Strona główna Polityka Gmina zalega sobie podatek?

Gmina zalega sobie podatek?

1192
14

Pisaliśmy już o sprawie zaległości podatkowych spółki Remondis Aqua Trzemeszno wobec gminy. Od połowy ubiegłego  roku spółka zwracała się do burmistrza o odroczenie podatku od nieruchomości, na co otrzymała zgodę do 15 grudnia. Po tej dacie podatek jednak nie wpłynął. Remondis Aqua złożył natomiast korektę deklaracji podatkowej.

W deklaracji firma obniżyła wartość posiadanych budowli o 26 000 000, co skutkuje obniżeniem podatku o 520 000 złotych. Kwota ta przekracza wartość wcześniejszych zaległości wobec czego podatek nie wpłynął. W tej sytuacji gmina wszczęła postępowanie, w ramach którego powołano biegłego z listy rzeczoznawców majątkowych.  Opinię na zlecenie gminy wykonał biegły –  Marek Steltmann, który miał określić rzeczywistą wartość majątku spółki i co za tym idzie,  prawidłową należność podatku wobec gminy.

Według jego wyliczeń Remondis Aqua nie tylko bezpodstawnie zaniżył wartość podatku z 807865 zł na 287236 zł. Okazuje się, że powinien on być jeszcze wyższy niż w początkowej deklaracji i wynosić 907802 złote.

Sytuacja jest o tyle nietypowa, że spór toczy się pomiędzy podatnikiem jakim jest Remondis Aqua Trzemeszno, a organem uprawnionym do poboru podatku od nieruchomości jakim jest gmina. Jednocześnie gmina jest w 60% właścicielem tego podmiotu, który zalega jej należny podatek.

Burmistrz występuje więc w dwóch przeciwstawnych rolach. Z jednej strony musi dbać o dochody gminy i egzekwować należne podatki. Z drugiej strony, jako organ wykonawczy gminy pełni rolę wspólnika spółki i jego obowiązkiem jest dbanie o jej interes.

Jak poinformował nas zastępca burmistrza Dariusz Jankowski, postępowanie nie zostało jeszcze zakończone W najbliższych dniach można spodziewać się ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Koszt opinii sporządzonej przez rzeczoznawcę wyniósł 9700 złotych.

14 KOMENTARZE

 1. Podstawą tych problemów i komplikacji jest jedna rzecz – PRYWATYZACJA. Powtarzam się po raz enty, ale każdy kto stręczył to rozwiązania powinien być jak najszybciej usunięty z pełnienia jakiejkolwiek funkcji publicznej ze względu na prosty fakt działania na szkodę gminy i mieszkańców, pomijam czy świadomie czy nie. Tam było trzeba dobrych wzorów zarządzania, a nie prywatyzacji. Kapitał prywatny zawsze będzie chciał się kumulować, bo taka jego rola. Natomiast my jako właściciele mieliśmy otrzymywać usługi na jak najlepszym poziomie, oraz wymagać zarządzania, które nie przynosi strat, równoważy się, to było osiągalne !

  Może Burmistrz Strzechę wyślę, potańczą przed zarządem Remondisu jak przy podpisywaniu umowy to się uda coś wskórać ??

 2. Macieju od STRZECHY to ty sie odpimpaj jak ci sie nie podoba STRZECHAnie ogladaj i nie sluchaj ile nasze dzieciaki czasu spedzaja zeby sie nauczyc to ci sie w d…e nie miesci.

  • Drogi X, ja szanuję Strzechę, która sławi nasze miasto jak mało kto, a właściwie ludzi, którzy ją tworzą poświęcając swój czas i wkładając serce w ciężki trening. Strzecha to tożsamość naszego miasta, jest jak Kiliński. Zresztą nie wiem skąd wniosek, że kogoś nie szanuje, lub mi się Strzecha nie podoba ?

   Pisałem to ironicznie bo trzeba pamiętać jakie fajerwerki urządziła gmina podpisując umowę z Remondisem … I tą całą retoryczną paplaninę o wielkich korzyściach płynących z prywatyzacji.

 3. Mamy w Trzemesznie pokazową sytuację jak można pozbyć się części udziału(w ramach restrukturyzacji) i być stawianym pod ścianę,ja też płacę do gminy podatki czy też mogę samowolnie obniżyć sobie jego wysokość.Brawa dla radnych,którzy byli za sprzedażą.

 4. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś złudzenia to proszę pamiętać , że w tym kraju nie ma nic za darmo . Jeżeli ktoś korzysta z dobrodziejstw to zapewne nie MY . To takie proste i oczywiste . Daliście się mili przyjaciele zaciągnąć w kozi róg . Tak niestety działa kapitalizm i pseudo wolność .

 5. cała ta prywatyzacja to jeden szwingiel,trzeba to zgłosić do ABW,należy zwrócić się do posłów z naszego regionu-p.Dolaty i p.Ostrowskiego aby zainterweniowali w Warszawie

 6. Postanowienie nie zostało jeszcze wszczęte… no ludzie, litosci!! Oni nam podwyżkę dolozyli i nie ma ze boli, placic trzeba, a Jankowski jak zwykłe jak mysz pod miotłą siedzi..
  Człowiek jak nie zapłaci za 2 miesiące za te dajmy na to śmieszne śmieci, to już proszę upomnienie +11 zł do gminnej kabzy leci, a od nimców sie boita brać??! Coraz częściej mam wrażenie że to te nimcy rządzą Trzemeszem jak za dawnych czasów ;>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj