Strona główna Różne Gadki, które chodziły po trzemeszeńskich ludziach

Gadki, które chodziły po trzemeszeńskich ludziach

3644
15

Tajemniczy kamień i uprowadzenie młodej dziewczyny w Ostrowitem, a także Marysia zamieniona w wodnicę to tylko niektóre z wielu legend, jakie opowiadali sobie w dawnych latach mieszkańcy Trzemeszna i okolic. Jak się okazuje, niektóre z nich trafiały również na łamy prasy.

Donosił o tym m.in. „Piast” – dodatek do „Dziennika Kujawskiego” z 12 stycznia 1936 r. Zachęcamy do przeczytania. Być może w Ostrowitem, przy figurze, ktoś odnajdzie jeszcze kamień z twarzą zaklętej dziewczyny.

Za wyszperanie i podesłanie tego materiału dziękujemy strzeleńskiemu regionaliście Marianowi Przybylskiemu.

15 KOMENTARZE

  1. podobne historire czasami slychac w przemówieniach „obu Panow’ milosciwie panujacych i nadokladke pan doktor do kompletu szczescia

  2. Ostrowite… hmm. Kiedyś to było głośno. To były czasy. Teraz jakoś cicho. Nawet brak info o nowej sołtys. Plany są ambitne. Oby nie skończyło się na nieodebranych telefonach tego który powinien podejmować decyzje.

  3. Mam pytanie czy Szanowny Pan redaktor może za pośrednictwem portalu złożyć zapytanie do Urzędu Miasta i Gminy Trzemeszno jak zakończyła się sprawa w Placówce Wsparcia Dziennego, która prowadziła p. Agnieszka Bilewska, czy ktoś poniósł prawne konsekwencje z wskazanych nieprawidłowości w raporcie.
    Bardzo proszę o publiczne poinformowanie w tej sprawie

  4. Ciekawie to w „Piaście” opisano:) Cieszy, że są ludzie, którzy poświęcają swój czas, aby ocalić od zapomnienia nasze regionalne „opowieści”. Super, że Pan Przybylski udostępnił część swoich zbiorów, nie każdy regionalista jest tak otwarty na pokazywanie światu swoich skarbów. Może nasi regionaliści mają coś dla Pana Mariana:)

  5. Z zainteresowaniem przeczytałam te trzemeszeńskie baśnie. Nie miałam pojęcia, że takie istnieją. Może możnaby je wykorzystać w promocji naszego miasteczka w celach turystycznych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj