Strona główna Różne Gmina przegrała z Sano

Gmina przegrała z Sano

6065
37

W 2015 roku gmina Trzemeszno wystąpiła do spółki Mero Merkur (obecnie Sano Agrar Institut Sp. z o.o.) o zapłatę czynszu dzierżawnego za działki w Ostrowitem i Lubiniu, a także o bezumowne korzystanie z gruntów rolnych w Popielewie i Ostrowitem.

Spółka nie zgadzała się z argumentacją gminy, stąd sprawa trafiła do sądu. W pierwszej instancji rozpatrywał ją Sąd Rejonowy w Szamotułach. O szczegółach informowaliśmy w naszych artykułach |TUTAJ| oraz |TUTAJ|.

Finał procesu nie był pomyślny dla trzemeszeńskiego samorządu. Informację na ten temat otrzymaliśmy od pełnomocnika Sano Agrar Instytut Sp. z o.o. Sąd pierwszej instancji oddalił w całości powództwo gminy uznając je za bezzasadne. Po złożeniu apelacji przez gminę, stanowisko to podtrzymał Sąd Okręgowy w Poznaniu. Wyrok ten jest prawomocny – poinformowała nas radca prawny Agnieszka Jackowiak.

Gmina będzie musiała w tej sytuacji ponieść koszty sądowe oraz zwrócić koszty procesu poniesione przez spółkę.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

37 KOMENTARZE

 1. Najpierw oskarżają Burmistrza o niegospodarność w związku z odzyskiwaniem VAT a później jak Burmistrz chce być gospodarny poprzez pobranie od nich czynszu dzierżawnego za grunty, które nie są ich własnością to idą do sądu?!

  • Pewnie sąd się dowiedział, że dopóki pani Nitek nie była jeszcze Płażyńska, to jej wspołpraca kwitła z tym niemcem. A jak nie chciał dać awansu i kasy to cyk do sądu. Te nagrania co w sądzie pokazała to przecież ze wspólnych imprez. Już wtedy myślała o szantażu.

   • Trzeba widzieć obie strony medalu. Tylko tyle. Beke to mają z takich jak Ty, ktorzy boją się poznać racje drugiej strony, bo wtedy już nie jest tak idealnie. Oglądaj dalej jedyne wiarygodne źródła i napawaj się swoim „patriotyzmem”.

    • Mietek, żebyś wiedział, że będę się napawał swoim patriotyzmem:) Ciekawe jakie jest więc wg Ciebie usprawiedliwienie do obrażania Polaków poprzez głoszenie takich tez jakie głosił wobec Polaków (również i Ciebie) ten Niemiec.

   • A ty czytałeś to co wstawiłeś? Gość dostał wyrok, fakt że za mały i tu akurat oburzenie rozumiem. Ale oburzanie się na karę za potajemne nagrywanie własnego pracodawcy to już chyba jest chore. Chyba, że też lubisz nagrywać wszystkich swoich towarzyszy, a jak ktoryś Ci nie da czego chcesz, to wtedy szantaż lub zemsta. Ten Niemiec był znany ze swych poglądów i mimo to pani Nitek z Nim wspołpracowała długo przed tymi nagraniami i jakiś czas po tym jak już go nagrała.

    • Czyli wg Ciebie bilans wyroku, w którym to osoba która zgłosiła do sądu fakt popełnienia przestępstwa jest do zaakceptowania? Niemiec płaci 10.000 , 00 zł na fundację wskazana przez Polkę. A ta sama Polka płaci 10.000, 00 zł Niemcowi za to ze śmiała udokumentować jego niegodne ( jak sam podkresliłeś). Finalnie Niemiec nie wykłada ani złotówki ze swojej kieszeni a Polka płaci 10.000 . I to jest ok?!
     Jeśli takie mają być wyroki w Polsce to nasi przodkowie walczący o wolną Polskę w grobach się przewracają.

    • Napisałem, że wyrok dla niemca byl faktycznie za niski, to po pierwsze. Po drugie, to nie będę tej pani bronił ani odrobinę, za to właśnie, że jej „patriotyzm” obudził się dopiero wtedy, gdy skończyły się profity u Niemca. Dopóki była kasa, to się nie afiszowała u jakiego typa pracuje. Tyle …

 2. Zgodnie z tym, co można przeczytać każdy, kto będzie użytkował grunty publiczne, w tym gminne może za nie nie płacić dzierżawy i będzie ok? Nic tylko użytkować i nie płacić. Dobrze wiedzieć jakie jest stanowisko niezależnych sądów w tej kwestii:) Ciekawe, czy można zapoznać się z treścią wyroków i ich uzasadnień?

 3. Powinienem zapłacić ten, kto ten spór wywołał, bo można to było załatwić kulturalnie i ugodowo. Ale jak się gmina dała podpuścić zawistnemu gospodarzowi to niech teraz płaci.

   • Przeczytaj jeszcze raz i powoli. Gdzie ja napisałem, że to gospodarz ma za to zapłacić? Ale zgodzę się z Tobą, że nich chociaż płaci za to co użytkuje.

    • Przyznaję rację. Przeczytałem jeszcze raz i powoli:) Kto w takim razie „spór wywołał” i dzięki komu nie można było tego „załatwić kulturalnie i ugodowo”?

     • Info wiadomo, że poszło od gospodarza, ale jego nie obwiniam, bo miał chłop rację. Urzędnik powinien rozpoznać sprawę, czy na 100% się ta faktura należy firmie sano. Wyszło na to, że lepiej słuchać gospodarza niż prawników i tak zamiast współpracy z dużą firmą mamy sądy i koszty, które obciążają każdego z nas. Jakbyś nie zrozumiał to krótko: niepotrzebny spor jest wynikiem niekompetencji urzędników. No chyba, że gminna kancelaria tak doradziła, to już brak słów wogóle.

  • Najpierw piszesz, że „gmina dała podpuścić zawistnemu gospodarzowi to niech teraz płaci”, żeby za chwilę napisać w innej wypowiedzi „Info wiadomo, że poszło od gospodarza, ale jego nie obwiniam, bo miał chłop rację”
   To miał rację czy jest zawistny działając tak jak działał?

   • A myślisz, że to info do gminy podał z „obywatelskiego obowiązku”? Wszyscy wiedzą, że każde działanie tego człowieka jest podszyte zawiścią. Taki pies ogrodnika: sam nie zje, ale drugiemu też nie pozwoli.

  • Jak to gdzie jest? Przez blisko trzydzieści lat siedzi za biurkiem wice burmistrza. Nie mów że nie zauważyłeś. Za dałbym inaczej pytanie. Czy przez te wszystkie lata nie zauważono jaki jest b…l w gospodarce nieruchomościami.
   Przykład. Daleko nie szukać. Przystanek i zatoczka w centrum Lubinia naprzeciw zejścia na plażę znajduje się… na gruncie firmy Sano. Teraz w obawie, że rozbiorą zatoczke i wiate przystankowa i być może zablokują dojazd do dwóch budynków wielorodzinnych w Lubiniu w pośpiechu przygotowano projekt uchwały w sprawie zamiany gruntów. Działanie na zasadzie jak się pali trzeba studnie kopać.

 4. szary obywatel pod rygorem nieważności i groźbą kar musi takie umowy zawierać na piśmie a organ państwowy jakim jest gmina jest zwolniony z tego obowiazku?

 5. Tak, goście: super-spółdzielnia skupiona przez garstkę wtajemniczonych spółdzielców i sprzedana w obce ręce, komunalka zreorganizowana przez Inwestora Na Medal i po spodziewanym po reorganizacji upadku, sprzedana w obce ręce. To nie goście, to spokojna, ekonomiczna okupacja na życzenie. Oni są u siebie, my już niekoniecznie. Tylko niektórzy zaangażowani w to zaproszenie obcych zbili majątek, lub utwierdzili się na urzędach.

 6. a gdzie sa nasi prawnicy z kancelarii od VAT za grube tysiace PLNów ??
  a kto prowadzil sprawe gminy ?

  koszty poniesione przez Sano moga byc ładne bo tam byle adwokacina nie siedzial nie liczac wizli lokalnych itd.

  a niech ludzie w podatkach i czynszach zaplaca stac ich skoro wybrali to tak maja

 7. Ciekawe co na to strażnik Teksasu? Jakoś go nie słychać? Nic o nim nie piszą. W końcu to jakby on był spiritus movens całej tej telenoweli:)

 8. Kiedyś też był ekologiem. Miał czas na to, aby być na sesjach, komisjach, nawet w Sejmie był. Prowadzący obrady nawet mylili się nazywając go… radnym. Ciekawe dlaczego jego aktywność na forum gminy uległa zmniejszeniu?

 9. A co to się takiego stało, że pan taki wielki krytyk tej władzy, nagle zaczął ją chwalić. Miejmy nadzieję, że nie dadzą się nabrać po raz kolejny na pańską nagłą przemianę, panie Anonimie przez duże M.

 10. gośćmi? pracowałeś może z tymi „gośćmi”? czują się bardzie jak u siebie, niż rodowitych Polak. Widać nic jeszcze nie wiesz. Poprawność polityczna społeczna nie pozwala mówić o faktach? jak faktycznie jest

 11. Kiedy będzie przetarg na grunty w Ostrowitem, które kiedyś użytkowało mero merkur obecnie sano? http://trzemeszno24.info/przetarg-na-grunty-w-popielewie-rozstrzygniety/
  Czy z obecnym dzierżawcą bedzie tak jak z Sano? Czy już zapłacił zaległości? Bo to że je mial wobec gminy na poziomie około 80 tys zł to wiadomo nie od dziś tylko jakoś dziwnie nikt o tym nie pisze. Jakie były podstawy odroczenia platności? Co to jest za, jakieś wybiórcze traktowanie dzierzawcow. Jak chciano obniżyć podatek rolny wszystkim rolnikom bo była susza to nie było takiej możliwości bo sytuacja finansowa gminy nie pozwala. Ale odroczyć o rok płatność za dzierżawę ktorą sam wylicytowal głośny Rolnik z Teksasu to już nie było problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj