Strona główna Kultura Gmina nie sfinansuje zakupu dzwonu

Gmina nie sfinansuje zakupu dzwonu

3253
84

W ubiegły piątek, na obradach połączonych komisji, radni Rady Miejskiej Trzemeszna zaopiniowali pozytywnie zmianę projektu uchwały budżetowej, mówiącej m.in. o sfinansowaniu zakupu dzwonu dla Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzemesznie. Pomysł ten został jednak odrzucony na wtorkowych obradach sesji.

Z wnioskiem o pomoc finansową zwrócił się ks. proboszcz Piotr Kotowski. Swoje pismo argumentował tym, że dzwon został uszkodzony w roku 2012. Był jednym z trzech dzwonów znajdujących się w dzwonnicy przy trzemeszeńskiej bazylice. Spadł, gdyż jego korona odpadła od kielicha, co uniemożliwiło ponowne zawieszenie.  Proboszcz zapewnił, iż przy nowym dzwonie znalazłaby się tabliczka mówiąca o okoliczności jego ufundowania. Jak dodał, dzwon uruchamiany byłby zarówno podczas uroczystości kościelnych jak i samorządowych. Jego koszt wyceniono na około 63 tysiące złotych.

Wiceburmistrz Dariusz Jankowski stwierdził, że dzwon mógłby być „ciekawym i atrakcyjnym elementem obchodów 25 lecia samorządu”, przypadających na dzień 27 maja b.r. Podobne zdanie miał radny Michał Behnke mówiąc, iż dzwon bijąc w święta państwowe będzie promocją miasta. „Ci co przyjadą do Trzemeszna będą mogli usłyszeć nasz dzwon na dzwonnicy” – komentował radny. 

Zdaniem skarbnik Aliny Kociemby dzwon mógłby zostać sfinansowany ze środków na promocję Gminy Trzemeszno i jego właścicielem byłaby gmina, a nie parafia.

Głosowanie nad sfinansowaniem zakupu odbyło się na wtorkowej sesji RM. Tym razem samorządowcy nie byli już w pełni przekonani do tego pomysłu. W dyskusji głos zabrał m.in. radny Grzegorz Koperski. Jak mówił, dzwon za 63 tysiące nie powinien być finansowany z pieniędzy gminnych. Radny uważa, że parafia nie jest mała i na ten cel proboszcz może nazbierać „na tacy” lub zwrócić się o dofinansowanie do kurii.

Radna Maria Dziel stwierdziła, że nie jest przeciwna prałatowi i kościołowi, ale finansowanie zakupu nie powinno odbywać się teraz i to na taką kwotę. Pytała, czy gminę stać na taki wydatek. Głos radnej poparł Daniel Bisikiewicz, który zaproponował, aby nie przeznaczać na ten cel 63 tysiecy złotych, tylko ewentualnie dofinansować zakup niewielką kwotą.

Przeciwnego zdania był radny Kacper Lipiński. W jego ocenie dzwon się urwał i „trzeba go zrobić”. Skomentował, że jak przychodzą wybory to pojawia się kolejka do ściskania rąk prałata, a teraz jest problem ze sfinansowaniem zakupu.

Ostatecznie w głosowaniu radni opowiedzieli się za tym, aby dzwonu nie finansować.

84 KOMENTARZE

 1. Uważam, że gmina postąpiła właściwie. Myślę, że komuś pomyliły się priorytety…. Kościół martwi się o nowy dzwon, ale chyba zapomnieli o co w ogóle chodzi w tej całej wierze. Proponuję zajrzeć do Pisma Świętego, aby poznać prawdziwy sens wiary. Księża zostawcie te święte obrazki, dzwony i inne gusła i wyjdźcie do ludzi z prawdziwą nauką.

  • Anonim przestań pisać swoje chore myśli wolę żeby im zrobili w końcu ta remizę jak na jakiś dzwon księża dosyć maja i jeszcze mało wóz nie ma gdzie stać a dzwony są jeszcze dwa!

 2. nie do końca przemawia do mnie sposób myślenia pana radnego Behnke – z jednej strony nie chce przejęcia szkół, bo w dopłatach do oświaty widzi zagrożenie dla świetlic wiejskich, a z drugiej uważa, że dzwon to znakomita inwestycja. „Kto przyjedzie, ten posłucha”. Dla mnie to żaden argument.

  Zastanawia mnie też rzecz bardziej przyziemna – jakie dokładnie treści zawarte byłyby na tabliczce informującej o okolicznościach ufundowania dzwonu? Może nazwiska radnych głosujących za?

  • Zgadzam się. Są sprawy ważniejsze dla gminy, jak wykupienie budynków szkolnych. Co nam po dzwonie z tabliczką, gdy miasteczko zamrze bez uczącej się młodzieży…???

 3. Bardzo dobra decyzja – dziękuję radnym za zdrowy rozsądek! Brawo!

  Nasza gmina potrzebuje o wiele bardziej tych pieniędzy w innych obszarach. Nikt nie musi prałatowi rąk sciskać przed wyborami – ludzie swoj rozum mają.

  Ale Pan Kacper Lipiński i Pan Behenke – skoro tacy społecznicy, niech stoją po mszy przed kościołem i zbierają na dzwon do puszki. Wtedy zobaczą jak ludzie chętni do wydawania na kościół …. Publiczne pieniądze łatwo trwonić na lewo i prawo. Z własnego portefla niech dają!!!

  Kogoś nieźle powalił (dzwon??) skoro dla niego bicie dzwonu to promocja miasta…. Hahaha:)

 4. Ale trzeba mieć tupet, zeby przy takich problemach finansowych w gminie, jeszcze żądać 63 000 zl

  I to na co? Na DZWON??????

 5. Hej kolesie Benke, Lipiński. Spodziewałem się po was, że wniesiecie świeży powiew do tej rady, że może coś dla młodzieży wywalczycie. A wy zachowujecie się gorzej niż mohery.

  • lipiński jest za dzwonem, bo proboszcz być może mu użyczy ewentualnie naszego zabytkowego i dostojnego alumnatu na te zebrania ” prawdziwych patriotów ” , ja już się wstydzę przyznać, głosowałam na tego dziwaka młodzieżowego

   • Myślę, że nie ma go co skreślać. Ponoć w sprawach istotnych (typu podwyżka cen wody) potrafi wstać i się odezwać, ale faktycznie mógłby oddzielić sobie sprawy typu finansowanie instytucji, która ma takie niejawne finanse, z resztą nie tylko finanse. Jest to hańba i ja nie chcę by moje pieniądze szły na kościelny dzwoń. Dodajmy, że pleban miał i ma dosyć możliwości na wykorzystanie środków unijnych i z ministerstwa kultury.

 6. Dzwon powinien być ufundowany w całości przez gminę! To skandal żeby nie dac ani złotówki. W swieta wszyscy pobiegna z koszyczkiem do kosciola a w ciagu roku prozno ich szukać na Mszy Św a na debilnych portalach wylewaja na ludzi pomuje ’ i zabierają głos w sprawie o której nie mają pojęcia.

  • Droga bello, władza powinna być ŚWIECKA. Kto do kościoła pójdzie, kiedy, i w jakim celu – nie powinno obchodzić osób, które mają rządzić miastem. Parafią rządzi kto inny.

   • podobno Boga to i w wiejskiej biednej kaplicy spotkasz, nie potrzebuje on dzwonu za 63 tys. a władza jest świecka ! i jako niewierzący nie zgadzam się by na taki cel szły moje pieniądze.

 7. Nie od razu Krakow zbudowano,czy jeden dzwon na razie nie wystarczy,czy musza od razu bic trzy dzwony ,bo ktos sobie cos wymyslil i tak musi byc
  mozna go kupic np.za 5 lat jak parafianie uzbieraja, kase,

  • Przecież księża mają nie małe pensje to niech się skrzykną razem i pójdą np do Stefczyka po pożyczkę na dzwon, jeden drugiemu poręczy i będzie po kłopocie a księża uczciwi to pożyczkę spłacą raz dwa:-)

 8. partafianie trzemeszna nie maja kasy na dzwon , co ich jest 7000 tys mieszkancow wstyd i poruta dla proboszcza i wiernych

  • Niech idzie do Pana z zielonej kamienicy to mu da a dlaczego zbierane są składki na kapliczke od wiernych jak i tak ten Pan sobie ja przywłaszczył i czerpie korzyści

 9. Bardzo Dobra decyzja. Proszę zwrócić uwagę na poczynania Proboszcza, sprawozdanie roczne to jest kpina z parafian mówi się tylko o pieniądzach jakie Trzemeszeński kościół wydaje nic o przychodach, od kilku lat nie mamy pojęcia ile ile przychodów było z pogrzebów , ślubów czy innych obrzędów za które kościół bierze pieniądze. Za czasów Ks dr Michalskiego była przejrzystość i zasada otwartości zawsze było podane w sprawozdaniu jakie przychody kościół miał w danym roku ile pieniędzy wydał i na ile wyszedł .
  Poczynania Ks Proboszcza są bardzo niejasne ale jak ja zawsze mówię jeśli ktoś tak postepuje ma jakiś w tym cel
  Rozumiem że kościół jest powszechny i my wierni mamy obowiązek wspierać ale jak widzi się takie poczynania to człowiek zaczyna się zastanawiać nad sensem
  Proszę ks Proboszcza o przedstawienie sprawozdania rocznego na takich zasadach jak czynił to Ks Michalski a na pewno sytuacja będzie bardziej zdrowsza

  • Śmieszny jesteś, wszystko było przejrzyste? Już lepiej nie wypowiem sie na ten temat. Jak wszystko było tak jasne to gdzie są wszystkie pieniadze i parafia była zadłużona? Wiecej pytan nie mam , pozdro 😉

 10. kosciol ma dosyc pieniedzy kiedys tyle kasy nie wplywalo chociazby ze mszy niedzielnej jak teraz uzbierac i beda pieniadze na dzwon jak za malo to moze opieka pomoze

 11. Bardzo mądra decyzja, dziękuję radnym za taki wynik głosowania. Mamy znacznie ważniejsze potrzeby NA TERENIE GMINY. Parafia sobie poradzi.

 12. Panie Jankowski!Wielokrotnie udowodnił pan,że decyzje o wydawaniu naszych pieniędzy,jakie pan podejmował lub forsował,były co najmniej nietrafne… Targowisko…Jakie przynosi dochody?(Wręcz padło po modernizacji)Straż Miejska!!!-Najbardziej durny z pańskich pomysłów!Miejmy nadzieję,że nigdy nie powstanie.Teraz dzwon!Przy pańskich zarobkach(które My finansujemy)może pan partycypować.Przypominam,że urząd jest świecki.Pańkie fanatyczne podejście do kościoła,powinno być pańską prywatną sprawą…

   • To trochę nie tak. Ja uważam że dzwon to część Bazyliki wiec wizytówka naszego miasta a skoro tak to miasto powinno się dołożyć i pokryć część kosztów zakupu np 10-15 tys. A co do Twojego pytania to uważam że trochę źle to rozumujesz. Równie dobrze można powiedzieć że ja nie jeżdżę na rowerze więc dlaczego z moich podatków mają budować ścieżkę rowerową, nie mam samochodu to dlaczego z moich podatków budują parkingi albo jeszcze inaczej. Jeżdżę wszędzie samochodem to dlaczego z moich podatków budowane są chodniki? Takie rozumowanie jest błędne i do niczego nie prowadzi.

     • Co dla mojego bezpieczeństwa? Parking, jak nie mam samochodu czy chodnik jak jeżdżę samochodem? A tak w ogóle to były tylko przykłady jak nie można rozumować. Podatki każdy płaci ale nie można mówić że ja się nie zgadzam na coś bo z tego nie korzystam.

 13. Proboszcz powinien zwrócić się do kurii o dofinansowanie , tak było by najprzyzwoiciej, a wice jak chce sobie uatrakcyjnić obchody -lecia samorządu , to niech dorzuca się ,ale z własnego portfela , jak taki hojny !

 14. A w Trzemżalu od dzieci komunijnych ksiądz chce chrzcielnice ot taki drobny prezent,może znów zachoruje jak nie dostanie jak kilka lat temu.

 15. kościół nie powinien być łączony z urzędem. Oni sami w sobie są niczym instytucja jeszcze łapy po gminne pieniądze chcą wyciągać. No jak to widzę to mnie zalewa po prostu. Klepmy biedę, bo dzwon być musi. Chyba kogoś za przeproszeniem posrało. Mało to ważniejszych wydatków?

 16. Proboszcz jest w porządku. Za to organista to prawdziwy zdzierca. Powinien połowę tego, co dostaje za pogrzeby oddać kościołowi. Bierze 150 zł, a nic w sumie nie robi. Od ludzi, którzy są pogrążeni w żałobie wyciąga tyle kasy. Kto zarobi przez godzinę tyle pieniędzy, co On. Niech nauczy się śpiewać ,bo strasznie fałszuje. W zeszłym roku było chyba 140 pogrzebów, pomnożone przez 150 zł, daje jasny wynik. Kpina!

 17. Kurcze ludzie !!!!! Gmnina nie dla pieniedzy na dzwon to nie dala, ale dleczego tak opluwacie proboszcza i kosciół??Proboszcz sie stara i prosi gdzie może,tak jak każdy kto szuka sponsora.Jak proboszcz cos robi to go chwalicie a jak stara sie o pieniadze to go zaraz zgnoić !!!Zastanówcie sie troche przecież ten dzwon nie dla niego tylko dla kościoła ,on sobie dzwonu nie zabierze.

 18. Dzwon w dzwonnicy stanowi część naszej Bazyliki która jest wizytówką naszego miasta i służy mieszkańcom dlatego uważam że miasto powinno współfinansować zakup dzwonu. Radni powinni przyjąć ten wniosek i Gmina powinna się dorzucić przeznaczając np. 15 tys zł zakup dzwonu.

 19. niech zwolni gosposie i juz bedzie na dzwon pralat jest na tyle sprawny ze gosposi nie potrzeba a to idzie tez z naszych pieniedzy

 20. MAM TAKIE PYTANIE ZE SWOJEJ STRONY DLACZEGO IDAC NA PLEBANIE MOWIONE JEST ZE MSZA ZA DUSZE KOSZTUJE „CO ŁASKA” ?? – JESLI DASZ ZA MALO TO PANI POWIE ZE „TO ZA MALO’ CO ŁASKA DOTYCZY TYLKO TEGO ZEBY KTOS DAŁ WIECEJ NIZ SIE MOWI ZE „KOSZTUJE MSZA” ? NIEŁADNIE I BRZYDKO TAK SIE NIE ROBI CZASAMI KOGOS NIE STAC NA WIECEJ BO MA 5-TKE DZIECI NA UTRZYMANIU COZ TAKIM OSOBOM POZOSTAJE POMODLIC SIE W DOMU… PRZYKRE TO ALE PRAWDZIWE.

  • Księża mają w d…e,to ile kto ma dzieci,czy mają co jeść,klechtami rządzi pieniądz.Oni potrafią owieczką mózgi wyprać,że majątki oddają bo są przekonani iż żyć będą wiecznie.Jak piorą mózgi to najlepiej widać w Trzemżalu i ilu jest dupowłazów.

   • Mylisz się! Księża nie mają w d… ile kto ma dzieci. Jakbyś księdzem był to byś owieczki namawiał „na dzieci” bo od tego ile dzieci zależy ile będzie chrzcin w parafii a potem bierzmowań, ślubów, pogrzebów z czasem a z tego wszystkiego pieniądz dla parafii 🙂

  • Modlić się można na łące w lesie i podobnych miejscach. Przecież Jezus się modlił nad jeziorem, na pustyni itp i żadnego dzwonu do tego nie potrzebował. Spokój, cisza, ptaszki śpiewają idealne warunki do modłów po co Ci kościół Janka wyluzuj:-)

 21. Trzemżal swoje żale wylewa na wszystkich księży, to nieładnie, bo u nas w Trzemesznie mamy dobrego proboszcza, co wszystko robi dla kościoła. Mam dowody na to ,że dba o biednych , uaktywnił duszpasterstwo . Duszpasterstwo w Trzemesznie jest wzorowe. A ostatnie rekolekcje to miód malina na moją skołataną duszę.
  A że chce dopłaty do dzwonu to dobrze o nim świadczy jako o gospodarzu parafii.

  • Zgadzam się z tobą.Ludzie uwielbiaja narzekać proboszcz dba źle niedbał by też źle.W Trzemeszeńskim kościele teraz cos sie dzieje.Wczorajsze misterium piekne.Dary dla potrzebujacych na każde świeta tez szczytny cel.

   • A ksie,za tez robia, od siebie paczki dla potrzebuja,cych na swie,ta ……….czy tylko szlachetnie wolaja, ,aby przyniesc produkty,dokladaja, cos od siebie ,ktos wie…

 22. ciekawe ze na kazde swieta sa te same osoby potrzebujace a gdzie rodziny wielodzietne zapomniane tez by skorzystaly z pomocy niestety wybrane tylkopod siebie niestety taka prawda

 23. To nie działa wg. ilości dzieci a według biedy. Są rodziny z 1-2 dziećmi i w nędzy i są rodziny z 4-6 dzieci i w dostatku. I odwrotnie też .to zależy od sytuacji.

 24. Zgadzam si e z Michałkiem sprawozdanie roczne to kpina nic nie ma wzmianki o tym ile proboszcz uzyskał dochodu z faktu za intencje za pogrzeby itd
  Zgadzam się z przedmówcą i uważam ze to kpina i proboszcz powinien jasno to przedstawic jeśli tego nie zorbi to znaczy że ma złe intencje znaczy ze chce nas parafian doić z kasy

  Proboszcz Michalski zawsze przedstawial ile przychodow ile wydatkow ile na minusie czy na plusie

  teraz nawet nie ma na stronie zakladki o sprawozdaniu chyba ze nie moghe poszukac

  pozdrawiam i Proboszcza prosze i traktowanie ludzi jak sie należy czasy poddanstwa skonczyly sie ludzie maja swoj rozum i widza co kosciol wyrabia jak zyja ksieza na jakim poziom iu jak z wyuzszoscia traktuja ludzi

 25. Ludzie co wy piszecie za bzdury jestem z Trzemeszna i mam nie mało lat mowa jest o zfinansowaniu inwestycji dzwona a tu czytam i takie bzdury o wszystkim i na wszystkich i każdy swoje ja wiem jedno daje w kościele na tace na remont kaplicy a i tak kościul tym nie rzadzi to moje pieniadze trafiaja w rece prywatnej osoby bo oferuje wieksze udziały.

 26. Dajcie spokoj ,bedzie dobrze, parafianie pomoga, pan radny M Z pokarze co potrafi i zorganizuje zbiorke i okarze sie jaka mamy prawice w Trzemesznie , a nie tylko krytykowac innych .Nalerzy pokazac swoje zdolnosci organizacyjne panowie Lipinski Matelski Benke i bo inni potrafia sie zorganizowac i osiagnac cel .

 27. lipińskiego i pana Behnke nie można łączyć Z radnym Matelskim. który zrobił wiele dla miasta i gminy. Pan Behnke (na razie) nic nie robi, ale wolę go od lipińskiego, którego normalnie się BOJĘ. Jak lipińskiego można łączyć z Radnym Matelskim?!

 28. Załatwiałam sprawę w komunalce. Sprawy załatwiają nadzwyczaj życzliwie , są dla ludzi wyrozumiali, pomocni i nadzwyczaj cierpliwi.

 29. A co ma piernik do wiatraka,to tak jak co ma komunalka do dzwonu chyba że będą sponsorem,a panowie którzy wywoża śmieci mają za to płacone taka praca…..

 30. Ludzie ogarnijcie się. Komentujecie bez sensu, z resztą z anonima każdy może a jeśli ktoś naprawdę ma problem w szczególności co do radnych to proszę przyjść i powiedzieć to prosto w oczy. Hejty na Kacpra są żałosne, to jego sprawa czy jest za dzwonem czy nie a wy jesteście po prostu ŻAŁOŚNI.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj