Strona główna Polityka Gmina nie sfinansuje szczepień

Gmina nie sfinansuje szczepień

3590
76

W ubiegłym roku burmistrz Krzysztof Dereziński złożył do Rady Miejskiej w Trzemesznie projekt uchwały o przyjęciu programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2016 – 2018. Program zakładał szczepienie dziewczynek w wieku 12 lat.

Przy założeniu, że wszyscy rodzice podjęliby decyzję o zaszczepieniu swoich dzieci, koszty zadania wyniosłyby 150000 zł przez trzy lata.

Na jedno z posiedzeń połączonych komisji Rady (2 grudnia u.r.) zaproszono trzemeszeńskich lekarzy – Beatę Byttner i Zbigniewa Olesińskiego. Lekarze wypowiadali się jako zwolennicy szczepień zauważając, że nie ma właściwie leku, który nie posiadałby skutków ubocznych. Na obradach obecny był również Adam Mizerski z Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy – organizacji, zajmującej się wprowadzaniem właśnie takich programów.

Temat ten wywołał gorącą dyskusję wśród radnych i poruszono go na dwóch posiedzeniach komisji oraz na wczorajszej sesji Rady Miejskiej. Jednym z najbardziej gorących przeciwników tego programu okazał się Kacper Lipiński. Stwierdził, że profilaktyką nie jest „kłucie ludzi’, a cytologia, która jest w pełni refundowana i polecana przez Ministerstwo Zdrowia. Przypomniał słowa A. Mizerskiego, że szczepionkę wprowadzono 8 lat temu, a jej skutki będzie można poznać po 25 latach. W związku z tym – według radnego – do tej pory wszystkie zaszczepione osoby są „królikami doświadczalnymi”.

K. Lipiński zwrócił uwagę, że rodzice z krajów, w których „trwa biznes szczepionkowy”, poddawani są ogromnej presji moralnej i administracyjnej. Jego zdaniem zastraszani są oni efektami jakie mogą wyniknąć, gdy nie zdecydują się na szczepienie dziecka. W Polsce nie rejestruje się nie pożądanych odczynów szczepiennych co nie oznacza, że ich nie ma, a przemysł szczepionkowy posiada immunitet prawny, zwalniający go z odpowiedzialności za powikłania. Według radnego jednym ze składników tych szczepionek jest aluminium, które jak dowodzą badania może być przyczyną choroby Alzheimera.

Radny w ostrych słowach skomentował wystąpienie lekarzy: „Była to totalna żenada, argumenty podawane przez nich były argumentami typowo podwórkowymi, tak że każdy Janusz spod klatki mógłby podawać takie argumenty jak oni” – mówił.

Zupełne przeciwne zdanie zaprezentowała Magdalena Krzyżaniak – Świątek. Nawiązując do słów radnego Lipińskiego stwierdziła, że jest właśnie takim „królikiem doświadczalnym” i na pewno w przyszłości zaszczepi swoją córkę. Zauważyła, że każda szczepionka może wywołać skutki uboczne, ale nie należy straszyć rodziców i dać im szansę wyboru. Podkreśliła fakt, że ma być to szczepienie dobrowolne i tylko od rodziców będzie zależało czy dziecko zostanie zaszczepione.

Grzegorz Koperski stwierdził, że ma wątpliwości co do działania szczepionki i nie podejmie decyzji o zaszczepieniu swojej córki. Uważa jednak, że decyzję należy zostawić rodzicom, i dlatego zagłosuje za wprowadzeniem programu, aby nie blokować możliwości szczepień dzieci, których rodzice mają inne zdanie niż on.

W głosowaniu nad uchwałą okazało się, że radni podzielili się dokładnie po połowie. Przewodniczący Ludwik Macioł wstrzymał się od głosu. Za programem opowiedzieli się: Magdalena Krzyzaniak Świątek, Renata Wiśniewska, Michał Behnke, Maciej Dalewski, Mieczysław Chojecki, Grzegorz Koperski, Daniel Bisikiewicz. Przeciwni byli Maria Dziel, Maria Sobieszak, Kacper Lipiński, Sławomir Peno, Zbigniew Matelski, Tadeusz Pawlak, Przemysław Woźny.

Wobec braku większości, program nie został przyjęty.

76 KOMENTARZE

 1. Panie Lipiński. Nie szczep się Pan, swoich potomków, ale ludziom nie mieszaj w głowach. Dzięki takim jak Ty kiedys rodzice będą płakać. Że dziecko umrze w wieku 11 lat na ospe … Rób swoje – nie narzucaj innym. Gruźlica, cholera, ospa i inne dziadostwa zginęły na chwilę bo był mróz ??

  • Brawo !Komentarz w sam punkt. Radny zapomniał,że istnieją szczepionki, które wyeliminowały prawie do zera zachorowania na choroby, które kiedyś dziesiątkowały ludzkość na świecie. I wszyscy, którzy byli nią szczepieni na początku jej stosowania byli poniekąd królikami doświadczalnymi. Oczywiście uwaga dotyczy również pozostałych 6 radnych i pół Macioła.

   • ? Poprostu wiedzieli kiedy te szczepienia wprowadzić, nabić sobie kieszeń przy okazji… Zachorowania m.in na ospe zniknęły tylko dzięki skokowi cywilizacji, skończonej wojnie i przede wszystkim lepszej higienie ludzi, a nie dzięki chemii wstrzyknietej do organizmu.. Ludzie żebyście się nie przekonali na własnej skórze jakie szkody moga przynieść szczepienia..

  • Dzień dobry.

   Widzę, że temat budzi na forum kontrowersje nie mniejsze niż podczas obrad komisji oraz rady miejskiej.
   Cała sprawa od samego początku budziła w moim przekonaniu wiele wątpliwości i nie chodzi wyłącznie o samą szczepionkę. Przedstawiciel firmy MSD został zaproszony na obrady RM Trzemeszna w listopadzie, lecz wydarzenie to nie zostało ujęte w porządku obrad, a więc nie dano nam możliwości jakiegokolwiek przygotowania się do tak ważnego tematu.
   Miesiąc później, jako jedyny z ok. 30 osób będących wtedy na sali zgłosiłem swoje wątpliwości w związku z kontrowersyjną szczepionką. Postanowiłem podzielić się moją wiedzą z resztą radnych, aby dać im możliwość spojrzenia na HPV od innej strony niż ta, którą przedstawił producent. Każdy z radnych podjął decyzję zgodną ze swoim sumieniem.
   Część materiałów (ze względów objętościowych), które otrzymali ode mnie radni udostępnię do wglądu również czytelnikom niniejszego forum na końcu tego komentarza.

   Zarówno obecny na sali przedstawiciel formy MSD jak i lekarze trzemeszeńskiego NZOZ-u zapomnieli powiedzieć:
   – o powikłań poszczepiennych,
   – o podaniu i omówieniu składu szczepionek,
   – o tym gdzie się udać i kto wypłaci odszkodowanie w razie ewentualnych powikłań.

   Pamiętali natomiast, że w zależności od rodzaju szczepionki, chronią one przed 8 typami wirusów. Zapomnieli dodać, że występuję ich około 200.

   Pamiętali, że szczepionka chroni przez rakiem szyjki macicy jednak zapomnieli dodać, że jeżeli dziecko miało już kontakt z wirusem, to prawdopodobieństwo raka wzrasta o 44%.

   Pamiętali, że szczepionka jest na rynku od 8 lat, lecz zapomnieli powiedzieć, że pierwsze efekty będzie można zaobserwować za ok.25 lat.

   Wg statystyk większość kobiet choruje na raka szyjki macicy po 30. roku życia, natomiast szczepienie w Polsce będzie się odbywać na dziewczętach w wieku 12 lat. Średni czas działania szczepionki to 8 lat.
   Jakieś wnioski?

   Pierwszą sprawą, która mnie zastanawia jest zachowanie komentujących, twierdzących, że odebraliśmy im możliwość szczepienia. Drodzy państwo szczepienia są i będą dostępne. Każdy może zaszczepić swoją pociechę na własną odpowiedzialność i za swoje pieniądze, kiedy tylko zechce. My jedynie odebraliśmy możliwość sponsorowania szczepionki z pieniędzy każdego z Nas. I tych, którzy chcą być szczepieni i tych, którzy są przeciwni. To jest wolność wyboru.
   Drugą sprawą jest profilaktyka, którą rzekomo odebraliśmy dzieciom. Drodzy rodzice, odpowiedzcie sobie w sumieniu na pytanie. Ilu z Was wysłało dotąd swoje pociechy na badania cytologiczne? Są bezpłatne i rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia. Sensowności badań nie trzeba rozpatrywać na obradach komisji ani sesji, nikt ich Państwu nie zablokuje.
   Zdrowie jest najważniejsze, tym bardziej dzieci. Od listopada trwała dyskusja nad wprowadzeniem szczepionek przeciwko HPV w Trzemesznie. Dlaczego nikt z Was, rodziców nie pojawił się na obradach i nie przekonał mnie oraz innych radnych, że się mylą?

   Przedstawiciel Spółki Z.O.O , którego firma chce chronić naszych dzieci, nie ujawnił, dlaczego szczepionka jest tak droga skoro jej koszt to kilka centów. Łącznie z kosztami transportów i przechowywania, nie przekracza dolara. Ostateczna cena szczepionki zawsze sięga powyżej 10 dolarów, a w Polsce znacznie więcej.

   Biorąc pod uwagę wiedzę, jaką posiadałem w momencie głosowania nie mogłem postąpić inaczej niż zagłosować przeciwko przyjęciu programu zdrowotnego HPV. Nie wybaczyłbym sobie nigdy gdyby, któreś z Państwa dzieci przez moją decyzję musiałoby zmagać się ze skutkami ubocznymi tego szczepienia.

   Źródłem mojej wiedzy są przede wszystkim pozycje takie jak:
   Bezlitosna immunizacja. Prawda o szczepionkach, Aleksander Kotok
   Szczepienia, Za i przeciw, Martin Hirte
   Szczepienia – niebezpieczne, ukrywane fakty, Ian Sinclair

   Poniżej prezentuję część materiałów, które otrzymali radni.

   __________________________________________________________
   Japonia – Ministerstwo Zdrowia wycofuje rekomendację dla szczepionki przeciw HPV

   Ministerstwo zdrowia zdecydowało 14 czerwca 2013 r. o wycofaniu zalecenia dotyczącego szczepienia przeciw HPV (Gardasil i Cervarix), które, jak się oczekuje, ma w przyszłości chronić przed rakiem szyjki macicy, na skutek wielu możliwych działań niepożądanych, w tym długotrwałego bólu i drętwienia.Rzadko zdarza się, że ministerstwo wycofuje rekomendację dla szczepionki, która jest finansowana regularnie przez samorządy i jest prawnie wprowadzona do obrotu. Dziewczynki nadal mogą otrzymywać szczepienia za darmo, chociaż placówki medyczne są zobligowane do informowania, że ministerstwo ich nie poleca.Dotychczas szczepienia otrzymało ok. 3.280.000 osób. Zostały zgłoszone 1968 przypadki możliwych działań niepożądanych, w tym bólu.”Cieszymy się z decyzji nie zalecania szczepienia, nawet jeśli jest to mały krok”, powiedziała Mika Matsufuji, przedstawicielka grupy rodziców, którzy twierdzą, że ich dzieci ucierpiały przez skutki uboczne szczepień. „Rodzice mogą zdecydować, czy ich dzieci powinny otrzymać szczepienie, czy nie.”Na podstawie: http://ajw.asahi.com/article/behind_news/social_affairs/AJ201306150057

   Francja : Czy należy ufać kontrowersyjnej szczepionce Gardasil?
   Lekarze zadają pytania na temat przydatności szczepionki przeciw rakowi szyjki macicy i domagają się powołania specjalnej komisji w celu wyjaśnienia tej sprawy. Ponad 700 lekarzy wszystkich specjalności już podpisało petycję. Skuteczność szczepionki Gardasil została podważona przez lekarzy. (BFMTV) Czy szczepionka Gardasil jest potrzebna? Petycja (http://www.medocean.re/2014/02/si-vous-etes-medecin-generaliste-ou-specialiste-et-si-vous-etes-daccord-avec-nous-sur-les-points-suivants/ ) zawiera ponad 700 podpisów lekarzy, którzy domagają się powołania specjalnej komisji w celu zbadania przydatności tej kontrowersyjnej szczepionki przeciw rakowi szyjki macicy, poinformował Le Journal du dimanche (http://www.lejdd.fr/Societe/Sante/400-medecins-contre-un-Gardasil-inefficace-et-trop-cher-659198 ). W podpisach figuruje nazwisko pulmonolog Irène Frachon, dzięki której skandal dotyczący leku Mediator wyszedł na jaw. Celem petycji jest powołanie „specjalnej komisji parlamentarnej w celu informacyjnym na temat stosowania tej szczepionki”, której skuteczność jest podważona oraz podkreśla się jej koszt 123 euro za jedna dawkę.Debata nie jest nowa: we Francji od wielu miesięcy dyskutuje się na temat korzyści płynących ze szczepionki przeciw rakowi szyjki macicy. W tym kraju pacjentki, które ich zdaniem ucierpiały przez skutki uboczne Gardasilu, odwołały się już do regionalnych komisji odszkodowań orzekających o zdarzenich medycznych.

   2015 r. Zaszczepione dziewczęta (De Vaccinerede Piger) – to dokument nakręcony przez duńską telewizję. Materiał przedstawia historię dziewczyn, które ucierpiały mniej lub bardziej poważnie w wyniku szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy (HPV):

   http://www.dailymotion.com/video/x2t7s1o_zaszczepione-dziewczeta-dunski-dokument-o-powiklaniach-po-szczepionce-hpv-maj-2015_people

   Duńscy reporterzy dowiedzieli się, że takich zgłaszanych przypadków było ponad 1.000, a samych poważnych – 283 (dostępny jest również dokument na ten temat https://app.box.com/s/9ihtrosonej1r9wqqtx8awiqi9a874g1 )

   Irlandia:
   https://www.youtube.com/watch?v=Y_QLrwmdCZo

   Hiszpania:
   https://www.youtube.com/watch?v=iBeZHtAv2z8&feature=youtu.be

   Dr Zbigniew Hałat, epidemiolog, były główny inspektor sanitarny i wiceminister zdrowia, wypowiada się na temat szczepionki przeciwko HPV. http://www.youtube.com/watch?v=DTObIyg-qoQ

   Firma Glaxo, jeden z dwóch producentów szczepionki wypłaca odszkodowania za kryminalne fałszerstwa i korumpowanie lekarzy:
   http://wyborcza.pl/1,76842,12066255,Glaxo_przyznaje_sie_do_oszustw__I_zaplaci_3_mld_dolarow.html#TRrelSST

   • Bardzo dobrze, ze wskazane jest dużo źródeł , natomiast nie bardzo rozumiem dwoch rzeczy, jak dzieci mogą zarazic się wirusem HPV i dalej w jakim celu dzieciom robić cytologie ? Dla profilaktyki i walki z rakiem szyjki macicy to dobrze , ze jest taka dyskusja,
    cytologia jest bardzo ważna. Może lepiej przeznaczyc czas i energię wlasninie na profilaktykę i kampanię edukacyjną, moze warto zamieścić jakąś opinie lekarza itd.

    • Panie Radny. Przeczytałem ten Pana elaborat. Nie boi się Pan dyskusji, mimo nieprzychylnych komentarzy występuje Pan z podniesioną przyłbicą właściwie rozumiejąc rolę osoby publicznej i związane z tym niedogodności. Za to plus. Szanuję Pana argumenty, tak samo jak argumenty strony przeciwnej. W tym długi tekście szukałem jednak jakiegoś odniesienia do Janusza i podwórkowych argumentów. Miałem nadzieję, że przeczytam coś w rodzaju ” wyrwało mi się, emocje zadziałały, po ludzku przepraszam” Niczego takiego nie doczytałem się. Szkoda, że zapamiętywany jest Pan jako niewychowany gbur niż jako merytorycznie przygotowany do dyskusji przedstawiciel mieszkańców.

     • Panie Pawle, faktycznie „wyrwało mi się, emocje zadziałały…”. Przy najbliższej, nadarzającej się okazji mam zamiar przeprosić za swoje zachowanie kogo trzeba. Pozdrawiam.

   • Lipinski jak jestes taki docent i od podszewki znasz hpv to zamiast za te pieniadze przepchnac kolejne idiotyczne swiatla albo inne bzdury proponuje znalezc inna firme od szczepionek bo tak sie sklada ze szczepenia na hpv nie sa od 8 lat (gowno wiesz) tylko dluzej i sa na cale zycie. Wiec zamiast dawac mozliwosc mieszkanca do zadbania o swoje pociechy uprawiasz brudna polityke. Niewazne co mowia niech mowia. Powiem wiecej. Jestes za mlody i niedoswiadczony a lekarzy masz za idiotow. Zastanow sie nad soba bo jak bys byl taki geniusz to nie siedzial bys w Trzemesznie tylko studiowal dziennie na jakiejs porzadnej uczelni. Pamietaj ze tracisz poparcie w oczach wielu ludzi i błaźnisz sie strasznie.

    • Przeczytac w internecie ja tez potrafie nie musi pan Lipinski mnie uswiadomiac niech on lepiej weznie sie do solidnej pracy gdzie pobiera diete za nasze pieniadze a nie lata jak z nie powiem z czym gdzie my mielismy oczy jak ich wybieralismy nie maja pojecia o gospodarce nie mowiac o prowadzeniu gminy wydajac pieniadze na byle gowno.

   • „Nie wybaczyłbym sobie nigdy gdyby, któreś z Państwa dzieci przez moją decyzję musiałoby zmagać się ze skutkami ubocznymi tego szczepienia.” Panie Kacprze jaka Pana decyzja????? To jest tylko i wyłącznie moja decyzja czy zaszczepię córkę, a w tym momencie między innymi Pan przyczynił się do tego , że możliwości podjęcia decyzji nie będę miała…. Mówi Pan, że może każdy zaszczepić 🙂 naprawdę zabawne…… czy każdy ma na tyle dobrą sytuację ,żeby móc pozwolić sobie na zakup tej szczepionki??????

    • Typowe myślenie ludzi z Trzemeszna… Byle tylko wziąć, bo za darmo… Tak, kazdy moze sobie pozwolić na takie szczepienie jesli ma taka ochote, to nie jest nie wiadomo hak wygórowana cena. Jeśli komuś zależy to pieniądze zawsze znajdzie. Będą sie teraz czepiać czlowieka…

   • Amoze pan Lipinski wynajmie gabinet i bedzie leczyc w naszej przychodni zna sie na wszystkich zawodach lepiej jak fachowcy ,…

 2. Brawo Panie Lipiński! W końcu może ktoś otworzy oczy rodzicom, którzy truja swoje dzieci tym dziadostwem, które jest w szczepionkach.

 3. A czy nie można było pozostawic tej decyzji rodzicom, oczywiście przy informacji i jak ktos wyzej napisał wszystkich watpliwosciach, sądzę , ze nie jeden mieszkaniec Trzemeszna i gminy zapoznal by sie z wszyskimi za i przeciw mialby możliwość poradzic się kogo tylko uznal by za stosowne – fachowcow z tej dziedzizny medycyny, a tak pozamiatane.
  Nie wiem czy wyborcy nie woleliby podjąć tej decyzji sami. Po nazwisku i anonimowo tylko dobrze – podziękowania dla Pana Radnego Koperskiego, ktory pomimo swoich watpliwosci rozumie i szanuje cudze opinie i zdanie. A w tej sprawie nawet wśród ludzi bardzo dobrze znajacych zagadnienie zdania są podzielone, z przewagą jednak za szczepieniami.

  Pozdrawiam.

 4. Jak napiszę, że lipiński się zhańbił to i tak po nim spłynie.
  Ale nie spłynie to po nas-rodzicach dziewczynek. Zapamiętamy ten ciemnogród i zacofanie niegodne 21.wieku. lipiński mądrzejszy od lekarzy !
  Panie Peno i Pan też wziął sobie na sumienie tak niegodne i ohydne wręcz głosowanie?
  Panie Peno wstyd!!
  Zdrada interesu naszych dzieci!
  Czy Pan ma córkę?
  Czy Pan wie, jak my rodzice mamy do Pana żal? Czy może Pan spać spokojnie po takiej decyzji?
  Pozostali przeciwni są niegodni mojego pisania.

  • Ja mam córkę i nigdy nie poddalabym jej takiej truciznie! Ludzie logicznym jest ze lekarze wspierają przemysł farmaceutyczny bo tak trzeba! Poczytajcie trochę żalu rodziców pozostawionych łasce losu gdy ich córki po szczepieniu tym właśnie specyfikiem trafiły na wózek.. Chciałaby Pani takiej przyszłości dla własnego dziecka? Szepionki niczego dobrego dla organizmu nie przynoszą.. A rtęć która w nich tkwi myśli pani że dobrze działa na umysł i ciało? Jestem najszesliwsza osobą na świecie słysząc takie nowiny. I cieszę się że choć ktoś wziął sobie na cel dobro dziewczynek nie mając jeszcze własnych dzieci. Brawo Panie Lipiński!

 5. no, jeszcze tego tematu brakowało w Trzemesznie. Co następne? Może jakaś teoria, że św. Wojciech tak naprawdę był reptilianem z planetu Nibiru?

  Antyszczepionkowcy są zmanipulowani/niedouczeni tak jak i wyznawcy teorii chemtrails, ufo itp.
  Trochę bełkotu, trochę newage’u, pomieszane z faktami i już łykacie jak pelikany.
  Jeśli nie chcecie ufać medycynie to może nie chodźcie w ogóle do lekarzy? Wszak to lobbyści przemysłu farmaceutycznego i bez recepty nie wyjdziecie z gabinetu.

  Myślę, że szczepionki nie powinny być obowiązkowe i to rodzice niech decydują. Obecnie.
  Dopiero jak wrócą jakieś niemiłe wirusy i pozabijają wam dzieci to się nauczycie.

  • To właśnie szczepionkowcy są zmanipulowani przez koncerny farmaceutyczne.
   Widzicie jakieś zalety szczepień? Proszę o podanie kilku.
   Ja mam kilka ważnych wad: rtęć, aluminium, komorki rakowe, autyzm.
   Ponadto śmiem wątpic, że któryś z lekarzy szczepi siebie i swoje dzieci.

 6. Przykład idzie z góry. Wracają czasy, że władza wie lepiej. Na przykład jakie filmy mają kręcić reżyserzy. Na dole podobnie. Władza decyduje o czymś, o czym zdecydować powinni rodzice.

 7. Jestem w szoku, że młody bezdzietny radny ma więcej rozumu i wiedzy niż matki w żalu ! Trzemeszno nie będzie pierwszą gminą, które storpeduje zapędy sprzedawców szczepionek przeciw HPV na które lekarze piszą skargi do WHO. Temat szczepień jest szeroki, oczywiście spływa to, po jaśnie oświeconych rodzicach, że kalendarz szczepień różni się od tych na zachodzie, że są tam rejestrowane NOP-y, a odszkodowania za powikłania są wypłacane przez koncerny farmaceutyczne, że spadek zachorowań na choroby zakaźne nie jest skorelowany z początkiem szczepienia populacji, a poprawą warunków sanitarnych i żywieniowych … ITD.

  Ciekawe dokąd by się udała Matka w żalu i jej podobni, gdyby jej dziecko spotkało to:

  https://www.youtube.com/watch?v=UX7NXLpEe7k

  Zresztą wszystkich zawiedzonych brakiem refundacji tej szczepionki, zapraszam za stronę sprzedawcy – kupować na własną rękę i szczepić !! Skoro wam tak na zdrowiu Waszych córek zależy !!

  • W 2002 r szczepiłam moje dziecko na własną odpowiedzialność i za własne duuże pieniądze. Też wtedy głupki ciemne krzyczeli, żeby nie szczepić niemowlaków. Kto miał kasę, to dzieci szczepił.
   I co?
   DZIŚ TE SZCZEPIENIA DZIĘKI BOGU SĄ OBOWIĄZKOWE.
   Tak będzie ze szczepieniem na brodawczaka. Za parę lat będzie to szczepienie też obowiązkowe.
   Tylko, że obecne 12 latki zostały SKRZYWDZONE
   , bo będą już kobietami ponad dwudziestoletnimi.
   Ich pozbawili profilaktyki nieuświadomieni radni.
   Nie życzę radnym ,by mieli okazję się przekonać, w jakim TRAGICZNYM są BŁĘDZIE.

 8. Jak widać faceci się lepiej znają na cytologi i problemach kobiecych …..no nic mnie już nie zdziwi. Tu nie chodziło o nakaz szczepień tylko danie możliwości wyboru i tego radni pozbawili mieszkańców, a dokładniej rodziców

  • Przygotowal sie??? To NIE lekarz a wywrotowe artykuly z Internetu może przeczytać każdy i sobie interpretować jak chce. Żenada 🙁

 9. Uważam, że niesłusznie zablokowano możliwość szczepienia. Każdy z rodziców SAM powinien podjąć decyzję. Jednak widać, że niektórzy radni to marnują się w tej zacofanej, biednej i zaściankowej gminie. Ze swoją rozległą wiedzą z każdej dziedziny to powinni wykładać co najmniej na Harvardzie.

 10. Podsekretarz Stanu w MZ: „Po pierwsze, my nie wiemy i raczej nikt na świecie jeszcze nie wie, bo od chwili rozpoczęcia masowych szczepień nie upłynął wystarczająco długi czas, by to powiedzieć, czy szczepienia przeciwko HPV rzeczywiście wpłyną na redukcję częstości zapadalności i umieralności na raka szyjki macicy, choć istnieją dowody naukowe, które pozwalają domniemywać, że tak właśnie będzie, bo jest to logiczne pod względem medycznym, ale dowodów na ten fakt nie ma, bo upłynęło za mało czasu.” http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/wypowiedz.xsp?posiedzenie=98&dzien=2&wyp=018

 11. Widzę, że trwa ożywiona dyskusja, na ten temat dużo pisze się w internecie, dobrze i źle,
  jak sie poczyta przeciw – faktycznie zgroza, jak argumenty za to ma sie inne zdanie, w internecie jest wszystko , dlatego przy pomocy wiedzy internetowej mozna udowodnić wszystko co się chce, dlatego warto szukać wypowiedzi fachowców, a jak się ma nadal wątpliwości to trzeba pytac lekarza do ktorego ma sie zaufanie.

  Emocje i demagogia to zły doradzca, wiem tylko jedno każdy postep medycyny był ryzykowny , nie piszę czy jestem za czy przeciw -bo nie mam nikogo za idiotę niezdolnego do wyrobienia sobie swojego zdania. Wątpliwości są rzeczą normalną, obawiam się raczej ludzi, ktorzy ich nie mają

  Pozdrawiam.

 12. !!!!
  Niezużytych szczepionek nie wolno wylewać do kanalizacji ani wyrzucać do śmieci ze względu na obawę spowodowania skażenia środowiska. Ale substancje te wolno wstrzykiwać noworodkom, niemowlętom, kobietom w ciąży, a nawet wcześniakom.

  • Żadnych leków oraz pozostałości leczenia szpitalnego nie wolno (pod wysokimi karami) wylewać do kanalizacji , żadnych nawet tych często stosowanych, dlatego w każdej aptece powinien być pojemnik na przeterminowana leki i takie pojemniki są, po to żebyśmy mieli , gdzie przekazać lekarstwa do utylizacji, utylizację ze względu na Ochronę Środowiska zleca się odpowiednim spalarniom, które muszą spełniać wysokie standardy i posiadać zabezpieczenia przez emisją różnych związków do środowiska, , argument uważam za niemerytoryczny i demagogiczny.

   Pozdrawiam.

   P.S. Moja powyższa wypowiedź odnosi się tylko do tego jednego argumentu.

 13. 2015 r. Zaszczepione dziewczęta (De Vaccinerede Piger) – to dokument nakręcony przez duńską telewizję. Materiał przedstawia historię dziewczyn, które ucierpiały mniej lub bardziej poważnie w wyniku szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy (HPV).

  Ja bym córki nie zaszczepił

  Brawo Lipiński , może chamsko ale skutecznie

 14. Pan Lipiński – znowu ten specjalista od wszystkiego? Należało dać rodzicom możliwość wyboru, a tak znowu prowincja, zaścianek i ciemnota. Niedługo w Trzemesznie radni zadecydują ze po 3 klasie dziewczynki maja siedziec w domu aby przygotować sie odpowiednio do roli matki i zony….. Witamy w Talibanie.

  • Mówi Pani o wyborze ale powinna Pani żądać prawa do wiedzy! Co to za wybór kiedy nie zna się faktów a jedynie gra się na emocjach, a wiedzę opiera na reklamach w tv, które głoszą jakie to cudowne są szczepienia. Wybór musi być poparty wiedzą. Czy wie Pani, że w Danii równie ochoczo wprowadzono szczepienia na HPV, oczywiście tam dobrowolnie u nas przymus, a po około roku rząd wręcz zakazał jej stosowania widząc jak wielkie szkody wyrządziła ta szczepionka wśród dziewczynek? Cała masa powikłań przez które będą musiały całe życie się leczyć, a wszystko przez to cudo którego Pani żąda. Powstał tam film dokumentalny pokazujący cierpienia tych dziewczyn warto obejrzeć https://www.youtube.com/watch?v=UX7NXLpEe7k Poza tym, wie Pani, że w Szwecji praktycznie nie ma zachorowań na raka szyjki macicy albo są tak szybko wykrywane że nikt tam nie umiera na to? Dzięki szczepieniom? Nie! Okresowe badania cytologiczne i to wszystko! Lekarze ze Szwecji jak chcą zobaczyć przypadek zaawansowanego raka szyjki to przylatują do Polski bo u nich tego nie ma! Proste badanie wyeliminowało tę straszną chorobę! Czy nie lepiej iść w tym kierunku? Można o tym mówić długo ale apeluję o jedno. Drogie kobiety, matki, córki, nie podejmujcie decyzji na podstawie opinii jednej strony. Zajrzyjcie na drugą stronę medalu i jak poznacie wszystkie za i przeciw podejmijcie odpowiednią decyzję. Tu chodzi o wasze zdrowie i życie.

 15. Z tekstu wynika, że pan Lipiński przygotował się do dyskusji. Nawet jeśli posłużył się tylko wujkiem google to trzeba mu oddać , że miał argumenty. Czy trafne? Nie wiem, pewnie na odwrotną tezę można ich znaleźć tyle samo w sieci. Ale mam pytanie. Panie Radny. Kto Pana upoważnił do obrażania ludzi?
  Po co to było? I nie jest to żadne odwracanie uwagi od tematu. Radny reprezentuje nas, mieszkańców. Minimum kultury mamy prawo od niego oczekiwać.

 16. Widzę, że metoda na podrzucanie tematu zastępczego jest skuteczna nie tylko w polityce krajowej, ale sprawdza się też na gminnym podwórku. Burmistrz się pewnie cieszy, że gawiedź emocjonuje się brodawczakiem a prawdziwe problemy gminy idą na bok. Brawo!!!

 17. Alina , masz rację! Wujek Google w swojej Sieci jest za szczepionkami i mówi, że szczepienie ratuje życie kobiet.
  Szkoda ,że Lipiński wybrał z Googla argumenty na „nie”, których jest mniej.
  Przybrać naukową minę i szastać argumentami z Sieci, to zwyczajny obciach.
  Czy Lipiński wie, ile kobiet zmarło w Trzemesznie na raka szyjki macicy? One by mogły żyć do dzisiaj.
  Ja swoją wiedzę opieram na rozmowach z lekarzami i lekarzami ginekologami- oni nawołują do szczepień.

  A koniec jest taki. Moje córki będą uchronione, bo stać mnie na opłacenie. Większość dziewczynek z Gminy nie będzie zaszczepiona przeciw tej okrutnej i szybko wyniszczającej życie chorobie. To droga szczepionka.
  Wiemy komu można za to podziękować.

  • Wystarczy regularnie robic badania. To nic nie kosztuje. A szczepio ka nie chroni przed wszystkimi odmianami wiec ryzyko zachorowania rowniez istnieje. Dopóki nie bylo tematu to byl spokój, teraz nagle wielkie halo.

 18. słuchacie się Lipińskiego, który nie dawno skończył liceum i teraz taki wielki pan Trzemeszna . Szczepionka pomaga dzieciom. Jakiś ciemnogród ! ludzie przesada? W Trzemesznie są ludzie , którzy mają chore dzieci od urodzenia , nie od szczepionki . Macie rozumy , że wasze dzieci nie są chore od szczepionki tylko od URODZENIA . Mogę się założyć , że jak nie zaszczepisz dziecka , dziecko może poważnie zachorować .!!! Chyba wiesz co to jest Odra lub pneumokoki ?

 19. Dr. Lipiński sie znalazł !! Ktory poszukiwał w odchlanialch googla odp bo ma urojenia… Szkoda ze ty jestes zaszczepiony na inne choroby moze podaj rodzicow do sadu ze zrobili cos przeciwko tobie!!! Czytajac wypowiedzi rodzicow to mysle ze Co niektórzy to epoka kamienia łupanego .. Do rodzicow pytanie. Po co szczepicie własne dzieci po urodzeniu ??????
  Znawcy wszyscy z dr. Lipinskim na czele ..
  Dr. Lipiński juz ten twoj „patryjotyzm ” zaakceptowałem ale te wypociny o lekarzach to nie moge zdzierżyć…. Doktorze kup se koło i j…… i sie w czoło . Moze przestaniesz sie wypowiadać na temty na ktorych nie masz pojęcia !!!
  Zostaniesz kiedys Ojcem i pierwszy polecisz do lekarza zeby szczepić swoj dziecko a zabraniasz wyboru ludzia bo nikt nikomu nie narzuca niczego… To miałby byc dobrowolny wybor!!!

 20. A czy to nieludzkie głosowanie można jakoś odkręcić?
  Gmina niech finansuje , a rodzice niech decydują o zdrowiu swoich dzieci.
  Ten temat nie powinien być głosowany, tak jak nie głosuje się nad pytaniem:
  „czy chcesz, żeby twoja córka zachorowała na raka”?
  Lipiński to rozumiem jego mądrość, ale, że inni radni z nim głosowali, to już szok.
  Może Pan Burmistrz coś wymyśli i wycofa ten wstyd dla Gminy?

  • Lipiński nie masz córek.K…a naczytałeś się w googlach i teraz brużdzisz,poczytaj te artykuły,które mówią na tak.Mogłeś czytać czy warto sprzedać działki za bezcen,nie było o tym w internecie.

   • gumiś ty trafiłeś w sedno sprawy. Przesyłam Ci najlepsze życzenia. Przy okazji się uśmiałam , ale szkoda, że przez przez łzy.

 21. Radny Lipiński żenada.Panie Peno pan zawsze taki do przodu i co nie pana problem bo ma pan syna.A panie też przeciw dziwię się bardzo.Panie Macioł cóż za szlachetność wstrzymać się od głosu to bardzo wygodny sposób wyrażania opini.Jedna z nie licznych mądra propozycja burmistrza poległa.No cóż taki mamy w radze klimat.

 22. Sytuacja w Trzemesznie niczym się nie różni od tej w całym kraju. W Polsce obecnie najwięcej do powiedzenia mają takie geniusze jak Pawłowicz czy Macierewicz, a w Trzemesznie Peno i Lipiński. Taki mamy klimat.

 23. Nie wytrzymam i pęknę ze złości!Od kiedy radni decydują o czyimś zdrowiu?Też uważam,że to nie powinno podlegać głosowaniu.Zostawcie nam rodzicom wolny wybór.Miejcie świadomość,że głosując „nie”sprzeciwiliście się daniu szansy na zdrowie kobietom.Moze jednak warto poszukać rozsądnego wyjścia z tej żenującej sytuacji?

  • Można samemu sfinansować sobie szczepienie jeśli ktoś tak bardzo pragnie się zaszczepić nie ma problemu z zakupem szczepień.

 24. Może pozostawmy decyzję szczepień rodzicom ? Tylko nie argumentujcie w ten sposób”jak ktoś chce niech szczepi za swoje „, ponieważ szczepienie p/ zakażeniu HPV jest drogie ( 3 dawki ok 1200) i stać jest na nie nielicznych . P. Lipiński skoro szczepienia są złem wg.pana teorii , to kim są całe rzesze Polaków ,którzy szczepią się np. p/ grypie ? Ciemna masą , która nie potrafi korzystać z informacji?

  • 1200 za 3 dawki to duzo?? Ty to chyba drogich szczepionek nie widziales. I tu jest mowa o jednej konkretnej szczepioncea nie o wszystkich. Ludzie, czytabie ze zrozumieniem nie boli.

 25. A dlaczego nie rozruzniacie szczepień typu ospa itd natomiast tu jest problem bo nie mam poparcia lekarzy fachowców tylko reklama spółki zoo co nie ponosi odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę dla dzieci tylko ważne jest podpisanie umowy a co dalej będzie to już jest nie ważne niewykorzystane szczepionki urząd Miasta musi ultlizowac na własny koszt. A nie ma pewności ze to będzie działać rosadek dlaczego pod reklamą nie podpisał się minister zdrowia ludzie nie bądźmy naiwni hodzi o kasę a Jankowski to nie jest ginekolog tylko wam oczy mydli rozwagi i nie panikować bo gdy było by to dobre rozwiązanie dla dzieci to napewno szczepionki kupi państwo i będą darmowe spokój Wanda

  • Stach idź im to powiedz prosto w oczy zresztą szkoda mojego komentarza.Znam Ciebie i myślę że przesadzasz temat zastepczy szczepionka a ludziska mają igrzyska, a jak tak chcecie szczepić wystarczy zgłosić chęć szczepienia do Gminy a Radni napewno to zaakceptują.Tylko weźmiecie odpowiedzialność na siebie ponieważ nawet Ministerstwo Zdrowia cofneło rekomendację dla tej szczepionki którą handluje MSD Sp.Zo.o.i Bóg raczy wiedzieć co to jest za spółka a im chodzi tylko o kasę. Pozdrawiam i trochę obiektywizmu.

 26. Decyzja budzi grozę, zgrozę i obrzydzenie. Decyzja jest ohydna, nieludzka, krzywdząca tych, co mają jaką taką
  świadomość człowieczą .

 27. Tym chcącym szczepień proponuje wejść na stronę i poczytać co pisze producent
  „Szczepienie nie zastępuje rutynowych badań szyjki macicy. Ponieważ żadna szczepionka nie jest
  w 100% skuteczna, a Silgard nie zapewni ochrony przeciw każdemu typowi HPV ani przeciw
  istniejącym zakażeniom HPV, rutynowe badania przesiewowe szyjki macicy pozostają niezwykle
  ważne i powinny być prowadzone zgodnie z lokalnymi zaleceniami.”
  Urywek warty uwagi co na temat szczepionki HPV pisze producent odsylam do strony
  Link http://msdpl.pl

  • Kazda dziewczynka, która zaczęła miesiączkować powinna być regularnie badana tak jak każda dorosła kobieta. Informacje z biologii szkoły podstawowej. Wiek dojrzewania płciowego sie zaniza wiec nie zdziwiłbym sie gdyby wiekszosc 12sto letnich dziewczyn juz miesiaczkowalo.

   • No to Emil się dziw i nie wypowiadaj się na 12.letnich dziewczynek. One w większości nie mogą być badane tak, jak dorosłe kobiety. Powiedz to też Lipińskiemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj