Strona główna Różne Gmina chce przystąpić do „Traktu Piastów”

Gmina chce przystąpić do „Traktu Piastów”

2294
7

Gmina Trzemeszno zamierza przystąpić do Lokalnej Grupy Działania „Trakt Piastów” z siedzibą w Łubowie. List intencyjny w tej sprawie wysłał już do władz stowarzyszenia burmistrz Krzysztof Dereziński.

Przynależność do jednej z LGD jest warunkiem skorzystania z programu LEADER, który jest europejskim programem wspierania wsi i obszarów wiejskich.

Przypomnijmy, że od 2019 roku, kiedy to trzemeszeński samorząd wystąpił ze Stowarzyszenia Światowid, gmina nie należała do żadnej LGD. Możliwe jest to w nowej perspektywie finansowej na lata 2021 – 2027.

Projekt uchwały o przystąpieniu wpłynął już do Rady Miejskiej. Z uwagi na pilne terminy, w najbliższą środę ma odbyć się w tej sprawie nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

7 KOMENTARZE

 1. Tak, many z czym przystępować do traktu: dziurawe ulice, chodniki nie wszędzie, w dodatku z wyłączonym oświetleniem po zmroku i na długo przed świtem, w niektórych – losowo chyba wybieranych miejscach – całymi nocami mrok, a na trakcie psie odchody, pety i puste flaszeczki. Jest się czym chwalić! Może liderzy z Brukseli dostrzegą zacny trakt i posypią groszem, tzn eurogroszem…

 2. nic niestety nie pomoże „przyklejenie się” do najbardziej prężnie rozwijającej się gminy. a dlaczego? a dlatego, że gminą Łubowo zarządza Super Gość

 3. https://www.gniezno24.com/aktualnosci/item/24938-dobrzy-samorzadowcy-nie-narzekaja-na-polski-lad
  Z dedykacją dla burmistrza Trzemeszna!
  Czy wójt Niechanowa obecny na spotkaniu u posła Dolaty jest na bezpłatnym urlopie w Urzędzie Miejskim Trzemeszna, w którym był(jest) zatrudniony przed wyborami? Rok temu urzędnicy nie mogli doliczyć się etatów i wskazywali różne ich poziomy. Zostawił sobie bezpieczny spadochron w postaci ciepłego stołeczka, jakby czasami okazało się, że ludzie go nie wybiorą po raz drugi lub trzeci?
  Jak już mowa o perspektywie pozyskania środków unijnych to czy nowy pracownik od pozyskiwania funduszy już pracuje? Czy nadal jedną nogą w Trzemesznie, drugą gdzieś indziej? Burmistrz Trzemeszna trzyma politycznie z ludźmi, którzy robią go „w konia” (wpuszczony w maliny w przypadku szkół, postawiony przed faktem dokonanym w przypadku likwidacji Domu Dziecka w Trzemesznie) a inni włodarze korzystają z finansowego wsparcia zewnętrznego umiejąc twardo stawiać swoje oczekiwania. Żeby jednak twardo stawiać warunki trzeba się na czymś znać. Na czym zna się tutejszy włodarz? Po 15 latach chyba powinno znać się na tych wszystkich sprawach. Czytając jednak wypowiedzi burmistrza trudno nie odnieść wrażenia, że ma kilka stałych odpowiedzi, które powtarza w zależności od sytuacji.

  • Szkoda, że sam pan burmistrz odpowiada za ciocię czy kuzyneczkę nieznając tematu, o który pyta pan przewodniczący RM. Dziękuję panu panie Nitka za to, że leży panu na sercu los osób niepełnosprawnych. Panu burmistrzowi również dziękuję za dobre zdanie na mój temat. Mam tylko nadzieję, że jezcze przed końcem roku: dyrektor OPS, Jej następca i zleceniobiorca zapoznają się z obowiązkami AOON a pan panie burmistrzu ze zobowiązaniami samorządu wobec osób niepełnosprawnych. Dlaczego gmina Trzemeszno musi zawsze odstawać od innych gmin? Co koleś z ROPS? To Węgier jakiś? Wie jak krówkę wydoić i mleko do fosy wpuścić? Z materiałami, z którymi chciałbym pana zapoznać by pan pierduł nie opowiadał mam sporządzone alfabetem braila. Mam nadzieję, że w urzędzie jest osoba, która to panu panie burmistrzu przeczyta.

 4. I po co tyle szumu? Burmistrz odpowiada o tej sprawie, tzn. przynależności do LGD, jakby z tego dla Gminy Trzemeszno byłyby niewiadomo jakie, milionowe korzyści.
  Szybkie pytania sprawdzające, które powinni zadać radni, a zwłaszcza ci zasiadający w Komisji Rewizyjnej:
  1. Ile Gmina Trzemeszno otrzymała dofinansowania będąc w poprzedniej LGD w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020?
  2. Na co zostały przeznaczone w/w środki?
  3. O jakie środki Gmina Trzemeszno ubiegała się w ramach PROW 2014-2020. To z tego budżetu (PROW) są wyodrębnione m.in. środki dla LGD? Jeśli nie było prób ubiegania się, to jakie były tego przyczyny?
  4. Jakie wnioski (czego dotyczące) Gminy Trzemeszno otrzymały dofinansowanie i zostały rozliczone w ramach PROW 2014-2020?
  5. Jakie wnioski (czego dotyczące) nie uzyskały wsparcia finansowego w ramach PROW 2014-2020? Jakie były przyczyny braku wsparcia?
  Pytania banalnie proste. Dopiero udzielone odpowiedzi mogą unaocznić czy zamieszanie, jakie wokół tej sprawy robi burmistrz jest warte uwagi radnych w trakcie specjalnie zwołanej sesji. Przeczucie mi podpowiada, że będzie to jak zawsze szopka. A że zbliżają się święta i Nowy Rok rzec by można szopka noworoczna.
  Mnie bardziej interesuje to:
  – jak będą kształtować się stawki za podatki w 2022 roku?
  – ile będzie kosztować woda i ścieki w 2022 roku?
  – ile będzie wynosiła opłata za odpady w 2022 roku?
  Kiedy radni zamierzają zająć się tymi tematami? No chyba, że brak inwestycji chociażby w infrastrukturę drogową zrekompensują mieszkańcom poprzez brak podwyżek. To byłby prawdziwy skandal, gdyby były podwyżki opłat i podatków dla mieszkańców a ulice nadal byłoby nie modernizowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj