Strona główna Kultura „Erasmus +” w ZSOiZ

„Erasmus +” w ZSOiZ

4335
5

Młodzież z trzech europejskich krajów wraz ze swoimi opiekunami gościła w ubiegłym tygodniu w naszym mieście. Wszystko to w ramach unijnego programu „Erasmus +”, w którym uczestniczy trzemeszeński Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz trzy szkoły z Hiszpanii, Włoch i Węgier.

Realizowany projekt przebiega pod hasłem „Magic role of languages”. Jego autorką i koordynatorem jest węgierska nauczycielka Piroska Laszlone Inczedy. Koordynatorem z ramienia ZSOiZ – Beata Szymańska, nauczycielka języka angielskiego.

Uczniowie naszej szkoły przebywali już w ramach tego projektu na Węgrzech, w lutym będą we Włoszech, a w kwietniu w Hiszpanii. Jak zaznaczają organizatorzy, wizyty te nie ograniczają się jedynie do zwiedzania innych krajów, chociaż oczywiście zawierają i takie punkty programu. Uczniowie uczestniczą w specjalnie na te okazje przygotowanych lekcjach.

W poniedziałek, w auli szkoły nastąpiło rozpoczęcie i prezentacja poszczególnych grup. W części oficjalnej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych – przewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Nitka i wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Obecni byli też dyrektorzy placówek oświatowych gminy.

W tym dniu można było spotkać na ulicach grupy młodzieży o mieszanych narodowościach, które wykonywały różne zadania w ramach gry miejskiej. We wtorek uczniowie przebywali w Toruniu, gdzie wzięli udział w zajęciach z historii i astronomii.

W środę – w murach Uniwersytetu Poznańskiego – mieli okazję zgłębić historię UAM oraz tajniki mikroskopii. W czwartek, w praktyczny sposób zapoznawali się z polskim folklorem. Uczyli się naszych tańców razem z Zespołem Pieśni i Tańca „Strzecha”. Zajęcia prowadził dyrektor Domu Kultury Mariusz Zieliński.

W tym samym dniu odbył się też wieczór kulturowy. Goście mieli okazję między innymi poznać kuchnię polską. Przyzwyczajeni do bardziej południowych smaków byli zachwyceni naszym żurkiem, bigosem i pierogami. Oprócz tych zajęć, w szkole odbywały się też lekcje języków obcych.

Młodzi ludzie w czasie pobytu w Trzemesznie mieszkali w domach swoich rówieśników, co było z pewnością dodatkową okazją do nauki języka, poznania naszej kultury i obyczajów, ale także zawiązania nowych przyjaźni.

A wszystko to dzięki „magicznej roli języków”.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj