Strona główna Polityka Gorąca dyskusja w sprawie budżetu

Gorąca dyskusja w sprawie budżetu

1188
38

Burzliwa dyskusja toczyła się w środę na temat przyszłorocznego budżetu gminy. Główne zarzuty radnych w stosunku do przedstawionego przez burmistrza projektu budżetu dotyczyły braku wielu istotnych dla gminy inwestycji. Przypomnijmy, że burmistrz Krzysztof Dereziński zaraz po złożeniu projektu budżetu przewidywał, że będzie z pewnością wiele uwag.

Argumentował to jednak dodatkowymi obciążeniami dla gminy, takimi jak zwrot podatku dla firmy PAROC oraz przejęciem szkół ponadgimnazjalnych.

Dużo kontrowersji wzbudziła propozycja radnego Sławomira Peno, aby z największej przyszłorocznej inwestycji – budowy hali sportowej w Kruchowie – „zdjąć” milion złotych i przeznaczyć je na potrzeby innych sołectw oraz miasta. Inwestycji tej bronili głównie radni Maria Dziel i Grzegorz Koperski, a także obecny na obradach dyrektor szkoły Jarosław Majewski. Zwracali przede wszystkim uwagę, że obiekt ten będzie służył również innym, ościennym sołectwom i nie można w tej sytuacji mówić o jakimkolwiek uprzywilejowaniu Kruchowa.

Mówili też o tym, że budowa hali jest daleko zaawansowana i niegospodarnością byłoby wstrzymywanie jej w na tym etapie. Ostatecznie radni odstąpili od tego pomysłu. Emocje jednak nie opadały. Radni prześcigali się, a momentami wręcz przekrzykiwali z propozycjami inwestycji jakie powinny znaleźć się w budżecie. Jednak nie tylko inwestycje interesowały radnych. Magda Krzyżaniak -Świątek zwróciła uwagę na drastycznie niskie zarobki pracowników administracji szkół i zaproponowała zabezpieczenie środków na podwyżki dla tej grupy pracowniczej.

Przemysław Woźny wskazywał na konieczność odnowienia pomnika Jana Kilińskiego, między innymi naprawy ułamanej szabli. Proponował, aby środki na te prace znaleźć rezygnując z wykupu gruntów pod chodnik do Miat, gdyż taka pozycja budżetowa znalazła się również w projekcie budżetu. Zbigniew Matelski domagał się natomiast zapisania w przyszłorocznym budżecie budowy chodnika na ulicy Staszica i Kopernika oraz poszerzenia ulicy Langiewicza. Wszystkie powyższe propozycje zostały przegłosowane pozytywnie i będą złożone jako wnioski radnych do budżetu na 2016 rok.

W tej sytuacji powstał oczywiście dylemat, skąd zabezpieczyć pieniądze na powyższe cele. Duże wątpliwości radnych wzbudziło zapisanie w budżecie 4.800.000 złotych w pozycji „usługi pozostałe”. Radni dopytywali skarbnik Alinę Kociembę jakie to konkretnie usługi, i dlaczego aż tak duża kwota została na nie zapisana. Skarbnik tłumaczyła, że z uwagi na wielorakość tych usług trudno wymieniać je wszystkie w budżecie, stąd taki zapis. Radni zaproponowali, aby właśnie tę pozycję budżetową zmniejszyć o milion złotych i przeznaczyć na realizacje wniosków, które wcześniej złożyli. Zobowiązali również A. Kociembę do przedstawienia na następne obrady komisji szczegółowej analizy wydatków, jakie zwierają się w paragrafie dotyczącym usług „pozostałych”.

IMG_2623

38 KOMENTARZE

 1. A dlaczego nie ma nic o remondisie jak burmistrz Miasta odaje majątek niemcom oni nie płacili podatku od nieruchomości 200000tys a teraz okazało się że my musimy odc 500000tys nienależnie zapłaconego podatku bo burmistrz Miasta dokonał nowej wyceny budynków na szkolnej i wartość spadła o połowę przykład z100zl na 50zl I się okaże że niemiec ma 50%na50% tak robi wasz pupilek że nie macie w szkołach w c taka i na mierze go

 2. Pani M.K „zwróciła uwagę na drastycznie niskie zarobki pracowników administracji szkół i zaproponowała zabezpieczenie środków na podwyżki dla tej grupy pracowniczej.”
  Pani M., czy wie pani ile krwawicy zwykli ludzie muszą przechodzić codziennie przez miesiąc zarabiając najniższą krajową podawaną (chyba jedynie na świecie ) w kwocie brutto?Kto zapierdzielając przez miesiąc dostaje w UE 350 euro?
  Proszę podać drastycznie niskie zarobki pracowników administracji szkół.
  POLSKA ZNIEWOLONA.

 3. Sala gimnastyczna owszem ale hala sportowa na 150 osób z trybunami kto to utrzyma? Spytajcie się OSIR ile to kosztuje? Czy tam wogole ktoś myśli ?Burmistrz brawo Kruchowo jest twoje i co dalej?

 4. Czy ten Woźny jest poważny- to szabla ważniejsza od chodnika ? Ludzie i chodnik dla nich nie ważny. To skandal żeby radny myślał takimi kategoriami. Wstyd za nich i nic więcej.

 5. Pani Dziel i Pan Koperski twierdzą że wstrzymanie budowy to niegospodarnośc a czym jest odzyskiwanie vatu, Remondis,Paroc,itd. Głosujecie jak ktoś kiedyś powiedział „semafory „i nie kompromitujcie się podnosicie rękę prędzej niż Burmistrz pomyśli byle mój interes był załatwiony. Ponad Podziałami,młodzi ludzie są z Wami. Panie Peno rób Pan swoje Remondis to skandal zajmijcie się tym.

 6. Gdzie są środki zewnętrzne,radni obudżcie się np.remont pomnika ,można pozyskać środki z ministerstwa,do cholery radni nie bądżcie takimi głąbami ile wniosków gmina złożyła o dofinansowanie żądajcie szczegółowego raportu od burmistrza bo w kampanii tak bujnie się chwalił,mam ulotkę wyborczą ile milinów pozyskał i ile pozyska,dba się tylko aby prowizja vatu była dotrzymana

 7. Miał być tylko jeden komentarz,

  Drodzy przedstawiciele gminy,

  Przychodzicie na obrady nieprzygotowani ale za to uzbrojeni we wzajemne sympatie i antypatie. Niestety nie potraficie patrzeć dalej niż czubek własnego nosa. Przypomnę, że jesteście przedstawicielami całej gminy tylko wybranymi z poszczególnych obwodów/okręgów.

  Osobiście uważam, że radni Ponad podziałami mają najmniejsze prawo moralne kłócenia się o milion złotych. Waszymi głosami odkupiliśmy budynek od powiatu i prowadzenie szkół. To ile to kosztuje rocznie doskonale wiemy a nie przynosi żadnej wartości dodanej.
  Pytanie do p. Peno – jeśli zaplanował Pan Święta, kupił choinkę ale trzy dni przed dostał mandat 300 zł ( oczywiście nie życzę) to powie Pan w domu, że choinka będzie bez stojaka i ozdób stała oparta w kącie i karpia też nie będzie? Oczywiście Święta się odbędą tylko czy to będzie to co było zaplanowane?
  Decyzja ws. hali już zapadła i musi się Pan z tym pogodzić (to czy słuszna czy też nie to inna kwestia). Im szybciej to nastąpi tym szybciej będzie Panu żyło się lepiej.
  Pytanie do p. Krzyżaniak – czy wychodząc z taką propozycją przeprowadziła Pani wcześniej analizę zarobków innych grup czy zawodów? Zachęcam do analizy, być może okazałoby się ku Pani zaskoczeniu, że walczyłaby Pani o podwyżkę lecz nie dla siebie.
  Pani skarbnik wystarczyła analiza Pareto, żeby odpowiedzieć dlaczego 4800000 i na co. Zainteresowanym polecam wyszukanie w google jak przeprowadzić.

  Pytanie do Pana Burmistrza – jakie miał propozycje dla firmy Paroc ws. zwrotu pieniędzy za podatek. Proszę o konkrety mamy prawo wiedzieć. (tu jest robota dla Pana redaktora, może w Parocu powiedzą. Nie pytamy o strategię firmy na najbliższe 5 lat)

  Reasumując jak idziecie głosować gdzie i na co będziecie wydawali nasze pieniądze i szczerze będziecie chcieli rozwijać naszą gminę podkreślam całą gminę, przeprowadzajcie analizy i pracujcie na liczbach a nie na opiniach, sympatiach, antypatiach czy też na zasadzie wydaje mi się, że ….

  Miał rację jeden z ministrów edukacji narodowej wprowadzając obowiązkową matematykę na maturze kiedy mówił, że jest konieczna. Powiedział, że od tego momentu na maturze będą trzy języki:
  ojczysty, obcy i logiki.
  Jak widać logika nadal jest towarem deficytowym.

  • Trafna diagnoza. Niech Pan nie rezygnuje z komentowania naszej rzeczywistości, bo robi to Pan jak mało kto.Ja od siebie napiszę, że szczególna trafna jest Pana opinia odnośnie przejęcia szkół. Dodam tylko, że jest pomysł na przyciągnięcie uczniów poprzez udzielanie stypendiów. Również dla tych przeciętnych. Może więc po prostu płaćmy każdemu uczniowi po 50 zł na miesiąc za to , że przyszedł do nas. Będziemy mieć dobry nabór a nauczyciele i dyrekcja komfort psychiczny. Bo wtedy oczywiście zainteresowanie szkołą przypiszą sobie jako osobisty sukces.

  • Pani M.K. Zaproponowala podwyżkę dla pracownikow niepedagogicznych, czyli nie dla siebie. Ci ludzie nie maja nawet najniższej krajowej …Czytaj ze zrozumieniem!

   • Pani Patrycjo,

    Ma Pani rację, napisałem to nieprecyzyjnie.
    Miałem na myśli to, że jest to grupa najbliżej współpracująca z Panią Magdą tym samym w pewnym sensie ten populizm przełoży się na Panią Magdę bezpośrednio w pracy.

    Przepraszam za wydźwięk mojej opinii może forma wypowiedzi spowodowana była dosyć późną godziną, kiedy pisałem swój komentarz.

    Jeszcze raz bardzo przepraszam.

   • Amoze pdwyzka dla nauczycieli moze lepiej by sie nauczyli geografi bo te stopnie cos marne maja o czyms to swiadczy ze nie rozumija tematu albo ,,,,

  • Panie Niemiec, miło, że Pan dalej piszę, jest Pan szansą na podniesie wartości merytorycznych na tym forum, po Panu przyjdą inni. Tylko jako obywatele jesteśmy wstanie coś zmienić, aktywni obywatele. Oczywiście nie tylko przy urnie raz na kilka lat. Problem z budżetem jest taki, że uciekają setki tysięcy zł, które są milionami, a radni kombinują jak sobie jakieś stówki wyszarpać. Planując ten budżet chciałbym usłyszeć zapowiedź, co zrobią władzę, żeby następny był lepszy.

   Jutro Panu odpiszę, w po przednim wątku, żeby Pan nie myślał, że zdezerterowałem przed dyskusją.

 8. Jak już trzeba było,na zawsze oszpecić pl.św.Wojciecha,to działki zamiast „rozdawać” za symboliczne pieniądze,można było sprzedać na UCZCIWYM przetargu!Ekonomia,ekonomia się kłania!Miasto straciło lekką raczka,jakieś pół miliona zł!Co na to nieodpowiedzialni radni,którzy tak bardzo chcieli pomóc „biednym” przedsiębiorcom?

     • Mieszkaniec nie osłabiaj się.Przeszkadzają ci to idź i im to powiedz prosto w oczy a działeczki to jak dobrze pamiętam rok 1996 I sprawa p.Gotowały który wydał pozwolenie w 2000 roku.W 2008 roku opracowano plan zagospodarowania przestrzennego za Burmistrza Derezinskiego i to on wprowadził na sesję.A nowych radnych wprowadzono w błąd bo nie znali całej historii tak że odwal się od nich.
      Dzięki nim wiemy o wielu rzeczach o których pewnie nigdy byśmy się nie dowiedzieli a to dopiero wierzchołek góry. Ponad Podziałami nie pasują nikomu w tych układach dlatego tak atakujecie.Panie Peno róbcie swoje duża część ludzi Was popiera.

 9. Burmistrzem powinien zostać niemiec z krwi ikości, zastępcą nasz ksiądz proboszcz. Mogą się dogadać i może być odwrotnie.

 10. Radni głosujący za sprzedażą działek,wprowadzeni w błąd???A co oni dzieci,czy niedorozwinięci?Powiem ci:kolesiostwo!

   • Panie Zorientowany, coś Pan słabo zorientowany albo głupca strugasz.Radni zostali wprowadzeni w błąd? To przypomnę. Nowa radna Krzyżaniak z Ponad Podziałami zapytała co jest korzystniejsze dla gminy, dzierżawa czy sprzedaż. Dostała odpowiedz od zastepcy Jankowskiego,że dalsza dzierżawa jest korzystniejsza. I zagłosowała jako jedyna rozsądnie. A wszyscy to słyszeli, więc w którym momencie zostali wprowadzenie w błąd? I to był moment kiedy większość PP pokazało swoją twarz. O reszcie rady nie wypowiadam sie bo po co?

 11. DO WSZYSTKICH KTÓRZY PISZĄ!
  LUDZIE!!! ZA PARĘ DNI ŚWIĘTA. DARUJMY SOBIE WSZELKIE UWAGI. DUŻO MÓGŁBYM NAPISAĆ O WSZYSTKICH PORUSZANYCH PROBLEMACH, ALE UWAŻAM, ŻE CZAS PRZEDŚWIĄTECZNY I WIELE SPOTKAŃ PRZY OPŁATKU, KTÓRE TERAZ ODBYWAJĄ SIĘ W CAŁEJ POLSCE NALEŻY USZANOWAĆ I ZAMKNĄĆ WSZYSTKIE SPORY I KŁÓTNIE. MAM PROPOZYCJĘ – WRÓĆMY DO WIELU TEMATÓW PO NOWYM ROKU.
  ŚLĘ WSZYSTKIM ŻYCZENIA ZDROWYCH i POGODNYCH ŚWIĄT, A W NOWYM ROKU SZCZĘŚCIA I OWOCNYCH DYSKUSJI!!!!!!!!!!!

 12. Ponad Podziałami najpierw wpakowało gminę w przejęcie szkół co daje co najmniej milion dodatkowych kosztów. Teraz proponuje stypendia, które mają być tak naprawdę podkupywaniem uczniów.
  Nie wiem jak to się przełoży na poziom nauczania skoro każdy uczeń będzie na wagę złota. Do tego sprzedaż sklepików na Wojciecha za bezcen. Kto jeszcze na Was zagłosuje?

 13. Ponad Podziałami to miernoty cała ta grupa snuła wielkie hasła w kampanii wyborczej,kwestia vatu,remondisu i wiele innych haseł,co kila dnia serwowali że rozliczą te sprawy – i co i nic konkretnych działań,p.SZAPOWAŁ CAŁE SZCZĘŚCIE ŻE NIE ZOSTAŁEŚ BURMISTRZEM Z TYM SWOIM CAŁY CZAS BAJEROWANIEM lUDZI.

 14. A domyślacie się dlaczego Pan Radny Matelski tak krzyczy ? Może , żeby ludzie zapomnieli jak agitował za sprzedażą pawilonów na Św Wojciecha. Pani Krzyżaniak ma mały staż , a nie uległa namowom. Mądra dziewczyna. Brawo. A co łączyło i łączy Pana Radnego z osobami dla których walczył o sklepy? Bardzo dużo. Szkoda, że zwyciężył interes mieszkańców…

 15. Należy się szacunek dla p.Krzyżaniak,jest wspaniałą radną która sumiennie i rzeczowo prezentuje swoje stanowisko dlaczego jest
  jedną z niewielu którzy dbają o dobro gminy

 16. Muszę z zaskoczeniem przyznać, że przeglądanie tego portalu zaczynam traktować jako formę rozrywki (w miejsce telewizji, której nie oglądam). Co ciekawe nie sama treść artykułów tak przyciąga uwagę lecz komentarze. Poziom dyskusji ostatnio bardzo się poprawił i nie są to już tylko wypowiedzi w stylu „burmistrz jest głupi”, które mogą pisać jacyś sfrustrowani, jakże dowcipni 13-latkowie. Bardzo spodobały mi się merytoryczne wypowiedzi ekologa, filozoficzno-polityczne rozważania przedsiębiorcy niemca i jakże aktywnego Macieja, który sam sobie strzela w kolana pisząc, że jest leniwy.

 17. c.d… jednakże zauważam, że posty redaktora są dość wybiórcze. Pewnie stawia pan na to co się najlepiej „klika” np. flaga niemiecka w tym momencie około 60 komentarzy.

  Na końcu tego artykułu wątek o usługach pozostałych proponuję rozwinąć. Jakiś czas temu wpadł mi do ręki chyba „Głos wielkopolski” z dodatkiem gnieźnieńskim. Tam poruszono temat wydatków urzędów gmin w naszym powiecie jeśli chodzi o usługi telekomunikacyjne (komórki służbowe) w przeliczeniu na urzędnika/pracownika – okazało się, że nasza gmina znalazła się na niechlubnym pierwszym miejscu. Czy takich przykładów w naszej gminie jest więcej…?

  Podejrzewam, że do takich informacji da się dotrzeć bo jest to informacja publiczna. Biuletyn gminy istnieje ale myślę, że tam nie wszystko się publikuje i mało kto ma ochotę i czas to śledzić. Po to są media żeby takie rarytasy wyłapywać. http://www.bip.trzemeszno.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj