Strona główna Polityka Gmina i z pustego naleje

Gmina i z pustego naleje

6521
33

Sporo dyskusji wśród radnych wywołała planowana budowa chodnika wzdłuż drogi powiatowej w Smolarach. Pomimo, że jest to zadanie samorządu powiatowego, inwestycja ta ma być sfinansowana z budżetu gminy.

Do tej pory gmina – na podstawie stosownych umów z powiatem – niejednokrotnie dofinansowywała zadania inwestycyjne na drogach powiatowych. Były to jednak wspólne przedsięwzięcia, finansowane zazwyczaj w połowie przez oba samorządy.

Tym razem powiat nie zamierza dołożyć ani złotówki. Z wnioskiem o zapisanie na ten cel 195.000 złotych wystąpił do Rady Miejskiej burmistrz Krzysztof Dereziński.

W dyskusji Daniel Bisikiewicz zauważył, że finanse gminne nie są w najlepszej kondycji. Jest wiele własnych zadań – na przykład zagospodarowanie budynku po szkole zawodowej – które z braku funduszy czekają na realizację. Z drugiej strony nie do końca są realizowane planowane wpływy do budżetu ze sprzedaży nieruchomości.

Radny apelował, aby zastanowić się, czy musimy wszystko finansować z własnych środków. Na koniec dodał jednak, iż nie jest przeciwny tej konkretnej inwestycji i w głosowaniu poprze zapisy budżetowe.

Według Tadeusza Pawlaka sytuacja na drodze w Smolarach jest wyjątkowa. Jest tam bardzo niebezpieczny łuk, droga jest wąska, a ruch pojazdów coraz większy. Zdarza się, że piesi muszą uciekać na płot widząc wyjeżdżające zza łuku samochody.

Poinformował, iż powiat na pewno nie dołoży do tej inwestycji. Przypomniał o chodniku w Gołąbkach, gdzie gmina zgodnie z umową wykonała połowę zadania, a powiat się wycofał. W efekcie mamy zrobione połowę chodnika „jak u Barei” – dodał radny.

Podobnie wypowiadał się przewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Nitka. Stwierdził, że często przejeżdża tą trasa i widzi różne niebezpieczne sytuacje. Według przewodniczącego inne wydatki mogą poczekać, ale nie te związane z bezpieczeństwem. Dodał też, że należy rozmawiać z władzami powiatu, które według niego nie widzą tego problemu.

Zupełnie inne zdanie miał na ten temat Kacper Lipiński. Nie zgodził się z B. Nitką, że Rada Powiatu nie widzi problemu. Według radnego powiat dokładnie zna sytuację, ale nie ma pieniędzy, więc nie inwestuje. Tak samo gmina – jeśli nie posiada środków – nie powinna inwestować. „Wiemy, że z pustego Salomon nie naleje, ale jak widać samorząd naleje i ciągle nalewa” – dodał radny.

Według K. Lipińskiego argumenty o bezpieczeństwie to gra na emocjach, bo każdy może od razu wymienić wiele miejsc gdzie jest niebezpiecznie. Niebezpieczna sytuacja w Smolarach nie jest od wczoraj, ani od przedwczoraj, dlatego w trudnej sytuacji budżetu gminnego należy wstrzymać się z inwestowaniem w drogę powiatową – przekonywał K. Lipiński.

W głosowaniu nad poprawkami do budżetu obejmującymi między innymi tę inwestycję przeciwni byli Renata Buzała i K. Lipiński.

Pozostali radni poparli wniosek burmistrza. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

33 KOMENTARZE

 1. Pomysł moim zdaniem bez sensu. Gmina powinna pozostawić ten pomysł w zawieszeniu. Większym niebezpieczeństwem są ubytki w nawierzchni oraz zbyt wąska droga, którą bardzo często jadą ciężkie ciągniki z ziemniakami oraz samochody ze żwirem lub drewnem.

  • Masz racje trzy domki na krzyz i chodnik jak ulal a w Rudkach nie mozemy sie doprosic gdyz samochody sobie urzadzily od krzyza do torow rajd a takze motocykle ile fabryka dala pytamy gdzie piesi maja chodzic rowami to jest gospodarka

 2. Powiat to tylko nieczystości wywozi do naszej gminy. Co z chodnikami w innych niebezpiecznych drogach na peryferiach miasta?

 3. Wystarczy się przejechać i samemu zobaczyć jakie pobocza są jak już jadą te ciągniki z ziemniakami jesienią i manewr wyprzedzania jest na maksa utrudniony ,a w wielu przypadkach grozi tragedią . W Smolarach kto był, to wie jak jest niebezpiecznie na zakręcie ,w którym była kolizja ciągnika rolniczego z prasą i samochodu osobowego .Ludzie tam prawie zginęło malutkie dziecko ,które było w samochodzie .Czubki swojego nosa tylko widzicie ,a bezpieczeństwo innych macie gdzieś

  • Ale jak chodnik tam posadowią to cały czas pojazdy mogą się zderzyć na drodze. Tam w tych Smolarach to ludzie w ogóle gdzieś chodzą? Przecież tam nie ma gdzie iść.

 4. A może tak nową powierzchnie pociągnąć od Niewolna do Kruchowa, bo dość że autobusy są wycofane,droga wąska to i nie zrobiona już nie wspomnę o poboczu,do Kierzkowa Wydartowa droga zrobiona i koniec co większość aut jeździ na Rogowo,Mogilno

 5. Ani się śmiać ani płakać , zamiast łatać drogi po taniośći lepiej wylać nowy asfalt. Zamiast tracić czas na te wasze zebrania zróbcie ten chodnik. Kasy mało bo zbliżają się dożynki ? Proszę też przejechać się z Kruchowa do Grabowa, tam jest dopiero RoDeO na drodze.

 6. Zamiast zawodówkę zostawić tam gdzie była to lepiej ją przenieść do liceum żeby budynek gnił i był bezużyteczny! Teraz podwójny rocznik ciekawe gdzie się uczniowie pomieszczą. Zajmijcie się poważnymi sprawami a nie takimi dziecinadami ludzie ogarnijcie sie

 7. Pan Pawlak widział kiedyś wąską drogę? A na Smolary to się teleportował, czy jechał może przez Dąbrowę, Jastrzębowo? A dlaczego powiat miałby realizować tą inwestycję, skoro nasi dzielni radni, chętnie go w tym wyręczą. Powiat spokojnie będzie mógł realizować swe zadania w sąsiednich gminach, co zresztą robi.

 8. Łuk jest tam faktycznie niewidoczny, ale jak na zdjęciu widac jest tam bardzo szerokie pobocze, więc na płot uciekać nie trzeba. Problem jednak jest w czymś innym. Dlaczego gmina ma płacić za coś, do czego nie jest zobowiązana. Nauczono powiat, ze gmina dołoży do każdego chodnika połowę a teraz się dziwią, że powiat nie chce nic robić. Przecież gmina bogata. W takim razie proponuję, aby gmina wybudowała oczekiwaną przez mieszkańców Lubinia, Cytrynowa i nie tylko, ścieżkę rowerową. A, że to droga krajowa? No przecież chodzi o bezpieczeństwo, więc można zainwestować również w drogę krajową. Kto bogatemu zabroni?

 9. Mam inny pomysł. Niech gmina dokończy budowę szpitala. Przecież to więcej niż bezpieczeństwo. To zdrowie i życie ludzkie. Jeśli można budować chodniki za powiat, to dlaczego nie szpital? Brawo dla 2 rozsądnych radnych.

 10. „Inne wydatki mogą poczekać, ale nie te związane z bezpieczeństwem”

  Przewodniczący Nitka, kiedy jechałeś ulicą Dąbrowskiego w Trzemesznie? Do tego niezałatwiony problem szambiarek jeżdżących przez główne i boczne ulice miasta gdzie mnóstwo pieszych i dzieciaków na rowerach jest narażonych na potrącenie.

 11. Rudki nie maja nic porzadnego oswietlenia chodnikow tylko pobocza zarosniete chaszczami i czekaja juz tyle lat robia stale pomiaryale tylko przed wyborami a po wyborach gowno powstaja nowe osiedla no i lampa przy lampie a Rudki sto lat za murzynami latareczka i tyle ciemno i niebezpiecznie chodzic szczegolnie od glownej szosy no i by sie przydal znak Rudkiz glownej trasy gdyz ludzie bladza nie wiedza gdzie ta miejscowosc sieznajduje.

 12. Przecież macie we wsi radnego dlaczego tego mu nie zglaszacie niech listowy się odezwie na sesji jak tylko potrafi😁.Moze duzo wiecej jak pani sołtys pozdrowienia dla pani Magdy

 13. Benedykt wszędzie był, wszystko widział i wszystko wie. Nawet w Poznaniu w operze był.
  Czy radny Pawlak w czasie swojej kariery radnego był kiedykolwiek przeciwny jakimkolwiek pracom remontowo-budowlanym? Czy w każdej upatruje szansę dla swojej firmy?

 14. Ścieżka rowerowa z Lubinia do Trzemeszna miała być gotowa w tym roku lecz Urząd Miasta odrzucił dofinansowanie z Zarządu Dróg Krajowych i autostrad na ta inwestycje w wysokości 80.000 dofinansowanie Co na to Dabek w Urzędzie Miasta mnóstwo znaków do wymiany i nawierzchni kto go dopuścił do stanowiska pracy ????Wstyd i hańba dla Trzemeszna !!!

  • Sciezka rowerowa do Lubinia swietlica w Cytrynowie zabrala fundusze to sie nazywa bezpieczenstwo najpierw sie ro bi inwestycje potrzebniejsze /

 15. Powiat i gmina to zupełnie dwa odrębne budżety. To, że droga leży na terenie naszej gminy nie oznacza, że ze jest w jej administrowaniu. Jeśli według radnych możemy finansować jednak drogę powiatową to tak samo możemy wyremontować tory kolejowe przebiegające przez teren naszej gminy. Dla bezpieczeństwa oczywiście. A, że gminne sprawy niezałatwione?? A kogo to?

 16. A po co chodniki zeby zarastaly przejedzcie sie w kierunku Miat czy Zielenia czy nawet Gniezna jeszcze troche to nie bedzie jak przejsc mozeprzed dozynkami chodnik kolo parku w kierunku Miat sprzatna chaszcze na metr wstyd

 17. Jak wybraliście tak macie. A p. Burmistrz pije w Turcji zimne drinki i się śmieje. Brawo Trzemeszno. Nie długo woda i ścieki po 30 pln ?

  • Masz rację Aniu , mam wrażenie że to wszystko kręci się w kółko, rok w rok narzekania a przy korycie Ci sami.

   • A co miało się zmienić? Jak ludzie wolą głosować na tego co jest, bo łapę poda i jest w porządku, do tego placyki zrobił, a że na kredyt?
    Czy wyborcy są w stanie to zrozumieć? Wątpię. Do tego przeludnienie wśród stanowisk urzędniczych, wszystko to kosztuje, ale nas wszystkich.
    Pan Dereziński o ile się nie mylę nigdy nie pracował w sektorze prywatnym, nigdy też nie miał nic wspólnego z zarządzaniem, do tego poważne problemy osobiste, a ludzie i tak go wybierają. To jest abstrakcja dla choćby średnio inteligentnego człowieka więc o czym tu dyskutować?
    Nie ma sensu płakać, skoro społeczeństwo lubi być oszukiwane i daje się wykorzystywać to można tylko z żalem patrzeć z boku lub po prostu stąd uciec i wrócić gdy już decydenci doprowadzą gminę do upadku, bo taki scenariusz jest możliwy lub lepiej przyjechać czasem na święta i tyle.

 18. Ciekaw jestem, czym teraz radni będą tłumaczyć swoim wyborcom, że nie załatwili tego czy tamtego. Do tej pory mieli argument – nie ma pieniędzy w budżecie. Ale teraz udowadniają, że tych pieniędzy jest w nadmiarze, skoro możemy płacić za coś, co nie jest obowiązkiem gminy.

 19. Nie mowcie ze sie nic nie robi przeciez na placu Kosmowskiego mamy piekna fontanne z prawdziwego zdarzenia dobra do schladzania zwierzat hit miesiaca.

 20. Panie Nitka,dziwię się że poparł Pan propozycję budowy tego chodnika,o ile pamiętam to na sesji w listopadzie ubiegłego roku mocno podnosił i był zbulwersowany że burmistrz nie ma urgulowanych umów o wspłfinasowaniu wspólnych inwestycji na drogach powiatowych,porozgrzebywane zadania, a teraz co?195.000 i podnosi się ręce?tyle pilnych zadań,i co?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj