspekty. A pewnie są jeszcze inne.

  Burmistrz powiedział, że też kupuje tam alkohole ale jakoś chyba jego nikt tam nie widział jak rozrabia.
  Alkohol dostępny jest w wielu innych miejscach a mimo to tam takie rzeczy się nie dzieją.
  Policja z kolei woli aresztować stojący na stacji paliw samochód niż poczekać na tych którzy się po niego zgłoszą. Łatwiej powyrywać rosnące konopie niż zaczekać na tych którzy przyjdą je podlewać. Latwiej wnioskować o ograniczenie sprzedaży niż podjechać radiowozem i przyłapać chuligaństwo na gorącym uczynku.

  • jak policja ma być skuteczna jak tam ich pewnie w nocy aż 2 siedzi na całą gminę. Przyjadą to muzykę ściszą, alko odstawią i co im zrobisz? Stać sobie na parkingu nie można?

  • A co przywożą na parkingi autami badać alkomatem i zamykać na wytrzezwialke zaplaca parę razy to się naucza bo naprawdę Trzemeszno ,dewastowane bydlaki na huśtawki siadają niszczą jak te place wyglądają pełno petów butelek sztućce po żarciu kupią w gastronomi i na plac pod ławkami wszystkie śmieci rzucają wstyd za brudasów komendancie posiedz sobie w ltkend wieczorami koło Banku Spoldzieczego zobaczysz co się dzieje kiler działa i później podskakuja i niszczą wszystko bezmozgi

 8. Od pilnowania porządku jest policja. Zamiast bardziej i częściej kontrolować tą część miasta najlepiej zakazać sprzedaży alkoholu. Mniej roboty będzie i będzie można spokojnie spać na służbie. To raz. A dwa. Dlaczego jak podjadę po zakupy do tego sklepu to nie mogę przednim zaparkować panie Nitka? Bo co, bo policja sobie nie radzi ( bo nie chce im się), bo kamery zasłonie? Przecież z tych kamer i tak nic nie widać. Może warto pomyśleć o zmianie ustawiań kamer a nie likwidować miejsca parkingowe których w mieście i tak brakuje.

 9. Parkingi to pozamykać w mieście dla parujacych tam samochody mieszkańców. Człowiek wyjedzie raz na jakiś czas po zakupy i żeby znaleźć miejsce parkingowe, to graniczy z cudem , bo non stop te same samochody stoją.

 10. Zlikwidować kilera koło Banku i nie będzie coraz to młodszych odurzonych i na ławeczkach posiadających i agresywnych policja doskonale wie gdzie to jest jedynie będzie trzeba uderzyć wyżej a nie później demolują co popadnie a te gastronomiczne lokale chyba też jest jakaś granicą sprzedaży i godzin jeśli nie niech bywalców trunków goszczą w lokalu a nie całe noce na ławeczkach szczególnie latemludzie chodzą do pracy też chc się wyspać

 11. Pan komendant nie rozumie, ze wprowadzanie zakazów i podkręcanie prawa nie wyeliminuje przestępczości. Moze miec to odwrotny skutek i drogi Panie komendancie niestety ma i to nie fikcja. Caly czas odnoszę wrażenie, że cały czas jesteśmy dezorientowani bo tak jest wygodniej dla władzy.
  Teraz cos dla Pana Benedykta. Dlaczego klienci Marketu muszą parkować badz pod przychodnia Zdrowie lub na placu św Wojciecha. Caly parking wzdłuż Marketu jest zajety i to nie przez klientów tego sklepu. Czy nikt z wladz nie widzi w tym problemu? Jaką przeszkodą jest nie postawienie parkomatu dla osob nie bedacych klientami Marketu. Jest jeszcze jedna kwestia. Ciekawi mnie jaki mędrzec zaprojektował wydzielenie miejsc parkingowych na ul. Dąbrowskiego od skrzyżowania z ul. Mickiewivza do sklepu Pana Procha. Proponuję temu medrcow wjazd autobusem w ulicę Dąbrowskiego.

  • a tam autobusy nie powinny jezdzic zreszta linia PKS juz ma coraz mniej polaczen wiec z tymi autobusami to pan przesadza

  • Zdaje się, że Ty, AND, nie chcesz zrozumieć istoty problemu, a o prewencji i zapobieganiu pojęcia niestety nie masz.

   • No i co wynika z Twojej aluzji? . Jesteś zbyt mlody na dodatek bez wiedzy merytorycznej aby zabierać glos o prewencji.,psychologia człowieka czy w końcu o profilaktyce. Natomiast Pan komendant niech rozwinie szerzej podawany przykład Gniezna. Tak, ze na Twoim miejscu raczej nie podejmowałbym dialogu.

  • Oczywiście że ograniczenie sprzedaży alkoholu ogranicza nocny wandalizm. Nie piłeś w ten sposób to nie wiesz jak to działa. Jak źródełko się zamyka to ekipa przemieszcza się gdzie indziej – albo do kogoś na chatę, albo idą spać, albo idą gdzie sklep z alko otwarty.

   • Zakaz sprzedaży alkoholu niczego nie załatwia. Prewencja nie polega na przenoszeniu problemu z jednego miejsca na drugie bądź trzecie. To nie jest kwestia załatwienia pewnej iluzji bo problem w dalszym ciągu pozostaje (wykroczen, przestepstw, uzależnień). Tu jest problem, którego skutki odczuwają mieszkańcy. Co zatem Policja ma do zaoferowania oprócz zakazow, nakazow, kar i innych środków przymusu.
    Doskonale znam pracę Policji ich problemy, odpowiedzialność , obowiązki itp. Nie jest to jednak powód do instrumentalnego traktowania człowieka, rozwiązywania problemów społecznych poprzez stwarzanie pozorów. Nie chcę wieszac,, psów,, na policjantach bo również wykonują dobrą robotę. Bądźmy jednak konsekwentni w ocenie całokształtu ich pracy.

 12. Parking przy sklepie czynnym 24h tylko dla osób z domu seniora (czynne chyba do godz.16) lub pacjentów przychodni (czynne do godz. 18) kompletna bzdura, zróbmy jeszcze wszędzie strefę zamieszkania i samochód jadąc na zakupy lub do kościoła zostawmy w Wymysłowie lub Niewolnie.

  • Drogi przedmówco. Trzemeszensy wlodarze mijają sie z rzeczywistością doprowadzając do absurdów. Nie będę wspominał o burmistrzu i działalności urzędników poza niektórymi pracownikami.

 13. WIEM…. może by tak drugi posterunek policji zrobić w domu seniora i wtedy jeden policjant by siedział na 22 Stycznia, a drugi w dawnej przychodni w nocy.

  • nie ten numer nie przejdzie policja nie ma teraz nawet na podstawowe faktury nawet za papier do drukarki nei placa swoim kontrahentom to skad panie ?
   co najwyzej Su_e mozna podstawic Milicyjna i 2 chlopców z pałami zeby zaparkowali pod sklepem i niech jako straszaki robia

  • ZX pomysł wart rozpatrzenia 👋 oczywiście policjanta dodatkowo wyposażyć w granatnik pp.po uprzednim przeszkoleniu. To dopiero będzie prewencja 😃

 14. Wyłączyć parking z postoju? Pan radny się w Trzemesznie marnuje; wybory parlamentarne wkrótce, myślę, że za takie pomysły mandat ma już w kieszeni.
  A ja jadę do przychodni o 20, bo długa kolejka od rana; rozumiem więc, że jest będę traktowany jako korzystający przychodni i nie muszę się przejmować zakazem parkowania na parkingu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj