Strona główna Kultura Fortepian odzyska blask?

Fortepian odzyska blask?

2743
0

Dziś wracamy do sprawy sprzed prawie pięciu lat. Informowaliśmy wówczas o ponad stuletnim fortepianie, stojącym w budynku po szkole w Zieleniu. Jest to instrument znanej firmy „Blüthner”, jego stan wymaga jednak gruntownego remontu.

Jak mówił nam wówczas sołtys Zielenia Dominik Woźniak, mieszkańcy zdają sobie sprawę, że powinien on trafić w inne, bardziej odpowiednie miejsce. Oczekiwali jednak z tego tytułu jakiejś rekompensaty. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Postanowiliśmy wrócić do tematu.

Jak się dowiedzieliśmy, fortepian został przeniesiony do pomieszczenia w warsztatach szkolnych przy ul. Wyszyńskiego. Wiceburmistrz Dariusz Jankowski poinformował nas, iż stało się to w uzgodnieniu z Radą Sołecką po konsultacjach z mieszkańcami. Przewiduje się zlecenie ekspertyzy, aby określić wartość instrumentu i koszty ewentualnej renowacji. Urząd ma zorientować się także w możliwości pozyskania środków zewnętrznych na odrestaurowanie fortepianu.

„Z uwagi na zabytkowy charakter instrumentu (produkcja datowana na koniec XIX w.) warto rozważyć jego renowację, która przywróciłaby go do użytkowania. Mógłby być wykorzystany w jednej z placówek oświatowych na terenie gminy Trzemeszno” – poinformował D. Jankowski.