Strona główna Różne Gorzkie słowa o Trzemesznie

Gorzkie słowa o Trzemesznie

2195
45

W 1897 roku gnieźnieńska gazeta „Lech” w rubryce „Korespondecye” zamieściła list niepodpisanego, trzemeszeńskiego korespondenta, kierowany do redakcji. Autor opisuje w nim ówczesną sytuację społeczno – ekonomiczną w naszym mieście.

Można wyczuć w nim gorycz z takiego stanu rzeczy, a jednocześnie zauważyć, że po ponad 100 latach zaborów, duch polskości w trzemesznianach nie zgasł.

Publikujemy go w oryginalnej pisowni:

„Były tutaj wtenczas czasy pomyślniejsze, kiedy to jeszcze czterokonna poczta przywoziła nam codziennie rano z grodu Waszego dotąd licznych podróżnych. Kwitnęły naonczas przemysł i rzemiosło, panował ruch w pożyciu familijnem i społecznem – słowem – było życie.

Dziś zaś, jaka to wielka różnica ! Oto zastój w handlu i przemyśle, rzemiosło wyzyskiwane przez zamiejscowych spekulantów kuleje, w pożyciu towarzyskiem monotonność bez granic, ot – to wszystko co nam z dawniejszych lepszych czasów w spuściźnie pozostało. I cóż stało się powodem tego materyalnego upadku w mieście naszem, zapyta niejeden nieświadom miejscowych stosunków?

Odpowiedź wszakże krótka na to wystarcza zupełnie.

Oto głównymi czynnikami upadku naszego miasta są: po pierwsze zamknięcie dawniejszego gimnazjum, w którem to rok rocznie pobierało kilkaset młodzieży nauki swe, zostawiając tem samem sporo grosza w mieście -po drugie zaś – dzisiejsza sieć kolei żelaznej, która śmiało rzec można, w największej części się do tego przyczyniła i wszystko nam odebrała. Aby podnieść chociaż w części dobrobyt w mieście, zamierzano w swoim czasie starać się o załogę wojskową, lecz i te nadzieje spełzły na niczem.

Ciężary zas komunalne coraz większe, dają się tutejszemu mieszczaństwu zbyt twardo w znaki, to też zewsząd ogólne narzekania i ścisk pod względem materyalnym niemały.

Do tego wszystkiego zaś jeszcze trapią nas tutaj cierpienia moralne, których przysparza nam ruch kolonizacyjny w tutejszej okolicy. Zniknęły bowiem na obrzarze ponad dwumilowym polskie zagrody folwarczne, a natomiast ujrzysz tylko aż do samego staropolskiego Orchowa porozrzucane czerwone osady, sprowadzonych tu osadników niemieckich, a chociaż wprawdzie budynki folwarczne jeszcze tamże sterczą i dzisiaj, lecz uleciał już ztąd duch polski niepowrotnie; nie ma już tam żadnego znamienia polskiego, wszystko dzisiaj ”ditsch” i „ditsch”.

Zamiast dawnych rączych czwórek polskich, zapełniają dzisiaj podczas targów rynki tutejsze jedno lub dwukonne powózki o śpiczastych chomątach okolicznych osiadłych kolonistów, a kłęby cuchnącego kanastru dają się już z daleka niemile odczuwać.

Nasi „najserdeczniejsi”, usiłują z całą potęgą wszystko co polskie zamienić w perzynę, a na zgliszczu tem odbudować wszystko, co nosi znamie niemieckie.

Wobec zaś tego wszystkiego, cóż nam uczynić wypada? Czyż możemy wyczekiwać dalej gnuśnie z założonemi rękami jakichkolwiek lepszych czasów, a może nawet takich, od czego zachowaj nas Boże, w których wilk pochłonie baranka za to, że pijąc poniżej jego, wodę mu zamącił! Na to jest jedynie jedno lekarstwo i to: nauka i praca. Praca i jeszcze raz praca, spokojna i wytrwała, zdoła nas jedynie od zupełnej obronić zagłady”.

45 KOMENTARZE

 1. „Czyż możemy wyczekiwać dalej gnuśnie z założonemi rękami jakichkolwiek lepszych czasów”…
  Tekst sprzed 110 lat, a czyta się jakby był napisany w roku 2017.

 2. Panie Redaktorze, żeby w Trzemesznie ten duch zgasł to trzeba by zrzucić ładunek nuklearny na to miasto, zetrzeć z powierzchni ziemi, wymazać z kart historii – zresztą jak cały nasz kraj i naród.

  Nie ma chyba innego narodu na świecie, który tak mocno ukochał sobie idee narodowe …

  • Gdyby to był FB, dałbym laika 🙂 A tak na marginesie, polskie gazety okresu zaborów pełne są różnych historii ukazujących nieugiętych trzemesznian. Szczególnie w walce z tak zwaną Hakatą. Będziemy do nich z pewnością wracać.

 3. historia zmian kołem się toczy niemcy -przyczołki pozostawili mają się dobrze bo kolaborantów mamy co nie miara którzy za pieniądze wiatraczki sprzedawczyki.
  czasy patriotyzmu czas zacząć powiedzieć rałs ztąt bo szkodzą dobru wspulnemu rozliczyć tych co podnieśli rękę za jak Eleonora jeszcze kce kase do roboty w gospodarstwie
  kampanie reklamową zaczęła hańba a gdzie historycy brak słów kluczowych elementów tych komętarzy Panowie kturym marzy się fotel i biurko pierwszego czas zacząć powiedzieć dość
  .

 4. Kto głosował za Remondisem, to nie takie złe a nawet dobre. Ale kto podpisał tak niekorzystną dla nas umowę z nimi, to powinien za to odpowiedzieć utratą stanowiska.

  • A jak oceniać sprzedaż świetnie prosperującego zakładu, jakim była Spółdzielnia w Lubiniu, przez kilku cwanych, głównie w przedemerytalnym wieku ludzi, którzy chytrze skupili pakiet udziałów od pozostałych udziałowców?

 5. ……”jest jedynie jedno lekarstwo i to: nauka i praca. Praca i jeszcze raz praca, spokojna i wytrwała, zdoła nas jedynie od zupełnej obronić zagłady”. Warto o tym pamiętać każdego dnia, bo sama duma z faktu bycia Trzemesznianinem nie zrobi cudów w naszym miasteczku. Tekst z którego wprost wyziewa miłość do małej Ojczyzny i tęsknota do czasu kiedy była w rozkwicie. Czytałam z przyjemnością. Dziękuję

  • Słuszne spostrzeżenia. I wzruszający, mądry list sprzed lat. Również dziękuję, za publikację, ale tez wdzięczność wyrażam Autorowi, choc nie ma go już wśród nas.

   • Panie Kwik,

    jako, że wręcz wyśmiał Pan moją tezę, że obecnie partia rządząca służy interesom Usraela ( konglomerat korporacji ) jak to się potocznie pisze wśród „rosyjskiej agentury” jaką nie wątpliwie reprezentuje – opłacanej krwawymi rublami samego Putina, to postanowiłem dawkować Panu informacje na korzyść mojej tezy jako, że jest Pan aktywnym członkiem wymiany opinii na tym forum, to gwarantujemy mi przepływ komunikatów z Panem, oto jedna z nich:

    https://kresy.pl/wydarzenia/100-mln-zl-pis-cmentarz-zydowski-warszawie-10-razy-wiecej-niz-cale-dziedzictwo-narodowe-kresach/

    Jakie wyciąga Pan wnioski z tej informacji ? Pisałem wielokrotnie na łamach również i tego portalu, że polityka historyczna PIS-u jest prowadzona i wykorzystywana instrumentalnie wobec narodu polskiego, ekonomia tejże polityki – utwierdzona jest kwotą wymieniona w odniesieniu do nakładów na HISTORIĘ POLAKÓW – nie polityki historycznej, oczywiście jest to prowadzone z instrumentalnym pogwałceniem naszej polityki zagranicznej wobec Federacji Rosyjskiej, na korzyść mocodawców co również sygnalizowałem …

     • Słusznie Panie Bert, V kolumna – Polski i Polaków – tak mało nam tych przyczółków zostało !

    • Nie zwracaj sie do mnie per ” panie kwik”, bo nie mnie ośmieszasz, lecz siebie zachowawczością i sztywnością form. Forum internetowe rządzi sie swoimi prawami. W poruszonej przez Ciebie kwestii wpierw kilka faktów:
     Cmentarz Żydowski w Warszawie jest, czy sie to komuś podoba, czy nie, jednym z najważniejszych polskich cmentarzy mających ogromne znaczenie dla Żydów na całym świecie, ale i dla nas, Polaków znających, rozumiejących i szanujących swoja historie i kulturę. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 33,5 ha, jest drugim co do wielkości cmentarzem żydowskim w Polsce (po nowym cmentarzu w Łodzi) i jeden z największych na świecie. Znajduje się na nim około 200 tysięcy nagrobków (macew) stanowiących jeden z najcenniejszych zabytków małej architektury Warszawy i Polski, jest miejscem spoczynku m.in. wielu wybitnych osobistości, tak ważnych i zasłużonych dla Polski i polskiej kultury.
     Ustawa rzeczywiście przewiduje przekazanie aż 100 mln zł dla Fundacji Dziedzictwa Kulturowego na renowację wspomnianego cmentarza, z tym że przy fundacji tej został powołany specjalny fundusz wieczysty. „Zasilenie go przewidzianą w ustawie kwotą 100 milionów złotych pozwoli uzyskiwać rocznie co najmniej 2,5 miliona złotych na prace konserwatorskie na cmentarzu” można przeczytać w uzasadnieniu. . Więc właśnie, owe 100 mln zasili tzw „kapitał żelazny”, który będzie inwestowany wyłącznie w lokaty i obligacje skarbu państwa. Dopiero uzyskany zysk ok 2,5mln ma być przeznaczony rocznie na renowację. Innymi słowy, całkiem udane, ekonomiczno-polityczne zagranie. Bo oto możemy publicznie podkreślić na świecie, że. „Dzięki zaangażowaniu finansowemu Rzeczpospolita Polska uratuje materialna pamiątkę po eksterminowanej społeczności żydowskiej i potwierdzi swoja dotychczasową politykę ochrony pamięci ofiar II wojny światowej” – jakże ważny atut w podejmowanych staraniach o reparacje wojenne.
     Przy okazji warto dodać, ze fundacja wspomniana wyżej, zajmuje sie od 2012 konserwacja zabytków w Polsce i za granicą, m.in.na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
     Tyke fakty. Reszta to mity typu „Usrael”.
     Ciebie nie sponsoruje Putin, nie musi. On dokładnie liczy swoje pieniądze. Zaś Rosja od stulecia, a pewnie jeszcze dłużej wysługuje się całymi rzeszami darmowych „pożytecznych idiotów”, którym nie trzeba nic płacić, wystarczy tylko odpowiednio zapłodnić umysł i zatruć wyobraźnię.

 6. Macieju kochany, mój czupurny dyskutancie! A rozważasz kandydowanie do wyborów samorządowych, a potem do Sejmu? Wtedy swą teoretyczną wiedzę mógłbyś przekuć w czyn!
  A co to jest Usrael?
  Mam dużo lat i widać mało wiem.
  Pozdrawiam Cię jak zwykle szczerze, mocno i serdecznie.

  • Pani Babciu,

   Usrael – to sformułowanie odnoszące się do relacji jaką mają między sobą państwo Izrael i USA. Stany Zjednoczone przekazują państwu Izrael rok – rocznie wielomiliardowe bez zwrotne dotacje, i transferują do niego najnowsze technologie wojskowe w ramach współpracy oraz są obrońcą we wszelkiej maści sprawach w agendach międzynarodowych, do tego rozmontowywanie Bliskiego Wschodu przez USA – zawsze odbywa się kosztem wrogów Izraela w regionie …

   Państwo Izrael zresztą jest nad państwem jest chodzi o prawo międzynarodowej oraz prawo do posiada broni nuklearnej – ich arsenał nuklearny nie jest kontrolowany przez żadną agendę międzynarodową do tego powołaną – bo oficjalnie nie mają takiej broni, jednak nieoficjalnie wszyscy wiedzą, że mają, polecam film:

   https://www.google.pl/search?client=opera&q=tajna+broń+izraela&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#cns=1

   Oczywiście na takie relacje mają wpływ dwa czynniki bardzo silne wpływy lobby żydowskiego w USA, i podstawowy – kluczowy dla sprawy – USA – jako kraj jest w rękach garstki bankierów pochodzenia żydowskiego od 1911 roku, kiedy to przejęto Bank Rezerw Federalnych ( Bank Centralny USA ) w prywatne ręce … Stany Zjednoczone są piewcą globalizmu właśnie, jako systemu sprawowania kontroli nad każdym aspektem życia człowieka i kontroli od urodzenia, aż po grób – oczywiście nie wszystkie kraje się na to godzą, ponieważ hegemonia USA została zachwiana przez Chiny oraz FR – Putina w naszym regionie …

   Najlepszym przykładem tego ostatniego poparcia jest wyartykułowanie przez prezydenta USA, że Jerozolima jest stolicą Izraela ! By to odnieść do naszych relacji w regionie, to tak gdyby Trump oświadczył, że Polska ma w trybie natychmiastowym oddać Niemcom Pomorze i Śląsk !

   U nas globalizm świetnie się przejawia po przez zadłużenie państwa i obywateli, traceniu suwerenności żywieniowej, postępie technologicznych – celem globalizmu w tym wymiarze jest zniesienie pieniądza papierowego ! Kontrolą mediów i internetu

   … Długo by wymieniać droga Babciu …

   Oczywiście nie mam nic przeciwko Żydom, powinniśmy brać z nich przykład jak dbać o swoje sprawy w wielu kwestiach, tylko z jednej strony lobby żydowskie silnie wspiera proces szkalowania Polaków w USA ( polskie obozy śmierci itd ), a z drugiej polskie państwo buduje Muzeum Historii Żydów Polskich, za prawie 300 milionów złotych – a Polski naród się jeszcze we własnym kraju takiego nie doczekał …

   Zresztą PiS jest bardzo bardzo, spolegliwą partią wobec Usraela, a jak się czują teraz wyborcy tej partii ? Jak Komitet Centralny PIS zamienił im Panią premier na którą głosowali w wyborach na człowieka wyczarowanego z kapelusza, który nie dostał ani jednego głosu w postaci mandatu zaufania wyborców ?? Nie widzę masowych demonstracji w obronie Pani premier, i demokracji ?

   W mojej ocenie, dobrą Polkę – autentyczną, której chyba faktycznie zależało na dobru Polski i Polaków, odstawiono w kąt jak mopa – który wykonał swoją dobrą robotę, a postawiono nam człowieka technokratę, który będzie zmieniał wszystko tak, żeby nic się nie zmieniło ! Nawet Tuskowi już nowy premier pasuje !

   To powinno budzić wśród nas zachowania alarmistyczne …

   • Macieju Kochany dziękuję za obszerną odpowiedź. Trudno to objąć moją steraną głową.
    Muszę Ci powiedzieć jeszcze,ja mam zmartwienie z naszym Trzemesznem i z tym co się tu odprawia. I znikąd pomocy nie widać.
    Ale Macieju zapomniałeś mi odpowiedzieć na drugie zdanie w moim wpisie z godz.06.56.
    Pozdrowienia mocne jak dzisiejszy wiatr.

    • Dobra Pani Babciu,

     faktycznie mogłem rozwlec odpowiedź i spowodować informacyjne tornado, po prostu mam trudność z centralizowaniem myśli pisząc szczególnie o dość skomplikowanych obszarach, często nakładających się na siebie w wielu wymiarach …

     Faktycznie Trzemeszno ma wiele problemów, których mieć nie powinno …

     Co do wyborów, trudno byłoby mi złożyć wyrazistą deklarację o nie podejmowaniu żadnych wyborczych wyzwań, śledząc poczynania naszej władzy i części radnych trudno byłoby mi mieć kompleksy prezentując swój program mieszkańcom i to chyba też jest problem naszej gminy …

 7. Jak już tak sie rozpisaliście o żydowskim cmentarzu to proponuję pamiętać, że ta społeczność żydowska byłą jednocześnie społecznością polską. Tutaj pracowali, żyli i umierali od wieków. No chyba , że dla niektórych Żyd to wyłącznie Berman, Fejgin i im podobni.

  • Panie Marcinie, ma Pan słuszność – jednak trzeba jasno rozróżnić polską społeczność żydowską która wspólnie z narodem polski przeżyła hekatombę cierpienia, a elitą syjonistyczną, która zza oceanu sponsorowała i współpracowała z III Rzeszą niemiecką, to podziała na Żydów askanezyjskich ( wschodnich ) i sefardyjskich przechrztów …

   Warto znać te niuanse …

   One dużo tłumaczą moralnie, zresztą trzeba również wpleść zabiegi samych Żydów o utworzenie Państwa Izrael – pierwotnie na kongresach syjonistycznych padały opcje stworzenia państwa Izrael zamiast odradzającej się II RP !

   Żydzi których Pan wymienił z nazwiska to „prezent” od Stalina, dla narodu polskiego, mieli dokończyć to co zaczęli Niemcy …

 8. Panie Kwik, to nie ja Panu taki nick wybrałem, a jak się będę zwracał do kogoś w internecie to pozwoli Pan, że sam wybiorę …

  Miło, że Żydzi mają rzecznika w pańskiej osobie z pewnością będą Panu za to wdzięczni, jednak jako Polak – przedkładam interes mojej Ojczyzny ponad wszystko i chciałbym, żeby tam środki płynęły zamiast na politykę historyczną obcych państw, tym bardziej, że mamy piękną i dumną historię – a pamięć o Kresach, oraz Polakach którzy żyją tam wywiezieni przez Stalina powinna być na I miejscu, później cmentarze żydowskie i macewy … Miło, że Pan rozrysował jak publiczne pieniądze będą wykorzystane …

  Jeśli marginalizuje Pan lobby żydowskie w USA, to znaczy, że nie wiele Pan wie o nim, zresztą sami Żydzi się do niego przyznają, ale cóż tam – Pan Kwik wie lepiej, że to mity bo ma tak zapłodniony umysł, tylko z tą wyobraźnią mi u Pana się nie dodaje … :-/

  • Oczywiście, wybieraj! Człowiek ma wolny wybór nawet, by ośmieszać się i kompromitować coraz bardziej. Ale wypraszam sobie odbieranie polskości innym (mnie też), z powodów nacjonalistycznych. Polscy Żydzi wydali wielu polskich (prawdziwych!) patriotów. Chyba tylko mentalność, którą dziś prezentujesz Ty, spowodowała, że cmentarz żydowski w Trzemesznie zniknął z powierzchni ziemi, na której teraz pobudowali swe domy Polacy. I tylko czasem jakaś macewa wyłoni się z toni jeziora, lub wyskoczy z ziemi przy remoncie ulicy, gdzie pełniła funkcję krawężnika…
   Co do „wiedzieć lepiej”, przecież to Ty z uporem maniaka próbujesz tu udowadniać w każdym temacie, gdy zabierasz glos, ze wiesz wszystko najlepiej! Wiesz nawet to, ze ja nie znam USA i nic nie wiem o tym, co tam się dzieje.

   • Panie Kwik,

    1.Niech mi Pan wskaże moment w którym komukolwiek odbierałem prawo do polskości ?

    Kiedy i komu – konkretnie ! Niech mi Pan tak po męsku napiszę, ponieważ stawia Pan bardzo poważny zarzut – więc oczekuję od Pana dowodów ?

    2.”Chyba tylko mentalność, którą dziś prezentujesz Ty, spowodowała, że cmentarz żydowski w Trzemesznie zniknął z powierzchni ziemi, na której teraz pobudowali swe domy Polacy.”

    Rozumiem, że napisał Pan, że moje poglądy reprezentują stanowisko III Rzeszy Niemieckiej wobec społeczności żydowskiej, a ja jestem wcieleniem Hitlera ? Niech Pan się dobrze zastanowi nad odpowiedzią, bo dzięki Panu jakieś schronisko będzie bogatsze o 3 tysiące złotych – i nie będzie zmiłuj, że miałem drzwi otwarte i sieć bez zabezpieczenia … I nie radzę pozostawiać tego bez odpowiedzi, bo wtedy moja interpretacja będzie słuszna przy wyroku !

    3.Ja nikomu nic nie próbuję udowadniać, bo nie muszę, ja tylko trzymam się rzeczywistości i swoich poglądów, obserwuje świat polityki i ekonomii od dekady, obserwuje polskie realia, znam trochę historię – i to wszystko … I nie mam zamiaru się z nikim „żreć” w internecie – bo to zbyt dziecinne, możemy jedynie porozmawiać …

    • Straszyć, to możesz siebie przed lustrem. I nie imputuj mi czegoś, czego nie napisałem, ani nawet nie sugerowałem, a postaraj się wyciszyć emocje i czytać wypowiedzi innych z większą uwagą i zrozumieniem.

     • Kwik:
      „Chyba tylko mentalność, którą dziś prezentujesz Ty, spowodowała, że cmentarz żydowski w Trzemesznie zniknął z powierzchni ziemi, na której teraz pobudowali swe domy Polacy.”

      Maciej:
      „Rozumiem, że napisał Pan, że moje poglądy reprezentują stanowisko III Rzeszy Niemieckiej wobec społeczności żydowskiej, a ja jestem wcieleniem Hitlera ?”

      „I nie radzę pozostawiać tego bez odpowiedzi, bo wtedy moja interpretacja będzie słuszna przy wyroku !”

      Chryste Panie co ja czytam…Jaka interpretacja…typowe spłycenie dla prawej strony politycznej.

      Kwiku dzięki za poniższe słowa, które przepięknie opisują część tych dzisiejszych patriotów:

      „Ciebie nie sponsoruje Putin, nie musi. On dokładnie liczy swoje pieniądze. Zaś Rosja od stulecia, a pewnie jeszcze dłużej wysługuje się całymi rzeszami darmowych “pożytecznych idiotów”, którym nie trzeba nic płacić, wystarczy tylko odpowiednio zapłodnić umysł i zatruć wyobraźnię.”

      Z resztą z tego co pamiętam to Maciej już podkreślał, że Rosja byłaby jego jedynym wyborem gdyby musiał się stąd ewakuować i wybrać pomiędzy USA a mateczką Rossiją. Domyślam się, że wówczas chodziło mu o „ostoję normalności” (?) w tym strasznym lewackim świecie, bo chyba nie o zrównoważony rozwój, dostęp do nauki, opiekę medyczną, prawa człowieka i inne idiotyzmy jak np godne zarobki.

      Pozdrawiam obu dyskutantów.

 9. Straszyłem to bydle w lustrze, pozostało nie wzruszone – do tego bezczelnie się do mnie uśmiechnęło !

  Ja Panu nic nie imputuje, grzecznie poprosiłem o odpowiedź na dwa pytania ( pozostaję nie pocieszony – ponieważ Pan nie odpowiedział ) oraz doprecyzowanie jednego stwierdzenia jakie Pan popełnił wobec mojej osoby ?

  Ja potrafię czytać, czasami nawet ze zrozumiem – ale dopytać chyba również mi wolno, a przyzna Pan, że jeśli chodzi o konkrety to mało mi Pan zaproponował ?

  • Wiesz co, nie ma tu opcji „priv”, gdzie nawet chętnie bym podyskutował, tymczasem te nasze dyskusje z czasem staja się jałowe, nie na temat i mało zapewne interesujące dla ogółu…
   Dobrej nocy!

 10. Panie Tomaszu,

  bardzo chciałbym wierzyć,

  że Morawiecki zmieni Polskę, jednak wrodzony brak politycznej naiwności skłania mnie, by podpisać się po tym przemówieniem i takie wnioski wyciągnąć:

  https://www.youtube.com/watch?v=_11WDWY5ePE

  Bo Morawiecki będzie zmieniał wszystko tak by zostało po staremu, jednak za rok ocenimy.

  Chociaż w dzień dzisiejszy jak co roku obejrzę ten film:

  https://www.youtube.com/watch?v=2xFqPvvqI8s

  Co do tuby propagandowej to na razie karmię moje pociechy za krwawe ruble Putina …

  Panie Mieszkańcu,

  a co gdybym napisał tak:

  “Ciebie nie sponsoruje Trump, nie musi. On dokładnie liczy swoje pieniądze. Zaś USA od stulecia, a pewnie jeszcze dłużej wysługuje się całymi rzeszami darmowych “pożytecznych idiotów”, którym nie trzeba nic płacić, wystarczy tylko odpowiednio zapłodnić umysł i zatruć wyobraźnię.”

  ?

  • Polityczną naiwność masz, jak chyba każdy. Stawianie na Putina, czy Winnickiego, dobitnie o tym świadczy.
   A gdybyś używając moich słów, lecz przekręconych, uznał USA za Rosję postawiłbyś jedynie kropkę, jeśli nie wykrzyknik przy naiwności swojej świadectwie.

   • Panie Kwik,

    Pan chyba nie do końca „łapie”, mój punkt widzenia, a ja mam trudności Panu wyłożyć sedno sprawy, opcja priv pozostaje zawsze w obwodzie

    macwon@wp.pl

    Niech Pan postara się wreszcie zrozumieć, ja nie stawiam na Winnickiego – tylko na jego trzeźwą ocenę tego kto i jak rządzi Polską, to chyba jest subtelna różnica ? Może do niej się Pan merytorycznie odniesie ? Czy Winnicki skłamał w swoim wystąpieniu, interpretował to fakt, ale dajmy rok Morawieckiemu i osądzimy jego rząd mocą ustaw !

    Problem jest taki, że moim zdaniem tak jak rząd PO- PSL rządził wdrażając program napisany w Berlinie, tak PiS wdraża Polsce programy pisane przez Waszyngton i Tel – Awiv – nie ma tam polskiej myśli narodowej, i polskiego interesu narodowego ? Rozumie Pan ?

    Ja jestem Polakiem – i mam obowiązki polskie, to one powinny napędzać naszą państwowość … A Pan mi pisze, że stawiam na Putina, Pana wnioski skazują mnie na przypuszczenie, że mnie Pan kompletnie nie rozumie… :-/

    • Czy mam zatem rozumieć, że n.p.uratowanie polskiego przewoźnika lotniczego, uratowanie polskiego przemysłu okrętowego, ratowanie polskich kolei, kopalni, hut, plany przekopania Mierzei Wiślanej, a szerzej stawianie na rozwój regionalny, odbudowa i wzmacnianie polskiej armii, z czasem tez policji, czyszczenie sądownictwa, a w przyszłości (mam nadzieję) szkolnictwa i mediów – ze wymienię największe obok programów socjalnych osiągnięcia i zamierzenia tej ekipy rządowej i większości parlamentarnej oraz ludzi w terenie, to wszystko dzieje się na skutek opracowanego w mitycznym „USraelu” planu wydojenia Polski?!
     P.s. Dziękuję za adres.

     • Panie Kwik, oczywiście to co Pan napisał, to ramy kompetencji polskiej administracji i proszę pamiętać, że w większości to narazie szumne obietnice, ale … już Panu mówię co jest w interesie Usraela – obecność wojsk korporacyjnych w naszym kraju, budowanie eksterytorialnej bazy rakietowej w Redzikowie, wspieranie Ukrainy na ścieżce eskalacji konfliktu we wschodniej części Ukrainy oraz bycie dywersantem Usraela w tej części świata przeciw FR – nie równowagą sił jak jest to podawane, a dywersantem ! Na szachownicy król z królem bije się na końcu, najpierw idą w ruch pionki …

      To są kwestie, które musimy rozpatrywać w ujęciu geopolitycznym ! Proszę pamiętać, że Polska szkoła geopolityki – nieistnieje i nie wykształciła się przez 27 lat III RP ! Zawsze wszystko przychodziło w pakiecie z zewnątrz …

      Politykę można dzielić na światową – geopolitykę, w ujęciu europejski – czyli nasza podmiotowość w UE – o którą tak PiS walczy – jednocześnie wczoraj minęła nie tylko kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego, ale i podpisania Traktatu lizbońskiego, który w dużej mierze tą suwerenność ograniczył, oraz wewnętrzną naszego kraju ( Pana uwagi w ostatnim wpisie ), później w końcu lokalną – wszystkie się przeplatają – jednak wpływy idą z góry w dół, odwrotnie jest już gorzej …

      To są wielowymiarowe rzeczy, często pajęczyny pajęczyn, plus ogromny dynamizm polityki – co nie zmienia fakti, że warto rozmawiać o tym co się dzieje w naszej ojczyźnie, ale nie przez pryzmat tej sztucznej młucki medialnej, która jest Polakom serwowana by nas dzielić !

     • Cóż za genialne postrzeganie świata. Tworzenie pospolitego ruszenia w postaci Wojsk Obrony Terytorialnej to odbudowa polskiej armii, zerwanie z zasadą trójpodziału władzy to czyszczenie sądownictwa, nakładanie kar na nieprawomyślne media, naciąganie historii w szkołach do jedynie słusznej ideologii to reforma mediów i oświaty. Co sie z tymi ludźmi porobiło? Za 500 zł…

  • Gdy ktoś postrzega świat przez pryzmat polskojęzycznych mediów niemieckich w intrenecie, lub telewizje tworzone przez byłych agentów peerelowskich służb (jeszcze przed transformacja ustrojową de facto), może, ba, musi mieć ocenę zachodzących w Polsce przemian jak Twoja. Ja zaś odwołuję się do angielskojezycznych, bardzo wyspecjalizowanych think-tanków, które opierając się na mierzalnych wskaźnikach prezentują odmienną, prawdziwą wizję świata polityki, ekonomii i prawa, oraz (wreszcie!) rzetelną ocenę następujących u nas reform. Ale z kolei według schorowanej wyobraźni, to są jedynie „pajęczyny Usraela”, których ocena sytuacji nie może być wiarygodna, skoro formułowana jest przez niebezpieczne elementy w spiskowej teorii dziejów. I to jest właśnie problem polskiej świadomości – zbyt dużo w niej kłamstw i mitów, bo z jednej strony karmiona jest kłamliwą propagandą rzekomo oświeconych i jedynie postępowych mediów, a z drugiego końca zatruwana propagandą ze wschodu, podlewaną rzekomo patriotycznym sosem. Obie zaś sprawnie manipulują naiwnymi, bezkrytycznymi umysłami, zwłaszcza, że dysponują gigantycznymi kapitałami wyłącznie na cel propagandowy przeznaczonymi. Tymczasem idźcie po rozum do głowy, zasięgnijcie języków (obcych) i zorientujcie się w świecie twardych faktów, o co chodzi i „co z tą Polska”.

 11. No i w tej całej trudnej sytuacji jest bohaterski Pan Kwik ze swoimi anglojęzycznymi think- thankami, więc Polska i Polacy mogą czuć się spokojnie 🙂

  Ale mi Pan humor poprawił, Panie Kwik … Aż mi wszystkie spiski polityczne przeleciały przed oczyma na przełomie dwóch dekad, jak nie mały Hitlerek, to szaleniec od teorii spiskowych,

  Niech Pan się określi czy moje wpisy determinują krwawe ruble Putina, czy szaleństwo, bo jest jeszcze trzecia opcja, o której pisałem wyżej, ale o niej z pewnością think thanki anglojęzyczne nie piszą, a Pan ją zoborczo wyklucza – mianowicie – dobro Polski i Polaków

  🙂

  Pan to ma o mnie opinie …

  Niech Pan sobie think thank polskojęzyczny, co by ad rem pisać

  Osmarkałem się ponownie dzięki Panu, anglojęzyczne think thanki, co za prestiż, niech no Pan zreferuje co tam tam piszą o Polsce w wielkim świecie, chętnie poczytam, doniosę na Łubiankę.

  🙂

 12. Macieju Ulubiony przeze mnie, co to za język?” Osmarkałem”, „Hitlerek” to razi w tak ciekawych, poważnych. Twoich wypowiedziach Emocje swoje określaj spokojnie, bez uniesień.
  Pozdrawiam.

 13. Fakt, emocje to zły doradca, wkalkulowałem to, że Babcia mnie zruga …

  Jednak trudno się pogodzić, z faktem, że ludzie pokroju Pana Kwika w tym samym wpisie potrafią wysmarować, że służby po okrągłym stole przy którym zasiadała licencjonowana opozycja i internacjonalne pachołki sowietów, zawłaszczyły sobie przestrzeń medialną ( co jest faktem, zresztą pięknie klaskał „Andrian” Duda agentowi wojskowych, człowiekowi wielu nazwisk i paszportów Solorzowi – Żakowi ) – a z drugiej pisze o teoriach spiskowych, by deprecjonować tematy poruszane w ujęciu szerszym – międzynarodowym, o których chyba mało wie, ale ochoczo zgłębia temat na anglojęzycznych stronach … 🙂

  Podkreślam, czym był okrągły stół jeśli nie spiskiem ? Wprowadzenie stanu wojennego, lub podpisanie Traktatu lizbońskiego – i formalnej utracie suwerenności przez Polskę w UE ?

  W tym wszystkim trzeba pamiętać o jednym, państwa narodowe od II wojny światowej zostały wypchnięte do roli marginalnej w zderzeniu z prawdziwymi władcami globu – korporacjami monopolizującymi rynki, i instytucjami finansowymi, które posiadły możliwość kreacji pieniądza – zamiast narodów właśnie – tak – to spisek w skali globu … Skuczny i konsekwentnie realizowany – następny krok to eliminacja gotówki …

  Pozdrawiam Babciu i Pana Kwika również – dziękując za dyskusję, mimo, że sobie „docinamy” to musimy działać razem w miarę możliwości by budować silne państwo i bronić tożsamości narodowej, każdy na miarę swoich obywatelskich możliwości – z zyskiem dla nas wszystkich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj