Entomolog zbada muchy w Smolarach

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io 0 Flares ×

W sierpniu ubiegłego roku pisaliśmy o problemie mieszkańców Smolar, spowodowanym występowaniem tam w masowych ilościach much. Osoby zamieszkujące ten teren, z którymi wówczas rozmawialiśmy, jednoznacznie wskazywały pobliską fermę norek jako powód tych uciążliwości.

Jak się okazuje, temat w naturalny sposób przestał być aktualny tylko w okresie zimowym. Wiosną ponownie pojawiły się roje much. Niedawno w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie zainteresowanych stron – mieszkańców, właściciela fermy, urzędników UM, przedstawicieli Sanepidu i Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Obecna była także entomolog dr Agata Piekarska z Gorzowa Wielkopolskiego. Przedstawiciele Sanepidu i weterynarii zgodnie stwierdzili, że nie mają mechanizmów prawnych, aby pomóc mieszkańcom. Obiekt kontrolowany jest przez obie służby, ale żadna z nich nie ma w swoich kompetencjach problemu owadów.

Gmina nie zamierza jednak składać broni w tej sprawie. Wczoraj doszło do podpisania porozumienia pomiędzy właścicielem fermy Pawłem Hildebrańskim, a trzemeszeńskim samorządem. Postanowiono, iż obie strony sfinansują opracowanie ekspertyzy naukowej, która ma wskazać przyczyny oraz sposoby na pozbycie się uciążliwych owadów. Prace te ma wykonać dr. A. Piekarska do 15 sierpnia bieżącego roku.

Właściciel obiektu zapłaci za badania w obrębie samej fermy, a gmina za prace dotyczące terenu w promieniu 2 kilometrów, w tym samej wsi Smolary. Całość ekspertyzy wyceniono na 20.000 złotych netto. Strony porozumienia podzieliły się kosztami po połowie.

12 Komentarze do Entomolog zbada muchy w Smolarach

ogloszenia
 1. Loża Szyderców napisał(a):

  KOMARY NIECH IM TEZ PRZEBADA

 2. Jacek napisał(a):

  co tu duzo kombinowac kupic wielko lep na muchy i okleic smolary dookola

  • Smrod napisał(a):

   Powiem krotko niech ten pan przeniesie sobie ferme do Gniezna to by go zaraz wywiezli gdzie pieprz rosnie on mysli sobie ze ludzie na Smolarach nie mieszkaja co ci chodowcy sobie ubzdurali gmine Trzemeszno A juz kapuje wTrzemesznie idzie szybciej dostac zgode na ten smrod gdyz na Swietym tez nie jest tak slodko jak wiatr pasuje to smrod nie do wytrzymania nawet w Zieleniu przejezdzajac.

 3. Czika napisał(a):

  A gdzie przetarg na usługi ekspertyzy ?

 4. berenike napisał(a):

  ja je zwalcze za 2000 zł

 5. Bronek napisał(a):

  Tutaj jest odpowiedż na działania naszego wspaniałego burmistrza,nasza gmina to śmietnisko odpadów gdzie na dużą skalę się wsypuje na wyrobisk i zasypuje,”inowacje w postaci mielenie wełny i tzw urzyżniania gleb,fermy,kto by chciał tego typu działalności,zapytać należy dobrych gospodarzy gmin sąsiednich-Łubowo,Witkowo czy tam burmistrzowie dopuścili do takich działalności?Szlachetno Rado z p.Peno jak można dopuszczać że gmina płci 10.000 zł za ekspertyzę,jeżeli przyzwolicie na taki wydatek to będzie kolkejny skandal,niech p.Dereziński zapłaci z własnej pensyjki za takie opracowanie.miechu warte i żałosne są takie decyzje.

 6. Kartezjusz napisał(a):

  Mnie zastanawia coś innego. Ile warta będzie ekspertyza, za którą zapłaci sam zainteresowany, chociażby w połowie? Co będzie jeśli okaże się, że te muchy w takich ilościach to efekt zaniedbań ze strony właściciela fermy? Pani dr będzie musiała to napisać w ekspertyzie a to przecież będzie jej klient. Niczego oczywiście nie przesądzam, ale może to budzić wątpliwości.

 7. kajko napisał(a):

  I obore w Ostrowitym i wode od niej odpływającą też bym polecił do zbadania 🙂

 8. hotomoto napisał(a):

  Ogólnie dziwne to. Po co wydawać te pieniądze jak wiadomo dlaczego są tam te muchy a zwalczyć i tak ich się pewnie nie uda.

 9. Mieszko l napisał(a):

  Czy ci inspektorzy nie wiedzą gdzie muchy składają jaja w dochodach tych norek oraz w jedzeniu bo to same ryby i kurczaki i tam szukać jaj przecież to widać gołym okiem a nie trzeba specjalistów lub zrobić eksperyment powiesić lepy muchy z obory z Jastrzebowa zaraz nie przyleta panowie szkoleni mucha potrzebuje czasu i pożywienia aby zmienić miejsce zerwania a przy norkach ma wszystko gdzie jaja złożyć i gdzie zerwać tylko trzeba to chcieć i widzieć być sprawiedliwym bez stronnym nie trzeba mieć fakultetow żeby pomóc mieszkańcom Smolarek panowie burmistrzowie tego uczyli was w szkole na biologii jak rozmnażają się owady ale co od was wymagać macie wykształcenie wyższe i zaoczne bo ten co ukończył szkołę podstawową to ma taką wiedzę pozdrawiam ogolic jajka
  i do zerówki wstyd podstawa biologii rolnik Sulski się w grobie przewraca

  • anonim napisał(a):

   Mieszko, jeśli nie potrafisz poprawnie sklecić chociaż jednego zdania, to nie zabierają się do komputera. I nie rób tu trzody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powered by WordPress | Designed by: SEO Consultant | Thanks to los angeles seo, seo jobs and denver colorado