Strona główna Artykuł partnera Ethereum i przemysł gier komputerowych: Integracja kryptowalut w rozrywce elektronicznej

Ethereum i przemysł gier komputerowych: Integracja kryptowalut w rozrywce elektronicznej

555
0

Jak się okazuje, kryptowaluty znalazły dość nieoczekiwany sposób zastosowania, czyli gry komputerowe.

Ethereum i przemysł gier komputerowych. Czy rozwój kryptowalut może znaleźć odzwierciedlenie w rozrywce elektronicznej?

Czas, w którym gry komputerowe stanowiły jedynie dość prostą — choć angażującą formę rozrywki — dawno należą już do przeszłości. Przyczynił się do tego wyjątkowo dynamiczny rozwój technologiczny oraz powszechny dostęp do internetu — nie tylko poprzez komputery, ale także za pośrednictwem telefonów oraz konsol. W efekcie branża gamingowa stała się globalnym biznesem o miliardowych przychodach.

Tak jak już wspomnieliśmy, współczesny gaming to coś znacznie więcej niż proste gry. Wręcz przeciwnie — rozgrywka staje się coraz bardziej złożona i w wielu aspektach zaczyna przypominać nasze codzienne życie. W tej kwestii warto wziąć pod uwagę fakt, że gwałtownie zaczęły rozwijać się gry Play-to-Earn oparte na technologii blockchain. Taki stan rzeczy sprawia, że oprócz rozrywki można liczyć również na zarabianie pieniędzy.

Czy gaming może ciekawą okazją inwestycyjną? Tak — nie przegap swojej szansy!

Jeszcze kilka lat temu niezwykle popularny był model biznesowy określany P2W, czyli Pay-to-Win. Jego istota jest bardzo prosta: aby móc kontynuować rozgrywkę i osiągać postępy, konieczne jest dokonywanie drobnych opłat (są to tzw. mikrotransakcje).

Takie rozwiązanie wciąż jeszcze jest mocno rozpowszechnione, ale wydaje się, że na popularności zyskuje również inne podejście. W ostatnich latach nastąpił bowiem dynamiczny rozwój technologii blockchain, w oparciu o którą funkcjonują m.in. waluty wirtualne (kryptowaluty; można kupić je np. na exmo.com/pl/buy-ethereum oraz https://exmo.com/pl/buy-dogecoin). Dość nieoczekiwanym kierunkiem rozwoju tej innowacji okazał się przemysł gier komputerowych.

Jedną z platform, o które oparty jest nowoczesny gaming, stanowi Ethereum (ETH). Ethereum to platforma blockchain, która umożliwia tworzenie np. tworzenie wirtualnych tokenów, którymi płaci się w grze. Wprowadzenie takich kryptowalut jak Ethereum może przynieść wiele korzyści zarówno samym graczom, jak i przyczynić się do wzrostu popularności przemysłu gier komputerowych.

Gry typu Play-to-Earn, czyli innowacyjny model biznesowy oparty o kryptowaluty

Wdrożenie kryptowalut do współczesnego gamingu sprawiło, że dość szybko pojawiły się na rynku pojawiły gry typu Play-to-Earn. W dużym uproszczeniu stanowią one przeciwieństwo wspomnianego przez nas Pay-to-Win. Podczas gdy gry P2W wymagały ponoszenia opłat, odwrotnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o P2E. Te ostatnie oferują bowiem zarabianie poprzez wzięcie udziału w rozgrywce i osiągnięcie wcześniej określonych celów. W zależności od rozwiązań przyjętych przez twórcę danej gry mogą być to na przykład takie zadania do zrealizowania jak: osiągnięcie określonej liczby zwycięstw, aktywność na koncie gracza przez określony czas itp.

Wydaje się, że gry z blockchainem wciąż jeszcze są dość niszowym rozwiązaniem. Mimo to, w ostatnich latach można zaobserwować szereg interesujących produkcji, które działają w ten sposób. Jedną z nich jest RoboHero, która integruje się blockchainem Terra.

Tak czy inaczej, nawet bez rozwoju Ethereum rynek gamingowy to obecnie jedna z szybciej rozwijających się gałęzi w szeroko pojętym przemyśle rozrywkowym.

artykuł partnera